Porady

Luty w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

5 (3 opinie)

Choć zima trwa w pełni i temperatury są najniższe w skali roku, w lutym dla ogrodnika rozpoczyna się już nowy sezon ogrodniczy. Najważniejszym zadaniem do wykonania są cięcia drzew, a także przygotowanie się do nadchodzącej wiosny.

Poniżej przedstawiamy Wam instrukcję i harmonogram prac w lutym. Pozostałe artykuły z serii "Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na cały rok" znajdziecie tutaj.

Drzewa i krewy owocowe w lutym

W lutym koniecznie należy sprawdzić, czy deszcze oraz śnieg nie zmyły wapna z pni drzew. Jeśli zauważymy, że do tego doszło, koniecznie należy powtórzyć bielenie.

Najważniejszym zadaniem, jakie ma do wykonania ogrodnik w lutym jest zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych. Jest to zabieg konieczny w przypadku malin, porzeczek i agrestu. Przycinanie jest zabiegiem koniecznym do tego, by owoce rodziły się zdrowe i plony były bardziej obfite. Drzewa owocowe najbardziej odporne na mróz, czyli grusze oraz jabłonie należy tuż po zakończeniu najzimniejszego okresu przycinać w sposób umiarkowany. Na koniec lutego przycinamy starsze, rozwinięte już drzewa. U tych młodych należy przeprowadzić zabieg wiosną, na przełomie marca i kwietnia.

W lutym koniecznie należy sprawdzić, czy deszcze oraz śnieg nie zmyły wapna z pni drzew. Jeśli zauważymy, że do tego doszło, koniecznie należy powtórzyć bielenie.

Warto jest wykorzystać zabezpieczenia przed szkodnikami, jakie daje nam natura. Obfite opady śniegu mogą bowiem uchronić drzewa owocowe przed gryzoniami. Dlatego właśnie śnieg wokół pni trzeba udeptać, by przymarzł i stał się przeszkodą dla szkodników. Luty to również dobry moment na rozpoczęcie walki z chorobami drzew i krzewów owocowych – jeśli rozpoczniemy leczenie już teraz, nie pozwolimy na rozwój infekcji.

Jabłoń w zimie - przycinanie
Jabłoń w zimie - przycinanie

Pierwsze prace w warzywniku

Choć do zbierania plonów warzywnych z ogrodu pozostało jeszcze sporo czasu, już w lutym należy rozpocząć prace na grządkach. Pierwszym ważnym do wykonania zadaniem jest zgrabienie liści, które zostały pozostawione na warzywniku jesienią jako okrywa ściółkowa. Lekko przemarznięte, zgrabione liście będą nadawały się świetnie na kompost.

W tym miesiącu rozpoczynamy również przygotowanie rozsad. W drugiej połowie lutego można zająć się wczesnymi odmianami warzyw takich jak por, seler, cebula zwyczajna czy warzywa kapustne. Nasiona należy właśnie teraz wysiać do wyższych skrzyneczek. Nasiona można też wysiać do pojemników, które ustawimy na parapecie w domu. Wysiewamy zawsze do specjalnej ziemi do rozsad, a pojemniki przykrywamy folią lub szkłem do momentu kiełkowania. Gdy nasiona wykiełkują, należy zdjąć pokrywę.

W drugiej połowie lutego można zająć się wczesnymi odmianami warzyw takich jak por, seler, cebula zwyczajna czy warzywa kapustne.

Luty to pora siewu nasion na bardzo zdrowe kiełki do kanapek. W domowym zielniku warto zasiać nasiona rzodkiewki, rzeżuchy czy słonecznika. To także odpowiedni moment na rozsady pomidorów w kiełkowniku. Będą mogły kiełkować przez najbliższe 4 tygodnie, po czym przesadzimy je do doniczek.

Wczesne odmiany warzyw, które rosną w gruncie należy koniecznie okryć włókniną, by nie dopuścić do ich przemarznięcia. Do gatunków, o które należy zadbać w lutym należą kalarepa, sałata czy szpinak.

Przygotowywanie sadzonek warzyw na wiosnę
Przygotowywanie sadzonek warzyw na wiosnę

Luty - siejemy rośliny ozdobne

Choć zima jeszcze trwa, to właśnie w lutym dokonuje się wysiewu pierwszych roślin ozdobnych jednorocznych. Kwiaty takie jak petunia ogrodowa, lwia paszcza czy lewkonia powinny być siane do pojemników. W lutym wysiewamy także pierwsze byliny takie jak chaber wielogłówkowy oraz ostróżka ogrodowa. Rozsady warto umieścić na parapecie okiennym lub na oszklonej i ciepłej werandzie. Są rośliny, które można wysiać już w styczniu. Jeśli nasz kalendarz prac nie objął w zeszłym miesiącu wysiewu pelargonii oraz begonii stale kwitnącej, należy tego dokonać najpóźniej na początku lutego.Bardzo ważne jest teraz ostrożne poruszanie się po ogrodzie. Jeśli zima jest cieplejsza, na rabatach mogą pojawić się już pierwsze kiełki wiosennych kwiatów cebulowych, więc należy uważać, by ich nie zdeptać.

Jeśli zima jest cieplejsza, na rabatach mogą pojawić się już pierwsze kiełki wiosennych kwiatów cebulowych, więc należy uważać, by ich nie zdeptać.

W lutym powinno się dokonać kontroli okryć roślin. Często zdarza się, że trudne warunki pogodowe takie jak mróz, silny wiatr i promienie słońca mogą je zniszczyć. Trzeba więc sprawdzić ich stan i poprawić te okrycia, które uległy uszkodzeniu.

Nie tylko drzewa i krzewy owocowe potrzebują cięcia do lepszego rozwoju. Ten zabieg warto przeprowadzić również na roślinach ozdobnych, ale tylko tych, które nie utworzyły pąków latem minionego roku. Na wykonanie cięć należy wybierać dni z dodatnimi temperaturami powietrza. Odmładzające cięcie przyda się również żywopłotom – należy go dokonać do końca lutego.

Przycinanie żywopłotu
Przycinanie żywopłotu

Przygotowanie trawnika na wiosnę

W lutym warto rozbić skorupę śnieżną, która zalega na trawniku podczas przymarzania roztapianego przez promienie słoneczne śniegu. Pod taką skorupą może powstawać pleśń śniegowa, więc warto temu zapobiec. Luty jest także dobrym miesiącem na nawożenie trawnika. Dokonujemy tego pod koniec miesiąca, nawet, gdy śnieg jeszcze nie stopniał.

Luty, choć często mroźny i nieprzyjemny, jest dla ogrodnika miesiącem pracowitym. Od lutowych prac rozpoczyna się nowy sezon, co oznacza, że teraz każdy miłośnik ogrodu będzie spędzał w nim coraz więcej czasu.

5 (3 opinie)