Porady

Styczeń w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

4,5 (8 opinii)

Środek zimy to dla ogrodników okres odpoczynku. W styczniu jest w ogrodzie zdecydowanie mniej pracy niż w pozostałych miesiącach roku. Niskie temperatury, obfite opady nie oznaczają jednak, że można nie odwiedzać ogrodu. Roślin należy regularnie doglądać, by przezimowały bez uszczerbku.

W styczniu ogrodnicy przede wszystkim sprawdzają stan roślin i przygotowują je do nadchodzącej wiosny. Właśnie na początku roku można dokonać pierwszych cięć. To również moment na zaplanowanie ewentualnych zmian w ogrodzie, nasadzeń i siania nowych roślin. Poniżej przedstawiamy Wam harmonogram prac styczniowych, z serii artykułów o Roku w Ogrodzie (harmonogram, prace, instrukcje) dostępnych pod linkiem.

Sad i warzywnik styczniu w ogrodzie

Drzewa owocowe w styczniu wymagają szczególnej ochrony przed zimnem, w tym przede wszystkim przed spowodowanymi niskimi temperaturami pęknięciami pni czy mrozowymi uszkodzeniami kory. Sprawdzi się tu zabieg bielenia pni drzew. Jeśli nie pokryliśmy pni wapnem w grudniu, koniecznie trzeba zrobić to w pierwszych dniach nowego roku. Należy też bielenie powtarzać i uzupełniać, gdy wapno zostanie np. zmyte przez obfite deszcze.

Pierwsze cięcia roślin w styczniu

Styczeń to miesiąc pierwszych cięć. Przed rozpoczęciem tego typu prac, należy sprawdzić stan narzędzi i przeprowadzić odpowiedni prace konserwujące oraz naprawcze. Pędy jednoroczne, które chcemy szczepić wiosną należy ściąć już w pierwszej połowie miesiąca, ale tylko w dni pogodne, w których temperatura jest nie niższa niż 5°C. Pędy należy przechowywać w chłodnej piwnicy.

W styczniu ogrodnicy przede wszystkim sprawdzają stan roślin i przygotowują je do nadchodzącej wiosny. Właśnie na początku roku można dokonać pierwszych cięć.

W drugiej połowie miesiąca można już ciąć krzewy owocowe. Zaczynamy od tych najbardziej odpornych na niskie temperatury, czyli od agrestu, porzeczki czerwonej i rokitnika. Pod koniec stycznia można również przyciąć winorośl pnącą porastającą mury. Należy się jeszcze wstrzymać z cięciem drzew. Na wykonanie tego zabiegu ogrodnicy powinni poczekać do lutego.

Fot. Maria Chmura. Przepiękny ogród czytelniczki w zimie
TwojOgrodek.pl
Fot. Maria Chmura. Przepiękny ogród czytelniczki w zimie

Zimowe zbiory roślin w ogrodzie

Choć styczeń to środek zimy, w ogrodzie warzywnym można dokonać zbiorów roślin zimujących, do których należy jarmuż oraz odmiana pietruszki naciowej. Warto obserwować prognozy pogody – jeśli zapowiadane są silne mrozy, glebę powinno się zabezpieczyć dodatkową izolacją. W tej roli sprawdzi się rozdrobniona słoma lub liście.

Właśnie teraz warto planować, jak będą wyglądały warzywne grządki w tym sezonie. W sklepach ogrodniczych zaczynają być już dostępne nasiona większości warzyw, więc można kupić te, które będziemy chcieli sadzić wiosną.

Styczniowe prace w ogrodzie ozdobnym

Tak jak i w innych częściach ogrodu, tak i w tej przeznaczonej na rośliny ozdobne należy skupić się na ochronie przed mrozami. Ogrodnik powinien regularnie sprawdzać osłony, które zabezpieczają kwiaty i krzewy przed spadkami temperatur. Jeśli któraś z nich uległa zniszczeniu, koniecznie trzeba ją zreperować.

Ogrodnik powinien regularnie sprawdzać osłony, które zabezpieczają kwiaty i krzewy przed spadkami temperatur.

Rośliny iglaste należy otrzepywać z nadmiaru śniegu, by ich gałęzie się nie połamały. Jeśli natomiast nie występują opady, w dni bardziej pogodne, gdy temperatura jest dodatnia, należy podlać rośliny zimozielone. Zamarznięta gleba uniemożliwia im bowiem pobranie odpowiedniej ilości wody, a wysuszający wiatr pozbawia je wilgoci. Zabiegu podlewania nie należy jednak wykonywać przy temperaturach poniżej 0°C.

Odśnieżanie ogrodu zimą
Odśnieżanie ogrodu zimą

Przechowywanie roślin w styczniu

W styczniu warto też zajrzeć do przechowywanych na okres zimowy w zamkniętym pomieszczeniu cebul, bulw kwiatowych i kłączy. Jeśli zauważymy na części z nich oznaki chorób grzybowych (porażenia), należy koniecznie je usunąć, by nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Wiele nasion do kiełkowania potrzebuje przemrożenia. Wykonuje się go poprzez ich wysianie w skrzynkach, przykrycie ich szklaną szybą (w celu ochrony przed ptakami) i wystawienie na działanie niskich temperatur. Takiego zabiegu wymagają przed kiełkowaniem nasiona chabrów wielkogłówkowych, dzwonków karpackich, dalmatyńskich i drobnych, pierwiosnków, a także jeżówek purpurowych.

Trawnik pod śniegiem - pielęgnacja

W przypadku trawnika, nie dokonujemy żadnych prac. Jeśli zima obfituje w opady śniegu, warto pamiętać, by pozostawić śnieżną pokrywę i jej nie deptać, gdyż w ten sposób bardzo łatwo możemy uszkodzić zimującą pod nią trawę.

Jeśli zima obfituje w opady śniegu, warto pamiętać, by pozostawić śnieżną pokrywę i jej nie deptać.

W miesiącach zimowych, gdy są one białe, nie zapominamy o ptakach. Dobrym pomysłem będzie wieszanie kulek tłuszczu wymieszanego z ziarnem oraz wysypywanie pokarmu do karmników. Początek roku to czas planowania. W styczniu warto planować również prace ogrodnicze – to najlepszy moment na wybór roślin i zakup nasion do wiosennych nasadzeń.

4,5 (8 opinii)