Ogród naturalistyczny: zakładanie i wybór roślin [poradnik]
Jak założyć ogród naturalistyczny? Zasady projektowania, aranżacji i wyboru roślin do ogrodu naturalnego. Radzimy, jak stworzyć leśny zakątek tuż pod swoim domem!
Ogród naturalistyczny, czyli jaki?
Ogród naturalistyczny to przestrzeń zaprojektowana w taki sposób, aby naśladować lokalne krajobrazy i wspierać bioróżnorodność, równocześnie ograniczając wpływ człowieka do minimum.
Najważniejsza różnica między nim a ogrodem ozdobnym polega na tym, że tu współpracujesz z naturą, bacznie obserwując rozwój roślin i dobierając je pod względem m.in. rodzaju gleby, stanowiska, a nie stricte ich wyglądu. W takiej przestrzeni możesz poczuć się jak w lesie czy na łące. Co więcej, posadzone rośliny powinny ze sobą współpracować, naturalnie przyciągać zapylacze, dawać schronienie ptakom i owadom, żabom i jeżom, czy innym, drobnym zwierzętom. Jeśli myślisz o takim ogrodzie, zapomnij o popularnych tujach zasadzonych przy płocie, czy o rabatach zaprojektowanych od linijki. Tu w grę wchodzą przede wszystkim gatunki rodzime, krzewy, dzikie byliny, trawy, rośliny miododajne, zioła.
Zakładanie naturalistycznego ogrodu krok po kroku
W ogrodzie naturalistycznym najważniejsze jest, żeby nie projektować go jak ogrodu formalnego. Nie znajdziesz tutaj np. równych rabat ani krzewów ozdobnych o geometrycznych kształtach. Projektując ogród w stylu naturalistycznym, Twoim pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie gleby, a dokładnie jej struktury. Rozpoznaj, czy jest gliniasta, czy piaszczysta, czy zatrzymuje wilgoć. W sklepie ogrodniczym możesz zakupić paskowe testery pH gleby lub mierniki elektroniczne. Natomiast żeby test był miarodajny, wybierz 5 punktów na całej powierzchni działki, którą chcesz zbadać, a następnie pobierz próbki z głębokości ok. 10-15 cm i wymieszaj je razem w pojemniku. Dopiero teraz zacznij testować ziemię. Poszczególne wyniki pH określają rodzaj gleby:
- pH < 5,5 – gleba jest kwaśna,
- pH 5,6-6,5 – gleba lekko kwaśna;
- pH 6,6-7,2 – gleba obojętna;
- pH > 7,2 – gleba zasadowa (może ograniczać wzrost niektórych roślin).
Uwaga: W przypadku naturalnego ogrodu nie należy użyźniać gleby na siłę. Najlepiej dostosować wybór roślin do jej charakteru.
Planowanie przestrzeni ogrodowej
Zanim zaplanujesz nasadzenia, stwórz projekt stref funkcjonalnych w ogrodzie, czyli np. miejsca do odpoczynku i spotkań rodzinnych, jadalnię na świeżym powietrzu, strefę rekreacyjną. Nie zapominaj również o wyrysowaniu ścieżek i ewentualnego oczka wodnego, zadbaj o naturalne przejścia między strefami oraz wybierz materiał na nawierzchnię. Przy czym Twój własny projekt ogrodu nie musi przypominać tego profesjonalnego, wykonanego przez architekta krajobrazu – ma Cię jedynie nakierować i zwrócić uwagę na Twoje indywidualne potrzeby.
Jeżeli tylko masz taką możliwość, zaplanuj zbiornik wody. Nie musi to być duże i estetyczne oczko wodne, wystarczy niewielki zbiornik – może to być stara misa z kamienia, beczka z odpływem, płytka niecka. Wówczas w ciągu kilku tygodni w Twoim ogrodzie pojawią się ważki, żaby oraz ptaki.
Wybór mebli ogrodowych i dodatków
W ogrodzie naturalistycznym możesz postawić meble wypoczynkowe i inne elementy użytkowe, jednak zwróć uwagę na to, aby współgrały z charakterem przestrzeni. Zamiast mebli z tworzyw sztucznych, możesz wybrać zestawy z drewna, wikliny lub samemu wykonać meble DIY z palet. Mile widziana jest również drewniana altana. Zrezygnuj z wielokolorowych poduszek dekoracyjnych na rzecz tych w kolorach stonowanych i jednolitych, najlepiej bawełnianych lub lnianych. W naturalnej przestrzeni odnajdą się również delikatne źródła światła takie jak lampiony, świeczniki, wiszące girlandy. Rolę stylowych donic odegrają np. wiklinowe kosze czy stare beczki.
Co więcej, w ogrodzie naturalistycznym świetnie sprawdzają się takie naturalne ozdoby, jak: drewniane pnie (to schronienie np. dla owadów), duże głazy i kamienie (będą stanowić miejsce do wygrzewania się gadów), budki lęgowe, karmniki. Nie ozdabiaj ogrodu figurkami czy dekoracjami z tworzyw sztucznych.
Przygotowanie terenu
Chcąc stworzyć ogród naturalistyczny, nie jest konieczne przekopanie całej działki. W miejscach pod nasadzenia usuń jedynie darń (jeśli to konieczne) oraz zastosuj ściółkowanie – możesz użyć kartonu, warstwy kompostu lub warstwy naturalnej ściółki (kora, słoma). Pozwoli to ograniczyć wzrost chwastów i zatrzymać wilgoć w glebie. Od razu możesz wytyczyć ścieżki, aby rośliny nie zagarnęły całej przestrzeni. Sięgaj po naturalne materiały – takie jak trawa, żwir, trociny.
Sadzenie roślin
Rośliny sadź gęściej niż w ogrodzie ozdobnym. Duże grupy nasadzeń powinny być nieregularne, jednak unikaj sadzenia po jednym egzemplarzu z każdego gatunku, bo nie uzyskasz przez to naturalnego efektu. Możesz powtarzać dane gatunki, ale z lekkimi przerwami, czy w kompozycji z roślinami o innej wysokości. Aby zapewnić cień, osłonę przed wiatrem lub naturalne schronienie dla ptaków, możesz posadzić grupy drzew, większe krzewy, a także żywopłoty z derenia, głogu czy leszczyny. Więcej informacji o doborze roślin znajdziesz w dalszej części artykułu.
Pielęgnacja
W pierwszym roku po posadzeniu ogród będzie wymagał więcej uwagi, czyli regularnego podlewania, walki z chwastami czy szkodnikami, nawożenia, obserwacji rozwoju roślin. Natomiast w kolejnych sezonach wiele gatunków zaczyna już rosnąć „na własny rachunek”.
Uwaga: Nie usuwaj wszystkiego jesienią. Pozostaw suche pędy oraz nasiona dla owadów i ptaków. Cięcia dokonuj wiosną, kiedy ryzyko przymrozków minie. Usuwaj natomiast rośliny ekspansywne, jeśli zaczynają dominować.
Jak wybierać rośliny do ogrodu naturalistycznego?
Wiesz już, czym się charakteryzuje ogród naturalistyczny oraz jak go zaprojektować. Teraz przejdziemy do najważniejszej części artykułu – przedstawienia propozycji roślin, które najlepiej sprawdzą się w tej przestrzeni.
Stanowiska słoneczne i gleby ubogie w składniki odżywcze
Stanowiska słoneczne, suche i ubogie w składniki odżywcze uznawane są często za najtrudniejsze do rozwoju wielu gatunków roślin. Warto jednak wiedzieć, że ziemia piaszczysta i przepuszczalna to idealne miejsce np. na rodzime gatunki odpornie rosnące w trudnym terenie. Nasze propozycje to:
- szałwia łąkowa – roślina odporna, miododajna, tworząca zwarte kępy,
- krwawnik pospolity – porastający łąki, nadający się na suche stanowiska; długo kwitnie, a do tego skutecznie odstrasza mszyce,
- przetacznik kłosowy – ma ładne, fioletowe kłosy, sprawdza się zwłaszcza na rabatach i obrzeżach ścieżek,
- macierzanka piaskowa – roślina niska, przyciągająca pszczoły; jest odporna na suszę oraz deptanie;
- kostrzewa sina – odporna trawa ozdobna o niebieskawym odcieniu liści,
- berberys pospolity – to krzew ciernisty, odporny; jego owoce stanowią pożywienie dla ptaków,
- rokitnik zwyczajny – wymaga stanowiska słonecznego i nadaje się na żywopłot,
- mak polny – roślina jednoroczna, która świetnie sprawdza się na łąkach kwietnych; lubi stanowiska słoneczne i przyciąga zapylacze,
- brzoza brodawkowata – to drzewo lubi gleby lekkie, ubogie, a także słoneczne stanowiska.
Stanowisko słoneczne i gleby średnio żyzne
Stanowisko słoneczne ze średnio żyznym podłożem to dobre miejsce pod naturalistyczną rabatę bylinową uzupełnioną np. trawami. Możesz wybrać:
- jeżówkę purpurową – ma długi okres kwitnienia, jest miododajna i efektowna,
- kocimiętkę Faassena – bujnie kwitnie, dobrze się rozrasta oraz naturalnie odstrasza komary,
- rudbekię błyskotliwą – jest mało wymagająca i ma ciekawe, kolorowe kwiaty,
- trzcinnik ostrokwiatowy – to jedna z najlepszych traw na rabaty; jest sztywna, nie pokłada się,
- trzmielinę pospolitą – odporny krzew liściasty, ozdobny przez cały sezon; nadaje się do żywopłotów.
Nie zapominaj również o roślinach okrywowych i zadarniających, takich jak:
- dąbrówka rozłogowa – szybko się zadarnia, kwitnie na niebiesko,
- gajowiec żółty – kwitnie wiosną i jest odporny na suszę.
- poziomka pospolita – dekoracyjna, zadarnia i daje owoce.
Stanowiska półcieniste lub cieniste, gleby wilgotne, próchniczne
Stanowiska cieniste i półcieniste sprawdzają się np. w przypadku niektórych drzew. Poniżej przedstawiamy rośliny, które może sadzić wzdłuż ogrodzenia i przy zbiornikach wodnych:
- tojeść rozesłana – to bylina, która szybko się rozrasta i preferuje cień,
- rodgersja kasztanowcolistna – jest efektowna, ma duże liście, kwitnie na biało lub różowo,
- języczka pomarańczowa – do wzrostu potrzebuje wilgoci, ale w cieniu odwdzięcza się pięknym kwitnieniem,
- konwalia majowa – bylina leśna, która znosi cień i wymaga wilgotnej gleby,
- zawilec gajowy – niska bylina kwitnąca wczesną wiosną, najlepiej sadzić ją pod drzewami liściastymi,
- turzyca Morrowa – zimozielona, niska trawa, która znosi cień i wilgoć,
- hakonechloa – trawa ozdobna do cienia, bardzo dekoracyjna,
- leszczyna pospolita – szybko rośnie, ma jadalne orzechy,
- kalina koralowa – to odporny krzew; wyróżniają go białe kwiaty i czerwone owoce,
- bluszcz pospolity – to zimozielone pnącze do cienia, którego nie trzeba przedstawiać ogrodnikom.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.