Jak sadzić rośliny cebulowe?
Rośliny cebulowe, czyli takie, które wyrastają z cebuli lub bulwy, kwitną na wiosnę, lecz najlepszym okresem na ich posadzenie w gruncie jest jesień. Rośliny te potrzebują zimowego mrozu, aby zakwitnąć.
Do roślin cebulowych zaliczamy: narcyzy, tulipany, przebiśniegi, cesarskie korony (szachownice cesarskie), czosnek olbrzymi, krokusy, goździki, szafirki, hiacynty, lilie, zawilce greckie, wiosnówki, puszkinie i wiele innych. Do posadzenia wybieramy cebule zdrowe i dorodne. Odrzucamy natomiast uszkodzone, pozbawione łusek, posiadające wyrośnięte liście lub korzenie. Przed sadzeniem dobrze jest zamoczyć cebulki w roztworze preparatu grzybobójczego.
Podłoże
Większość roślin cebulowych wymaga stanowisk nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych. Nie powinny być podmokłe, a gleba nie może łatwo się nagrzewać. Dla kwiatów przygotowujemy specjalne grządki w miejscach, w których będą dobrze oświetlone. Możemy również wykorzystać stanowiska pomiędzy innymi roślinami, aby ubarwić ogród. Nieduże rośliny cebulowe, jak przebiśniegi lub szafirki, możemy posadzić pod krzewami i drzewami liściastymi, które wiosną nie mają liści i w związku z tym nie zacieniają roślinek. W przypadku roślin, które zimują w glebie, ważne jest, aby co 3 lata zmieniać ich miejsce sadzenia. Należy również zapamiętać, jaka roślina rosła wcześniej na danej grządce. Roślin cebulowych nie sadzimy w miejscach, w których poprzednio rosły ogórki, pomidory, kapusta lub fasola.
Ziemię do posadzenia przekopujemy szpadlem na głębokość ok 30 cm. Glebę wzbogacamy kompostem, odkwaszonym torfem, przekompostowanym obornikiem lub ziemią zakupioną w workach. Wcześniej usuwamy z niej chwasty. Kwiaty cebulowe najlepiej rosną na glebach o odczynie obojętnym. Dlatego warto sprawdzić pH gleby. Jeśli odczyn pH jest zbyt niski, ziemię należy wapnować. Jeśli jest zbyt wysoki, trzeba ją zakwasić przy pomocy nawozu zakwaszającego lub kwaśnego torfu. Zabiegi te możemy wykonać na 3 tygodnie przed posadzeniem cebul.
Termin sadzenia roślin cebulowych
Cebule sadzimy od połowy września do końca października, dopóki ziemia nie jest skuta mrozem. Najwcześniej, czyli już w sierpniu, możemy posadzić cebule korony cesarskiej i narcyzy. Ważne jest, aby cebulki miały czas ukorzenić się przed zimą. Dobrze jest nie zwlekać do ostatniej chwili, gdyż zdarzają się wczesne przymrozki. Jeśli zima zawita wcześniej, cebule nie zdążą się ukorzenić i zmarnieją.
Sposób sadzenia
Oczywiste jest, że rośliny sadzimy korzeniami do dołu. Niekiedy jednak trudno jest odróżnić, gdzie znajduje się wierzchołek cebuli. Wierzchołek najczęściej jest spiczasty, zaś jej dół posiada resztki korzeni. Jeśli nie umiemy odróżnić, gdzie jest góra, a gdzie dół, najlepiej jest posadzić ją na boku. Begonie bulwiaste sadzimy wklęsłą stroną do góry, zaś tulipany wklęsłą stroną do dołu.
Większość roślin cebulowych wymaga stanowisk nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych. Dla kwiatów przygotowujemy specjalne grządki w miejscach, w których będą dobrze oświetlone. Możemy również wykorzystać stanowiska między innymi roślinami, aby ubarwić ogród.
Obowiązuje zasada, że sadzimy na głębokości trzykrotnej wysokości cebuli. Na przykład małe cebulki krokusa sadzimy na głębokości ok. 6 cm, zaś duże cebule korony cesarskiej na głębokości 20 cm. Na głębokość sadzenia ma wpływ także zwięzłość ziemi. W tradycyjny sposób sadzimy w glebach piaszczystych. Natomiast jeśli gleba jest zwięzła, gromadząca się w niej wilgoć może spowodować gnicie cebul. Dlatego stosujemy drenaż odprowadzający wilgoć i cebule sadzimy nieco płycej. Warto stosować specjalne sadzaki do cebul, które znacznie ułatwiają prace, szczególnie gdy cebul do posadzenia jest dużo. Można również użyć specjalnej spiczastej łopatki. Po posadzeniu cebul grządki oznaczamy tabliczkami, aby wiosną wiedzieć, co w danym miejscu zostało posadzone i dzięki temu w czasie wiosennych porządków nie zniszczyć własnej pracy.
Rozmieszczenie cebul
Odstępy między cebulkami dostosowujemy do wielkości i rozrostu roślin. Najwięcej przestrzeni potrzebują korona cesarska i czosnek olbrzymi, które sadzi się w odstępach 30-40 cm. Silnie rozrastające się tulipany sadzimy co 15 cm. Większość roślin cebulowych sadzimy co 6-8 cm, a te, które mają małe cebulki, jeszcze gęściej.
Niektóre kwiaty cebulowe, jak tulipany, wykopujemy co roku, dlatego można je sadzić gęściej. Rośliny cebulowe, np. krokusy, szafirki i przebiśniegi, pozostają w gruncie przez kilka lat. Sadzimy je nieco rzadziej, aby miały miejsce na rozrost. Co kilka lat powinno się je rozsadzić, aby rozluźnić grządkę.
Zabezpieczenie przed mrozem i gryzoniami
W pierwszej połowie listopada należy przykryć grządki, aby zapobiec przymrozkom, przesychaniu podłoża oraz zachwaszczeniu. Nie przykrywamy roślin zbyt wcześnie, aby nie zaczęły kiełkować pod ciepłym przykryciem. Wczesne ściółkowanie grozi również zagnieżdżeniem się w ściółce gryzoni. Jako ściółkę stosujemy torf, korę lub gałązki świerku. Nie stosujemy liści, które gniją i są podatne na choroby grzybowe. Takie zabezpieczenie przed mrozem jest szczególnie zalecane dla roślin wrażliwych na mróz, jak hiacynty, irysy cebulowe czy lilie. Zmorą ogrodników są gryzonie, które zjadają cebule. Ofiarami gryzoni padają najczęściej tulipany i lilie, które są dla nich przysmakiem. Natomiast narcyzy, hiacynty czy szachownice cesarskie nie są zjadane przez myszy i norniki.
Walka z gryzoniami jest dość trudna. Możemy stosować odstraszacze zapachowe lub sadzić cebule w plastikowych lub metalowych koszykach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Warto dokładnie posprzątać teren i nie zostawiać resztek, w których gryzonie mogą bytować.
Komentarze