Porady

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego? Projekt nasadzeń krok po kroku

4,2 (5 opinii)

Psychologicznie i medycznie dowiedziono, że piękny ogród jest najlepszym wellness. Zieleń roślin uwalnia w mózgu hormony szczęścia i wystarczy dziennie dwadzieścia minut pracy w ogrodzie, aby wyraźnie zredukować poziom stresu. Jest to wiedza znana japońskim ogrodnikom już od tysięcy lat. Rozwinęli oni różne formy ogrodów, służące określonym celom, przede wszystkim oderwaniu się od codzienności i refleksji nad sobą i naturą.

Ogród japoński w Polsce

Ogrodowa filozofia Japończyków ma coraz więcej zwolenników również w Polsce. Przy odrobinie koniecznej wiedzy i wyobraźni każdy właściciel przydomowej działki może urządzić sobie ogród japoński. Z jednym zastrzeżeniem: w urządzaniu takiego ogrodu nie chodzi o to, aby powierzchnia wyglądała „po japońsku”. Nie potrzebne są żadne akcesoria ze znakami japońskiego pisma do tworzenia dalekowschodniego nastroju. Wręcz przeciwnie, łatwo mianowicie przekroczyć tutaj granicę kiczu. Trzeba się skupić na japońskiej filozofii, na przemyślanej harmonii ogrodu zen (sekitei), albo kontemplacyjnym spokoju ogrodu herbacianego (roji).

Zanim przejdzie się do sadzenia roślin, trzeba mieć świadomość tego, że rośliny są tylko jednym z elementów japońskiego ogrodu. Filozofia urządzania takiego ogrodu opiera się na zasadach buddyzmu, konfucjanizmu i daoizmu. Znaczenie najważniejszych składników ogrodu wynika z rozumienia przyrody przez te trzy nauki.

  • Woda – symbolizuje morze, ocean i bogów morza.
  • Kamienie – zastępują zwierzęta i bóstwa nieba.
  • Drzewa – są symbolem człowieka i życia.
  • Mech – oznacza wiek i mądrość.

Sprawdź: Gdzie w Polsce znajdują się ogrody japońskie?

Ogród japoński krok po kroku

Japoński ogród stanowi ogromne wyzwanie i musi być zawczasu szczegółowo zaplanowany. Z reguły jest asymetryczny w formie, a elementy również nie są ułożone centralnie. Oto główne etapy tworzenia ogrodu japońskiego:

1. Wybór tematu

Na początek trzeba zadać sobie pytania:

  • W jaki sposób ogród ma być użytkowany?
  • Będzie miejscem medytacji czy pięknym widokiem?
  • A może przez japoński ogród ma prowadzić ścieżka spacerowa?

2. Dobór elementów do ogrodu japońskiego

Które elementy podobają się i pasują do wyobrażeń twórcy ogrodu? Do dyspozycji są naturalne elementy, jak kamień, woda, rośliny i metal. Powinny współgrać ze sobą i tworzyć harmonię z otoczeniem, ale mogą być połączone w różny sposób. Zbiorniki wodne mogą być okrągłe albo kanciaste, chętnie komponowane z małymi wodospadami. Kto nie ma miejsca na sadzawkę, może zainstalować japońską studnię albo fontannę. Kamienie dają największą możliwość wyboru.

Przydomowy ogród inspirowany stylem japońskim
Palesten
Przydomowy ogród inspirowany stylem japońskim

3. Rośliny do ogrodu japońskiego

Drzewa są trzecim ważnym elementem. Japoński ogród w Japonii i w Europie nie może się bez nich obyć, jednak na powierzchni powinno ich być tylko od jednego do trzech. Szczególnie ulubione są:

Kto nie ma do dyspozycji dużej powierzchni albo nie może sadzić dużych drzew, może sięgnąć po japońskie sosny bonsai i inne japońskie małe rośliny. Odpowiednio przycięte krzewy różnych gatunków kompletują ogród japoński i zapewniają mu kontrast do trawników i drzew. Przykładem mogą być:

Ważne jest, aby rośliny kwiatowe sadzić oszczędnie. Mech można wprowadzić celowo, aby stworzyć mszyste powierzchnie. Poza tym mech tworzy się w sposób całkiem naturalny na kamieniach, poddanych działaniu czynników atmosferycznych albo na kamiennych naczyniach z wodą. Obszerne powierzchnie porośnięte trawą albo mchem są nierozłączną częścią japońskich ogrodów, przy czym częściej stosowane są trawniki.

Ogólnie biorąc, zimozielone krzewy powinny być harmonijnie skomponowane z kwitnącymi drzewami i krzewami. Ogród japoński jest tak pomyślany, aby o każdej porze roku coś zaoferować obserwatorowi. Taki ogród nie oznacza więc jedynie bonsai.

W ogrodach japońskich bardzo popularne są drzewka bonsai, paprocie i rośliny iglaste
Pinterest
W ogrodach japońskich bardzo popularne są drzewka bonsai, paprocie i rośliny iglaste

Ulubioną rośliną w japońskim ogrodzie jest bambus, jednak polecany jest raczej na zakończenie. Płot, element ozdobny albo taras z bambusa wspaniale łączą się z otoczeniem. Poza tym bambus stosowany jest do podkreślenia krawędzi sadzawek albo powierzchni żwirowych, podobnie jak:

  • kostrzewa popielata;
  • trzcina;
  • trawa pampasowa;
  • różne gatunki paproci;
  • imperata;
  • turzyca oszimska.

4. Wybór miejsca na ogród japoński

Nawet na małej powierzchni można uzyskać wspaniałe efekty. Wyboru należy dokonać z rozmysłem.

5. Przygotowanie szkicu ogrodu

Pomysły urządzenia ogrodu trzeba przenieść na papier. Ułatwi to zakup właściwej liczby roślin.

6. Zakup i posadzenie roślin

W zależności od dostępnego budżetu należy wybrać odpowiednie gatunki roślin. Trzeba uwzględnić położenie ogrodu – w pełnym słońcu, czy w półcieniu. Następnie przychodzi pora na posadzenie roślin według planu i ustawienie innych elementów na właściwych miejscach. Na końcu powinno się sprawdzić wynik i dokonać ewentualnej korekty.

Wiele inspiracji znajdziecie również w naszym artykule o ogrodach botanicznych.

4,2 (5 opinii)