Porady

Wiosna w ogrodzie - harmonogram

5 (2 opinie)

Zima dla roślin oznacza odpoczynek, a dla ogrodnika - mniej pracy. Już od końca lutego warto jednak zacząć przygotowywać się do wiosny. Po zimie trzeba posprzątać ogród i naprawić szkody wyrządzone przez mrozy oraz przygotować sadzonki na nowy sezon. Najwięcej pracy przypada na marzec i kwiecień.

Pod koniec lutego sprawdzamy osłony na roślinach, ale jeszcze ich nie usuwamy. Sprawdzamy również bulwy przechowywane w piwnicy i wyrzucamy nadpsute i chore egzemplarze. Kontrolujemy stan roślin w pojemnikach. Gatunki zimozielone, które pozostały na zewnątrz, podlewamy w czasie odwilży. W czasie dni mroźnych i słonecznych ziemia może wyschnąć bardzo szybko, dlatego warto osłonić rośliny agrowłókniną. Natomiast rośliny przechowywane w chłodnych pomieszczeniach warto przesadzić do nowej ziemi. W przypadku dużych roślin wymieniamy tylko wierzchnią warstwę podłoża.

Okresem najbardziej intensywnych prac ogrodowych po zimie jest marzec, gdy przyroda budzi się do życia. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze. Zaczynają pojawiać się przebiśniegi i krokusy. Porządkujemy wówczas cały ogród, usuwamy śmieci i szczątki roślin pozostałych po zimie. Przycinamy uszkodzone i chore pędy. Usuwamy zeszłoroczne kwiatostany wrzosów. Zaczynamy planować nasady, wytyczamy grządki i rabatki.

W zimie może wystąpić susza fizjologiczna, gdyż rośliny nie mogę pobrać wody z zamarzniętej ziemi. W marcu, gdy ziemia dobrze rozmarznie, należy podlać rośliny zawsze zielone oraz iglaki. W marcu grabimy rabaty oraz przystępujemy do wzbogacania i spulchniania gleby. Grządki, które zostały przekopane jesienią, tylko grabimy, aby usunąć z nich śmieci, liście, szczątki roślin. Pozostałe miejsca na grządki przekopujemy i przystępujemy do ich nawożenia. Aby prawidłowo nawieźć ziemię, sprawdzamy jej kwasowość przy pomocy kwasomierza chemicznego. Najlepszym nawozem jest kompost lub nawozy mineralne zawierające azot, fosfor i potas. Nawozimy również grządki z roślinami cebulowymi, rabaty bylinowe, trawnik oraz krzewy ozdobne. Nawożenie powtarzamy po około 3 tygodniach.

Pod koniec lutego sprawdzamy osłony na roślinach, ale jeszcze ich nie usuwamy
Pod koniec lutego sprawdzamy osłony na roślinach, ale jeszcze ich nie usuwamy

Dopiero w kwietniu usuwamy osłony zimowe oraz kopce wokół róż i innych krzewów. Okrywy z agrowłókniny suszymy, składamy i przechowujemy, gdyż będą potrzebne w kolejnym roku. Sprawdzamy stan roślin, które zimowały w gruncie i usuwamy pozostałości kwiatostanów. Przycinamy uszkodzone i połamane pędy. W kwietniu wykonujemy również pierwsze cięcie żywopłotów.

Przygotowanie rozsady

Już zimą zaczynamy myśleć o przygotowaniu wiosennych sadzonek. W styczniu wysiewamy do skrzynek nasiona pierwiosnka, który kiełkuje dopiero po przemrożeniu. Wysiewamy również nasiona begonii. Pojemniki, przykryte szkłem lub folią, ustawiamy na dworze, w ciepłym i słonecznym miejscu. Siewki często zraszamy i wietrzymy pojemniki. Trzeba je przepikować po 4, a następnie po 8 tygodniach. W ziemi sadzimy je dopiero w maju.

Okresem najbardziej intensywnych prac jest marzec, gdy przyroda budzi się do życia. Porządkujemy wówczas cały ogród, usuwamy śmieci i szczątki roślin. Przycinamy uszkodzone i chore pędy. Zaczynamy planować nasady, wytyczamy grządki i rabaty.

W lutym wysiewamy rośliny jednoroczne rozmnażane z rozsady. Wykorzystujemy pojemniki wypełnione ziemią zakupioną w sklepie ogrodniczym lub mieszanką torfu i piasku. Wysiewamy nasiona, przysypujemy je lekko ziemią, a pojemnik przykrywamy folią i ustawiamy w mieszkaniu. W ten sposób rozmnażamy takie rośliny jak lobelia, lwia paszcza, gazania, heliotrop, aster chiński, szałwia, petunia i inne. Rośliny te możemy wysiać również w inspektach, ale można to zrobić dopiero pod koniec marca, kiedy zrobi się już ciepło.

W marcu przygotowujemy rozsadę takich warzyw jak: bakłażany, sałata, pory i pomidory. Wysiewamy rośliny rozmnażane z rozsady, jak groszek pachnący, nagietki, aksamitki. Natomiast rośliny wysiane w lutym przesadzamy do pojedynczych doniczek lub do skrzynek, aby miały więcej miejsca i ich liście się nie stykały.

Sadzonki możemy umieścić w inspektach dopiero pod koniec marca, gdy zrobi się już ciepło
Sadzonki możemy umieścić w inspektach dopiero pod koniec marca, gdy zrobi się już ciepło

Kwiaty balkonowe

Wieloletnie lub dwuletnie rośliny balkonowe przechowujemy przez zimę w pomieszczeniach. Pod koniec lutego warto je przesadzić do nowej ziemi i przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Od tego czasu zaczynamy je bardziej intensywnie podlewać oraz nawozić, zaczynając od niewielkiej ilości nawozu.

W marcu rośliny balkonowe wypuszczają nowe pędy, które można wykorzystać do rozmnażania. W tym celu obcinamy pędy o około 10 cm długości i sadzimy je w skrzynce do rozsady. Dolną końcówkę można wcześniej zanurzyć w ukorzeniaczu. Nie stosujemy ziemi z ogrodu, lecz ziemię kupioną w sklepie ogrodniczym. Sadzonki podlewamy i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Gdy się ukorzenią, przesadzamy je do doniczek.

Zimą zaczynamy myśleć o przygotowaniu wiosennych sadzonek. W styczniu wysiewamy do skrzynek nasiona pierwiosnka. Wysiewamy również nasiona begonii. Pojemniki, przykryte szkłem lub folią, ustawiamy na dworze, w ciepłym i słonecznym miejscu.

Trawnik

Pierwsze prace pielęgnacyjne na trawniku wykonujemy dopiero gdy stopnieje śnieg i ziemia rozmarznie. W przypadku lekkiej zimy możemy zacząć już pod koniec lutego. Z reguły jednak dopiero w kwietniu pogoda pozwala na zajęcie się trawnikiem. Wygrabiamy go, usuwamy śmieci oraz mech i filc. Następnie kosimy trawnik bardzo krótko. Dokonujemy areacji. Jeśli ziemia jest bardzo zbita, wykonujemy wertykulację i piaskowanie. Użyźniamy też trawnik nawozami zawierającymi fosfor i potas. Jeśli po zimie pozostały puste miejsca, dosiewamy trawę.

Gdy już ostatecznie stopnieje śnieg, wygrabiamy trawnik, usuwamy z niego śmieci, mech oraz filc
Gdy już ostatecznie stopnieje śnieg, wygrabiamy trawnik, usuwamy z niego śmieci, mech oraz filc

Wysiewanie i sadzenie roślin

Pierwszy siew roślin do gruntu możemy wykonać dopiero pod koniec marca, kiedy zrobi się już ciepło. Siejemy wtedy kwiaty jednoroczne (chabry, nagietki czy maki).

W kwietniu możemy wysiać do gruntu rośliny jednoroczne (słonecznik, lwią paszczę, aster chiński, cynię, kocankę i inne). Do końca kwietnia warto bacznie śledzić prognozy pogody, gdyż może jeszcze chwycić nocny przymrozek. Aby nie stracić za wcześnie wysianych roślin, należy je okrywać na noc.

W marcu zaczynamy planować, jakie warzywa posiejemy. Kupujemy odpowiednie nasiona. Byliny mniej wrażliwe na temperatury możemy zacząć sadzić już w marcu. Większość z nich sadzimy jednak w kwietniu. W marcu zaczynamy sadzić rośliny cebulowe. Warto jednak zaczekać na ciepłą pogodę. Lilie i mieczyki sadzimy dopiero gdy zrobi się ciepło i słonecznie.

Do końca kwietnia warto bacznie śledzić prognozy pogody, gdyż może jeszcze chwycić nocny przymrozek. Aby nie stracić za wcześnie wysianych roślin, należy je okrywać na noc.

Drzewa i krzewy

Korzystając z cieplejszych dni pod koniec lutego, zaczynamy przycinanie drzew i krzewów. Wycinamy uschnięte gałęzie. Stare i nadmiernie rozrośnięte pędy przycinamy o 2/3 w celu ich odmłodzenia. Aby krzewy mogły się dobrze rozkrzewić, pędy skracamy o 1/3 długości.

Przycinanie kontynuujemy w marcu, zwracając uwagę, aby przerzedzić rośliny, wyciąć gałązki rosnące w kierunku pnia i krzyżujące się. Hortensję bukietową i tawułę japońską przycinamy do około 20 cm nad gruntem. Skracamy również jaśminowce, derenie, budleje. Usuwamy uschnięte kwiatostany hortensji. Zwracamy uwagę, aby nie przycinać pędów hortensji wielkokwiatowych, które kwitną na pędach zeszłorocznych. Hortensje drzewiaste i bukietowe przycinamy nad 3-4 pąkiem i wycinamy pędy nisko płożące się przy ziemi.

Marzec jest najlepszym miesiącem na sadzenie krzewów i drzew. Sadzimy wtedy krzewy róż, magnolie, krzewy i drzewa owocowe, brzozy, graby, buki. W tym okresie sadzimy również iglaki, róże oraz żywopłoty z roślin liściastych.

Drewniane meble ogrodowe po zimie mogą wymagać odświeżenia
Drewniane meble ogrodowe po zimie mogą wymagać odświeżenia

Konserwacja mebli i narzędzi

Zima może doprowadzić do uszkodzenia mebli, które pozostały w ogrodzie, oraz ogrodzeń, altanek i małej architektury ogrodowej. Szczególnie narażone są elementy drewniane, które po zimie należy oczyścić i odświeżyć. Glony, mchy i białe naloty z soli można usunąć zwykłą szczotką i wodą. Korzystając ze słonecznych dni czekamy aż drewno wyschnie. W zależności od potrzeb usuwamy łuszczącą się farbę lub zniszczony lakier papierem ściernym. Odtłuszczamy powierzchnię a po jej wyschnięciu przystępujemy do malowania farbą lub nałożenia preparatu dekoracyjno-ochronnego.

Warto również oczyścić ścieżki. Najlepszy czas to początek kwietnia, kiedy jest już ciepło i sucho.

Sprawdź też nasz kalendarz prac w ogrodzie na cały rok.

5 (2 opinie)