Hortensja bukietowa – kompleksowy poradnik uprawy [WIDEO]
Hortensja przeżywa dzisiaj drugą młodość. Przez długi czas ten wytrwale kwitnący krzew uchodził za staromodny. Ale właśnie ten dawny, romantyczny wdzięk czyni hortensję na nowo atrakcyjną. Poznaj 6 kroków do stworzenia hortensji idealnych warunków w Twoim ogrodzie!
1. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
Późnym latem, kiedy większość innych kwiatowych krzewów już przekwita, przepięknie kwitnąca hortensja bukietowa stanowi w zielonym ogrodzie barwny akcent. Jej kwiatostan wygląda atrakcyjnie nawet po przekwitnięciu, w zimowej porze.
Pochodzenie
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest gatunkiem należącym do rodziny hortensjowatych. Pochodzi z Chin i Japonii. Jej naturalny obszar występowania ogranicza się tam do cieplejszych i wyżej położonych regionów. Hortensję można spotkać też na Wyspach Kurylskich i na Sachalinie. Rośnie tam jako podszyt w lasach i może, w zależności od gatunku, osiągnąć wysokość nawet ponad 7 m.
Pod koniec XVIII wieku sprowadzono z Japonii do Anglii pierwsze sadzonki hortensji. Na świecie istnieje ok. 70 gatunków tej rośliny. W hodowli uzyskano bardzo wiele odmian, będących hybrydami gatunków azjatyckich.
Wygląd
Hortensja bukietowa jest krzewem zrzucającym na zimę liście. Jajowate liście barwy ciemnozielonej mają 7 do 15 cm długości, 6 do 6,5 cm szerokości, są ostro zakończone i piłkowane. Jesienią przez krótki okres pokazują żółty kolor. Hortensja bukietowa jest gatunkiem hortensji, który kwitnie jako ostatni w roku. Kwiaty są zebrane w wiechowate kwiatostany w formie stożka o wysokości do 30 cm. Kwiaty płonne są większe i bardziej okazałe od kwiatów płodnych.
Na świecie istnieje ok. 70 gatunków tej rośliny. W hodowli uzyskano bardzo wiele odmian, będących hybrydami gatunków azjatyckich.
2. Najpopularniejsze odmiany hortensji bukietowej
W ogrodach uprawiane są z zasady kultywary, które są bardziej dekoracyjne i okazałe, niż typowe gatunki. Nawiasem mówiąc, ta obco brzmiąca nazwa znaczy tyle, co „trwała odmiana uprawna, uzyskana w wyniku zabiegów hodowlanych”: łac. cultus = uprawny, varietas = odmiana. Do najbardziej ulubionych odmian hortensji bukietowej należą:
- Grandiflora – klasyka: jej białe kwiatostany w kształcie stożka składają się głównie z kwiatów płonnych i osiągają do 30 cm długości. Kwitnie od sierpnia do późnej jesieni. Z czasem bujne kwiaty zmieniają powoli białą barwę na lekko różową. Mocno rozgałęziona roślina dorasta do 200 cm wysokości. Jest to jedna z najbardziej okazałych odmian hortensji bukietowej i dowód na to, że ta roślina dobrze rozwija się również w naszym klimacie.
- Limelight – znajoma: kremowo-białe, stożkowe wiechy kwiatów roztaczają przyjemny zapach. W okresie kwitnienia od lipca do października przebarwiają się kwiaty na kolor różowo-czerwony. Krzew hortensji limelight może osiągnąć 200 cm wysokości i 140 cm szerokości.
- Diamant Rouge – olśniewająca: kto preferuje mocne kolory hortensji bukietowej, wybiera tę właśnie odmianę. Jej kwiaty rozwijają się stosunkowo wcześnie, bo już w maju. Początkowo kremowo-białe kwiatostany zmieniają stopniowo barwę na głęboką czerwień truskawek. Bez wątpienia przyciągnie wzrok w każdym ogrodzie.
- Vanilla Fraise – francuska: ta nowa odmiana wyhodowana we Francji szybko podbiła serca ogrodników-hobbystów. Swój czas kwitnienia rozpoczyna w lipcu subtelnym, kremowo-białym odcieniem, który przechodzi potem w delikatny róż. W październiku przemienia się w głęboką purpurę. Krzew rośnie do 150-200 cm wysokości. Ma wyprostowany pokrój i jest umiarkowanie rozgałęziony.
- Silver Dollar – kompaktowa: jej pędy bardzo dobrze się rozgałęziają. Krzew dorasta do 200 cm. Kwiaty rozwijają się dosyć późno, w sierpniu. Za to ta hortensja potrafi kwitnąć przez całą jesień, a nawet zimą tworzyć w ogrodzie atrakcyjny akcent. Pokryte śniegiem suche kwiaty wyglądają jak martwa natura w zimowej scenerii. Początkowo kwiaty tej hortensji wyglądają zielonkawo, ale szybko przechodzą w czystą biel, aby późną jesienią zabarwić się na lekki róż. Dzięki zwartej, kompaktowej formie nadaje się szczególnie na dekorację tarasu.
- Phantom – przypadkowa: ta wspaniale rosnąca hortensja bukietowa została przypadkowo odkryta w 1990 roku przez holenderskiego ogrodnika. Dzisiaj cieszy się dużą popularnością w całej Europie. Szczególnie fascynująca jest jej jedyna w swoim rodzaju gra kolorów. Kwiatostan o długości do 30 cm płynnie zmienia barwę od białej do różowoczerwonej. Gęsty krzew o prostym pokroju wygląda równie dobrze zarówno jako pojedyncza roślina, jak i szpaler albo element grupy.
- Kyushu – japońska: nazwana imieniem swojej ojczystej japońskiej wyspy hortensja, zadomowiła się na dobre w całej Europie. Podczas kwitnienia od lipca do sierpnia jej duże kwiatostany promienieją czystą bielą. Jej miły aromat jak magnes przyciąga motyle. Osiągając wysokość do 250 cm i szerokość do 300 cm wyraźnie góruje nad innymi gatunkami hortensji bukietowych.
3. Jak sadzić i uprawiać hortensję bukietową?
Hortensja bukietowa lubi stanowiska półcieniste, osłonięte od wiatru. Wprawdzie rośnie nieźle również na nasłonecznionym miejscu, albo przyzwyczaja się do całkiem zacienionego kawałka gruntu, ale na pewno robi to bez entuzjazmu. Idealną porą do sadzenia hortensji bukietowej jest początek maja, kiedy nagłe przymrozki nie zagrażają już młodym roślinom. Ważne jest, aby na wybranym miejscu hortensja mogła głęboko zapuścić korzenie. Jeśli sadzi się wiele hortensji bukietowych obok siebie, trzeba zachować między nimi odstęp przynajmniej jednego metra.
Szczególnie pięknie rozwijają się hortensje na gruncie próchnicznym, żyznym, świeżym, lekko kwaśnym, ubogim w wapń, o wartości pH ok. 5,5. Zaleca się więc sporządzić mieszankę ziemi ogrodowej z ziemią kwiatową oraz przeznaczoną dla różaneczników. A na dodatek dołożyć trochę kompostu.
Zanim zostanie wykopany dołek do posadzenia hortensji, roślinę z doniczką można wstawić na 10 minut do wody. Dołek ma odpowiednią wielkość, jeśli jest dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Następnym krokiem jest ostrożne wyjęcie hortensji z doniczki i umieszczenie w przygotowanym dołku. Ziemię dookoła sadzonki trzeba dobrze ucisnąć i obficie podlać. Dodatkowa warstwa kompostu zapewni od początku dobry wzrost rośliny i zabezpieczy przed przesychaniem. Do podlewania lepiej nadaje się woda deszczowa, niż ze studni, ponieważ hortensje są wrażliwe na wapń. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach po posadzeniu ważne jest zapewnienie hortensjom bukietowym dostatku wody. Nawet po lekkim deszczu, który nie przeniknie do korzeni, trzeba roślinę mimo wszystko podlać.
Idealną porą do sadzenia hortensji bukietowej jest początek maja, kiedy nagłe przymrozki nie zagrażają już młodym roślinom.
Starsze hortensje bukietowe wytrzymują wprawdzie krótki okres suszy, jednak czują się zdecydowanie lepiej w gruncie lekko wilgotnym.
Jeśli chodzi o sposób sadzenia hortensji bukietowych, hobbyści-ogrodnicy mają nieograniczone pole do twórczości. Ta roślina wygląda wspaniale zarówno pojedynczo, jak i w grupie. Stanowi piękną kompozycję złożoną z kilku egzemplarzy, albo jest rzucającym się w oczy akcentem na kwiatowej rabacie. Nie ma też przeciwwskazań, aby hortensje umieścić w dużym pojemniku na balkonie albo na tarasie, gdzie do późnej jesieni będzie cieszyć oczy. Kiedy na odpornej na mróz roślinie pozostaną na zimę uschnięte kwiatostany, ozdobią one pięknie okolicę. Szron i śnieg dodadzą im specjalnego uroku. Poza tym, w okresie kwitnienia, można ścięte wiechy hortensji wstawić do wazonu, albo po zasuszeniu wykorzystać do układania suchych bukietów.
4. Hortensja bukietowa – cięcie, pielęgnacja, zimowanie
Obok odpowiednio wybranego stanowiska w ogrodzie, zdrowy i bujny wzrost hortensji bukietowej zapewnia regularne pielęgnowanie. Ważną rolę odgrywają następujące czynniki:
- podlewanie w zależności od warunków atmosferycznych;
- podlewanie latem w godzinach wieczornych;
- unikanie nadmiaru wody w uprawie doniczkowej;
- zasilanie nawozem mineralnym na wiosnę;
- stosowanie latem nawozu o przedłużonym działaniu;
- dodatkowe nawożenie organiczne;
- usuwanie przekwitłych części rośliny;
- sprawdzanie wystąpienia możliwych chorób i szkodników;
- przycinanie wczesną wiosną.
Aby hortensja bukietowa przez wiele lat pozostawała żywotna, pięknie rosła i rozwijała wspaniałe kwiatostany, niezbędne jest coroczne cięcie rośliny. Zabieg przeprowadza się wczesną wiosną. Zdrowa hortensja przyrasta około 50 cm w ciągu roku. W zależności od formy, jaką ma przybrać krzew, można przyciąć połowę albo jedną trzecią tego przyrostu. Kto waha się przed mocnym cięciem swojej hortensji, może ją po prostu latem prześwietlać. Jeśli przytnie się pędy we wczesnych godzinach porannych, mają one dosyć czasu, aby świeże cięcie przyschło.
Aby hortensja bukietowa przez wiele lat pozostawała żywotna, pięknie rosła i rozwijała wspaniałe kwiatostany, niezbędne jest coroczne cięcie rośliny.
Hortensja bukietowa należy do roślin odpornych na mróz i dzielnie wytrzymuje nawet znaczne spadki temperatury i śnieg. Mimo to warto jednak ją zabezpieczyć przed zbyt mroźnymi zimowymi nocami. Takie działanie pozwoli uniknąć całkowitego przemarznięcia pędów i ułatwi wypuszczanie i rozwój nowych na przyszłą wiosnę. Zdarza się, że wczesną wiosną łagodne warunki pogodowe przyspieszają rozwój pędów i kwiatostanów. Grozi im wówczas duże niebezpieczeństwo ze strony nocnych przymrozków, które bywają u nas nawet w połowie maja. W takim wypadku należy koniecznie zabezpieczyć hortensję przed przemarznięciem warstwą folii, czy innej izolacji. Rośliny uprawiane w donicach o średnicy 30 do 40 cm powinny bez problemu przezimować na osłoniętej od wiatru, wolnej przestrzeni. Hortensje rosnące w mniejszych pojemnikach należy na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 3ºC do 5ºC.
Hortensja bukietowa należy do roślin odpornych na mróz i dzielnie wytrzymuje nawet znaczne spadki temperatury i śnieg. Mimo to warto jednak ją zabezpieczyć przed zbyt mroźnymi zimowymi nocami.
5. Jak rozmnażać hortensję bukietową?
Ten zabieg nie wymaga specjalnej wiedzy fachowej. Najlepszą porą do rozmnażania hortensji bukietowej jest czerwiec albo lipiec. W tym celu trzeba wyszukać miękki, tegoroczny pęd, który nie ma żadnych kwiatów ani pąków. Należy go ściąć na długości ok. 15 cm poniżej węzła liściowego wysterylizowanym (w alkoholu) nożem. Z tego zrzezu należy usunąć wierzchołek pędu i dolne liście. Zaleca się też, aby pozostałe liście skrócić o połowę. W ten sposób sadzonka będzie oddawała mniej wilgoci i nie tak szybko przeschnie. Przygotowany zrzez należy po prostu wetknąć w wilgotny i żyzny substrat i pozostawić w cieniu na dwa do trzech tygodni. W tym czasie pęd hortensji zdąży się ukorzenić.
Najlepszą porą do rozmnażania hortensji bukietowej jest czerwiec albo lipiec.
Przez cały czas należy podłoże utrzymywać w stanie wilgotnym. We wrześniu młoda roślina może zostać przesadzona do większej doniczki. Należy koniecznie zwracać uwagę, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych korzeni. W doniczce niezbędny jest otwór odpływowy w dnie, aby nie spowodować zastoju wody. Dno doniczki dobrze jest wyłożyć kawałkami ceramiki, grubego żwiru itp., aby otwór drenażowy nie został zatkany przez substrat. Ponieważ młoda hortensja bukietowa nie jest jeszcze całkiem odporna na mróz, powinna spędzić najbliższą zimę w garażu albo piwnicy. W połowie maja może być przesadzona do gruntu.
6. Choroby hortensji
Hortensja nie jest rośliną specjalnie podatną na różne choroby i szkodniki, ale dobrze jest w porę rozpoznać i zwalczyć zagrożenie. Pojawienie się choroby, albo szkodnika świadczy zwykle o tym, że warunki, w jakich rośnie hortensja nie są dla niej optymalne. Oto najczęstsze dolegliwości hortensji:
- Przędziorkowate: do najczęstszych szkodników hortensji zaliczają się przędziorkowate. Te maleńkie pajęczaki o długości do zaledwie 0,8 mm żywią się sokiem liści. Ich obecność na roślinie zdradzają srebrzyste punkty na liściach. Na dolnej ich stronie pokazuje się później pajęczynka, a z czasem liście żółkną i schną. Te zwierzątka cudownie się rozmnażają, kiedy hortensja stoi właśnie w pełnym słońcu, a podłoże jest suche. Czasem do pozbycia się tych szkodników wystarczy prysznic rośliny czystą wodą. W trudniejszym przypadku należy zastosować odpowiedni preparat.
- Mączniak: czasem opanowuje hortensję choroba grzybowa zwana mączniakiem. Jeśli roślina ma zapewnione idealne stanowisko i jest regularnie odżywiana, choroba rzadko się zdarza. Opanowane liście wyglądają, jak posypane mąką (stąd nazwa). Ponieważ wiatr roznosi zarodniki grzyba, bardzo ważne jest szybkie działanie, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na cały ogród. W początkowej fazie wystarczy usunięcie chorych części rośliny. W cięższym przypadku konieczny jest oprysk fungicydem.
- Chloroza: stosunkowo często dotyka hortensje tak zwana chloroza. Przy tej chorobie żyłki liści zabarwiają się na zielono, a liście żółkną. Powodem jest najczęściej niedobór żelaza, ale może też być zbytnia zasadowość gleby.
Aby trochę zakwasić glebę, można dodać nieco torfu albo ziemi do rododendronów. Dodatkowo zasilić nawozem z zawartością żelaza. Po kilku tygodniach hortensja powinna poczuć się lepiej, a jej liście odzyskać pierwotny kolor.
Komentarze