Porady

Agrowłókniny w ogrodzie – do ściółkowania i ochrony. Jak stosować?

0 (0 opinii)

Włókienniczy wyrób wytwarzany z włókien przez ich łączenie różnymi technikami, ale nie przez tkanie, nazywa się włókniną. Włókniny mają różnorodne zastosowanie, między innymi w ogrodnictwie; wtedy mówi się o włókninie ogrodniczej, czyli agrowłókninie.

Agrowłóknina jest lekka, przepuszcza częściowo powietrze, wilgoć i światło, i jest konkurencyjna w porównaniu z tradycyjnymi materiałami do okrywania roślin. Sklepy ogrodnicze oferują różnego typu agrowłókniny, które należy dobrać, w zależności od celu jej stosowania. Oto podstawowe obszary stosowania agrowłókniny.

Agrowłóknina ściółkująca przeciwko chwastom

Tego rodzaju włóknina doskonale sprawdza się w ogrodzie, ponieważ umożliwia aktywne oddychanie i przepuszcza wodę deszczową do znajdujących się pod nią roślin. Często bywa stosowana jako agrowłóknina przeciwko chwastom, jak podagrycznik, powój i inne. Ułożona w ogrodzie zapewnia brak niepożądanych roślin na określonej powierzchni. Nie ważne, czy chodzi tutaj o rabaty, ścieżki ogrodowe, czy większe fragmenty ogrodu warzywnego.

Podstawową zaletą agrowłókniny jest możliwość zastosowania jej zamiast chemicznego zwalczania chwastów. Na dodatek włóknina magazynuje w ziemi ciepło i wspomaga zdrowy wzrost roślin. Stosuje się agrowłókninę czarną o grubości 50 g/m2. Aby móc układać włókninę ściółkującą, nie potrzeba specjalnego doświadczenia, wystarczy odrobina staranności.

Przed wykonaniem zabiegu powierzchnię trzeba oczyścić z kamieni i resztek pozostających chwastów. Ziemię spulchnia się i wyrównuje. Po rozłożeniu pasów włókniny, w miejscach, gdzie będą sadzone rośliny, wycina się małe otwory. Jeśli kwiaty, krzewy albo rośliny użytkowe znajdują się już w ziemi, trzeba agrowłókninę docisnąć szczelnie do podstaw roślin. Dla bardziej estetycznego wyglądu po rozłożeniu włókniny posypuje się ją warstwą kory ogrodowej albo żwirku. Rabata będzie wtedy wyglądała bardziej naturalnie.

Do zalet agrowłókniny ściółkującej można zaliczyć:

  • nie ma uciążliwych chwastów;
  • nie ma potrzeby stosowania szkodliwych la środowiska herbicydów;
  • ma trwałość przez wiele lat.

Pewną wadą jest pracochłonne rozkładanie włókniny na dużej powierzchni i jej cena, wyższa niż środków chwastobójczych.

Agrowłóknina ściółkująca przeciwko chwastom
Agrowłóknina ściółkująca przeciwko chwastom

Wybór włókniny ściółkującej

Wiele osób, które nie mają czasu na uciążliwą pielęgnację ogrodu, stosuje układanie agrowłókniny na swoich rabatach kwiatowych i warzywnych. Ten materiał, w przeciwieństwie do zwykłej folii jest przepuszczalny dla powietrza i wilgoci. Jest to ważne, ponieważ bez przeszkód może zachodzić wymiana gazowa w glebie, a woda opadowa może przenikać przez włókninę. Długie włókna z tworzyw sztucznych nie są tkane, ale tworzą strukturę podobną do filcu. Jakość włókniny określa się w gramach na metr kwadratowy; im jest cięższa, tym grubsza i bardziej wytrzymała.

Dla powierzchni słabo narażonych na zachwaszczenie, wystarczy włóknina 50-80 g/m2. Jeśli natomiast powierzchnia jest porośnięta chwastami korzeniowymi, jest często odwiedzana i ściółkowana ostrymi zrębkami, potrzebna jest grubość do 150 g/m2. Taka włóknina wykazuje lepszą odporność na przerastanie przez pędy perzu, skrzypu, podagrycznika i innych uciążliwych i niepożądanych roślin. Trzeba wziąć pod uwagę, że ze wzrostem grubości materiału spada jednocześnie przepuszczalność wody i powietrza, co negatywnie wpływa na rozwój roślin ozdobnych na rabacie.

Jeśli obciążenie mechaniczne włókniny nie jest nadmierne, rozsądne jest zastosowanie podwójnej warstwy 50 g/m2 zamiast jednej 100 g/m2. Trzeba też pamiętać o tym, że taśmy włókniny układa się na zakładkę szerokości 10-20 cm, co podwaja w tym miejscu grubość materiału.

Przed wykonaniem zabiegu powierzchnię trzeba oczyścić z kamieni i resztek pozostających chwastów
Przed wykonaniem zabiegu powierzchnię trzeba oczyścić z kamieni i resztek pozostających chwastów

Agrowłóknina do ochrony zimowej

Do bezpiecznego zimowania wrażliwych na mróz roślin ogrodowych przeznaczony jest specjalny rodzaj włókniny. Daje się nią bez problemu osłaniać ulegające uszkodzeniu przez mróz rośliny albo ciężkie donice z kwiatami. Te izolujące materiały są przepuszczalne dla wody i światła, i chronią wrażliwe rośliny przed dużymi spadkami temperatury.

Dla każdej rośliny można dobrać odpowiedni rozmiar osłony albo indywidualnie przyciąć z taśmy geowłókniny. W sprzedaży są osłony z włókniny przypominające worki, które nakłada się na rośliny i lekko zawiązuje, aby nie odleciały z wiatrem. W przypadku doniczki lub pojemnika, zwisające końce worka po nałożeniu na roślinę, wykorzystuje się do osłonięcia bryły korzeniowej. Włókninę z rolki przycina się na odpowiedni wymiar i owija roślinę i donicę.

Agrowłóknina w ogrodzie
Agrowłóknina w ogrodzie

Geowłókniny nie należy nakładać na rośliny zbyt wcześnie, ponieważ nawet w listopadzie może być jeszcze stosunkowo ciepło. Lepiej rozpocząć stosowanie osłoń zimą, kiedy spodziewane są stałe niskie temperatury. W ten sposób uniknie się rozwoju grzybów w ciepłym worku z włókniny. W razie potrzeby można w ciepłe dni zdejmować geowłókninę z roślin, aby umożliwić wymianę powietrza.

W domowym ogrodzie zimowej włókniny używa się do okrywania przed zimą róż, wrzośców, różaneczników i innych nieodpornych na mróz gatunków. Zabezpieczenia wymagają też rośliny rosnące w pojemnikach na tarasach i balkonach, pozbawione ochronnej pokrywy śniegu.

Agrowłóknina wiosenna

Lekka agrowłóknina o grubości 17 g/m², 19 g/m² lub 23 g/m² służy do ochrony wczesnych siewów. Posiane pod nią warzywa są chronione przed przymrozkami, dużymi wahaniami temperatury w nocy i w dzień oraz przed ulewnymi deszczami. Zastosowanie wiosennej agrowłókniny umożliwia szybszy rozwój roślin i wcześniejsze zbiory warzyw.

Do często osłanianych roślin należy kapusta, sałata, rzodkiewka, kalafior, wczesne odmiany ziemniaków, papryka i truskawki. Taśmy włókniny rozkłada się luźno na rabatach, aby nie krępować wzrostu i rozwoju roślin. Brzegi włókniny obciąża się kamieniami, aby uniknąć zerwania przez wiatr.

0 (0 opinii)