Porady

Koper włoski (fenkuł) w ogrodzie – jak uprawiać?

5 (2 opinie)

Bogaty w witaminy i potas fenkuł włoski (Foeniculum vulgare Mill.), czyli koper włoski, jest rośliną wszechstronną. Zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni jako warzywo albo przyprawa, ale też jako zioło lecznicze o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwskurczowych. Pomaga więc fenkuł m.in. w przeziębieniach, skurczach żołądka, infekcjach dróg moczowych i kaszlu.

Stanowisko dla kopru włoskiego (fenkułu)

Pochodzący z łagodnego regionu śródziemnomorskiego fenkuł może być uprawiany także w naszych ogrodach. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na jego uprawę, powinien najpierw się upewnić, czy będzie miał dla fenkułu odpowiednią ilość miejsca. Koper włoski ze swoimi grubymi łodygami i wysokością do dwóch metrów należy zdecydowanie do roślin wysokich. Należy też się zastanowić, do jakich celów fenkuł będzie używany. Dobrym wyborem będzie odmiana bulwiasta w przypadku wykorzystania kopru włoskiego zarówno jako rośliny leczniczej, jak i warzywa. Miłośnicy przypraw posadzą raczej odmianę fenkułu o intensywnym smaku. Innym wyborem może być dzika forma fenkułu o oryginalnym gorzkim smaku, wnosząca pewne rustykalne urozmaicenie.

Bez względu na przyszłe zastosowanie fenkuł potrzebuje w ogrodzie miejsca słonecznego i suchego. Zalecana jest żyzna, próchniczna i dobrze przepuszczalna gleba gliniasta, o neutralnej wartości pH między 6,5 i 7,5.

Do uprawy mieszanej z fenkułem nadają się pomidory, rzodkiewka, kalafior i sałata. Natomiast inne rośliny baldaszkowe, jak marchew, pasternak, koper, pietruszka i kminek nie powinny rosnąć obok niego.

Wybór terminu i przygotowanie gleby do siewu kopru włoskiego

Uprawiać można fenkuł, w zależności od odmiany, od wiosny do jesieni. Kto chciałby zbierać mocne bulwy, powinien wybrać najlepiej odmiany jesienne, które wysiewa się do ogrodu na początku lipca. Natomiast wiele odmian wczesnych można siać od stycznia i przygotowywać sadzonki, które w kwietniu pójdą do gruntu.

Przed wysiewem nasion każdej odmiany fenkułu glebę należy dobrze spulchnić i wzbogacić humusem, kompostem i gliną. Aby bulwy fenkułu mogły się optymalnie rozwijać i dać bogate zbiory, należy w ramach przygotowań oczyścić podłoże z wszelkich przeszkadzających elementów, jak kamienie korzenie itp.

Koper włoski można stosować również jako przyprawę i roślinę leczniczą
Koper włoski można stosować również jako przyprawę i roślinę leczniczą

Siew kopru włoskiego i pikowanie jego siewek

Nasiona wysiewa się na głębokość ok. 2 cm bezpośrednio na rabaty albo do doniczek, gdzie będą kiełkowały. Na rabatach sieje się fenkuł w rzędach w odstępach ok. 30 cm. Następnie trzeba siew ostrożnie, ale regularnie podlewać.

Wyhodowane siewki pikuje się, kiedy tylko rozwiną pierwsze liście. Około pięciu tygodni później mogą być wysadzone w ogrodzie. W przypadku uprawy gruntowej trzeba zwracać uwagę na odległości miedzy rzędami i roślinami. Zbyt gęsto rosnące muszą być przesadzone.

Jak podlewać i nawozić koper włoski (fenkuł)?

W okresie kwitnienia między lipcem i październikiem fenkuł tworzy baldachy drobnych, żółtych kwiatów. Są one chętnie odwiedzane przez pszczoły i w przypadku odmian przyprawowych powstają z nich aromatyczne nasiona. Odmiany warzywne tworzą w tym czasie jadalne bulwy. Bardzo ważne jest dostateczne podlewanie fenkułu bez względu na jego przeznaczenie. Mimo regularnego dostarczania wody, zastój wilgoci w gruncie jest niedopuszczalny.

Jako nawóz wystarczy dla włoskiego kopru jednorazowa dawka kompostu albo gnojówki z pokrzywy. Aby glebę lepiej napowietrzyć i wesprzeć wzrost fenkułu, należy regularnie odchwaszczać rabatę. Na krótko przed zbiorem zaleca się obsypanie bulw fenkułu ziemią, aby zachować ich białą barwę i ochronić przed wysychaniem.

Kiedy zbierać koper włoski (fenkuł)?

W przypadku fenkułu przyprawowego trzeba ze zbiorem poczekać do pełnej dojrzałości nasion. Należy w sposób ciągły kontrolować latem kwiatostany i zbierać te, które zabarwiły się wyraźnie na brązowo.

Z kolei fenkuł bulwiasty zbiera się wtedy, gdy bulwy osiągną średnicę ok. 10 cm. Najpóźniej do początku listopada powinny być wszystkie bulwy zebrane, ponieważ po większym nocnym przymrozku staną się gorzkie. Liście fenkułu mogą być zbierane według potrzeby.

Bulwy i liście fenkułu smakują najlepiej bezpośrednio po zbiorze. Zapakowane w folię mogą być przechowywane w lodówce do dwóch tygodni. Aby przedłużyć ich trwałość, należy bulwy fenkułu ułożyć w naczyniu z piaskiem i umieścić w ciemnej i chłodnej piwnicy.

5 (2 opinie)