Porady

Klon palmowy – uprawa w ogrodzie i doniczce. Zastosowanie, stanowisko i podlewanie krzewu

4,5 (19 opinii)

Dzięki intensywnej barwie liści od złota do czerwieni i filigranowej budowie drzewa, klon palmowy należy do ulubionych roślin ogrodowych. Dostępne są liczne odmiany o różnych formach liści i wzrostu, od podobnych do bonsai karzełków po okazałe krzewy. Botaniczna nazwa gatunkowa pochodzi od łacińskiego słowa „palma” – „dłoń” i ma prawdopodobnie związek z klapowymi liśćmi.

Ojczyzną klonu palmowego (Acer palmatum) jest Azja Wschodnia. Dziko rosnące egzemplarze spotyka się w koreańskich i japońskich lasach na próchnicznych, przepuszczalnych glebach. Europejską karierę w ogrodach rozpoczął ten egzotyczny klon pod koniec XVIII wieku. Wtedy to szwedzki botanik Carl Thunberg podczas podróży po Japonii zwrócił uwagę na pewne małe drzewo i przywiózł je ze sobą. Do tego czasu klon palmowy uprawiany był w japońskich ogrodach od setek lat i posiadał już wiele odmian. Był też ulubionym drzewem w sztuce bonsai.

Zastosowanie klonu palmowego w ogrodzie

Klon palmowy jest bardzo wyrazistym elementem kompozycji ogrodu o wielu możliwościach zastosowania. Doskonale się czuje w roli solitera i bywa sadzony w miejscach, gdzie może przyciągać spojrzenia oglądających. Na przykład w pobliżu wejścia do domu, wzdłuż schodów, na tarasie albo obok oczka wodnego. Może być też komponowany z innymi roślinami, jako element tła. Ponieważ jego korzenie nie zagłębiają się głęboko w podłoże, nie dochodzi do konkurencji z innymi roślinami. Z tego też powodu klon palmowy daje się uprawiać jako bonsai.

Uprawa klonu palmowego w doniczce

Nawet jeśli ktoś nie dysponuje dużym ogrodem, nie musi wcale rezygnować z klonu palmowego. Daje się on bowiem łatwo uprawiać w dużym pojemniku na tarasie. Z racji swojego płaskiego systemu korzeniowego, dobrze się czuje również w ograniczonej przestrzeni. Średnica donicy powinna w zasadzie być równa od jednej szóstej do jednej czwartej wysokości klonu. Głębokość natomiast powinna być przynajmniej o połowę większa od wysokości bryły korzeniowej. Co każde trzy do pięciu lat zalecane jest przesadzenie klonu.

Klon palmowy można uprawiać również w pojemniku na tarasie
Klon palmowy można uprawiać również w pojemniku na tarasie

Ponieważ w donicy ilość substratu jest mocno ograniczona, warunki zaopatrzenia rośliny w wodę i składniki pokarmowe są zupełnie inne, niż w uprawie gruntowej. Należy więc zwracać szczególną uwagę na właściwe podlewanie i ochronę rośliny zimą przed mrozem.

Stanowisko dla klonu palmowego w ogrodzie

Klon palmowy nie jest specjalnie wymagający. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Jedno, czego nie znosi, to palące południowe słońce. Promienie słoneczne mogą spowodować poparzenie rośliny. Trzeba znaleźć też dla niego miejsce osłonięte, aby wiatr nie porwał jego cennych liści. Odmiany o kolorowych liściach potrzebują kilku godzin dziennie słońca, aby się pięknie wybarwiły. W cieniu pozostaną raczej zielonawe.

Idealne miejsce dla klonu palmowego jest w pobliżu wody, np. obok oczka wodnego. Ma tam zapewnioną dużą wilgotność powietrza, którą lubi. Zapobiega to brązowieniu końcówek liści.

Podłoże do uprawy klonu palmowego

Podłoże dla klonu palmowego powinno być lekko kwaśne do neutralnego i mieć zapewnioną dobrą cyrkulację wody i powietrza. Woda deszczowa powinna swobodnie spływać, ponieważ zastoju wilgoci klon palmowy również nie znosi. Jeżeli w ogrodzie występuje tylko ciężka gleba, trzeba ją spulchnić, dodając nieco piasku.

Sadząc klon w doniczce, trzeba koniecznie ułożyć na dnie warstwę drenażową.

Klon palmowy w formie drzewka bonsai
Klon palmowy w formie drzewka bonsai

Klon palmowy: podlewanie, nawożenie i zimowanie

Filigranowe liście klonu palmowego bardzo szybko doznają uszkodzeń na skutek niedoboru wody. Na piaszczystym podłożu i słonecznym stanowisku nie wolno zwlekać z podlewaniem, ponieważ końce liście zaraz uschną. Starsze drzewa, mimo płaskiego systemu korzeniowego, są w stanie przetrwać przejściowy brak wilgoci, natomiast młode nie. Najlepiej jest podlewać w chłodnych godzinach rannych i wieczornych, kiedy woda szybko nie odparowuje.

Regularne nawożenie nie jest konieczne, może jednak w pierwszych latach po posadzeniu ułatwić wzrost rośliny.

Uprawiane w doniczkach klony palmowe muszą być regularnie podlewane i nawożone – najlepiej nawozem płynnym. Najpóźniej w połowie sierpnia nawóz należy odstawić, a od września ograniczyć nieco podlewanie. Młode pędy nie zdążą zdrewnieć, a liście nie pokażą pięknego jesiennego przebarwienia.

Z reguły odmiany klonu palmowego dostępne w sprzedaży są zimoodporne. Jeśli jednak zdarzy się surowa zima, trzeba drzewka osłonić. Nad bryłą korzeniową rośliny trzeba położyć warstwę ściółki i przykryć gałęziami. W przypadku młodego drzewka, koronę można owinąć włókniną.

Klony w doniczkach trzeba ustawić w osłoniętym miejscu. Także tutaj korony otula się warstwą włókniny. Cały pojemnik ustawia się na izolującej płycie styropianu.

4,5 (19 opinii)