Porady

Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w stylu chińskim?

0 (0 opinii)

Ogród jest w dzisiejszych czasach dla wielu osób oazą spokoju, w której można spędzić wolny czas i odpocząć od codziennego stresu. Klasyczne możliwości urządzania dają tutaj ogromną różnorodność. Kto jednak ma ochotę na odrobinę egzotyki i niezwykły nastrój, dla tego chiński ogród będzie doskonałą alternatywą.

Historia chińskiej sztuki ogrodów zaczyna się ponad 5000 lat temu. Już w swoich początkach była ona ściśle związana z tradycyjnym malarstwem pejzażowym, architekturą, rzeźbą i kaligrafią, które dostarczały istotnych impulsów projektantom ogrodów. Stąd też chińskie ogrody wyglądają jak obrazy przedstawiające pomniejszony górski pejzaż.

Jako odbicie idealnego wszechświata powinna ziemia, niebo, skały, woda, rośliny, budowle, drogi i człowiek tworzyć doskonałą harmonię. Idealną formą życia jest harmonijne życie człowieka w pełnej zgodzie z naturą.

Kto z takich powodów chciałby stworzyć u siebie chiński ogród, musi najpierw przeprowadzić szczegółowe rozpoznanie posiadanej powierzchni i wykonać ewentualne niewielkie przeróbki krajobrazu. Biorąc pod uwagę przyszły efekt, warto podjąć taki wysiłek, tym bardziej, że chińskie ogrody wciąż są u nas raczej rzadkością.

Typy chińskich ogrodów

  • Ogród północnochiński – nazywany też imperialnym odznacza się rozległym obszarem i wspaniałością barwnych materiałów. Tę formę ogrodów można odnaleźć przede wszystkim w cesarskich parkach, jak „nowy pałac letni” w Pekinie, który liczy 80 km obwodu i jest jednym z największych osiągnięć chińskiej sztuki ogrodniczej.
  • Ogród południowochiński – charakteryzuje się prostymi materiałami jak kamień naturalny, drewno i ceramiczna dachówka utrzymanymi w skromnych kolorach bieli, czerni, szarości i ciemnej czerwieni. Jest to forma ogrodu preferowana przez wysokiej rangi urzędników, uczonych i artystów.

Zasady projektowania chińskiego ogrodu

Bardzo istotne dla planowania chińskiego ogrodu jest tworzenie sztucznych jezior i wzniesień, jak również wykorzystanie sztucznie uformowanych skał. Woda i kamienie stanowią najważniejsze elementy w chińskim ogrodzie, w którym roślinność odgrywa znacznie mniejszą rolę niż w ogrodach europejskich.

Sztucznie uformowane kamienne kompozycje w postaci stromych skał czy mrocznych grot odgrywa dużą rolę w chińskich ogrodach
Sztucznie uformowane kamienne kompozycje w postaci stromych skał czy mrocznych grot odgrywa dużą rolę w chińskich ogrodach

Fundamentalne znaczenie dla harmonii poszczególnych elementów ma zastosowanie zasad feng-szui. W feng-szui chodzi o takie urządzenie otoczenia, aby pozytywna energia – chi – płynęła bez przeszkód, ludzka dusza się uspokajała, a wnętrze człowieka pozostawało w równowadze.

Idealny typowy ogród chiński posiada na północy wysokie, odgradzające „góry”, na wschodzie łagodne, na południe opadające „wzgórza” i na zachodzie graniczną „rzekę”. Ważne jest, aby wszystkie pięć elementów – woda, ziemia, ogień, metal i drewno – występowały w ogrodzie ograniczonym dookoła wysokim murem. Ten zaś jest podzielony przez dużą bramę główną i kilka małych, okrągłych wejść bocznych, tworzących połączenie między wnętrzem ogrodu i światem zewnętrznym.

Podczas tworzenia chińskiego ogrodu ważne jest też zadbanie o zrównoważone yin i yang. To oznacza, że między poszczególnymi elementami powinny panować wyraźne kontrasty. Szorstkość na zmianę z miękkością, wysokie z niskim, proste ze złożonym, światło z ciemnością, ruch ze spoczynkiem.

Element, którego w żadnym chińskim ogrodzie nie może zabraknąć, to woda. Symbolizuje ona między innymi bogactwo i uległość. Dzięki temu w ogólny obraz ogrodu doskonale daje się wkomponować sadzawka z rybami. Kto chce zaplanować swój ogrodowy akwen na chiński sposób, powinien postawić na złote rybki. Złota rybka, czyli karaś złocisty (Carassius auratus auratus) przez długi czas był uważany w Chinach za święte zwierzę. Z tego powodu hodowla tych ryb była do końca XIII wieku zarezerwowana tylko dla arystokracji. Dopiero w XVII wieku złote rybki dotarły do Europy i wciąż cieszą się niezmienną popularnością. Podstawowa zasada tworzenia sadzawki w ogrodzie jest taka, że im jest większa, tym łatwiej w niej zachować równowagę biologiczną. Dla ryb głębokość wody musi być co najmniej 60-80 cm – dla złotych rybek najlepiej 80-100 cm, ponieważ miałyby problem z przeżyciem w okresie zimowym. Oczko wodne o powierzchni do 7 m2 można urządzić wykorzystując gotową formę z tworzywa sztucznego, do większych warto użyć specjalnej folii. Która pozwala na uzyskanie indywidualnej formy sadzawki.

Jakie dekoracje warto mieć w chińskim ogrodzie?
Jakie dekoracje warto mieć w chińskim ogrodzie?

Skały i kamienie w chińskim ogrodzie

Sztucznie uformowane kamienne kompozycje w postaci stromych skał, mrocznych grot i nierównych krawędzi są również ważną częścią chińskiego ogrodu. Symbolizują siłę i długowieczność. W przeszłości, ale także dzisiaj, wkładano wiele wysiłku, aby znaleźć najpiękniejszy kamień. Za piękny uważa się ten, który jest szczególnie dziwacznie uformowany. Idealne dla Chińczyków są kamienie znad jeziora Tai Hu, ale również z naszych rodzimych wapieni i piaskowców można stworzyć malownicze formacje skalne.

Budowle i inne obiekty architektury

Podczas gdy w europejskich ogrodach główną rolę odgrywają rośliny, w chińskim ogrodzie jest zupełnie inaczej. Największe znaczenie mają budowle i obiekty architektury, które służą jako dekoracje oraz miejsca do odpoczynku i zabawy.

W małym chińskim ogrodzie mogą budynki, bramy, mosty i tablice zajmować nawet trzecią część powierzchni. Architektura składa się tradycyjnie z werand, pawilonów i krużganków z ciemnego drewna, drewnianych krat i bambusa oraz białych ścian i ciemnych dachów z glinianej dachówki.

Także mosty w formie łuków i zakosów należą do klasycznego wyposażenia chińskiego ogrodu. Wznoszące się nad wodą półkoliste mosty odbijają się w jej lustrze tworząc pełny okrąg, chiński symbol nieba. W przeciwieństwie do nich zygzakowate, bez poręczy biegnące mostki służą do odpędzania złych duchów. Według ludowych wierzeń chińskich, mogą się one poruszać tylko po linii prostej.

Istnieje wiele możliwości wykorzystania chińskich wzorów, do najprostszych należą z pewnością bambusowe pawilony, które na dodatek doskonale oddają azjatyckie nastroje. Bambus pasuje bardzo dobrze do sadzawek i strumieni, które są klasycznymi elementami wystroju chińskiego ogrodu.

Przeczytaj również: Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w stylu greckim?

Ogród chiński w Łazienkach - Warszawa
Ogród chiński w Łazienkach - Warszawa

Drogi i place w ogrodzie chińskim

W chińskim ogrodzie unika się zastosowania czystej powierzchni trawnika. Zamiast tego wszystkie większe wolne powierzchnie są wybrukowane. Ścieżki biegną łagodnymi zakrętami, aby wspierać przepływ energii „chi” i kierować wzrok w rożne kierunki. Ogród nie powinien być możliwy do objęcia jednym spojrzeniem.

Do urządzania własnego chińskiego ogrodu idealnie nadaje się dostępny również u nas kamień o nazwie blueston. Swoją barwę w niebieskoszarych odcieniach zawdzięcza on nagromadzonemu w nim przez miliony lat dwutlenkowi węgla. Można wybrać zarówno stylizowany stary wygląd kamienia, jak i użyć jego surowej, twardej powierzchni.

Kwiaty i krzewy

Chcąc zaplanować ogród w chińskim stylu, trzeba ograniczyć się do tych roślin, które w Chinach stosowane są od wieków jako ogrodowe i symbolizują określone wartości. Do klasycznych roślin należy na przykład bambus, który według chińskiej teorii ogrodniczej ma prowadzić do oświecenia. Istnieją gatunki bambusa, które bardzo dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych i są nawet zimoodporne.

Z drzew nadają się: wierzba płacząca, morela japońska, a także sosna, która należy do klasycznego składu chińskich gatunków ogrodowych. Jeśli ktoś chce bardziej urozmaicić roślinność ogrodową i odejść nieco od klasyki chińskiego ogrodu, może posadzić klony, brzoskwinie, wiśnie, a także magnolie, azalie i kamelie.

Dekoracje w chińskim ogrodzie

Dekoracje ogrodowe w chińskim ogrodzie ograniczają się zazwyczaj do architektury, jak budynki, bramy i mosty, która może zawierać indywidualne elementy ozdobne w formie balustrad, gzymsów i drzwi. Tylko rzadko bywają na portalach albo przed budowlami wolno stojące lwy i inne figurki zwierząt. Jeśli ktoś odważy się odejść od zasad klasycznego chińskiego ogrodu, może wykorzystać figurki i inne elementy dekoracyjne wykraczające poza obiekty architektury. W końcu tworząc własny ogród, tworzy się przede wszystkim miejsce do odpoczynku dla siebie i rodziny, a nie replikę chińskiego oryginału.

Na przykład małe, okrągłe posążki Buddy są idealne do dekoracji chińskiego ogrodu. Wykonane z kamienia doskonale wpisują się w tło i są trwałe. Kto lubi chińskie smoki, znajdzie wiele motywów odpowiednich do ogrodu. Poza tym wolno stojące tabliczki z chińskimi wierszami i przysłowiami doskonale zdobią ogólny widok ogrodu.

Zapoznaj się: Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w stylu francuskim?

0 (0 opinii)