Porady

Jakie rośliny siać i sadzić w lutym?

0 (0 opinii)

Właściwie wciąż jeszcze czuć wszędzie zimę: mroźne powietrze o poranku, szron na trawie albo prószący śnieg. Ale chociaż luty bywa często szary i chłodny, dzień wyraźnie się wydłuża, powoli zaczyna się czas dla ogrodników. Pierwsze kwiaty nieśmiało wychylają się już spod śniegu, a do zrobienia ciągle pozostaje wiele zadań. Istnieją kwiaty i warzywa, które właśnie w lutym można siać i sadzić.

Co można siać w lutym?

Ogrody warzywne i kwiatowe kojarzą się w lutym z pustymi rabatami, ale to nie znaczy, że ich właściciele nie mają nic do roboty. Wysiew nasion licznych roślin na rozsadę w lutym jest tak samo naturalny, jak zbiory warzyw i owoców w sezonie. Szczególnie powoli rosnące gatunki jak oberżyna (Solanum melongena), papryka (Capsicum) i karczochy (Cynara scolymus) powinny być zawczasu przygotowane, aby miały potem dosyć czasu do dojrzewania. Mocne warzywa liściowe, jak sałata siewna (Lactuca sativa), sałata rzymska (Lactuca sativa var. longifolia) albo cykoria endywia (Cichorium endivia), ale też szpinak (Spinacia oleracea) i cebula (Allium cepa) dobrze będą rosły, jeśli zostaną wysiane w lutym na rozsadę. Może do tego służyć miniszklarnia, inspekt albo jasny i ciepły parapet okienny. Pod koniec lutego, zwłaszcza w cieplejszych regionach, bezpośrednio na rabatę może powędrować pietruszka, pasternak, czosnek i marchew (Daucus carota ssp. sativus), a także bób (Faba vulgaris var. major). W lutym można siać:

  • W doniczkach i skrzynkach na parapecie okiennym – oberżynę, karczochy, brokuły, chili, selery, pomidory, paprykę, cukinię, kalarepę, fenkuł, sałatę głowiastą, łobodę, boćwinę. 
  • W szklarni – sałatę lodową, endywię, sałatę rzymską, szpinak, rzodkiewkę, cebulę.
  • Bezpośrednio na rabatach – bób, kapustę morską (modrak), marchew.  

Wysiane na rabatach nasiona dobrze jest przykryć na wszelki wypadek agrowłókniną. Ten zabieg ma na celu:

  • stworzenie lokalnego mikroklimatu,
  • ochronę młodych roślin przed mrozem, a przede wszystkim przed spóźnionymi przymrozkami,
  • ochronę delikatnych siewek przed opadami śniegu. 

Wysiew warzyw w lutym w domu

Oberżyna, papryka, chili, a także pomidory potrzebują określonego czasu, zanim będzie można je zbierać. W przypadku pomidorów, po około trzech-czterech miesiącach – w zależności od terminu wysiewu, można w łagodniejszych położeniach zebrać pierwsze wczesne odmiany koktajlowe; większe dopiero w lipcu. Na paprykę, chili i oberżynę trzeba poczekać spokojnie jakieś sześć miesięcy.

Dlatego oberżynę, chili, paprykę i pomidory wysiewa się wcześniej niż większość innych warzyw. Trzy pierwsze najlepiej już w styczniu, a najpóźniej w lutym. Z pomidorami można wystartować pod koniec lutego, a najpóźniej w początkach marca.    

Zasadniczo do wysiewu w lutym w domu nadaje się obok pora, sałata, kapusta chińska, rzeżucha siewna i ciepłolubna trawa cytrynowa, jak również wolno rosnące karczochy. Mniej znana jest łoboda ogrodowa (Atriplex hortensis) – o liściach zielonych i czerwono-zielonych, którą używa się jak szpinak. To samo dotyczy buraka liściowego (mangold). W przeciwieństwie do późnych odmian, wczesny koper włoski bulwiasty (fenkuł) również może być wcześnie wysiany w domu.

Do siewu na rozsadę nie koniecznie trzeba mieć specjalne doniczki. Prawie każdy szczelny pojemnik się nada, na przykład kilkucentymetrowej wysokości po warzywach ze sklepu. Podłoże do kiełkowania powinno być wilgotne, ale bez zastoju wody. Dobrze jest przekłuć w dnie kilka otworów i małe pojemniki wkładać do dużej miski z wodą, aby ziemia nasiąkła. W przypadku oberżyny lepsze wyniki uzyska się wysiewając pojedyncze nasiona do małych doniczek, ponieważ ta roślina nie lubi pikowania.

Rozpoczynając uprawę rozsady z nasion, trzeba koniecznie zapoznać się z zalecaną na opakowaniu nasion temperaturą. Niektóre sałaty, na przykład wczesna głowiasta, lubią do kiełkowania temperaturę około 16°C, nie niższą jednak niż 12°C. Kalarepa woli natomiast więcej ciepła – rzędu 20°C.

Chcąc w lutym wysiewać w domu nasiona, trzeba mieć do dyspozycji wystarczająco dużo światła, przynajmniej jasny parapet okienny. Większość siewek może stać w miejscu chłodniejszym, niż tego wymagała faza kiełkowania. O tej porze roku bardzo trudno o odpowiednią ilość światła, nawet na parapecie, a chłodniejsze warunki zapobiegają niezdrowemu wzrostowi siewek, które zaczynają rozwijać długie i cienkie pędy.

Co można wysiewać do gruntu?
Co można wysiewać do gruntu?

Co można siać w lutym na zewnątrz?

Pod koniec lutego można do gruntu siać nasiona bobu, wykorzystując oczywiście dni bez mrozu. Bób jest jednym z najstarszych warzyw uprawianych w centralnej Europie, jednak w międzyczasie stracił znaczenie na rzecz innych gatunków grochu i fasoli. Ponownie doceniony w ostatnich dekadach, wyka bób odzyskuje swoją pozycję i jest cenną rośliną jadalną w wielu kuchniach świata.

Bób (Vicia faba) lubi zimne bodźce, dlatego wysiewa się go w bezmroźne lutowe dni, a najpóźniej w marcu lub kwietniu. W zagłębieniach okrągłych albo jajowatych liści rozwijają się duże, pachnące kwiaty motylkowe. Po 90 dniach dojrzewają pierwsze strąki.

Poza bobem można wysiewać do gruntu warzywa niewrażliwe na chłód, jak wczesna pietruszka, pasternak i czosnek (ząbki sadzone do ziemi). Na wszelki wypadek, siewy warzyw do gruntu dobrze jest przykryć agrowłókniną. 

Siew w lutym do inspektu, szklarni lub tunelu

Trochę osłony przed wiatrem i podwyższona temperatura w dzień, to korzyści z zastosowania inspektu, szklarni albo tunelu foliowego. Na zadaszonych rabatach zmierzona temperatura jest o około 10°C wyższa niż na zewnątrz, nawet kiedy słońce nie wznosi się jeszcze zbyt wysoko. Dlatego w takich warunkach można w lutym wysiewać nasiona cebuli (alternatywą jest uprawa rozsady w domu), wczesne odmiany marchwi, rzodkiewki, sałaty azjatyckiej, szpinaku, letniego pora albo sałaty dębolistnej (Lactuca sativa var. crispa). Również rukolę (Diplotaxis tenuifolia), czyli rokiettę siewną, można siać w lutym pod osłoną.

Mając do dyspozycji osłonięte i zadaszone miejsce do siewu, można przyjąć zasadę, że wszystko, co jest wysiewane w marcu, można wysiać w inspektach, szklarniach i tunelach już w połowie lutego. Oczywiście, może się zdarzyć, że nastąpi nawrót zimy z ekstremalnym mrozem i wtedy zabieg się nie uda.

Tunel foliowy i szklarnia pomagają zapewnić idealne warunki do wzrostu młodych roślin
Tunel foliowy i szklarnia pomagają zapewnić idealne warunki do wzrostu młodych roślin

Siew kwiatów w lutym

Większość letnich kwiatów ma w lutym jeszcze prawo leniuchować w woreczkach z nasionami, niemniej jednak kilka wolniejszych osobników może trafić do siewu. Zaliczają się do nich: lwie paszcze (wyżlin większy), goździki, begonie i lobelie. Do pojemników można też wysiewać petunię, werbenę, szałwię, żeniszek, niecierpek i lewkonię, a z bylin ostróżkę ogrodową i chaber.

Poza tym w lutym kwalifikują się do siewu gatunki kiełkujące w niskich temperaturach. Najlepiej od razu w doniczkach, które na zewnątrz nieco się osłania. W zakresie temperatur od -4°C do +4°C otrzymują idealne bodźce chłodu. Należy do nich bardzo efektowna jeżówka (Echinacea), która wcześnie wysiana, przy odrobinie szczęścia zakwita jeszcze w tym samym roku. Można powiedzieć, że hodowla własnych sadzonek kwiatów jednorocznych i byli jest bardzo opłacalna. Wybór gatunków i odmian na rynku jest ogromny, a cena za torebkę nasion wynosi zwykle tyle, co później za jedną sadzonkę. 

Sadzenie kwiatów w lutym

Podczas gdy niektóre kwiaty w lutym już zaczynają się rozwijać, inne o tej porze roku mogą być sadzone albo wysiewane. Szczególnie wolno rosnące kwiaty, jak wyżlin i lobelia korzystają na wczesnym wysiewie na rozsadę. Kto przegapił jesienne sadzenie kwiatów wiosennych, może nadrobić to w lutym. Możliwe jest sadzenie o tej porze tulipanów i narcyzów, chociaż zakwitną prawdopodobnie dopiero w następnym roku. Jeśli ziemia nie jest zmarznięta, możliwe jest sadzenie w lutym róż z odkrytym systemem korzeniowym.    

0 (0 opinii)