Porady

Gdzie w Polsce znajdują się ogrody japońskie?

0 (0 opinii)

Ogrody w stylu japońskim budzą zachwyt i zainteresowanie nie tylko wśród miłośników japońskiej kultury. To prawdziwe dzieła sztuki, w których naśladowana jest przyroda, a każdy element ma swoje symboliczne znaczenie. Cechują się prostotą, harmonią, asymetrią i elegancją. Powinny być tak pielęgnowane, by jak najlepiej ukryć działanie człowieka. Są oazą spokoju i mają oddawać charakter dzikiej przyrody. W Polsce istnieje kilka ogrodów japońskich dostępnych dla zwiedzających, w których można zobaczyć, czym charakteryzują się takie miejsca i jak niezwykły mają klimat. W artykule podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Ogród japoński – krótka charakterystyka niezwykłego miejsca

Ogród japoński charakteryzuję się harmonią z naturą i jest jej miniaturą. Ma wyglądać tak, jakby nie ingerował w niego człowiek. Panuje w nim prosta, elegancja i asymetria, ponieważ w przyrodzie nie spotyka się symetrycznych kompozycji. W Japonii tego rodzaju ogrody położone są przy prywatnych domach, świątyniach buddyjskich, w parkach i w pobliżu zabytków. Każdy element ma symboliczne znaczenie i jest dobierany z dbałością o najmniejszy szczegół. Niezbędne elementy, które muszą się znaleźć w takim ogrodzie to:

  • woda, która jest symbolem życia i wnosi ruch oraz dynamikę. Wodospady i rwące potoki są symbolem mężczyzny, a spokojne potoki kobiety. Wodę może zastępować jasny żwir,

  • kamienie są symbolem niezmienności i trwałości. Powinny mieć naturalny kształt, fakturę i kolor. Układane są w takiej samej pozycji, w jakiej występują w naturze,

  • rośliny głównie zimozielone są symbolem długowieczności. Kolorowe kwiaty są pojedynczym akcentem,

  • mostki i kładki, które znajdują się nad strumieniami, mają najczęściej kształt łuku lub są zygzakowatymi platformami widokowymi,

  • ścieżki, które powstały przez ułożenie pojedynczych, płaskich kamieni,

  • kamienne latarnie,

Istnieje kilka rodzajów ogrodu japońskiego, jednak każdy z nich musi mieć te same, charakterystyczne cechy. Jednym z podstawowych jest Tsukiyama, który położony jest na wzgórzach i ma małe pagórki, kamienie imitujące góry oraz strumyki i stawy nawiązujące do rzek i mórz. Innym rodzajem ogrodu japońskiego jest Karesansui, w którym wodę zastępuje się żwirem, głazy są odpowiednikiem wysp, a grabiony pasek naśladuje uderzające w nie fale.

Ogrody japońskie w Polsce

W Polsce założono kilka ogrodów japońskich, które są dostępne dla zwiedzających. To wyjątkowe miejsca, w których można się poczuć jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Można w nich podziwiać niespotykaną roślinność i zminiaturyzowaną przyrodę oraz poczuć orientalny klimat.

Ogród japoński we Wrocławiu

Ogród japoński we Wrocławiu
Wikimedia Commons, fot: Puchatech K.
Ogród japoński we Wrocławiu

W powstawaniu tego ogrodu brali udział japońscy specjaliści, dzięki czemu każdy element jest zgodny z regułami projektowania tradycyjnego ogrodu orientalnego. Znajduje się w południowej części Parku Szczytnickiego, w pobliżu Hali Ludowej. Pierwotnie towarzyszył Wystawie Światowej, która odbyła się w 1913 roku. Po wystawie ogród popadł w zapomnienie i zaczął marnieć, jednak w latach 90 XX wieku postawiono przywrócić mu dawną świetność. Po 3 latach intensywnych prac otwarto go dla zwiedzających. Niestety został zniszczony rzez powódź i musiał ponownie zostać poddany renowacji. W ogrodzie można podziwiać kolekcję około 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Niektóre z nich rosną w nim od momentu założenia. Sprowadzone zostały również rośliny z Japonii i Dalekiego Wschodu, wśród których podziwiać można modrzewnik chiński, klon palmowy, matsekwoję chińską, sosnę koreańską oraz wiele odmian różaneczników i azalii. W ogrodzie zachwyt wzbudza układ strumienie, kaskad i stawów, które są mocno osadzone w dalekowschodniej kulturze i filozofii. Na uwagę zasługują również bramy, herbaciarnia i kamienne latarnie. Niektóre z nich pochodzą z oryginalnych azjatyckich ogrodów z XVIII i XIX wieku. Staw tego ogrodu zamieszkują karpie Koi, które są symbolem szczęścia, odwagi i długowieczności.

Ogród japoński w Jarkowie

Ogród Japoński w Jarkowie
MyZwiedzamy
Ogród Japoński w Jarkowie

Ogród położony jest w niewielkiej wiosce w pobliżu Kudowy-Zdroju w powiecie kłodzkim. Prace nad nim rozpoczęły się w 1980 roku. Od 2003 roku jest dostępny dla zwiedzających od maja do końca września.

Ogród japoński w Przesiece

Ogród japoński w Przesiece
Wakacje z Dzieciakiem
Ogród japoński w Przesiece

Ogród położony jest w Karkonoszach, 120 kilometrów od Wrocławia. Krajobrazem nawiązuje do górzystego ukształtowania Japonii. Zajmuje obszar 1,5 ha. Podziwiać w nim można bogatą kolekcję różaneczników i wiele wodnych elementów, w tym 6 metrowy wodospad. Ogród od 2014 roku jest dostępny dla zwiedzających. Dodatkową atrakcją jest muzeum, w którym zgromadzono największą w Polsce kolekcję zbroi, pochodzącej z Japonii.

Ogród japoński w Pisarzowicach

Ogród japoński w Pisarzowicach
Dziennik Zachodni
Ogród japoński w Pisarzowicach

Pomysł założenia tego ogrodu zrodził się w 2003 roku. Można w nim podziwiać klony palmowe, azalie, peonie, wiśnie ozdobne i inne rośliny. Do ogrodu prowadzi kamienna ścieżka i brama Torii. Jest tu również staw, strumyki i kaskady. Obecna są kamienne elementy, które są cechą charakterystyczną japońskich ogrodów. W pawilonie znajduje się herbaciarnia, w której serwowanych jest kilkadziesiąt rodzajów herbaty.

0 (0 opinii)