Porady

Uprawa kaliny w ogrodzie: uprawa, pielęgnacja, przycinanie

4,6 (5 opinii)

Zarówno białe kwiatostany kunsztownie sformowane w kulę, jak i wspaniałe czerwone jagody kaliny stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu o każdej porze roku.

Roślina należąca do rodziny piżmaczkowatych osiąga jako krzew wysokość od 1 do 5 metrów – w zależności od gatunku. Znanych jest ponad 160 gatunków kaliny (Viburnum), pośród których są zarówno zrzucające liście, jak i zimozielone. U nas rosną dziko tylko dwa gatunki – kalina koralowa (V. opulus) i kalina hordowina (V. lantana).

Odpowiednie stanowisko i gleba dla kaliny w ogrodzie

Nie wszystkie gatunki kaliny mają jednakowe wymagania; to trzeba brać pod uwagę wybierając krzew do ogrodu. Na przykład kalina hordowina preferuje suchą, próchniczną glebę, podczas gdy kalina koralowa woli podłoże gliniaste i wilgotne. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Do dobrego rozwoju rośliny wystarczy średnia żyzność gleby.

Nie wszystkie gatunki kaliny mają jednakowe wymagania; to trzeba brać pod uwagę wybierając krzew do ogrodu.

Wybór stanowiska powinien również uwzględniać wymagania gatunku. Nadają się zarówno słoneczne, jak i półcieniste miejsca. Niektóre odmiany kaliny mogą rosnąć nawet w pełnym cieniu. Jeśli światłolubna odmiana zostanie posadzona w bardzo zacienionym miejscu, starci szybko swoją żywotność, a w rezultacie wytworzy mało kwiatów. Im większą ilością słońca może cieszyć się krzew kaliny, tym bujniej będą się rozwijać kwiaty. Przy wyborze miejsca należy wziąć pod uwagę, że krzew kaliny najlepiej rośnie w miejscu osłoniętym od wiatru. 

Kwitnąca kalina w ogrodzie - piękne kwiaty
Kwitnąca kalina w ogrodzie - piękne kwiaty

Jak często podlewać kalinę ogrodową?

W zależności od rodzaju stanowiska – słonecznego albo półcienistego – trzeba odpowiednio dopasować zaopatrzenie kaliny w wodę:

  • Krzewy rosnące w słońcu muszą być podlewane bardziej intensywnie niż rosnące w półcieniu.
  • W okresie letnim wszystkie muszą być podlewane regularnie.
  • Przy podlewaniu należy zwracać uwagę, aby ziemia nigdy całkiem nie wyschła.
  • Trzeba unikać skrajności: kalina nie znosi ani zastoju wody, ani ekstremalnej suszy.

Przycinanie i nawożenie kaliny

Jeśli kalina zostanie posadzona w odpowiednim dla swej odmiany miejscu, ma zapewnione optymalne podłoże i regularne podlewanie, to potrzebuje później tylko odrobinę pielęgnacji. Kiedy gleba zawiera niewiele środków odżywczych, wówczas konieczne jest zasilanie nawozem wieloskładnikowym. W każdym razie nawóz nie może zawierać zbyt dużo azotu, który szkodzi wzrostowi rośliny. Najlepszą porą na nawożenie kaliny jest wiosna.

Większość odmian kaliny nie musi być przycinana. Cięcie jest celowe tylko wtedy, gdy cały krzew ma uzyskać określoną formę. Najlepszy czas na wykonanie cięcia krzewu to późna wiosna po okresie kwitnienia (czerwiec). Nie powinny się rozwinąć jeszcze nowe pędy.

Kiedy gleba zawiera niewiele środków odżywczych, wówczas konieczne jest zasilanie nawozem wieloskładnikowym.

Pierwsze cięcie wykonuje się, kiedy krzew osiągnie wiek około czterech lat. Zasadniczo przycina się tylko stare drewno nisko nad ziemią. Zbyt długie pędy skraca się odpowiednio. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na podeschnięte albo skrzyżowane gałęzie, które powinny być usunięte. Nowe pędy powinny pozostać, ponieważ właśnie na nich rozwiną się kwiaty. Ogólnie biorąc, przycinanie kaliny powinno być raczej powierzchowne, jako że zbyt radykalne cięcie grozi tym, że krzew w następnym roku wcale nie zakwitnie.

Tego rodzaju cięcie formujące krzew kaliny zniesie bez problemu co dwa lata. Poszczególne gałęzie rozrosną się dzięki temu znacznie lepiej.

Uprawa kaliny w ogrodzie - kwitnący krzew owocowy
Uprawa kaliny w ogrodzie - kwitnący krzew owocowy

Jak powinno się zimować kalinę? Wskazówki

Zimowanie kaliny przebiega bez problemu.

  • Większość odmian kaliny może zimować w gruncie bez szczególnych zabezpieczeń.
  • W okresie zimowym nie należy ich nawozić.
  • Zimozielone gatunki kaliny wrażliwe na mróz powinny być uprawiane w doniczkach i przenoszone na zimę do pomieszczenia.

Zastosowanie kaliny w ogrodzie

Istnieją różne możliwości wykorzystania efektownych krzewów kaliny. Mogą rosnąć zarówno w pojemnikach, jak i na otwartej przestrzeni w ogrodzie. Jeśli krzewy kaliny mają tworzyć żywopłot, trzeba zapewnić odpowiednią odległość między roślinami. Poszczególne krzewy powinny mieć do dyspozycji ok. 50 cm na obie strony. Kalina koralowa jest najczęściej sadzona jako soliter. Trzeba przy tym pamiętać, że może dorosnąć do ok. 3 metrów wysokości i osiągać znaczną szerokość.    

4,6 (5 opinii)