Porady

Co posadzić w ogrodzie japońskim?

0 (0 opinii)

Ogród japoński to przestrzeń zaprojektowana w zgodzie z filozofią Dalekiego Wschodu. Zachwyca krajobrazami w miniaturze i niepowtarzalnym, orientalnym charakterem. To wielowiekowa tradycja urządzania ogrodów, dlatego każdy element ma swoje symboliczne znaczenie. Jest dopracowany w każdym szczególe, panuje w nim harmonia i elegancja. Taki styl aranżowania zielonej przestrzeni, cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Duża grupa roślin rosnących w Japonii, może być z powodzeniem uprawiana w naszym klimacie. Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego? Odpowiedź przygotowaliśmy w artykule.

Ogród japoński – najważniejsze informacje

Ogród japoński jest prawdziwym dziełem sztuki. Cechuje go prostota, harmonia, elegancja i asymetria, ponieważ w przyrodzie nie spotyka się wypracowanych, symetrycznych kompozycji. Ma być pielęgnowany tak, by nie było widać ingerencji człowieka. Zgodnie z filozofią Dalekiego Wschodu ma być miejscem do medytacji i wyciszenia. Każdy element znajdujący się w ogrodzie japońskim ma swoje symboliczne znaczenie, ściśle powiązane z filozofią wschodu. Woda ma symbolizować życie oraz wnosić ruch i dynamikę, kamienie to niezmienność i trwałość, rośliny, przede wszystkim zimozielone są symbolem długowieczności. Wodę może zastąpić jasny żwir. Kamienie powinny przypominać formą górskie szczyty, mieć naturalny kształt, fakturę i kolor. Inne charakterystyczne cechy ogrodu japońskiego to:

  • harmonia, w której wszystkie elementy tworzą spójną całość,

  • minimalizm, ponieważ przesyt zaburza spokój i harmonię,

  • asymetria, która nawiązuje do braku symetrycznych kompozycji w przyrodzie,

  • zasada trójkąta zgodnie z którą elementy ogrodu formują trójkąt,

  • proporcjonalność elementów, które znajdują się w ogrodzie. Powinny mieć podobną wielkość, należy unikać łączenia dużych z małymi,

  • brak widocznej ingerencji człowieka. Ogród ma wyglądać, jakby istniał od dawna i nie był pielęgnowany przez człowieka,

  • mostki i kładki, które są położone nad strumieniami,

  • formowane drzewa i krzewy, które naśladują naturalny pokrój,

  • zaokrąglone linie w elementach małej architektury i zbiornikach wodnych.

Jakie rośliny powinny się znaleźć w ogrodzie japońskim?

W ogrodzie japońskim głównym kolorem jest zieleń, kolorowe kwiaty stanowią jedynie akcent i nie powinny dominować. Ich płatki najczęściej są białe, liliowe i jasnoróżowe. Wybierane są głównie rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność. Są bardzo istotnym elementem i często mają skarłowaciałą postać lub fantazyjne kształty, które uzyskano przez odpowiednie formowanie i przycinanie. Wszystkie rośliny to gatunki najczęściej występujące w Japonii, jednak wiele z nich można uprawiać również w naszych warunkach klimatycznych. W ogrodzie japońskim powinny się znaleźć:

Klony palmowe

Mogą mieć formę krzewu lub niewielkiego drzewa, mają drobne, gęste, powycinane liście. Ich kolor zależny jest od odmiany i pory roku. Charakteryzują się dość luźnym pokrojem i delikatnymi, cienkimi pędami. W kwietniu i maju pojawiają się drobne, czerwone kwiaty. Dostępne są odmiany karłowe, których wysokość nie przekracza 2,5 metra.

Sośnice japońskie

To efektowne drzewa iglaste, które mają stożkowaty pokrój, u starszych egzemplarzy korona jest cylindryczna. Ozdobą są grube, błyszczące, ciemnozielone igły, które mają do 15 centymetrów długości. W drugim roku po zakwitnięciu dojrzewają jajowate, szarobrązowe szyszki o długości 10 centymetrów. Na młodych pędach jest cienka kora w słomkowym kolorze, która na pniu i starszych gałęziach brązowieje i z wiekiem zaczyna się łuszczyć.

Azalie

Azalie to rośliny uprawiane od wieków w japońskich ogrodach. Kwitną na przełomie maja i czerwca. Mają bardzo dużo barwnych i pachnących kwiatów. To krzewy, które bez przeszkód można przycinać i formować. Niektóre odmiany dorastają do 2 metrów wysokości.

Bambusy

Bambusy są charakterystyczną rośliną dla ogrodów japońskich. Mają dekoracyjne, segmentowane łodygi i ozdobne, jasnozielone liście. Niektóre z nich mogą mieć różnobarwne pędy i kwiaty. Dostępne są odmiany karłowe, których wysokość nie przekracza 30 centymetrów.

Wiśnie japońskie

To drzewa, które nie rosną zbyt szybko, w naturze osiągają wysokość od 10 do 12 metrów, a w naszych warunkach klimatycznych nie przekraczają 8 metrów. Początkowo korona jest kulista, a z wiekiem przybiera bardziej rozłożysty pokrój. Kwitną na przełomie kwietnia i maja, obsypując się ogromną ilością białych lub różowych kwiatów, które roztaczają delikatny zapach. Duże liście przebarwiają się jesienią.

Różaneczniki

Różaneczniki to dekoracyjne, zimozielone krzewy o grubych, błyszczących i skórzastych liściach. Osiągają do 2 metrów wysokości, mają zwarty pokrój i bardzo obficie kwitną. Mają duże, zwarte i kuliste kwiatostany.

Sosny czarne

Sosny czarne to drzewa o rozłożystej koronie. Są odporne na mróz i miejskie zanieczyszczenia. Mają prosty pień i luźną koronę o nieregularnym kształcie. Igły są płaskie, kłujące, długie i ciemnozielone. Mają niewielkie szyszki, które wraz z dojrzewaniem stają się jasnobrązowe.

Magnolie

Magnolie zachwycają mnóstwem dużych kwiatów, którymi obsypują się w okresie kwitnienia. Są niezwykle efektowną ozdoba wiosennego ogrodu. W zależności od odmiany różnią się pomiędzy sobą wysokością, pokrojem, kolorem kwiatów i terminem kwitnienia.

Ostrokrzewy

Ostrokrzewy są roślinami zimozielonymi, które dekorują ogród przez cały rok. Mają błyszczące, ciemnozielone liście i czerwone, kuliste owoce, które dojrzewają we wrześniu i utrzymują się aż do wiosny.

Inne rośliny, które można uprawiać w ogrodzie japońskim to:

  • żywotnikowce japońskie,

  • śliwy,

  • wierzby,

  • peonie,

  • cyprysiki japońskie,

  • ciemierniki,

  • bukszpany wiecznie zielone,

  • sosny górskie,

  • jałowce pospolite,

  • klony japońskie,

  • miłorzęby dwuklapowe.

Sprawdź: Gdzie w Polsce znajdują się ogrody japońskie?

0 (0 opinii)