Porady

Aranżacje ogrodów – jak założyć piękny ogród?

0 (0 opinii)

Aranżacja ogrodu, szczególnie dla laika, może być trudna. Jednak przy odpowiednim podejściu do tematu, sprawdzeniu warunków stanowiskowych i glebowych oraz przemyślanym doborze roślin na rabaty ogrodowe, można zagwarantować sobie piękny zielony zakątek. Podpowiadamy jak założyć ogród.

Kiedy zima dobiega końca, a w powietrzu czuć wiosnę, to ostatni moment na odpowiednie przygotowanie ogrodu. Prace pielęgnacyjne warto bowiem rozpocząć już pod koniec zimy, dlatego jeśli marzysz o założeniu lub odświeżeniu ogrodu, zacznij działać na początku roku.

Dobór roślin

Kluczową kwestią, od której należy zacząć jest dobór odpowiednich roślin. Sukces w zakładaniu ogrodu zależy od dopasowania roślin do gleby i warunków, w jakich przyjdzie im wzrastać. Musisz zatem wiedzieć czy stanowisko, na jakim będą posadzone rośliny, jest słoneczne, półcieniste czy zupełnie zacienione. Ważne jest też to, czy dane miejsce jest osłonięte od wiatru. Nie wszystkie rośliny poradzą sobie tam, gdzie wiatr ma wiele do powiedzenia.

Trzeba też sprawdzić rodzaj gleby. Jedne rośliny są odpowiednie do gleby żyznej, inne do próchniczej, a jeszcze inne na skalniaki i ziemie z dużą ilością piasku w składzie. Jeśli już wiesz, z jakich roślin możesz wybierać, dopasuj je do swoich preferencji kolorystycznych. Bogactwo kolorów kwiatów jest ogromne, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – od bieli, przez krem, żółć, po różne odcienie różu i fioletu. Całość kompozycji dopełnią zielone akcenty krzewów lub traw ozdobnych. 

Możesz też dobierać rośliny pod względem ich wysokości i posadzić niskie kwiaty lub byliny z przodu, a tył wykończyć efektownymi i wysokimi trawami ozdobnymi. Jeśli jednak priorytetem jest to, żeby dana rabata ogrodowa była urokliwa przez cały rok, wybierz gatunki, których kwitnienie następuje w różnych miesiącach, a całość dopełnij zimozielonymi krzewami – wówczas masz pewność, że ogrodowa kompozycja będzie piękna przez cały rok.

Kiedy i jak sadzić rośliny?

Ważnym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po zimie należy oczyścić je z zalegających liści, gałęzi, a ziemię najlepiej przekopać lub wysypać świeżo zakupioną ziemię ogrodową, jeśli ta w ogrodzie się nie nadaje.

Samo sadzenie należy bardzo dobrze przemyśleć. Może się bowiem okazać, że raz posadzone rośliny trzeba będzie wykopać i przenieść w inne miejsce, ponieważ źle obliczyliśmy powierzchnię lub odległości między roślinami. Dlatego Garden Box oferuje dokupienie do swoich projektów gotowych rabat ogrodowych biodegradowalnej maty. Naniesione są na nią miejsca nasadzeń konkretnych roślin z danego projektu rabaty ogrodowej. Jest ona przygotowana w skali 1:1, więc wystarczy rozłożyć matę na ziemi i wsadzić rośliny w przygotowane miejsca. Mata ta zastępuje popularną agrowłókninę, ale można ją uznać za lepsze rozwiązanie. Nie tylko za sprawą tego, że przepuszcza wodę i powietrze, ale głównie dlatego, że jest biodegradowalna. W praktyce oznacza to, że rozłoży się w przeciągu około 1 miesiąca, nie generując przy tym dodatkowych odpadów i nie będąc zagrożeniem dla środowiska.

Większość gatunków roślin, bylin, krzewów i traw ozdobnych sadzi się wiosną lub jesienią. Każda roślina ma jednak swoje wymagania, więc przed posadzeniem warto spojrzeć choćby na etykietę roślin w sklepie i sprawdzić, czy sadzenie przeprowadza się właśnie wiosną, czy należy poczekać do jesieni. 

Sadzenie kwiatów 

Kwiaty cebulowe najlepiej sadzić od końca sierpnia do końca września (niektóre jeszcze w październiku). To czas na sadzenie tulipanów, hiacyntów, krokusów, narcyzów, czy przebiśniegów, a także wrzosów. Jeśli natomiast chcesz wysiać kwiaty jednoroczne prosto do gruntu, najlepiej zrobić to między marcem a majem. W marcu wysiewa się groszek pachnący, nagietek lekarski, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę i ślazówkę, a w kwietniu chabry, kosmosy, maciejkę, powój trójbarwny, słonecznik zwyczajny i wilec. Natomiast w maju pamiętaj o wysianiu aksamitki, fasoli ozdobnej, cynii i nasturcji.

Można też wybrać kwiaty dwuletnie, które sieje się zwykle w w maju i w czerwcu, a należą do nich m.in. malwy, maki syberyjskie, niezapominajki (w czerwcu wysiewamy je na rozsadniku, w lipcu przesadzamy do gruntu), stokrotki (wysadzane na rozsadnik, przesadzane na stałe miejsce jesienią), naparstnicę (w maju i czerwcu siew w rozsadniku, przesadzanie do gruntu we wrześniu), goździki (wysadzane na stałe miejsce jesienią lub w kwietniu w następnym roku po wysianiu) i bratki (można je siać także w lipcu, a do gruntu przesadzać jesienią lub na wiosnę).

Sadzenie bylin

Byliny to rośliny idealne na rabaty, ponieważ najlepiej wyglądają w towarzystwie innych gatunków. Najczęściej spotykane są: ostróżka ogrodowa, kocimiętka, lawenda, jeżówka i szałwia. Wszystkie te byliny najlepiej sadzić na słonecznych stanowiskach. Do półcienia najlepsze będą bodziszki (idealne na stanowiska lekko zacienione, występujące w kolorze białym, niebieskim lub różowym), przywrotnik, zawilec i żurawka. Z kolei do roślin znoszących cień należą: funkia, paproć, tawułka, bergenia. Byliną rabatową jest też często rozchodnik, który najlepiej sadzić i rozmnażać wiosną.

Sadzenie krzewów zimozielonych

Krzewy zimozielone i rośliny na żywopłot najlepiej sadzić w marcu lub dopiero jesienią. W marcu można sadzić krzewy róż czy magnolii oraz iglaki. Ważne, by posadzone krzewy zdążyły się przed zimą ukorzenić. Jedne lubią miejsca zacienione, inne rozwijają swoją urodę w pełnym słońcu. Krzewy zimozielone dzielimy na:

  • liściaste – m.in. bukszpan wieczniezielony, ostrokrzew, laurowiśnia, kalina sztywnolistna, aukuba japońska
  • iglaste – m.in. sosny, świerki, jodły, jałowce, żywotniki, cisy
  • dekoracyjne krzewy z kwiatami – m.in. azalie, różaneczniki.

Zwykle krzewy zimozielone są mało wymagające jeśli chodzi o stanowisko, glebę i pielęgnację. 

Sadzenie traw ozdobnych

Rodzina traw ozdobnych liczy sobie ponad 11 tysięcy gatunków. Można je podzielić np. na:

  • odmiany wysokie – m.in. miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy, proso rózgowe, trzęślica modra
  • odmiany niskie – m.in. rozplenica japońska, kostrzewa popielata, kostrzewa miotlasta.

Trawy ozdobne najlepiej posadzić w spulchnionej ziemi ogrodowej. Dla większości gatunków najlepszą porą sadzenia jest wiosna. Powinno się je nawozić oszczędnie co cztery tygodnie w okresie od kwietnia do sierpnia. Trawa pampasowa lub miskant chiński lubią stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Zwykle nie mają specjalnych wymagań glebowych – wystarczy im suche, lekko piaszczyste i przepuszczalne podłoże bez zastojów wody. Natomiast np. trzęślica potrzebuje cienia lub półcienia. Samo sadzenie traw ozdobnych powinno polegać na wsadzeniu korzeni rośliny do dwukrotnie większej jamki niż bryła korzeniowa. Trawy ozdobne mają nie tylko niezwykłą urodę, ale są także odporne na choroby i mróz, dzięki czemu uznawane są za rośliny łatwe w uprawie.

Podlewanie i nawożenie

Kiedy już rośliny są posadzone, pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia podlewania i zasilania roślin. Najważniejsze jest oczywiście podlewanie. Ułatwiają je coraz powszechniejsze systemy automatycznego podlewania ogrodu. Jeśli jednak nie masz takiej instalacji, musisz zadbać o samodzielne kontrolowanie nawodnienia i podlewanie roślin wówczas, gdy jest to konieczne. Rośliny warto także nawozić i zasilać. Powinno się to odbywać zgodnie z wymaganiami określonych gatunków. Bez odpowiedniego nawadniania i nawożenia, nawet najpiękniejsze aranżacje ogrodów nie będą długo cieszyły oka.

Aranżacje i projekty ogrodów

Planując swój ogród, można skorzystać z gotowych projektów rabat ogrodowych, które z łatwością możesz dopasować do dowolnych rozmiarów. Przygotowuje takie firma Garden Box, która oferuje rabaty na różne stanowiska i gleby. W zestawie projektu rabaty, który klient otrzymuje w wersji elektronicznej (e-booka) znajdują się:

  • projekt techniczny
  • lista roślin
  • instrukcja wykonania nasadzeń
  • poradnik pielęgnacji roślin
  • instrukcja powielania modułów rabat lub dopasowania ich do wielkości działki
  • lista rekomendowanych szkółek, gdzie można kupić rośliny.

Takie rozwiązanie jest idealne dla zaprawionych w boju ogrodników, ale przede wszystkim korzystne dla amatorów ogrodnictwa. Dzięki temu każdy zaaranżuje piękny ogród w sposób łatwy i bezproblemowy. Więcej projektów znajdziesz na www.gardenbx.pl.

Jak mogą wyglądać takie rabaty i w jaki sposób można zaaranżować ogród?

Zobacz poniższe zdjęcia:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)