Porady

Wrzesień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

5 (1 opinia)

Nadszedł wrzesień, miesiąc zbiorów i przygotowania roślin do ciężkiego dla nich okresu zimowego. Schyłek lata i początek jesieni to dla wielu ogrodników najpiękniejsza część roku, jednak również bardzo aktywna. Warto poznać wszystkie prace, jakie powinny być wykonane właśnie w tym miesiącu w ogrodzie.

Wrzesień często bywa jeszcze bardzo ciepły, jednak noce są już zdecydowanie chłodniejsze. Pod koniec miesiąca mogą nawet wystąpić poranne przymrozki, co wpływa na roślinność w ogrodzie. Właśnie teraz trzeba przygotować roślinność do zbliżającej się zimy.

Miesiąc owocowych i warzywnych obfitości

We wrześniu obfite zbiory dostarcza wiele drzew i krzewów owocowych. Przygotowaniem pomieszczeń do przechowywania owoców należy zająć się już na 3 tygodnie przed rozpoczęciem zbiorów. Warto wybielić pomieszczenie i opryskać je środkiem grzybobójczym, by uniemożliwić chorobom grzybowym atakowanie owoców.

Jabłonie i grusze właśnie we wrześniu uginają się pod ciężarem owoców. Należy je zbierać na ok. 1 do tygodni przed osiągnieciem przez jabłka i gruszki dojrzałości, optymalnym momentem zbioru jest ten, w którym pierwsze owoce zaczynają spadać z drzew.

We wrześniu obfite zbiory dostarcza wiele drzew i krzewów owocowych. Przygotowaniem pomieszczeń do przechowywania owoców należy zająć się już na 3 tygodnie przed rozpoczęciem zbiorów.

Pysznymi owocami raczą nas we wrześniu również późne odmiany śliwek. Jeśli w ogrodzie rosną orzechy, to również dobry moment na zbiory. Tu warto pamiętać, że inaczej zbiera się orzechy włoskie, a inaczej laskowe. Te pierwsze są dojrzałe dopiero, gdy spadną z drzewa. Orzechy laskowe powinny wypadać z okryw. Po zbiorze należy je jeszcze suszyć, najlepiej przez okres 2 do 3 tygodni.

Pysznymi owocami raczą nas we wrześniu również późne odmiany śliwek.
Pysznymi owocami raczą nas we wrześniu również późne odmiany śliwek.

Plony warzywne we wrześniu

Obfite plony czekają na ogrodnika również w warzywniku. Na początku miesiąca należy zakończyć zbiory pomidorów, ogórków oraz roślin dyniowatych. Są to warzywa ciepłolubne i niebezpieczne mogą być dla nich pierwsze przymrozki. We wrześniu zbieramy bób i fasolę na suche ziarno, a także cebulę, którą zamierzamy przechowywać jesienią. To właśnie teraz rozpoczynają się również zbiory roślin korzeniowych. Marchew, buraki, seler z domowego ogródka będą teraz częstymi gośćmi na stole.

Na początku miesiąca należy zakończyć zbiory pomidorów, ogórków oraz roślin dyniowatych. Są to warzywa ciepłolubne i niebezpieczne mogą być dla nich pierwsze przymrozki.

Po zakończeniu zbiorów w warzywniku, należy zająć się resztkami roślin. Te, które zaatakowały choroby najlepiej spalić, by nie rozprzestrzeniać infekcji. Zdrowe resztki można przeznaczyć na kompost, który zasili inne rośliny.

We wrześniu czekają nas m.in. zbiory pomidorów.
We wrześniu czekają nas m.in. zbiory pomidorów.

Przygotowanie gleby do sadzenia

Na przełomie sierpnia i września należy przygotować glebę pod sadzenie drzewek i krzewów owocowych, którym będziemy zajmować się w miesiącach jesiennych. Najpierw należy ją dokładnie odchwaścić, a następnie użyźnić stosując nawozy przeznaczone do odmian owocowych. Po nawożeniu warto na glebę rozrzucić torf. Wielu specjalistów zaleca, by na glebie przeznaczonej na sadzenie drzew i krzewów owocowych posadzić rośliny na tzw. „zielony nawóz”, do których należy m.in. facelia.

Na przełomie sierpnia i września należy przygotować glebę pod sadzenie drzewek i krzewów owocowych, którym będziemy zajmować się w miesiącach jesiennych. Najpierw należy ją dokładnie odchwaścić, a następnie użyźnić stosując nawozy przeznaczone do odmian owocowych.

Koniec września to też świetny czas na przygotowanie gleby pod uprawę warzyw. Należy zająć się jej przekopaniem. Jeśli w ogródku warzywnym mamy glebę ciężką, po przekopaniu nie powinniśmy jej wyrównywać. Dzięki temu nabierze ona podczas zimy optymalnej struktury do uprawy w kolejnym roku.

We wrześniu przygotowujemy glebę dla roślin na kolejny sezon.
We wrześniu przygotowujemy glebę dla roślin na kolejny sezon.

Ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami

Ten miesiąc to także okazja do zabezpieczenia drzew i krzewów przed chorobami i szkodnikami, jakie mogłyby je zaatakować w kolejnym sezonie. Jeśli spadły z nich liście, na których wyraźnie widać oznaki porażenia, należy je zebrać i spalić, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia chorób.

Ten miesiąc to także okazja do zabezpieczenia drzew i krzewów przed chorobami i szkodnikami, jakie mogłyby je zaatakować w kolejnym sezonie.

Szczególnie dotkliwe choroby mogą dotknąć wiśnię i czereśnię. Są to brunatna zgnilizna drzew pestkowych oraz rak bakteryjny drzew owocowych. Jeśli zauważyliśmy silne porażenie, należy drzewka wyciąć i w październiku posadzić nowe. Pnie śliwy należy owinąć papierem falistym, by wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki, które wychodzą z owoców i kierują się do gleby na zimowanie.

Szczególnie dotkliwe choroby mogą dotknąć wiśnię i czereśnię.
Szczególnie dotkliwe choroby mogą dotknąć wiśnię i czereśnię.

Trawnik i rośliny ozdobne we wrześniu

Wrześniowa pielęgnacja trawnika ogranicza się przede wszystkim do regularnego koszenia. W drugiej połowie miesiąca, gdy jest słonecznie, warto pokryć trawnik cienką warstwą kompostu (najlepiej użyć do tego miotły z brzozowych gałązek).

Więcej pracy jest przy rabatach kwiatowych. We wrześniu możemy cieszyć oko ostatnimi kwiatami lata. Istotne jest, by usuwać przekwitłe kwiatostany. Jeśli w ogrodzie występują krzewy różane, powtarzające teraz kwitnienie, należy usuwać z pędów więdnące kwiaty. W przypadku róż, które już nie kwitną, konieczne będzie przycięcie pędów.

Wrześniowa pielęgnacja trawnika ogranicza się przede wszystkim do regularnego koszenia. W drugiej połowie miesiąca, gdy jest słonecznie, warto pokryć trawnik cienką warstwą kompostu (najlepiej użyć do tego miotły z brzozowych gałązek).

Rabaty kwiatowe należy regularnie pozbawiać chwastów. Ważnym zabiegiem jest również wzruszanie gleby, np. przy użyciu motyki. Takie spulchnianie nie tylko wpłynie na prawidłowy rozwój roślin w kolejnym roku, ale pozwoli również rozprawić się z turkuciem podjadkiem. Właśnie we wrześniu warto rozstawić pułapki na tego szkodnika, np. zakupując w ziemi niewielkie ilości obornika końskiego. Turkucie będą się w nim gromadzić, dzięki czemu łatwo będzie je usunąć.

W drugiej połowie miesiąca, gdy jest słonecznie, warto pokryć trawnik cienką warstwą kompostu.
W drugiej połowie miesiąca, gdy jest słonecznie, warto pokryć trawnik cienką warstwą kompostu.

Pozostałe prace w ogrodzie we wrześniu

We wrześniu sadzimy wrzosy, wybierając na nie stanowiska słoneczne. Na początku miesiąca można jeszcze wysadzić rośliny dwuletnie, czyli bratki i stokrotki. Warto pamiętać również o roślinach, wystawionych w skrzynkach i donicach na balkony i tarasy. Podlewamy je już zdecydowanie mniej obficie, kończymy też ich nawożenie. Powoli przenosimy rośliny na ich stanowiska we wnętrzach – zaczynamy od najbardziej wrażliwych na spadki temperatur paproci, palm oraz figowców.

We wrześniu sadzimy wrzosy, wybierając na nie stanowiska słoneczne. Na początku miesiąca można jeszcze wysadzić rośliny dwuletnie, czyli bratki i stokrotki.

Wrzesień kojarzy się wielu ogrodnikom z kwitnącymi wrzosami i zbiorem jabłek, grusz oraz warzyw korzeniowych. To zdecydowanie miesiąc obfitości, kiedy plony z domowego ogródka przenosimy do kuchni i cieszymy się nie tylko widokiem, ale i smakiem swojej pracy. Warto jednak pamiętać, że mając ogród, pracę w nim będziemy mieli zapewnioną przez niemal cały rok.

5 (1 opinia)