Porady

Co sadzić w marcu w ogrodzie?

0 (0 opinii)

W marcu następuje oficjalne rozpoczęcie wiosny, a ogród zaczyna powoli budzić się ze swojego zimowego snu. Nie oznacza to jednak, że można wyłącznie podziwiać pierwsze kwiaty wiosenne, ale trzeba również przygotować starannie ogród do nadchodzącego sezonu. Właśnie w marcu sieje się i sadzi wiele warzyw i roślin ozdobnych.

Ogród warzywny w marcu

Niemal zupełnie opustoszałe zimą rabaty warzywne - w marcu zmieniają się radykalnie. Rozmaite gatunki warzyw czekają już niecierpliwie, aby je wreszcie wysiać lub wysadzić. Przedstawiamy krótkie przypomnienie prac ogrodowych, których w marcu nie można przegapić.

Co można siać w marcu?

O ile w styczniu i w lutym wysiewa się tylko nieliczne rośliny, marzec przynosi cały szereg gatunków, które chcą rozpocząć start w swoje życie. Ciepłolubne rośliny jak pomidory (Solanum lycopersicum) i brokuły (Brassica oleracea var. italica) mogą być w tym miesiącu z powodzeniem uprawiane na rozsadę na parapecie okiennym. Mocniejsze gatunki warzyw, jak na przykład pasternak (Pastinaca sativa), marchew (Daucus carota) i cebula siedmiolatka (Allium fistulosum), mogą być pod koniec marca wysiewane bezpośrednio na rabatach.

  • Wysiew do skrzynek na parapecie – karczochy, bakłażany, brokuły, koper włoski, pasternak, por, sałata, rzodkiewka, szpinak, skorzonera, cebula, kalarepa, papryka, miechunka, cibora, seler, pomidory, kalafior romanesco. 
  • Wysiew bezpośrednio do gruntu – bób, kalafior, marchew, salsefia, marchew, por, pasternak, rzodkiewka, szpinak, cebula, skorzonera, kapusta włoska, trybula ogrodowa, roszponka, groch.

Co można sadzić w marcu?

Do prac marcowych zalicza się nie tylko siew nowych roślin; kto już w styczniu i w lutym okazał się pracowity, może w marcu wypełniać swoje rabaty wyhodowaną rozsadą. Młode rośliny sałaty, ale również kalafiora (Brassica oleracea var. botrytis) i rzodkwi (Raphanus sativus) cieszą się z miejsca w gruncie pod ochronną włókniną albo w foliowym tunelu, czekając na ciepłą pogodę.

W marcu można sadzić na rabatach: kalafior, brokuły, rzodkiewkę, sałatę, seler, czerwoną kapustę, włoską kapustę, szczypiorek, kapustę chińską.

Jakie kwiaty można posadzić w marcu?
Jakie kwiaty można posadzić w marcu?

Ogród kwiatowy w marcu

Marcowe rośliny ozdobne tworzą szczególnie piękny widok. Liczne kwiaty-zwiastuny wiosny wynurzają się nagle z ziemi i oczarowują jaskrawymi kolorami. Oprócz zachwycania się urodą marcowych kwiatów, trzeba też zająć się przygotowaniem kwiatowych rabat do nowego sezonu. W marcu sadzi się i sieje nowe kwiaty, które zakwitną latem i jesienią.

Co kwitnie w marcu?

Zwiastuny wiosny i wczesne kwiaty mają w marcu swój okres kwitnienia. Pojawiają się klasyczne krokusy (Crocus), ciemierniki (Helleborus niger) albo narcyzy (Narcissus pseudonarcissus). Również bratki (Viola x wittrockiana) należą do roślin kwitnących już w marcu. Swoje kwiaty rozwijają też niektóre krzewy, jak tawuła Thunberga (Spiraea thunbergii) albo grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum).

  • Byliny zakwitające w marcu – stokrotka, sasanka, krokus, mniszek lekarski, fiołek, narcyz, pierwiosnek, przebiśnieg, ciemiernik, kokorycz.
  • Marcowe krzewy – tawuła, leszczyna, mahonia, forsycja, magnolia.

Które kwiaty można sadzić w marcu?

Kto chce cieszyć się latem kwitnącym ogrodem, nie powinien odpoczywać w marcu. Aby w następnych miesiącach podziwiać kolorowe kwiaty, trzeba wykorzystać marcowy czas na sadzenie roślin kwiatowych. Rośliny jednoroczne jak szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) albo łyszczec (Gypsophila) również mogą być wysiewane na parapecie okiennym na rozsadę. Inne kwiaty, jak nagietek lekarski (Calendula officinalis) i chaber bławatek (Centaurea cyanus), dają się w marcu wysiewać wprost do gruntu. Także pędzone tulipany (Tulipa gesneriana) można sadzić w marcu na rabatach.

  • Wysiew na rozsadę – begonia, szarłat zwisły, goździk, kobea pnąca, niecierpek Waleriana, lwia paszcza (wyżlin), słonecznik, łyszczec wiechowaty, aksamitka. 
  • Wysiew na rabatę – groszek pachnący, mak polny, chaber bławatek.

Ogród owocowy w marcu  

Podczas gdy zimą praca w sadzie polega przede wszystkim na przycinaniu, w marcu jest czas, aby powoli czekać na kwiaty drzew i krzewów owocowych. Marzec jest również korzystnym okresem do sadzenia nowych roślin w sadzie.

  • Drzewa i krzewy owocowe – dla krzewów jagodowych jak maliny, jeżyny i porzeczki, marzec jest idealną porą do sadzenia. Także drzewa owocowe, jak morele, grusze i jabłonie mogą być wprowadzone do sadu właśnie w marcu. 
  • Rabarbar – roślina ucieszy się, kiedy podczas sadzenia otrzyma porcję nawozu organicznego. Obornik, kompost albo inny nawóz pochodzenia organicznego pomoże roślinie w dobrym starcie w nowy sezon. 
  • Truskawki – wymagają w marcu troskliwej opieki, aby latem rozwinąć mnóstwo słodkich owoców. Do tych zabiegów pielęgnacyjnych należy usuwanie albo przesadzenie rozłogów (jeśli nie zrobiono tego jesienią), pielenie chwastów i podawanie świeżego nawozu.    
Są rośliny, które bez problemu mozna wysiać w marcu do gruntu
Są rośliny, które bez problemu mozna wysiać w marcu do gruntu

Marzec na balkonie

Także dla ogrodników balkonowych w marcu rozpoczyna się nowy sezon. Wiele roślin balkonowych wymaga w marcu szczególnej pielęgnacji, aby latem zaprezentować cały swój urok. Poza tym istnieje też wiele roślin, które właśnie w marcu zapewniają balkonom efektowne akcenty.

Szczególne wrażenie tworzą barwne kwiaty pierwiosnków bezłodygowych (Primula vulgaris), narcyzów (Narzissus pseudonarzissus) i fiołków ogrodowych (Viola x wittrockiana). Aby balkon również na początku lata zachował atrakcyjny wygląd, nie można zaniedbać w marcu siewu nowych jego lokatorów. Niektóre kwiaty balkonowe, jak kalibrachoa (Calibrachoa), muszą zostać wysiane w marcu, aby do maja zdążyły się rozwinąć.

Które kwiaty można sadzić w marcu na balkonie?

  • Kwitną w marcu – szczodrzeniec i żarnowiec (Cytisus), narcyzy, pierwiosnki, bratki.
  • Przygotowanie rozsady – paciorecznik indyjski, dalie, mieczyki, nasturcja kanarkowa (Tropaeolum peregrinum), wilec, kalibrachoa (minipetunia). 
  • Przycinanie pelargonii – pelargonie, które mroźną zimę przetrwały w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, mogą być w marcu powoli przygotowywane do powrotu na balkon. W tym celu bezlistne pędy rośliny przycina na dwa do czterech oczek (pączków). Następnie przesadza się roślinę i ustawia na jasnym parapecie, gdzie poczeka na ciepłą pogodę na zewnątrz. 
  • Hartowanie roślin doniczkowych – kwiaty, które zimowały w domu, powinny być w marcu przyzwyczajane do warunków zewnętrznych. W bezmroźne dni należy wystawiać je w dzień w zacienionym i osłoniętym miejscu. Z czasem można je coraz dłużej zostawiać na słońcu, aby zaaklimatyzowały się do słonecznego stanowiska na balkonie.
0 (0 opinii)