Porady

Marzec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

5 (9 opinii)

Marzec to miesiąc, na który szczególnie niecierpliwie czekają ogrodnicy. Właśnie teraz przyjdzie wiosna, czyli jeden z najpiękniejszych okresów w ogrodzie. Oznacza to również, że sezon rozpoczyna się już w pełni, czyli prac ogrodniczych będzie zdecydowanie więcej.

Przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii "Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na cały rok". Piszemy o wiosennej pielęgnacji ogródka warzywnego, sadu owocowego oraz ogrodu ozdobnego.

Warzywnik i sad owocowy w marcu

Wbrew pozorom to nie sroga zima, a przedwiośnie i wczesne wiosenne przymrozki mogą być najbardziej niebezpieczne dla roślin w ogrodzie. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić osłonom grządek warzywnych i rabat, które powinny chronić kiełkujące kwiaty i warzywa przed niską temperaturą.

W marcu ogrodnicy dokonują cięć krzewów i drzew owocowych. Młode drzewka, które zostały posadzone jesienią należy podcinać dopiero w połowie miesiąca. Podobnie z sadzonymi w miesiącach jesiennych krzewami, takimi jak malina, porzeczka czy agrest – je należy podciąć tuż nad ziemią.

Wbrew pozorom to nie sroga zima, a przedwiośnie i wczesne wiosenne przymrozki mogą być najbardziej niebezpieczne dla roślin w ogrodzie.

U starszych roślin należy dokonać tzw. cięcia prześwietlającego, dotyczy to przede wszystkim śliw, grusz i jabłoni. Takie podcięcia mają za zadanie umożliwić drzewom prawidłowy rozwój i uchronić je przed chorobami. Jeśli zauważymy objawy choroby rośliny, np. raka bakteryjnego, należy obcinać pędy poniżej miejsca, w którym występuje zakażenie.

Przycinanie drzew w marcu w ogrodzie
Przycinanie drzew w marcu w ogrodzie

Jeśli w naszym ogrodzie rosną brzoskwinie, w marcu należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Dość często występującą chorobą jest bowiem w przypadku tego gatunku tzw. kędzierzawość liści. Powtrzymać przed zachorowaniem mogą opryski, których należy dokonać właśnie o tej porze roku.

Marzec to również okres sadzenia nowych krzewów i drzew owocowych – można tego dokonać pod koniec miesiąca, gdy rozpocznie się już wiosna kalendarzowa.

Już od początku miesiąca, dokonujemy również wysiewu warzyw. To dobry moment na przygotowanie rozsad sałaty oraz kalafiora, brokułu, a także kapusty głowiastej. Po 15. marca do skrzyneczek wysiewamy paprykę. Rozsady usadawiamy na oknie, by miały dużo światła.

Są takie lata, gdy już w marcu robi się cieplej i gleba zaczyna rozmarzać. Można wtedy dokonać nawożenia grządek, na których rosną warzywa wieloletnie oraz zioła. W ciepłe lata, w drugiej połowie miesiąca można też posadzić rozsady sałaty oraz warzyw kapustnych, a także wysiać rośliny odporne na niższe temperatury: groch, bób, cebulę, koper i wczesną marchew.

Zestawiamy listę prac, które w marcu trzeba wykonać w części użytkowej naszego ogrodu:

  • zakończyć przycinanie drzew i krzewów owocowych;
  • na rabatach przerobić ziemię z kompostem;
  • przygotować podwyższone grządki na nadchodzący sezon;
  • wysiać pierwsze zioła w ogródku ziołowym;
  • skrócić lawendę o dwie trzecie;
  • wysiać pietruszkę;
  • w tunelu albo pod osłoną wysiać pierwsze wczesne warzywa, jak na przykład sałatę, marchew, rzodkiewkę i cebulę;
  • pomidory, paprykę i inne wrażliwe na chłód rośliny przygotowywać w domu lub w ogrodzie zimowym do rozsady;
  • rabatę z truskawkami spulchnić i ściółkować, przygotować na nowy sezon, usunąć obumarłe części roślin;
  • wietrzyć szklarnię i inspekty.
Sadzenie roślin w ogrodzie warzywnym
Sadzenie roślin w ogrodzie warzywnym

Marcowe prace w kwietniku

Jeśli temperatury są już wyższe, ogrodnicy zdejmują zimowe okrycia, które chroniły rabaty kwiatowe. Okrycie należy zdjąć w dzień pochmurny, by nie narazić roślin na szok temperaturowy między słonecznym dniem a często bardzo jeszcze chłodną nocą.

Koniecznie właśnie w marcu należy usunąć pozostałe po zeszłym sezonie resztki bylin oraz uschnięte pędy. To ostatni moment na przygotowanie rabat do odpowiedniego rozwoju kwiatów. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, właśnie w marcu należy przekopać szpadlem torf oraz kompost, a w miejscach, w których rosną rośliny zastosować nawożenie powierzchniowe, by nie uszkodzić ich korzeni. Dla prawidłowego wzrostu kwiatów cebulowych, należy lekko spulchnić wierzchnią warstwę gleby, ale w taki sposób, by nie uszkodzić cebulek.

Jeśli temperatury są już wyższe, ogrodnicy zdejmują zimowe okrycia, które chroniły rabaty kwiatowe.

W marcu do istotnych prac ogrodniczych należy również przycinanie krzewów, które będą cieszyć nas kwiatami na przełomie wiosny i lata. To odpowiedni moment na cięcie róż.

W wielu ogrodach rosną iglaki. Po zimie należy dokładnie sprawdzić ich stan i usunąć gałęzie z uszkodzeniami mrozowymi. Warto też skontrolować warstwę kory wysypanej pod roślinami iglastymi i uzupełnić jej braki. Dzięki temu zabezpieczymy krzewy przed chwastami i nadamy glebie odpowiedni dla tych gatunków roślin kwaśny odczyn.

Krótkie zestawienie prac, które są do wykonania w marcu w części dekoracyjnej ogrodu:

  • na rabatach przerobić kompost z ziemią;
  • nawozić wcześnie zakwitające rośliny, jak tulipany, narcyzy, żonkile, hiacynty;
  • sadzić pierwiosnki i bratki;
  • zapoczątkować wzrost dalii w doniczkach;
  • mocno przyciąć krzewy budlei;
  • przyciąć przekwitłe pędy zimoodpornych wrzosów;
  • przyciąć obumarłe pędy hortensji;
  • formować zimozielone żywopłoty;
  • nawozić i przycinać róże;
  • nawozić i przycinać krzewy ozdobne, ponieważ wkrótce zaczną rozwijać nowe pędy;
  • zakończyć cięcie drzew i krzewów, zanim ptaki rozpoczną gniazdowanie, wykonywać jedynie cięcia pielęgnacyjne;
  • rośliny w pojemnikach uwolnić z zimowych osłon, aby nie rozpoczęły przedwcześnie rozwoju;
  • nowo sadzone rośliny dobrze nawodnić, najlepiej zanurzyć bryłę korzeniową do wiadra z wodą;
  • rabaty ściółkować, aby zachować wilgoć w glebie i uniknąć rozwoju chwastów.  
Bardzo ważne jest przygotowanie gleby na rabatach kwiatowych w marcu
Bardzo ważne jest przygotowanie gleby na rabatach kwiatowych w marcu

Pielęgnacja trawnika w marcu

W marcu należy koniecznie zagrabić trawnik, usuwając z niego stare liście oraz rozłożone jesienią nawozy naturalne (kompost, obornik). Dla pielęgnacji trawnika wczesną wiosną ważne jest odpowiednie natlenienie – w tym celu należy usunąć mech i ponacinać darń przy użyciu aeratora.

W marcu należy koniecznie zagrabić trawnik, usuwając z niego stare liście oraz rozłożone jesienią nawozy naturalne (kompost, obornik).

Marcowe prace na trawniku można ująć w kilku punktach:

  • koszenie trawnika oraz usuwanie z niego liści i mchu;
  • nawożenie i podsiewanie trawy;
  • usunięcie zbitej darni (wertykulacja) i napowietrzenie gleby (aeracja);
  • piaskowanie trawnika (po aeracji) i wałowanie w celu usunięcia nierówności.

Pielęgnacja sadzawki ogrodowej w marcu

W poprzednich miesiącach do sadzawki wiatr nawiał mnóstwo liści i gałązek. Ten materiał organiczny może mocno zakwasić podłoże i doprowadzić później do niepożądanego rozwoju glonów. W marcu należy usunąć zalegający na dnie muł i skontrolować parametry wody.

Jeśli w sadzawce rosną rośliny wodne, zaleca się ich przesadzenie. Do zwalczania glonów należy zastosować preparaty chemiczne albo sterylizatory UV.  

Nadejście wiosny oznacza, że rozpoczyna się pełnia sezonu ogrodniczego, czyli więcej pracy dla każdego ogrodnika, ale także ogromna radość z dbania o własny ogród.

5 (9 opinii)