Porady

Rok w ogrodzie – kalendarz prac ogrodniczych na cały rok

4,6 (22 opinie)

Istnieje wiele prac ogrodowych, które muszą być wykonane we właściwym czasie. W każdym miesiącu – od stycznia do grudnia – jest w ogrodzie coś do zrobienia. Aby nie zapomnieć o czymś ważnym, spróbujemy posortować zadania według miesięcy.

Rok w ogrodzie: styczeń

Sylwestrowe fajerwerki już zgasły i rozpoczął się nowy rok. Nawet jeśli wciąż panuje mroźna pogoda i ziemia jest zmarznięta, to dni stają się coraz dłuższe. Rośnie oczekiwanie na wiosnę i początek sezonu w ogrodzie. Jest teraz pora na planowanie, przeglądanie katalogów ogrodniczych, niektóre prace ogrodowe i pierwsze wysiewy.

1. Przycinanie roślin

W styczniu w ogrodzie panuje absolutny spokój. Ten miesiąc jest odpowiedni do przycinania niektórych drzew i krzewów. Dotyczy to tylko mocnych krzewów, jak leszczyna, bez czarny, wierzba i śliwa tarnina. Także jaśminowiec, żylistek, krzewuszka i porzeczka krwista dają się teraz przycinać.

2. Czas na rośliny doniczkowe i małe eksperymenty

Kiedy ogród odpoczywa, jest akurat czas na pielęgnację kwiatów doniczkowych w mieszkaniu czy innych roślin uprawianych w doniczkach. Zimą potrzebują one szczególnej troski, ponieważ często źle znoszą suche powietrze przy centralnym ogrzewaniu. Poza tym styczeń jest idealny na wykonie paru eksperymentów. Na przykład samodzielne wyhodowanie melonowca albo ananasa. Albo na wykonanie, na wszelki wypadek, próby kiełkowania starych nasion, aby sprawdzić, czy warto je wysiewać. Jeśli ktoś ma ochotę, może też rozmnożyć wiele domowych roślin.

3. Rośliny lecznicze uprawiane w domu

Kiełki i zielenina są cennym źródłem witamin nie tylko zimą. Szczególnie smaczna jest rukola (rokietta). Pikantny, orzechowy smak nadaje każdej sałatce, twarożkowi i innym potrawom swoisty akcent. Bardzo prosta i szybka jest też uprawa na oknie rzeżuchy.

4. Uprzątanie śniegu

W styczniu zdarzają się intensywne opady śniegu. Ciężka warstwa śniegu gromadzi się na krzewach, drzewach, a także dachach inspektów i szklarni. Aby uniknąć śniegołomów oraz uszkodzenia konstrukcji, należy śnieg w porę usuwać.

5. Zwalczanie karczownika

Karczowniki z pewnością nie należą do ulubionych zwierzątek ogrodników. To szkodniki, które mogą wyrządzić wiele złego w ogrodzie. Ryją podziemne korytarze i zjadają korzenie drzew, bulwy i cebule, które zostały jesienią wysadzone do gruntu. Podczas zimowych miesięcy, kiedy pokarmu jest mało, zwierzęta łatwiej reagują na przynętę w pułapkach.

6. Nie wyrzucać popiołu na kompost!

Jakość kompostu zależy od składników wyjściowych i odpowiedniego kompostowania. Popiół nie nadaje się do tego celu. Zarówno popiół z drewna, jak i z węgla powoduje koncentrację w kompoście metali ciężkich, które potem przedostają się do gleby.

Rok w ogrodzie: luty

Luty w ogrodzie - harmonogram
Luty w ogrodzie - harmonogram

Zima wprawdzie jeszcze trwa, ale coraz więcej jest ciepłych i słonecznych dni. Ogród wkrótce zacznie budzić się do życia.

1. Przycinanie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy znajdują się jeszcze w okresie spoczynku i nie mają liści. Można dokładnie określić, gdzie potrzebne jest cięcie. Także drzewa owocowe mogą być przycinane. Zabieg wykonuje się przy temperaturze powyżej -5°C. Trzeba zwracać uwagę, aby wszystkie chore i obumarłe pędy skrócić do zdrowego drewna. Prawidłowe cięcie drzew owocowych jest najważniejszym zabiegiem w celu utrzymania ich zdrowotności oraz uzyskania dobrych zbiorów.

Częstym błędem jest mocne przecinanie młodych drzew, które w poprzednim roku wykazały nadmierny wzrost pędów i nie owocowały. Jest to jednak najczęściej skutek zbyt mocnego zabiegu w ubiegłym roku. Każde kolejne cięcie pobudzi na nowo wytwarzanie pędów i przesunie początek owocowania albo je zredukuje. Z takim drzewem trzeba więc obejść się bardzo ostrożnie.

2. Ochrona pni drzew przed mrozem

Luty przynosi często intensywne nasłonecznienie przy ogólnie niskich jeszcze temperaturach. Północna strona pnia drzewa pozostaje zwykle w ciągu dnia zmarznięta, podczas gdy południowa nagrzewa się w dzień i rozmarza. W nocy ponownie cały pień jest przemrożony, a naprężenia w tkankach wywołane wahaniami temperatury powodują często podłużne pęknięcie (potem powstaje tzw. listwa mrozowa). Nagrzewaniu się wystawionej ku słońcu strony drzewa można uniknąć poprzez bielenie pnia albo owijanie matą. Kiedyś stosowane było bielenie drzew roztworem wapna. Dzisiaj dostępne są gotowe preparaty, które zawierają również inne składniki pielęgnujące.

3. Cięcie żywopłotów i krzewów ozdobnych

Od końca lutego do połowy marca można formować żywopłoty i krzewy zrzucające liście. Nie dotyczy to gatunków zakwitających wczesną wiosną.

Rok w ogrodzie: marzec

Marzec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Marzec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W marcu trzeba przestawić zwrotnice na rozwój ogrodu. Przycinanie krzewów powinno być zakończone, aby nie przeszkadzać gnieżdżącym się w nich ptakom. Rośliny o miękkim drewnie, jak róże, motyle krzewy (budleja) albo ketmia będą przycinane dopiero w okresie kwitnienia forsycji. Ponieważ miejsca cięcia wiśni oraz włoskiego orzecha trudno się zabliźniają, trzeba poczekać z zabiegiem do lata. Ważne, aby nożyce były zawsze ostre i czyste.

1. Wysiew nasion w inspektach

Początek marca jest dobrym momentem do wysiewu pod dachem papryki, pomidorów albo ziół. Trzeba uważać, aby nasiona nie zostały wypłukane przy podlewaniu.

2. Sadzenie i przesadzanie

Kto przesadza zrzucające liście krzewy, jak ligustr, tawuła albo kalina, powinien zachować jak najwięcej drobnych korzeni. Najlepiej przenosić roślinę razem z całą bryłą korzeniową i zaraz po przesadzeniu podlać. Większe rośliny trzeba przymocować do palików. Jeśli ziemia już rozmarzła, można w marcu sadzić byliny. Pora na przesadzanie roślin zimozielonych i wrażliwych nadejdzie dopiero w kwietniu.

Sprawdź: Co sadzić w marcu w ogrodzie?

3. Ogródek kwiatowy

Byliny i krzewy sadzi się jesienią albo wiosną. Jesienne sadzenie daje roślinom lekką przewagę, ponieważ zdążą się przed zimą ukorzenić. Wrażliwe trawy, inne byliny i krzewy sadzi się chętniej na wiosnę. Przed sadzeniem gleba musi być spulchniona i odchwaszczona.

Rok w ogrodzie: kwiecień

Kwiecień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Kwiecień to najlepszy czas na urządzanie ogrodu od nowa. Wszystkie krzewy dają się teraz dobrze sadzić, a zimozielone rośliny można przesadzać. Jednocześnie jest to też czas budowy gniazd i wysiadywania przez ptaki jaj. Dlatego obowiązuje zasada: Ze względu ma ochronę ptaków przycinanie krzewów, a także ścinka drzew są w tym okresie niedopuszczalne. Nawet jeśli kilka dni jest ciepłych, to z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu trzeba się wstrzymać. Nocne przymrozki mogą jeszcze wrócić i zniszczyć wrażliwe sadzonki.

1. Wiosenne cięcie krzewów i kwiatów

Kiedy zaczyna kwitnąć forsycja, nadchodzi właściwy czas, aby takie krzewy, jak róże, motyle krzewy, ketmie ogrodowe i niektóre hortensje przyciąć. W przypadku róż ogrodowych i pnących usuwa się tylko martwe drewno. Słabe pędy róż rabatowych i wielkokwiatowych trzeba przyciąć mocno, a pozostałe tylko odrobinę. Boczne pędy poniżej cięcia powinny zawsze wyrastać na zewnątrz. Luźny wzrost krzewu zapewnia lepszą wentylację i zapobiega opanowaniu przez grzyby.

2. Wertykulacja trawnika

Chociaż dla właściciela ogrodu jest to znaczny wysiłek, to jednak nacięcie darni i usunięcie resztek, czyli wertykulacja trawnika, należy do wiosennych porządków. Ważne jest przy tym, aby w czasie wykonywania zabiegu trawa była sucha. Dostarczenie trawnikowi powietrza, a potem nawożenie i regularne strzyżenie, przywrócą mu szybko piękny wygląd.

3. Wspieranie pożytecznych gatunków roślin

W przyrodzie szkodniki posiadają wielu naturalnych wrogów, którzy ograniczają ich liczebność. Do najbardziej znanych sojuszników ogrodnika należy biedronka, która w swoim życiu potrafi zlikwidować kilkaset mszyc. Także pszczoły i trzmiele pełnią ważną rolę zajmując się zapylaniem kwiatów. Im bardziej urozmaicony pod względem gatunków roślin będzie ogród, tym więcej przestrzeni życiowej znajdują dla siebie pożyteczne owady. Należy dbać o bioróżnorodność.

4. Ogródek kwiatowy

W kwietniu po raz pierwszy koszony jest trawnik. Jest to również pora na oczyszczenie rabat z bylinami z obumarłych części roślin oraz zimowych osłon. Wiosenne krzewy, jak forsycja, będą przycięte po przekwitnieniu. Do gruntu można wysiewać teraz wiele kwiatów jednorocznych, na przykład nagietek, pozłotkę, nasturcję, groszek i gipsówkę.

Rok w ogrodzie: maj

Maj w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Maj w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Maj jest dla ogrodników i miłośników kwiatów szczególnym miesiącem. W maju mianowicie zachodzi zjawisko atmosferyczne zwane „zimnymi ogrodnikami” i „zimną Zośką”. W połowie miesiąca zmienia się zwykle cyrkulacja atmosferyczna i napływa do nas mroźne powietrze polarne. Według przysłów i obserwacji są to ostatnie dni wiosennych przymrozków (11-15 maja). Znaczy to, że także wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe, rabatowe i warzywa mogą już iść do ogrodu. Naturalnie, nie można w stu procentach polegać na tych terminach, jako że „zimni ogrodnicy” mogą się o kilka dni w jedną albo drugą stronę przesunąć.

1. Zwalczanie chwastów

Jest to jedna z najmniej lubianych prac ogrodowych. Kto jednak pielenie traktuje poważnie, powinien działać systematycznie i z użyciem odpowiednich narzędzi. Chwasty potrafią wytwarzać wyjątkowo długie korzenie i rozłogi. Nawiasem mówiąc, uważane za chwasty skrzyp, podagrycznik, czy perz są też cennymi ziołami.

2. Pielęgnacja trawnika

Trawnik trzeba kosić co trzy do siedmiu dni, aby trawa dobrze się rozkrzewiła. Wysokość cięcia 4-4,5 cm pozostawia roślinom dosyć masy liści do dobrego wzrostu. Rzadsze i niższe koszenie szkodzi trawnikowi. Korzystają na tym mech i chwasty. Podczas suszy trzeba raz w tygodniu trawę podlać.

3. Ogródek kwiatowy

Część ozdobna ogrodu od początku maja pokazuje swoją wiosenną urodę. Powoli zaczynają przekwitać tulipany i narcyzy. Aby rośliny cebulkowe mogły łatwiej zebrać siły, przekwitłe kwiatostany trzeba usunąć wraz zawiązkami nasion. Natomiast w żadnym wypadku nie wolno ścinać liści, dopóki same nie uschną.

Do połowy maja można sadzić różaneczniki i rośliny iglaste. Od połowy maja, kiedy minie zagrożenie przymrozkami, wrażliwe kwiaty mogą wreszcie znaleźć się na dworze – w skrzynkach, doniczkach i na rabatach.

Rok w ogrodzie: czerwiec

Czerwiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Czerwiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W czerwcu zaczyna się wczesne lato. Zakwita czarny bez, robinia i lipa szerokolistna. W ogrodzie sieje się, sadzi i pielęgnuje. Kwitnące rabaty, rosnące warzywa i soczysta zieleń drzew i krzewów – w czerwcu przyroda prezentuje się w najpiękniejszej odsłonie. Większość krzewów zakończyła na krótko swój wzrost, aby zaraz zacząć rozwijać boczne pąki. Jest to dobry moment na formowanie żywopłotów. Niektóre róże wymagają cięcia przed drugim kwitnieniem.

1. Zwalczanie mszycy

W maju i czerwcu często pojawia się w ogrodzie mszyca. Ma ona wielu naturalnych wrogów, jak biedronki, złotooki, bzygi, pryszczarki, czy gąsieniczniki. Jeśli naturalny opór środowiska nie powstrzyma inwazji tego szkodnika, należy zastosować opryski środkami ekologicznymi. Wprawdzie nawet środek przyjazny środowisku działa negatywnie na gatunki pożyteczne, jednak nie tak drastycznie jak syntetyczne środki ochrony roślin.

2. Ochrona roślin przed grzybami

Kiedy wśród roślin panuje wilgotny klimat, mogą się rozprzestrzeniać również choroby grzybowe. Skuteczną metodą, aby tych chorób uniknąć jest luźna więźba roślin oraz poranne podlewanie na system korzeniowy, a nie na liście.

3. Usuwanie przekwitłych kwiatów

Szczególnej uwagi wymaga w tym czasie różanecznik. Należy usuwać przekwitłe kwiaty oraz kontrolować, czy nie pojawiły się szkodniki. Tak samo ścina się zwiędłe piwonie. Nie dopuszczając do rozwoju nasion daje się przedłużyć okres kwitnienia wielu roślin w ogrodzie. To bardzo dobrze działa w stosunku do kwiatów balkonowych, ale także róż i innych roślin kwiatowych. Wiele bylin, jak na przykład ostróżkę, można pobudzić do powtórnego kwitnienia poprzez cięcie.

4. Ogródek kwiatowy

Do gruntu można jeszcze wysiewać nagietki, groszek, nasturcję, gipsówkę, nemezję, czy kosmos (warszawiankę). Sieje się też rośliny dwuletnie, jak goździk brodaty, mak islandzki, niezapominajka, malwa, dzwonek ogrodowy.

Rok w ogrodzie: lipiec

Lipiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Lipiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W lipcu krzewy zakończyły swój wzrost na wysokość i rozwijają pędy boczne. Mogą być teraz przycinane z kilku względów: ograniczenie wysokości (żywopłoty), utrzymanie kwitnienia (róż) oraz poprawa wyglądu. W przypadku krzewów, ze względu na ewentualne gniazda ptaków, trzeba ograniczyć się do cięcia formującego albo pielęgnacyjnego. Ważne jest w tym okresie podlewanie.

1. Urządzanie ogrodu

Komu znudziło się pielenie rabat, może w słonecznym miejscu założyć ogródek skalny. Bardzo dekoracyjne jest też oczko wodne. Można je wykonać na różne sposoby, między innymi z opon. Samodzielnie przygotowane pojemniki na kwiaty ozdobią taras i balkon.

2. Zwalczanie mszycy

Lipiec jest często miesiącem mszycy. Jeśli pomoc owadzich sojuszników jest niedostateczna, trzeba sięgnąć po opryski. Najlepsze wyniki uzyskuje się wykonując zabieg rano albo wieczorem przy suchej pogodzie.

3. Zapobieganie chorobom grzybowym roślin

Zgnilizny, pleśnie i inne choroby roślin wywoływane przez grzyby potrzebują wilgotnego środowiska, aby osiedlić się na roślinach. Luźne, przewiewne nasadzenia i właściwe podlewanie, skutecznie zapobiegają grzybowym infekcjom.

4. Ogródek kwiatowy

Skrzynki i doniczki są dawno obsadzone, a rabaty pełne roślin. Chociaż główny okres sadzenia już minął, to jednak w sklepach ogrodniczych wciąż można spotkać jakieś nowości, które chciałoby się wypróbować. Na pewno nawet w lipcu znajdzie się jakaś wolna doniczka albo skrawek ziemi w ogrodzie, gdzie można jeszcze jeden kwiat umieścić.

W każdym razie należy pamiętać o regularnym, umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu. Oczywiście zgodnie z wymaganiami rośliny, rodzajem gleby i pogodą.

Rok w ogrodzie: sierpień

Sierpień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Sierpień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W sierpniu wzrost roślin słabnie. Trawnik dla wzmocnienia powinien być na nowo nawożony. Jest też dobra pora, aby dosiać ubytki trawy. Byliny, które wiosną albo wczesnym latem kwitły, mogą być w sierpniu podzielone. Przy podziale trzeba uważać, aby uszkodzić jak najmniej korzeni. O nowe barwy na rabatach zadbają teraz byliny jesienne, które teraz mogą być posadzone. Pod koniec miesiąca można przesadzić różaneczniki, ostrokrzew i iglaki. Do zimy zdążą się dobrze ukorzenić.

1. Zielone nawożenie roślin

Tam, gdzie pierwsze rabaty zostały opróżnione i żadne jesienne warzywa nie będą uprawiane, można wysiać nasiona roślin z przeznaczeniem na zielony nawóz. Ze względu na pokrewieństwo ze wszystkimi gatunkami kapustowatych, należy zrezygnować rzepaku, gorczycy i rzodkwi. Uniknie się w ten sposób przenoszenia typowych dla tej rodziny chorób. Do wysiewu w sierpniu nadaje się na przykład łubin, gryka i wyka.

2. Ogródek kwiatowy

Zimoodporne byliny i rośliny cebulowe kwitną każdego roku na nowo. Sierpień jest miesiącem odpowiednim, aby posadzić zimowit jesienny, krokus jesienny, lilie, liliowce i kosaćce. Pod koniec miesiąca zacznie się pora sadzenia kwiatów cebulowych zakwitających na wiosnę. Także wcześnie zakwitające byliny mogą być w sierpniu sadzone. Kwiaty dwuletnie można teraz poprzesadzać (o ile zostały posiane), a piwonie i ciemierniki podzielić.

Żywopłoty z żywotników nie wszystkim się podobają. Jednak są to rośliny zimozielone i stanowią w ogrodzie doskonałą osłonę, na przykład od działki sąsiada. Aby taki żywopłot był przez długie lata piękny i wciąż zielony, potrzebne jest regularne przycinanie. Korzystnie jest wykonywać ten zabieg w lipcu albo sierpniu.

Brązowe plamy, jakie pokazują się często po zimie na żywotnikach, nie są zwykle szkodami od mrozu, ale skutkiem niedostatku wody albo działania soli.

Rok w ogrodzie: wrzesień

Wrzesień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Wrzesień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Jesień – piękna pora roku - zbliża się wielkimi krokami. Niżej już w południe stojące słońce oświetla jesienne kwiaty, owoce i liście. Ale zaczyna się też pracowita pora. Trzeba zebrać i przerobić zbiory, posadzić krzewy, byliny i kwiaty cebulowe, przygotować rabaty i wykonać wiele innych prac.

1. Wybór miejsca dla roślin cebulowych

We wrześniu można sadzić cebule i bulwy. Przedtem trzeba zdecydować się na odpowiednie stanowisko. Ważne jest przede wszystkim nasłonecznienie, sąsiedztwo innych roślin oraz rodzaj gleby. Przy wyborze należy kierować się potrzebami i wymaganiami sadzonej rośliny.

2. Kompost - przygotowanie

Materiał roślinny z zebranych rabatek, ścięta trawa, liście i rozdrobnione, ścięte pędy krzewów powinny być wymieszane i trafić na kompost. W ogrodowym kompostowniku nie powinny się jednak znaleźć chore rośliny, jak również chwasty z nasionami.

3. Ogródek kwiatowy

We wrześniu można jeszcze wysiewać rośliny dwuletnie: na przykład malwy, dzwonki, goździki, niezapominajki i fiołki. Krzewy i byliny z kompaktowym systemem korzeniowym (w doniczce albo w pojemniku) mogą być też sadzone. Inne poczekają do października. Cebulki mieczyków i frezji natomiast wykopuje się z ziemi i po wysuszeniu przechowuje w nieprzemarzającym miejscu. Pod koniec miesiąca trzeba ciepłolubne rośliny, które lato spędzały na zewnątrz, przenieść powrotem do domu. Teraz można też ciąć i sadzić sadzonki pędowe pelargonii i fuksji.

4. Przycięcie żywopłotu i niektórych krzewów

W sierpniu i wrześniu można ciąć zimozielone żywopłoty liściaste, wiciokrzew, berberys oraz żywopłoty z krzewów iglastych. W wrześniu przycina się też skłonny do intensywnego wydzielania soku na wiosnę orzech włoski.

Rok w ogrodzie: październik

Październik w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Październik w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W październiku rośliny kończą swój okres wegetacyjny i w stanie spoczynku pozostaną do przyszłej wiosny. Z liści odprowadzane są substancje, które zmagazynowane w korzeniach i korze będą stanowiły rezerwę pokarmową. Pozostaną jedynie żółte i czerwone barwniki, tworząc niepowtarzalne barwy jesieni. W ogrodzie opadłe liście mogą w zasadzie pozostać tam, gdzie nie przeszkadzają. Pod żywopłotem, pod krzewami i na rabatach tworzą skuteczną izolację od mrozu. Utrzymują też wilgoć w glebie i poprawiają jej strukturę poprzez tworzenie próchnicy. Kopce liści mogą też być zimową kwaterą dla jeży. A te są niewątpliwie sojusznikami ogrodników.

1. Przesadzanie krzewów

Można w październiku przesadzać wszystkie dzikie krzewy, jak również róże i drzewa owocowe. Tylko wrażliwe na mróz, jak ketmia, hortensja i wszystkie zimozielone (z wyjątkiem ligustru) powinny być sadzone na wiosnę. Wszystkie muszą być dobrze podlane.

2. Ogródek kwiatowy

Cebulki kwiatowe można sadzić dopóki ziemia nie jest zmarznięta. Najpóźniej w październiku muszą trafić na swoje miejsce rośliny dwuletnie. Wrażliwe gatunki i odmiany trzeba przykryć gałęziami. Byliny można sadzić i dzielić do listopada.

3. Zbiór nasion

Z letnich kwiatów można zbierać nasiona i rozkładać do wysuszenia. W chłodnym i suchym miejscu będą przechowywane do następnej wiosny. Bulwy dalii oraz nieodporne na mróz bulwy i cebule trzeba po uschnięciu liści wykopać, oczyścić i przechować w nieprzemarzającym pomieszczeniu .

4. Rośliny doniczkowe

Wszystkie wieloletnie, ale wrażliwe na mróz rośliny balkonowe i doniczkowe wystawione do ogrodu powinny być przeniesione do zimowiska.

Rok w ogrodzie: listopad

Listopad w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Listopad w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Trwa fenologiczna jesień. Dni stają się mroczne i coraz krótsze. Mimo wszystko jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Większość drzew i krzewów zrzuciła już liście. Dlatego głównym zadaniem w listopadzie jest uprzątnięcie opadłych liści i przygotowania do zimy. Liście są ważnym materiałem w ogrodzie. Można je wykorzystać na kompost albo jako warstwę ochronną dla systemu korzeniowego wrażliwych na mróz krzewów i bylin.

1. Ochrona roślin przed mrozem

Wiele bylin i krzewów pochodzących z cieplejszych regionów wymaga ochrony przed mrozem. Niektóre trzeba chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, aby nie uschły z braku wody. Słońce powoduje parowanie przez liście i pędy, podczas gdy zmarznięte korzenie nie są w stanie dostarczać im wilgoci.

2. Ogródek kwiatowy

Po opadnięciu liści można sadzić drzewa i krzewy. Byliny mogą być listopadzie sadzone i dzielone. Podobnie cebulki roślin kwiatowych można sadzić, póki ziemia nie zmarznie. Trawnik trzeba oczyścić z liści.

Rok w ogrodzie: grudzień

Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Także grudnia nie może zabraknąć w ogrodowym kalendarzu. Oprócz przygotowywania pierwszych planów na przyszły sezon oraz świątecznych prezentów, ogrodnik-amator ma też coś do zrobienia w ogrodzie. Najpóźniej na początku grudnia trzeba koniecznie uprzątnąć z ogrodu węże do podlewania, a wszelkie urządzenia wodociągowe zabezpieczyć przed zamarznięciem.

1. Ochrona roślin przed mrozem

Wrażliwym roślinom trzeba zapewnić ochronę przed zimą, okrywając je gałęziami, matami albo włókniną. Gatunki pochodzące z tropikalnych i subtropikalnych regionów muszą być koniecznie przeniesione do ciepłego miejsca zimowania, ponieważ nie zniosą żadnego mrozu. Do pomieszczeń powinny trafić ostatnie rośliny doniczkowe.

2. Gałązki świętej Barbary

U naszych zachodnich sąsiadów istnieje ludowy zwyczaj przygotowywania w dniu świętej Barbary, czyli 4 grudnia, wiązanki z gałęzi różnych drzew i krzewów. Zależnie od regionu, wstawia się do wazonu gałązki wiśni, jabłoni, gruszy, leszczyny, kasztanowca, brzozy, bzu albo forsycji. Przedtem należy je położyć na 12 godzin do ciepłej wody (35°C). Powinny rozwinąć się na Boże Narodzenie i ozdobić mieszkanie.

Kalendarz ogrodnika na każdy miesiąc

Poniżej znajduje się pełna lista artykułów, gdzie każdy z nich opisuje dokładnie wszystkie prace konieczne w danym miesiącu w ogrodzie. Kliknij, by zobaczyć więcej.

4,6 (22 opinie)