Porady

Sosna – jaki wybrać gatunek do przydomowego ogrodu?

4,5 (11 opinii)

Odrobina dzikości w ogrodzie jest piękna. A na dodatek romantyczna, pachnąca, zmienna. Wiele osób zna sosny niestety tylko z leśnych monokultur. Sosna prezentuje się najokazalej, jeśli może się nieskrępowanie rozwijać. Pełnię swojej urody prezentuje dopiero poza leśnymi uprawami. Jej ogromną zaletą jest umiejętność znalezienia sobie w każdej sytuacji miejsca.

Sosna rośnie prawie na każdym gruncie. Piasek, bagno, czy kamienista skała – sosnę wszędzie można spotkać. Jedno, czego rzeczywiście potrzebuje, to światło. Dlatego sosna jest wdzięczna, kiedy pełni rolę solitera w słonecznym miejscu ogrodu. Nie musi to być klasyczna sosna z lasu. Także bardziej oryginalne gatunki z dalszych regionów czują się w naszych warunkach, jak u siebie w domu. 

Gatunki i odmiany sosny do ogrodu

1. Sosna pospolita ‘Watereri’ - Pinus sylvestris 'Watereri'

Interesująca odmiany sosny pospolitej, nazywana „srebrną sosną”. Jest niewielkim, kompaktowym drzewem, dorastającym po 10 latach zaledwie do 2 m. Odporna na suszę, mróz i miejski klimat. Ta odmiana sosny nadaje się na prowadzenie w formie bonsai, ponieważ dobrze znosi przycinanie. Niebieskozielone igły są zebrane po dwie. Korona stożkowa, z czasem staje się nieco nieregularna, ale ciągle gęsta i zwarta. Odmiana odpowiednia do małych ogrodów, ogródków skalnych i wrzosowych. Preferuje gleby wilgotne i przepuszczalne na słonecznym stanowisku.

Sosna pospolita - Pinus sylvestris
Sosna pospolita - Pinus sylvestris

2. Sosna kosodrzewina 'Alpenzwerg' - Pinus mugo 'Alpenzwerg'

Odmiana sosny górskiej osiągająca wysokość do 2 m (po 10 latach zaledwie 60 cm). Tworzy gęstą koronę o regularnej formie stożka. Ciemnozielone igły są zebrane po dwie. Sosna odporna na mróz i suszę. Może rosnąć na glebie piaszczystej, jak i na próchnicznej pod warunkiem, że stanowisko będzie słoneczne. Daje się przycinać. Sosna kosodrzewina doskonale komponuje się z innymi iglakami w ogrodzie.

 

Sosna kosodrzewina - Pinus mugo
Sosna kosodrzewina - Pinus mugo

3. Sosna czarna 'Pierrick Brégeon' - Pinus nigra 'Pierrick Brégeon'

Odmiana sosny czarnej bardzo odpowiednia do ogródków wrzosowych i skalnych. Karłowate drzewo tworzy gęstą, regularną koronę w formie spłaszczonej kuli. Ciemnozielone igły zebrane są po dwie. Jest odporna na susze i mrozy. Mało wybredna, jeśli chodzi o podłoże. Potrzebuje jedynie stanowiska słonecznego. Dostępne są w handlu formy sosny czarnej szczepione na podkładkach. Powstaje w ten sposób efektowne małe drzewko odpowiednie również do uprawy na tarasie albo balkonie. W tym wypadku mrozoodporność zależy głównie od gatunku zastosowanej do szczepienia podkładki.

Sosna czarna - Pinus nigra
Sosna czarna - Pinus nigra

4. Sosna rumelijska - Pinus peuce

Drzewo średniej wielkości, dorastające po 30 latach do ok. 10 m. Tworzy piękną, regularną koronę z gałęziami zwisającymi do ziemi. Ciemnozielone z wierzchu i jaśniejsze pod spodem igły zebrane są po pięć. Dojrzałe szyszki są zwisające, cylindryczne, czasem lekko wygięte, o długości do 20 cm. Sosna o niewielkich wymaganiach, bardziej odpowiednia do dużego ogrodu.

Sosna rumelijska - Pinus peuce
Sosna rumelijska - Pinus peuce

5. Sosna bośniacka 'Aureospicata' - Pinus heldreichii 'Aureospicata'

Odmiana niewielkiej sosny o wolnym wzroście. Dorasta po latach do ok. 4 m wysokości (po 10 latach do zaledwie 2 m). Szczególną ozdobę stanowią igły zebrane po dwie, ciemnozielone z żółto zabarwionymi końcami. Efektownie wyglądają zwłaszcza młode pędy. Dobrze znosi suszę, mróz i warunki miejskie. Rośnie na każdej ziemi ogrodowej. Wymaga jedynie słonecznego stanowiska. Jest odpowiednia do małych ogrodów i ogródków skalnych. Dobrze się komponuje z ciemniejszym tłem roślin.

Sprawdź: Sosna limba – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Sosna bośniacka - Pinus heldreichii
Sosna bośniacka - Pinus heldreichii

6. Sosna oścista - Pinus aristata

Sosna o bardzo wolnym wzroście i wysokości ok. 3 m. Ciemnozielone igły są zebrane po pięć, na gałęzi trzymają się do 15 lat. Gatunek bardzo odporny na suszę. Korona początkowo regularna, z czasem gałęzie tworzą mniej foremny kształt. Nadaje się do małych ogrodów, a także ogródków skalnych i w stylu japońskim.

Sosna oścista - Pinus aristata
Sosna oścista - Pinus aristata

7. Sosna Banksa – Pinus banksiana

Gatunek sosny o pokrzywionym pniu i nieregularnej luźnej koronie. Także gałęzie są powyginane i zwisające. Igły żółtawozielone, zebrane po dwie. Wytwarza bardzo dużą ilość szyszek, które pozostają na drzewie przez wiele lat. Rośnie na piaskach i wydmach, jest odporna na mróz. Ze względu na niezwykle małe wymagania i pionierski charakter, sosna Banksa była kiedyś w Polsce sadzona na gruntach porolnych. Może rosnąć w ogrodzie w miejscu skrajnie suchym.

Sosna Banksa – Pinus banksiana
Sosna Banksa – Pinus banksiana

8. Sosna wydmowa 'Chief Joseph' - Pinus contorta 'Chief Joseph'

Oryginalna odmiana karłowatej sosny. Pokrój ma krzaczasty i nieregularny. Zielone igły zmieniają jesienią kolor na złocistożółty. Ta niezwykła dla sosny barwa utrzymuje się przez całą zimę, aż do początku sezonu wegetacyjnego. Jest mało wymagająca, odporna na suszę i mróz. Ta odmiana sosny potrzebuje słonecznego miejsca. Szczególnie efektownie wygląda zimą. Nadaje się do małych ogrodów, ogródków skalnych i japońskich.

Sosna wydmowa - Pinus contorta
Sosna wydmowa - Pinus contorta
4,5 (11 opinii)