Porady

Maj w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

4,8 (4 opinie)

Prace w ogrodzie trwają przez cały rok, ale wiosna i lato to szczególnie intensywne pory roku dla każdego ogrodnika. O czym nie można zapomnieć w maju? Dowiecie się z tego artykułu.

Przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z harmonogramu "Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na cały rok". Piszemy o majowym wysiewie warzyw, pielęgnacji drzewek owocowych oraz terminach i zasadach wynoszenia zimujących w pomieszczeniu roślin na zewnątrz.

Maj to miesiąc, gdy wiosna na dobre zawitała już do ogrodu. Właśnie teraz kwitnie większość drzew owocowych, a krzewy wypuszczają młode listki o kolorze świeżej zieleni. To piękny czas, ale dla roślin również niebezpieczny – w połowie maja zdarza się ochłodzenie, a nawet przymrozki. Należy wtedy szczególnie chronić rośliny ogrodowe.

Uwaga na „Zimnych ogrodników”

Od 12 do 14 maja, czyli w trakcie tzw. „Zimnych Ogrodników” oraz 15 maja – „Zimnej Zośki” mogą pojawić się znaczne spadki temperatury, a przy gruncie nawet przymrozki. Ogrodnik musi wtedy szczególnie pamiętać o swoich roślinach. Uprawy należy osłonić i ochronić przed spadkami temperatur te, które są na nie wrażliwe. Sprawdzi się tu agrowłóknina, którą można owinąć rośliny.

Od 12 do 14 maja, czyli w trakcie tzw. „Zimnych Ogrodników” oraz 15 maja – „Zimnej Zośki” mogą pojawić się znaczne spadki temperatury, a przy gruncie nawet przymrozki.

Od 16 maja, czyli po „Zimnych Ogrodnikach” można na zewnątrz wynieść rośliny, które zimowały w pomieszczeniach, czyli wszystkie doniczkowe i te, które są w skrzynkach. Dzięki temu już od połowy maja kwitną balkony i tarasy, co dodaje im uroku. Na balkon w nasłonecznione miejsce można wystawić również zioła, które wykorzystamy w kuchni – to dobry czas dla mięty, pietruszki naciowej, bazylii czy mięty.

W maju można wynieść na balkon rośliny zimujące w domu
W maju można wynieść na balkon rośliny zimujące w domu

Majowe prace przy drzewkach owocowych

To właśnie w maju kwitnie większość drzew owocowych. By wydały one obfite plony, warto zadbać o ich nawożenie i odpowiednie nawodnienie. W przypadku starszych krzewów i drzew nawożenie powinno rozpocząć się już w kwietniu, a maksymalnie właśnie na początku maja. Młode drzewka owocowe wymagają dostarczenia substancji odżywczych, które zapewnią im nawozy wieloskładnikowe. Dobry moment na tego typu odżywianie to połowa maja.

Równie ważne dla prawidłowego rozwoju gatunków owocowych jest podlewanie. Jeśli maj jest wyjątkowo suchy, powinno być ono obfite – lepiej podlać raz obficie niż wiele razy po trochu. Na początku miesiąca warto też spulchnić glebę wokół drzew i krzewów.

To właśnie w maju kwitnie większość drzew owocowych. By wydały one obfite plony, warto zadbać o ich nawożenie i odpowiednie nawodnienie.

W ogrodach gatunki owocowe pojawiają się dla ozdoby lub dla plonów. Owocowanie krzewów i drzew jest uzależnione od obecności zapylacza. Należy zadbać o to, by w pobliżu drzewa owocowego znalazły się choćby pędy zapylające – można wstawić je np. do wiadra z wodą.

Każdy ogrodnik powinien pamiętać, że tak jak w maju rozkwitają rośliny, tak samo rozwijają się owady, w tym również szkodniki. W połowie miesiąca na drzewkach owocowych należy powiesić pułapki na owocówki i nasionnice trześniówki. Gdy rośliny dopadną mszyce, należy usunąć najsilniej porażone liście i pędy. Następnie warto dokonać oprysków, zaczynając od tych naturalnych: wyciągu z pokrzywy, czosnku lub cebuli. Jeśli ta metoda zawiedzie, możemy sięgnąć po oprysk chemiczny, czyli preparat do zastosowań amatorskich.

W maju drzewa owocowe są podatne na szkodniki
W maju drzewa owocowe są podatne na szkodniki

Pielęgnacja roślin ozdobnych w maju

Maj to dobry moment na wysiew roślin ozdobnych. Na początku miesiąca można zasiać niektóre kwiaty jednoroczne takie jak astry i aksamitki (wysiew do gruntu). To dobry moment również na wysiew roślin dwuletnich takich jak bratki, goździki, stokrotki, niezapominajki czy fiołki. W maju można również przesadzać byliny, a te, które wypuściły już pędy należy zabezpieczyć przed możliwymi jeszcze przymrozkami.

To czas intensywnego pielenia. Należy spulchniać podłoże, szczególnie w pobliżu roślin cebulowych, które teraz wzrastają najmocniej. Ważne jest, by na bieżąco usuwać chwasty z rabat kwiatowych. Na początku miesiąca dokonujemy ostatniego nawożenia roślin cebulowych – zalecamy wykorzystanie nawozów wieloskładnikowych.

Na początku miesiąca można zasiać niektóre kwiaty jednoroczne takie jak astry i aksamitki (wysiew do gruntu).

W związku tym, że w maju wiele krzewów i drzewek rośnie szczególnie intensywnie, należy je regularnie przycinać. Te rośliny, które mają być krzaczaste należy pozbawiać młodych pędów, zostawiając po dwa młode pędy. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim w przypadku fuksji i dalii. Koniec miesiąca to także kres kwitnienia lilaków (bzu). Jeśli chcemy, by w kolejnym roku zakwitły równie obficie, warto usunąć przekwitłe kwiatostany.

Sadzenie aksamitek w maju
Sadzenie aksamitek w maju

Majowy wysiew warzyw w ogródku

W maju jest sporo prac do wykonania również w ogródku warzywnym. To dobry moment na wysiew bezpośrednio do gruntu. Początek miesiąca można rozpocząć od posiania ogórków przeznaczonych na rozsady. W maju można też posadzić rozsady pomidorów, papryki czy selera. Natomiast pod koniec miesiąca można wysiać kukurydzę cukrową, która lubi wyższe temperatury.

W pierwszej połowie miesiąca możemy systematycznie siać warzywa takie jak sałata i rzodkiewka, a przez cały maj marchew oraz buraka ćwikłowego, którego będziemy przechowywać zimą. W drugiej połowie maja warto posiać fasolę szparagową oraz warzywa dyniowate.

W pierwszej połowie miesiąca możemy systematycznie siać warzywa takie jak sałata i rzodkiewka, a przez cały maj marchew oraz buraka ćwikłowego, którego będziemy przechowywać zimą.

Również warzywa w okresie wzrostu wymagają spulchniania gleby i nawadniania, więc należy ich często doglądać i wykonywać te prace. Szczególnie intensywnie w maju rosną pomidory, które należy przywiązać do drewnianego palika. Pomidory i pojawiające się pod koniec miesiąca truskawki lubią wilgoć, dlatego trzeba pamiętać o częstym i intensywnym podlewaniu.

Maj to dla ogrodnika jeden z bardziej pracowitych miesięcy. Praktycznie codziennie należy zaglądać do roślin i dokonywać niezbędnych dla ich prawidłowego rozwoju prac. Systematyczna i uważna pielęgnacja pozwoli jednak cieszyć się pięknym ogrodem w kolejnych miesiącach roku, więc warto poświęcić na nią trochę czasu.

4,8 (4 opinie)