Porady

Pielęgnacja bonsai w ogrodzie

0 (0 opinii)

Myli się ten, kto sądzi, że bonsai można pielęgnować tylko w mieszkaniu. W rzeczywistości gatunki drzew pochodzące z naszej strefy klimatycznej muszą żyć na zewnątrz, aby móc przeżywać pory roku. Jedynie roślinom tropikalnym i subtropikalnym trzeba sztucznie stworzyć warunki, do jakich są przystosowane.

Ocena lokalnych warunków oraz wybór gatunku

Mając do dyspozycji ogród albo balkon i chęć tworzenia bonsai, trzeba do tego celu wybrać odpowiednie drzewko. W naszych warunkach dobrym wyborem może być klon, lipa, jałowiec, cis, grab, buk, głóg albo dzika jabłoń. Ważne jest też, aby właściwie rozpoznać i ocenić lokalne warunki w swoim ogrodzie albo na balkonie. Jeśli miejsce jest przez cały dzień nasłonecznione, być może zajdzie potrzeba zacienienia bardziej wrażliwego gatunku. Zwłaszcza, jeśli drzewko ma stanąć w otoczeniu murów. Ogród z trawą, krzewami i żywopłotem ma tę zaletę, że wilgotność powietrza jest tam zwykle wyższa.

W naszych warunkach dobrym wyborem może być klon, lipa, jałowiec, cis, grab, buk, głóg albo dzika jabłoń. Ważne jest też, aby właściwie rozpoznać i ocenić lokalne warunki w swoim ogrodzie albo na balkonie.

W okolicy wietrznej drzewo będzie potrzebowało więcej wody, ale będzie mniej narażone na choroby grzybowe. Z kolei w bardzo zacienionym ogrodzie wybór gatunku rośliny jest mocno ograniczony. Można próbować sił z cisem albo cyprysikiem, ale tak naprawdę nie ma roślin cieniolubnych, są jedynie cienioznośne. Pewnym rozwiązaniem jest prześwietlenie ogrodu, na przykład poprzez podkrzesanie drzew, albo skrócenie wysokiego żywopłotu. Ewentualnie przeprowadzka…

Najlepszym wyborem na bonsai jest lipa, klon, jałowiec, głóg, cis, grab, buk lub dzika jabłoń.
Najlepszym wyborem na bonsai jest lipa, klon, jałowiec, głóg, cis, grab, buk lub dzika jabłoń.

Osobiste upodobania vs. możliwości

Wiele osób kocha kwitnące drzewa albo marzy o bonsai obsypanym jesienią owocami. Innym z kolei najbardziej podobają się jałowce albo sosny. Jeśli ktoś ma upatrzony konkretny gatunek, powinien zawczasu dowiedzieć się, jakie to drzewo ma wymagania i porównać je z możliwościami swojego ogrodu. Lepiej zrezygnować z ulubionego drzewa, niż patrzeć, jak w złych warunkach słabnie i w końcu umiera.

Jeśli ktoś ma upatrzony konkretny gatunek, powinien zawczasu dowiedzieć się, jakie to drzewo ma wymagania i porównać je z możliwościami swojego ogrodu.

Zanim dobierzemy bonsai do ogrodu, należy wcześniej sprawdzić, czy dany gatunek rośliny może być uprawiany w warunkach panujących w ogrodzie.
Zanim dobierzemy bonsai do ogrodu, należy wcześniej sprawdzić, czy dany gatunek rośliny może być uprawiany w warunkach panujących w ogrodzie.

Podlewanie i nawożenie bonsai w ogrodzie

Pielęgnowanie bonsai w ogrodzie różni się od pielęgnowania zwykłych roślin doniczkowych. Chodzi przede wszystkim o to, że bonsai sadzony jest do bardzo małych i płaskich naczyń. W rezultacie ma mocno ograniczone możliwości gromadzenia wody i pokarmu.

Trzeba codziennie kontrolować wilgotność podłoża w doniczce. Jeśli bryła korzeniowa przeschła, należy podlać. Jeśli ziemia jest jeszcze wilgotna, trzeba się wstrzymać z podlewaniem do następnego dnia.

Trzeba codziennie kontrolować wilgotność podłoża w doniczce. Jeśli bryła korzeniowa przeschła, należy podlać. Jeśli ziemia jest jeszcze wilgotna, trzeba się wstrzymać z podlewaniem do następnego dnia. W żadnym wypadku nie wolno podlewać bonsai schematycznie, każdego dnia o stałej porze. Także bez odpowiedniego nawożenia nie ma mowy o trwałym sukcesie w tworzeniu bonsai. Proporcja głównych składników nawozu, czyli azotu, fosforu i potasu musi być dobrana do gatunku drzewa i pory roku.

Bonsai ma małe możliwości gromadzenia wody i pokarmu, dlatego należy je odpowiednio nawozić.
Bonsai ma małe możliwości gromadzenia wody i pokarmu, dlatego należy je odpowiednio nawozić.

Zimowanie ogrodowych bonsai

Rodzime bonsai są bardzo odporne na mrozy i znoszą przemarzanie bryły korzeniowej. Istnieje raczej niebezpieczeństwo, że ucierpią zimą z braku wody. Nadziemna część rośliny ciągle wyparowuje wilgoć, natomiast zmarznięte korzenie nie są w stanie jej dostarczyć. Przed zimą trzeba drzewo bardzo obficie podlać. Również okresy odwilży trzeba wykorzystać na uzupełnienie wody w bryle korzeniowej.

Zimujące na zewnątrz bonsai można zadołować w ziemi, podstawę drzewa obłożyć gałęziami świerkowymi albo słomą, a koronę osłonić włókniną przed mroźnym wiatrem i ostrym słońcem.

Zimujące na zewnątrz bonsai można zadołować w ziemi, podstawę drzewa obłożyć gałęziami świerkowymi albo słomą, a koronę osłonić włókniną przed mroźnym wiatrem i ostrym słońcem. Niektórzy przed dołowaniem wyjmują drzewko z doniczki. Dzięki temu korzenie mają dostęp do wilgoci w ziemi, a doniczka nie zabrudzi się, ani nie ulegnie zniszczeniu.

W żadnym wypadku nie należy drzewa pozostającego w zimowym spoczynku przenosić do ogrzewanego pomieszczenia. Bonsai zacznie wypuszczać pędy i już nie będzie mogło powrócić na chłód.

0 (0 opinii)