Kwiecień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
Kwiecień, czyli jak sama nazwa wskazuje, czas pierwszego kwitnienia. To właśnie w tym miesiącu rozpoczyna się najpiękniejszy okres w każdym ogrodzie. Wiosnę czuć już w powietrzu, więc rośliny budzą się do życia. A dla ogrodnika wyższe temperatury i dłuższe dni oznaczają coraz więcej godzin spędzonych na wiosennych pracach w ogrodzie.
Przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii "Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na cały rok". Piszemy, jakie rośliny zakwitają w tym pięknym momencie wiosny, jak pielęgnowac trawnik oraz co koniecznie trzeba zrobić w ogródku warzywnym i sadzie owocowym.
Kwiaty, które kwitną w kwietniu
Większość roślin powinna być już odsłonięta na działanie promieni słonecznych. Ze zdjęciem okryć zimowych czekamy do końca miesiąca tylko w przypadku roślin bardzo wrażliwych na spadki temperatury, czyli np. budlei.
W kwietniu cieszymy już oko kwitnącymi tulipanami oraz hiacyntami. Rośliny cebulowe, które kwitną latem możemy posadzić właśnie teraz. Zabiegom pielęgnacyjnym należy natomiast poddać rozsady kwiatów jednorocznych, które wysialiśmy w poprzednim miesiącu. Bardzo ważne jest, by pikować siewki i przesadzić je do nowego podłoża, zapewniając odpowiednią dla rozwoju temperaturę i wilgotność.
W kwietniu warto posadzić również krzewy ozdobne, a także liściaste drzewka, a także iglaki. Jest to także odpowiedni miesiąc na sadzenie róż. Przeglądamy także stan gleby pod krzewami takimi jak azalie, różaneczniki i dokonujemy ściółkowania, które zatrzyma w glebie wilgoć.
Konieczne prace w sadzie i warzywniku
Bardzo dużo pracy czeka tych właścicieli ogrodów, którzy postawili na drzewka i krzewy owocowe oraz uprawę warzyw. W kwietniu kończy się okres cięć. Właśnie teraz wykonujemy ten zabieg na drzewach, które były narażone na uszkodzenia wywołane przez niskie temperatury i przymrozki. Podcinamy więc morelę, brzoskwinię, nektarynę. Początek miesiąca to także ostatni moment na przycięcie winorośli.
Wiosna to najlepszy moment na sadzenie nowych krzewów i drzew owocowych. Warto pamiętać, by je przyciąć nieco mocniej niż te, które posadziliśmy jesienią. Dopóki krzewy owocowe nie zaczęły jeszcze kwitnąć, należy dokonać oprysków. W przypadku drzew rodzących owoce, niektóre opryski można przeprowadzić jeszcze po pojawieniu się kwiatów: właśnie wtedy należy chronić jabłonie i grusze preparatami zabezpieczającymi przed parchem, a wiśnie, czereśnie oraz śliwy – przed rakiem bakteryjnym.
Wiosna to najlepszy moment na sadzenie nowych krzewów i drzew owocowych. Warto pamiętać, by je przyciąć nieco mocniej niż te, które posadziliśmy jesienią.
W warzywniku przyszedł czas sadzenia i siania. Na stałe miejsca już na początku kwietnia wysadzamy przygotowane rozsady kalarepy, sałaty, a nieco później – pora oraz cebuli.
Do końca miesiąca możemy siać bób, groch, szpinak, a także rzodkiewkę. To również najlepszy moment na siew pietruszki, pasternaku i marchwi na zbiór wczesną jesienią. Ci, którzy chcą uprawiać buraki ćwikłowe, mogą właśnie teraz posiać ich nasiona wprost do gruntu. By cieszyć się natomiast własnymi pomidorami i papryką, należy w kwietniu dokonać pikowania siewek tych warzyw.
Ważna jest również ochrona warzyw przed szkodnikami. W tym celu świetnie sprawdzają się naturalne preparaty. Szkodniki odstraszą te na bazie czosnku – warto nimi opryskać warzywa.
Kwietniowa pielęgnacja trawnika
W kwietniu dokonujemy wielu prac pielęgnacyjnych trawnika. Jeśli nie zakładaliśmy jeszcze trawnika, to właśnie kwiecień jest odpowiednim miesiącem na dokonanie tej czynności. By trawa dobrze się rozwijała, należy ją teraz obficie podlewać oraz nawozić nawozami organicznymi. W miejscach, gdzie brakuje trawy, należy wysiać regeneracyjną mieszankę traw.
W tym miesiącu dokonujemy też już pierwszego koszenia. Przed pierwszym koszeniem po zimie, warto dokonać przeglądu kosiarki, przede wszystkim sprawdzając ostrość noży. Należy jednak pamiętać, by nie przycinać trawnika krócej niż na wysokość 4 cm. W miejscach zacienionych, do których nie docierają promienie słoneczne, należy pozostawić trawę jeszcze wyższą.
By trawa dobrze się rozwijała, należy ją teraz obficie podlewać oraz nawozić nawozami organicznymi. W miejscach, gdzie brakuje trawy, należy wysiać regeneracyjną mieszankę traw.
W drugiej połowie miesiąca rozpoczyna się dla ogrodników walka z chwastami porastającymi trawnik. Najlepiej pielić ręcznie, choć wymaga to najwięcej czasu.
W kwietniu rozpoczyna się najbardziej intensywny czas dla każdego miłośnika ogrodu. Nadejście tego miesiąca oznacza, że ogrodnik będzie poświęcał więcej czasu na pielęgnację, ale także na podziwianie uprawianych roślin. Już niedługo będzie można również wystawić schowane na zimę meble ogrodowe i relaksować się z rodziną i przyjaciółmi podczas ogrodowych spotkań towarzyskich.
Lista roślin, które siejemy w kwietniu
Na podsumowanie przygotowaliśmy dla Państwa listę roślin, które można wysiewać w kwietniu:
- Kwiaty: aksamitka, chaber, dziwaczek, godecja, nachyłek, nagietek, rezeda, smagliczka, szarłat, złocień, dimorfoteka, groszek pachnący, eszolcja, powój, wilec, aster chiński, cynia, kosmos.
- Warzywa: bób, brokuł, brukiew, burak ćwikłowy, cebula, groch, kalarepa, koper, kukurydza cukrowa, marchew, pasternak, pietruszka korzeniowa i naciowa, por, rzodkiew i rzodkiewka, sałata, szpinakzonera.
- Zioła: kminek, cząber, majeranek, rumianek, lubczyk ogrodowy, mięta, szałwia lekarska, kolendra.
Komentarze