Porady

Marzec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

5 (9 opinii)

Marzec to miesiąc, na który szczególnie niecierpliwie czekają ogrodnicy. Właśnie teraz przyjdzie wiosna, czyli jeden z najpiękniejszych okresów w ogrodzie. Oznacza to również, że sezon rozpoczyna się już w pełni, czyli prac ogrodniczych będzie zdecydowanie więcej.

Przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii "Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na cały rok". Piszemy o wiosennej pielęgnacji ogródka warzywnego, sadu owocowego oraz ogrodu ozdobnego.

Warzywnik i sad owocowy w marcu

Wbrew pozorom to nie sroga zima, a przedwiośnie i wczesne wiosenne przymrozki mogą być najbardziej niebezpieczne dla roślin w ogrodzie. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić osłonom grządek warzywnych i rabat, które powinny chronić kiełkujące kwiaty i warzywa przed niską temperaturą.

W marcu ogrodnicy dokonują cięć krzewów i drzew owocowych. Młode drzewka, które zostały posadzone jesienią należy podcinać dopiero w połowie miesiąca. Podobnie z sadzonymi w miesiącach jesiennych krzewami, takimi jak malina, porzeczka czy agrest – je należy podciąć tuż nad ziemią.

Wbrew pozorom to nie sroga zima, a przedwiośnie i wczesne wiosenne przymrozki mogą być najbardziej niebezpieczne dla roślin w ogrodzie.

U starszych roślin należy dokonać tzw. cięcia prześwietlającego, dotyczy to przede wszystkim śliw, grusz i jabłoni. Takie podcięcia mają za zadanie umożliwić drzewom prawidłowy rozwój i uchronić je przed chorobami. Jeśli zauważymy objawy choroby rośliny, np. raka bakteryjnego, należy obcinać pędy poniżej miejsca, w którym występuje zakażenie.

Przycinanie drzew w marcu w ogrodzie
Przycinanie drzew w marcu w ogrodzie

Jeśli w naszym ogrodzie rosną brzoskwinie, w marcu należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Dość często występującą chorobą jest bowiem w przypadku tego gatunku tzw. kędzierzawość liści. Powtrzymać przed zachorowaniem mogą opryski, których należy dokonać właśnie o tej porze roku.

Marzec to również okres sadzenia nowych krzewów i drzew owocowych – można tego dokonać pod koniec miesiąca, gdy rozpocznie się już wiosna kalendarzowa.

Już od początku miesiąca, dokonujemy również wysiewu warzyw. To dobry moment na przygotowanie rozsad sałaty oraz kalafiora, brokułu, a także kapusty głowiastej. Po 15. marca do skrzyneczek wysiewamy paprykę. Rozsady usadawiamy na oknie, by miały dużo światła.

Są takie lata, gdy już w marcu robi się cieplej i gleba zaczyna rozmarzać. Można wtedy dokonać nawożenia grządek, na których rosną warzywa wieloletnie oraz zioła. W ciepłe lata, w drugiej połowie miesiąca można też posadzić rozsady sałaty oraz warzyw kapustnych, a także wysiać rośliny odporne na niższe temperatury: groch, bób, cebulę, koper i wczesną marchew.

Sadzenie roślin w ogrodzie warzywnym
Sadzenie roślin w ogrodzie warzywnym

Marcowe prace w kwietniku

Jeśli temperatury są już wyższe, ogrodnicy zdejmują zimowe okrycia, które chroniły rabaty kwiatowe. Okrycie należy zdjąć w dzień pochmurny, by nie narazić roślin na szok temperaturowy między słonecznym dniem a często bardzo jeszcze chłodną nocą.

Koniecznie właśnie w marcu należy usunąć pozostałe po zeszłym sezonie resztki bylin oraz uschnięte pędy. To ostatni moment na przygotowanie rabat do odpowiedniego rozwoju kwiatów. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, właśnie w marcu należy przekopać szpadlem torf oraz kompost, a w miejscach, w których rosną rośliny zastosować nawożenie powierzchniowe, by nie uszkodzić ich korzeni. Dla prawidłowego wzrostu kwiatów cebulowych, należy lekko spulchnić wierzchnią warstwę gleby, ale w taki sposób, by nie uszkodzić cebulek.

Jeśli temperatury są już wyższe, ogrodnicy zdejmują zimowe okrycia, które chroniły rabaty kwiatowe.

W marcu do istotnych prac ogrodniczych należy również przycinanie krzewów, które będą cieszyć nas kwiatami na przełomie wiosny i lata. To odpowiedni moment na cięcie róż.

W wielu ogrodach rosną iglaki. Po zimie należy dokładnie sprawdzić ich stan i usunąć gałęzie z uszkodzeniami mrozowymi. Warto też skontrolować warstwę kory wysypanej pod roślinami iglastymi i uzupełnić jej braki. Dzięki temu zabezpieczymy krzewy przed chwastami i nadamy glebie odpowiedni dla tych gatunków roślin kwaśny odczyn.

Bardzo ważne jest przygotowanie gleby na rabatach kwiatowych w marcu
Bardzo ważne jest przygotowanie gleby na rabatach kwiatowych w marcu

Pielęgnacja trawnika w marcu

W marcu należy koniecznie zagrabić trawnik, usuwając z niego stare liście oraz rozłożone jesienią nawozy naturalne (kompost, obornik). Dla pielęgnacji trawnika wczesną wiosną ważne jest odpowiednie natlenienie – w tym celu należy usunąć mech i ponacinać darń przy użyciu aeratora.

W marcu należy koniecznie zagrabić trawnik, usuwając z niego stare liście oraz rozłożone jesienią nawozy naturalne (kompost, obornik).

Nadejście wiosny oznacza, że rozpoczyna się pełnia sezonu ogrodniczego, czyli więcej pracy dla każdego ogrodnika, ale także ogromna radość z dbania o własny ogród.

5 (9 opinii)