Porady

Uprawa narcyza w ogrodzie – wymagania, sadzenie, pielęgnacja

0 (0 opinii)

Kiedy w marcu pierwsze narcyzy otwierają swoje kwiaty, wiosna już jest blisko. Zaliczane do rodziny amarylkowatych rośliny pochodzą głównie z Półwyspu Iberyjskiego. Są też rozpowszechnione w rejonie Morza Śródziemnego.

Gdzie sadzić narcyzy?

Większość narcyzów dobrze się czuje na trawniku, albo na łące, która na wiosnę jest mokra. Czyli zupełnie inaczej, niż inne rośliny cebulkowe. Narcyz w ogrodzie znalazłby idealne miejsce na wilgotnym trawniku. Tyle tylko, że ten jest oczywiście regularnie koszony. A kiedy narcyzy już nawet przekwitną, to liście powinno się zostawić tak długo, aż całkiem pożółkną. Także na rabatach nie ścina się roślin, chociaż kwiaty dawno już zwiędły.

Narcyzy sadzi się na rabatach razem z innymi przede wszystkim jako kwiaty wcześnie kwitnące. Później rozwijające się gatunki zakrywają żółknące liście narcyzów. Należy zapewnić im wilgotną i żyzną glebę. Dla stworzenia nastroju półcienistego lasu można posadzić narcyzy, jako swego rodzaju podszyt - dolną warstwę - między rododendronami. Bardzo dobre połączenie z narcyzami stanowi też funkia. Jej duże liście skutecznie zasłaniają pożółkłe liście narcyzów. Do dywanowych rabatek w ogrodach skalnych pasują mniejsze gatunki narcyzów.

Dla stworzenia nastroju półcienistego lasu można posadzić narcyzy, jako swego rodzaju podszyt - dolną warstwę - między rododendronami.

Narcyzy sadzi się na rabatach jako kwiaty wcześnie kwitnące
Narcyzy sadzi się na rabatach jako kwiaty wcześnie kwitnące

Kiedy można sadzić narcyzy?

Sadzenie narcyzowych cebulek jest praktycznie możliwe aż do zimy, dopóki ziemia nie jest zmarznięta. Jednak te wcześniej posadzone mają więcej czasu na ukorzenienie i lepiej znoszą silne mrozy. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulek, a ta z kolei od gatunku i odmiany narcyza. Zwykle wynosi 10 do 15 cm, co powinno odpowiadać podwójnej wysokości cebulki. Odstęp między cebulkami, to 12 do 15 cm.

Sadzenie narcyzowych cebulek jest praktycznie możliwe aż do zimy, dopóki ziemia nie jest zmarznięta.

Jaki nawóz do narcyzów?

Uprawa narcyzów w ogrodzie wymaga ich odpowiedniego nawożenia. Na pewno ucieszą się wczesną wiosną z dawki kompostu w ilości trzy do pięciu litrów na metr kwadratowy. Zaleca się podanie narcyzom tuż po kwitnieniu, mniej więcej na początku kwietnia, dawki łatwo rozpuszczalnego nawozu. Powinien on zostać przyswojony, dopóki liście narcyzów jeszcze pozostają zielone. Roślina może wtedy przyjmować składniki pokarmowe i magazynować je w cebuli. Bez nich nie wytworzy w następnym roku nowych liści i kwiatów.

Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulek
Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulek

Jak rozmnażać narcyzy?

Kiedy narcyzy zadomowią się w ogrodzie, ich pędy tworzą z roku na rok coraz bardziej gęste kępy. A kiedy nie kwitną już tak dobrze, jak początkowo, znaczy to, że nadeszła pora na ich podział. Po uschnięciu liści wyjmuje się cebulki z ziemi i ostrożnie oddziela od macierzystych cebulek młode – przybyszowe - i sadzi na nowo. Oczywiście, przy podziale kępy narcyzów na mniejsze części nie używa się szpadla.

Kiedy narcyzy zadomowią się w ogrodzie, ich pędy tworzą z roku na rok coraz bardziej gęste kępy.

Narcyzy dają się rozmnażać przez cebulki przybyszowe, ale też z nasion. Wytwarzanie nasion osłabia roślinę macierzystą. Zanim siewki dorosną i po raz pierwszy zakwitną, upływa do siedmiu lat. Jak widać, ta forma jest godna polecenia tylko dla hodowców. Prościej jest rozmnażać narcyzy przez podział.

Narcyzy można rozmnażać przez cebulki przybyszowe oraz z nasion
Narcyzy można rozmnażać przez cebulki przybyszowe oraz z nasion

Uprawa narcyzów w doniczkach i ogrodzie

Mając odpowiednie warunki, przede wszystkim łąkę, która jest nasłoneczniona i wiosną mokra, można zastosować uprawę narcyzów „na dziko”. Niektóre gatunki są szczególnie podatne na zdziczenie. Krótko mówiąc, pozwala się roślinom po prostu na niezakłócone rozprzestrzenianie się po łące bez większych zabiegów. Nadają się do tego celu m.in. Narcissus cyclamineus (odgięte płatki, jak u cyklamena), narcyzy trąbkowe, Narcissus poeticus (biały, silnie pachnący).

Uprawiając narcyzy w ogrodzie albo w doniczkach nie można zapominać, że są to rośliny trujące. Wszystkie części rośliny zawierają szkodliwe alkaloidy, ale najbardziej szkodliwa jest cebula. Niebezpieczeństwo zatrucia zachodzi wówczas, gdy ktoś pomyli zwykłą cebulę z podobną do niej narcyza. Objawami zatrucia narcyzem mogą być duszności, wymioty, aż do wystąpienia bezwładu.

Uprawiając narcyzy w ogrodzie albo w doniczkach nie można zapominać, że są to rośliny trujące. Wszystkie części rośliny zawierają szkodliwe alkaloidy, ale najbardziej szkodliwa jest cebula.

Uprawa narcyzów nie jest specjalnie trudna. Mimo to opłaca się sprawdzić od czasu do czasu, czy rośliny zdrowo rosną. Na cebulach może pojawić się zgnilizna, ale również owdzie szkodniki i grzybowe choroby mogą zagrozić roślinie. Ale bez obaw, w porę zauważone zmiany chorobowe oraz rozpoznanie przyczyny, pozwolą na właściwą reakcję.

0 (0 opinii)