Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
W grudniu prac w ogrodzie jest już zdecydowanie mniej, gdyż większość z nich powinna zostać zakończona jeszcze w listopadzie. To właśnie teraz nadchodzi zima: grunt trwale już zamarza, może też padać śnieg i otulać rośliny pokrywą z białego puchu. Prawdziwy fan ogrodnictwa nawet o tej porze roku znajdzie jednak w swoim ogródku zajęcie.
Są takie grudniowe dni, gdy ogród wygląda magicznie. Wielu ogrodników podkreśla urok przykrytej śniegiem roślinności, wieszając w ogrodzie świąteczne lampy, ozdoby i dodając dekoracje. Dzięki temu to właśnie w ogrodzie tworzy się wtedy wyjątkowa świąteczna atmosfera.
Owoce z jesiennych zbiorów w grudniu
W grudniu owoce i warzywa leżą już w skrzynkach w przygotowanym do ich przechowywania pomieszczeniu. Należy do nich zaglądać, sprawdzając, czy niektóre nie zgniły. Jeśli na takie trafimy, koniecznie trzeba je wyrzucić, by nie zarażały pozostałych egzemplarzy. Te najbardziej dojrzałe owoce warto przeznaczyć do konsumpcji lub na zimowe przetwory. Należy pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym przechowujemy warzywa i owoce, powinna panować temperatura tylko nieznacznie przekraczająca poziom 0°C oraz duża wilgotność powietrza. Pomieszczenie należy też regularnie wietrzyć.
Są takie grudniowe dni, gdy ogród wygląda magicznie. Wielu ogrodników podkreśla urok przykrytej śniegiem roślinności, wieszając świąteczne lampy, ozdoby i dodając dekoracje.
W grudniu należy sprawdzić, czy dobrze zabezpieczyliśmy w poprzednich miesiącach drzewka i krzewy owocowe przed mrozem i chłodzącym wiatrem. Jeśli kopczyki wokół pni zostały rozmyte, należy ponownie je usypać.
Po pierwszych przymrozkach, ale zanim nastaną jeszcze duże mrozy – czyli najczęściej na początku miesiąca, możemy pobrać zrazy do szczepienia. Oznacza to ścięcie pędów drzewek owocowych. Do takiej metody nadają się o tej porze roku pędy czereśni, brzoskwini, gruszy oraz moreli. Zebrane zrazy należy związać w pęczki oraz włożyć do dołka z piaskiem, a następnie przysypać.
Podobnie należy kontrolować grządki warzywne. Pokrywa śnieżna zabezpieczy glebę przed bardzo głębokim zamarzaniem. Jeśli grudzień skąpi opadami śniegu, należy pokryć grządki otuliną z liści lub słomy. Ten miesiąc to również dobry moment na nawożenie, szczególnie jeśli zapomnieliśmy o tym jesienią. Na grządki należy rozsypać obornik cienką warstwą i pozostawić do czasu, aż będzie można wkopać go w glebę (czyli wtedy gdy gleba nie będzie tak zamarznięta). Ponadto jeszcze przed zamarznięciem gleby należy zebrać ostatnie plony kapusty brukselskiej, jarmużu czy pasternaka.
Jeśli grudzień skąpi opadami śniegu, należy pokryć grządki otuliną z liści lub słomy.
Na początku zimy, czyli w ostatnich dniach grudnia można dokonać bielenia pni drzew owocowych. Pozwoli na zapobiec pękaniu kory. Przełom chłodnych pór roku to również czas ochrony drzew i krzewów przed gryzoniami i zającami, które mogą niszczyć korę. W tym celu należy na pnie nałożyć osłonki sadownicze.
Grudniowe prace w ogrodzie ozdobnym
W tym miesiącu koniecznie należy sprawdzać zimowe okrycia bylin oraz krzewów. Jeśli zostały uszkodzone np. przez wiatr, trzeba je uzupełnić, by chronić rośliny przed niskimi temperaturami. Śnieg gromadzący się na drzewach i krzewach iglastych może doprowadzić do uginania się, a nawet złamania gałęzi. By do tego nie dopuścić, zalecamy związanie koron iglaków sznurkiem.
Śnieg gromadzący się na drzewach i krzewach iglastych może doprowadzić do uginania się, a nawet złamania gałęzi.
Jeśli w październiku posadziliśmy kwiaty cebulowe, to teraz powinniśmy dobrze okryć glebę w miejscu sadzenia korą sosnową, gałązkami iglaków lub słomą. Zima to również odpowiedni moment na domową uprawę cytrusów. Właśnie w grudniu można do doniczek wysiać ich nasiona i próbować pobudzić je do kiełkowania.
Dokarmianie ptaków zimą
W czasie mrozów oraz gdy ogród pokryty jest grubą warstwą śniegu, dobrze jest zadbać o ptaki żyjące w pobliżu domu. Warto wywiesić kulki tłuszczu zmieszanego z ziarnem. Wielu ogrodników właśnie w tym okresie buduje karmniki dla sikorek, trzandli, dzwońców i innych najbardziej potrzebujących ptaków. Karmnik powinien chronić pokarm, ale również żerujące w nim ptaki przed opadami i zimnym wiatrem.
W czasie mrozów oraz gdy ogród pokryty jest grubą warstwą śniegu, dobrze jest zadbać o ptaki żyjące w pobliżu domu.
Dokarmianie ptaków daje korzyści ogrodnikowi. Ptaki odwdzięczają się za tą zimową opiekę, zjadając wiosną szkodniki atakujące rośliny, np. mszyce. Pamiętajmy jednak, że rozpoczynając dokarmianie ptaków, musimy być w tym działaniu konsekwentni przez całą zimę.
Ochrona trawnika w grudniu
W miesiącach zimowych nie wykonuje się prac pielęgnacyjnych związanych z trawnikiem. Należy jednak regularnie doglądać, w jakim stanie jest trawa. Po opadach śniegu powinno się unikać chodzenia po trawniku. Udeptany, zmrożony śnieg powoduje bowiem powstawanie brunatnych, zgniłych plam.
Na początku miesiąca, gdy gleba jeszcze nie zamarzła, należy ją głęboko przekopać i nie zgrabiać ani nie wyrównywać.
Można zająć się przygotowaniem gleby pod założenie nowego trawnika na wiosnę. Na początku miesiąca, gdy gleba jeszcze nie zamarzła, należy ją głęboko przekopać i nie zgrabiać ani nie wyrównywać. W ten sposób pozostawiamy ziemię w tzw. ostrej skibie – zimowe mrozy ją rozkruszą, zmiękczą oraz dotlenią, co będzie korzystne dla przyszłych upraw.
Jeśli grudzień jest mroźny i trawę pokryje lodowo-śnieżna skorupa, zalecamy jej rozkruszenie. Pozostawienie jej w takiej formie może doprowadzić do pleśni śniegowej na trawniku.
Grudzień oznacza dla ogrodnika początek zimy, czyli okresu, w którym ogród pozostaje uśpiony, by wiosną znów obudzić się do życia. W tym miesiącu warto przede wszystkim kontrolować, czy rośliny są odpowiednio zabezpieczone przed trudnymi warunkami i czekać na nadchodzący wiosenny okres wypełniony pracami ogrodniczymi.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.