Porady

Świerk pospolity, serbski, srebrny czy biały? Który posadzić do ogrodu?

5 (2 opinie)

Świerk (Picea) jest rodzajem botanicznym drzew iglastych z imponującą liczbą gatunków. Na umiarkowanych i chłodnych obszarach półkuli północnej rośnie ponad 35 gatunków. Świerki, jak chyba żadne inne drzewa, dostosowały się do klimatu polarnego i w sposób naturalny wchodzą w strefie umiarkowanej tylko do chłodnych regionów górskich.

Stanowisko dla świerku

Te wiecznie zielone drzewa o regularnym, stożkowym pokroju, stanowią też ozdobę prawie każdego ogrodu. Większość świerków preferuje stanowiska słoneczne do półzacienionych. Są bardzo tolerancyjne, co do warunków glebowych. W środowisku naturalnym rosną przeważnie na glebach wilgotnych o różnym odczynie pH. Nie znoszą na dłuższą metę suchego, a także ciężkiego gliniastego podłoża.

Gatunki i odmiany świerków do ogrodu

W charakterze roślin ozdobnych sadzone są różne gatunki świerka oraz ich odmiany. Istnieje szeroki wybór rozmaitych form i wielkości. Do roli solitera nadają się duże, pionowo rosnące świerki z mocną, efektowną koroną. Odmiany karłowate o kulistym albo poduszkowatym wzroście nadadzą się do ogródków skalnych. Inne mogą tworzyć zielone tło dla bylin, różaneczników i róż. Wybór świerków jest duży – który posadzić do ogrodu?

1. Świerk pospolity (Picea abies)

Nasz rodzimy leśny gatunek. W naturze dorasta do 50 m wysokości i 2 m średnicy. Ma niewielkie wymagania stanowiskowe. Ma płaski system korzeniowy, dlatego musi być regularnie podlewany. Jest podatny na wywrócenie przez wiatr. Optymalne podłoże powinno być wilgotne, głębokie, o pH 6,5 do 7,5. Może rosnąć w słońcu i w półcieniu. Nadaje się również na niezbyt wysokie żywopłoty. Szybko rośnie. Źle znosi warunki miejskie.

  • Picea abies 'Acrocona'. Odmiana wolno rosnąca, po 30 latach osiąga zaledwie 4-5 m wysokości. Szyszki wyrastają na końcach pędów, są czerwonego koloru. Świerk mało wymagający. Odpowiedni do niewielkich ogrodów. Szczególną ozdobę stanowią liczne szyszki.
  • Picea abies 'Echiniformis'. Bardzo wolno rosnąca odmiana o zaokrąglonym, poduszkowym pokroju. Igły żółtozielone. Forma odpowiednia do małych ogrodów i do pojemników.
  • Picea abies 'Inversa'. Odmiana płożąca. Po szczepieniu tworzy formę zwisającą. Igły krótkie, zielone. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych.
  • Picea abies 'Rothenhaus'. Świerk o malowniczej sylwetce. Gałęzie zwisają wzdłuż smukłego, prostego pnia. Dorasta do 10 m wysokości. Odmiana odpowiednia do małych ogrodów.

Świerk pospolity - nasz rodzimy leśny gatunek
Świerk pospolity - nasz rodzimy leśny gatunek

2. Świerk serbski (Picea omorika)

Drzewo o smukłym pokroju, dorastające do 35 m. Korona wąska, stożkowa. Młode szyszki są fioletowe, starsze przybierają kolor brązowy. Wyjątkowy gatunek, który rośnie dobrze na raczej suchym podłożu. Znosi klimat miasta. Mało wymagający, nie znosi tylko zastoju wody. Nadaje się do roli solitera albo w grupie. Wytrzymały na mróz i suszę.

  • Picea omorika 'Nana'. Odmiana wolno rosnąca. Pokrój stożkowy, gęsty. Dorasta po 20 latach do ok. 3 m wysokości. Odpowiedni świerk do małego ogrodu albo na taras. Igły ciemnozielone.
  • Picea omorika 'Treblitzsch'. Oryginalna odmiana o pokroju spłaszczonej kuli. Rośnie bardzo wolno, po 10 latach dorasta do ok. 50 cm. Wygląd ma srebrzystozielony. Świerk odpowiedni do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych. Może być uprawiany w pojemniku.

3. Świerk kłujący, zwany srebrnym (Picea pungens)

Duże drzewo o regularnej, stożkowej koronie. Niebieskozielone igły są sztywne i bardzo kłujące. Lubi światło, znosi warunki miejskie.

  • Picea pungens 'Blaukissen'. Odmiana karłowata o pokroju kulistym, poduszkowatym. Bardzo powolny wzrost, dorasta zaledwie do 30-40 cm wysokości. Odmiana doskonała do małych ogrodów albo do uprawy w pojemniku. Może być też szczepiona.
  • Picea pungens 'Baby Blue Eyes'. Niewielki wzrost, regularny pokrój. Świerk o kłujących, srebrzystoniebieskich igłach. Ma niewielkie wymagania. Lubi słoneczne stanowisko.
  • Picea pungens 'Białobok'. Polska odmiana o młodych przyrostach pędów zabarwionych na kolor kremowożółty. Z czasem igły stają się srebrzystoniebieskie. Rośnie wolno, dorasta do ok. 3 m.

Świerk srebrny - uprawa w ogrodzie
Świerk srebrny - uprawa w ogrodzie

4. Świerk biały (Picea glauca)

Gatunek dorastający do 20 m. lubi stanowisko słoneczne i wilgotne powietrze. Ma ozdobne szyszki do 5cm długości. Jest odporny na mróz, suszę i wiatr. Igły mają niebieskawy kolor.

  • Picea glauca 'Pendula'. Odmiana ze zwisającymi pędami. Zachowuje wąski, kolumnowy pokrój. Igły mają kolor niebieskawozielony.
  • Picea glauca 'Blue Wonder'. Niski wzrost, bardzo ciekawy stożkowy pokrój. Igły srebrzystoniebieskie.

5. Świerk Brewera (Picea breweriana)

W naszych warunkach dorasta do 4-5 m wysokości. Gałęzie długie, smukłe, malowniczo zwisające. Igły ciemnozielone. Odpowiedni w wyeksponowanej roli solitera.

 

5 (2 opinie)