Porady

Jak założyć i uprawiać ekologiczny ogród?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Nasze zorientowanie na środowisko jest coraz większe. Chcemy prowadzić zdrowy tryb życia i zdrowo się odżywiać. Ta pozytywna moda inspiruje też do tworzenia ogrodów ekologicznych – przydomowej przestrzeni, w której najważniejsza jest troska o naturę.

Przyroda nie jest niezniszczalna. Stąd tak bardzo ważne jest, aby każdy z nas ją chronił. Co jej nie służy? Nawozy sztuczne niszczą grunt i wody gruntowe oraz zaburzają ekosystem. Preparaty chemiczne uśmiercają z kolei owady, które odpowiadają za zapylanie roślin lub są naturalnymi wrogami szkodników. Iglaki ładnie wyglądają, ale zakwaszają glebę i prowadzą do jej erozji. Liczne lampy ogrodowe na prąd prezentują się elegancko, ale zużywają dużo energii. Częste podlewanie wodą z wodociągów to nie tylko niepotrzebne marnotrawstwo, ale także osłabianie mechanizmów roślin odpowiadających za gromadzenie wilgoci. Cała chemia, która rzekomo ma służyć do upiększania ogrodu, w rzeczywistości zatruwa środowisko.

Naturalny ekosytsem

Ogród ekologiczny to ogród uprawiany w zgodzie z naturą. W jednym ekosystemie rosną różne rośliny: od tych ozdobnych, przez zioła, aż po owoce i warzywa. Nie jest to jednak teren pozostawiony sam sobie. To takie miejsce, w którym człowiek szanuje prawa rządzące w naturalnym ekosystemie. Działa się tu na podobnych zasadach, jakie obowiązują w środowisku naturalnym. Ogród jest uprawiany tak, aby nie szkodzić człowiekowi i naturze. Chemia? Tutaj jej nie ma.

Po pierwsze: wykorzystujemy otoczenie jako bazę dla naszego ogrodu. Tworząc go, bierzemy pod uwagę otaczający krajobraz i rośliny. Dla przykładu: warto choć na części działki pozwolić żyć łące kwietnej. Nie wymaga ona praktycznie żadnej ingerencji przez większość roku, a oferuje piękne kwiaty oraz nie mniej urocze motyle.

Ogród ekologiczny jest uprawiany w zgodzie z naturą. W jednym ekosystemie rosną różne rośliny: od tych ozdobnych, przez zioła, aż po owoce i warzywa.

Idealnie dla roślin i zwierząt

Po drugie: stosujemy naturalne nawożenie (tj. kompost, obornik, kurzeniec, mieloną korę, zielony nawóz czy węgiel brunatny), naturalne sposoby walki ze szkodnikami (np. gnojówkę z pokrzywy czy roztwór z cebuli na mszycę), wykorzystujemy również gatunki pozytywnie na siebie wpływające (np. sadzimy czosnek obok truskawek, by zapobiec pleśnieniu tych drugich).

Po trzecie: tworzymy dogodne warunki dla dzikich i pożytecznych zwierząt, w tym dla jeży, jaszczurek czy żab. W ten sposób ogród będzie naturalnie regulowany. Budujemy np. domki dla biedronek czy złotooków, które są naturalnymi wrogami mszyc. Zakładamy oczko wodne po to, aby stało się wodopojem dla zwierząt. Warto też zasadzić żywopłot, który oprócz funkcji dekoracyjnej będzie pełnił kilka innych ważnych zadań. Będzie schronieniem dla ptaków, ochroną dla gleby przed erozją, a także filtratorem kurzu i spalin.

W ogrodzie ekologicznym stosujemy wyłącznie naturalne nawożenie

Energooszczędnie

Po czwarte: oszczędzamy wodę i energię. W tym celu wykonujemy spadek terenu tak, aby woda płynęła w kierunku roślin. Stosujemy przepuszczalne materiały typu: kamień, trawa czy żwir. Podlewamy minimalnie, stosujemy linie kropkujące, wykorzystujemy deszczówkę (w tym celu przydaje się oczko wodne, które nie tylko gromadzi wodę, ale także produkuje dodatkową wilgoć dla roślin). Sadzimy również rośliny magazynujące wodę. Do pracy na terenie ogrodu wykorzystujemy narzędzia do pracy ręcznej. Stawiamy też na oświetlenie typu lampy solarne.

Ogród ekologiczny wymaga wiele troski, energii i czasu, ale czyż ogromu pracy nie potrzebuje modny i wypielęgnowany nowoczesny ogródek? Jeśli marzysz o tym, by być blisko natury, chronić przyrodę i środowisko, jest to doskonały pomysł na stworzenie naturalnego przydomowego raju. A co zyskasz oprócz satysfakcji, że udało ci się stworzyć tak wyjątkowe miejsce, które żyje w zgodzie z prawami Matki Natury? Zdrowe owoce i warzywa, oszczędność wody i energii oraz korzystny wpływ na środowisko naturalne.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba