Porady

Listopad w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

5 (2 opinie)

Choć zima zbliża się już wielkimi krokami, w ogrodniczym kalendarzu jest jeszcze wiele prac do zrobienia. Listopad to przede wszystkim czas czyszczenia, grabienia i porządkowania. Najważniejszym obowiązkiem ogrodnika jest przygotowanie roślin do nadchodzących mrozów i opadów śniegu.

W listopadzie temperatury są niskie, a porannych przymrozków możemy być już właściwie pewni. W tym miesiącu występuje też wiele dni z opadami. To moment, kiedy rośliny przygotowują się do zimowania, co oznacza, że kończy się okres ich wegetacji. Najbardziej z tą porą roku kojarzą się opadające liście. Silniejsze podmuchy wiatru sprawiają, że w listopadzie właściwie wszystkie krzewy i drzewa liściaste tracą już nawet te ostatnie, zaschnięte i brunatne liście.

W listopadzie temperatury są niskie, a porannych przymrozków możemy być już właściwie pewni. W tym miesiącu występuje też wiele dni z opadami. To moment, kiedy rośliny przygotowują się do zimowania, co oznacza, że kończy się okres ich wegetacji.

Uroku dodają ogrodom o tej porze roku czerwone owoce jarzębiny oraz kaliny, a także dojrzewające na jałowcach, sośnie i świerkach nasiona.

W listopadzie ogród pięknie zdobią czerwone owoce jarzębiny.
W listopadzie ogród pięknie zdobią czerwone owoce jarzębiny.

Zbiory owoców i warzyw

W listopadzie do głównych obowiązków ogrodnika należy uprzątnięcie ogrodu po zbiorach. Na początku miesiąca można jeszcze zebrać ostatnie maliny z odmian, które powtarzają owocowanie. Inne owoce zostały już jednak zebrane i zjedzone, przetworzone lub przeniesione na zimę do skrzynek.

W listopadzie do głównych obowiązków ogrodnika należy uprzątnięcie ogrodu po zbiorach. Na początku miesiąca można jeszcze zebrać ostatnie maliny z odmian, które powtarzają owocowanie.

W ogrodzie warzywnym na zbiory czeka już tylko jarmuż oraz ostatnie warzywa korzeniowe i kapustne. Jarmuż najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach, gdyż lekko przemarznięte liście są najsmaczniejsze.

Jarmuż najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach.
Jarmuż najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach.

Ochrona ogrodu przed chorobami

Po zbiorach owoców należy dokładnie sprawdzić korony drzew i gałęzie krzewów. Jeśli zauważymy na nich gniazda szkodników lub rozwijające się choroby, należy usunąć zainfekowane pędy, zasuszone owoce (tzw. mumie) i zaschnięte liście. Te, które opadły powinno się zgrabić i usunąć, by nie gniły na trawniku i nie przenosiły do gleby zalążków chorób. Takie roślinne resztki najlepiej spalić.

Po zbiorach owoców należy dokładnie sprawdzić korony drzew i gałęzie krzewów. Jeśli zauważymy na nich gniazda szkodników lub rozwijające się choroby, należy usunąć zainfekowane pędy, zasuszone owoce (tzw. mumie) i zaschnięte liście.

W listopadzie warto dokonać oprysków drzew owocowych. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć rośliny przed chorobami i szkodnikami, które mogłyby je atakować w następnym sezonie. Na początku miesiąca warto dokonać oprysków miedzianem. Ten środek pomaga w walce z najgroźniejszą chorobą brzoskwini, czyli kędzierzawością liści. W drugiej połowie miesiąca warto wykonać oprysk jabłoni i gruszy mocznikiem.

Jesienią trzeba zabezpieczyć drzewka owocowe przed chorobami.
Jesienią trzeba zabezpieczyć drzewka owocowe przed chorobami.

Ochrona roślin przed przymrozkami

Drzewka i krzewy owocowe należy już teraz zabezpieczyć przed mrozem. Należy pamiętać nie tylko o części nadziemnej, ale również o korzeniach. Na mróz szczególnie wrażliwe są brzoskwinie, orzech włoski, morele oraz winorośl i jeżyna bezkolcowa. W przypadku tych drzew i krzewów wokół nasady pnia należy usypać kopczyk z ziemi i kory, który zabezpieczy przed chłodem część korzeniową. Pędy winorośli oraz jeżyny warto na zimę odwiązać od podpór, ułożyć na ziemi i przykryć warstwą ziemi, słomianą matą albo agrowłókniną.

Drzewka i krzewy owocowe należy już teraz zabezpieczyć przed mrozem. Należy pamiętać nie tylko o części nadziemnej, ale również o korzeniach.

Grządki warzywne również wymagają dokładnego oczyszczenia z resztek roślin – te zdrowe warto przeznaczyć na kompost. Te, które zaatakowały choroby lepiej spalić. Następnie zajmujemy się glebą. Powinna ona zostać przekopana – ten zabieg nie tylko przygotuje ją na kolejny sezon, ale również pomoże pozbyć się larw szkodników.

Listopad to miesiąc, w którym można wysiać warzywa ozime. Zanim nadejdą mrozy należy wysiać marchew, pietruszkę i koper ogrodowy. Będą one zimować w glebie do wiosny.

Grządki warzywne wymagają oczyszczenia z resztek roślin, które można przeznaczyć na kompost.
Grządki warzywne wymagają oczyszczenia z resztek roślin, które można przeznaczyć na kompost.

Listopadowa pielęgnacja ogródka ozdobnego

Na rabaty kwiatowe i trawnik spadają o tej porze roku wyschnięte liście. Należy je regularnie usuwać, by nie gniły. Mogą posłużyć jako dodatek do kompostu – do tego celu musimy jednak wybierać tylko liście pochodzące ze zdrowych drzew.

Listopad to miesiąc, w którym można wysiać warzywa ozime. Zanim nadejdą mrozy należy wysiać marchew, pietruszkę i koper ogrodowy. Będą one zimować w glebie do wiosny.

Do połowy listopada można jeszcze sadzić wrzosy. Większość pozostałych kwiatów ozdobnych zakończyło już wegetację - trzeba więc usunąć zaschnięte części tych jednorocznych oraz bylin.

Do połowy listopada można jeszcze sadzić wrzosy.
Do połowy listopada można jeszcze sadzić wrzosy.

Ochrona róż, różaneczników i berberysów

W listopadzie koniecznie musimy zabezpieczyć kwietniki przed mrozem. W tym celu glebę pokrywa się ściółką złożoną z kory, igliwia, trocin lub liści. Do szczególnie wrażliwych roślin należą magnolie oraz różaneczniki – o nich nie można zapomnieć w listopadzie. Krzewy róż potrzebują natomiast okrycia części korzeniowej, dlatego przy nasadach pni trzeba usypać kopczyki z ziemi.

Do połowy listopada można jeszcze sadzić wrzosy. Większość pozostałych kwiatów ozdobnych zakończyło już wegetację - trzeba więc usunąć zaschnięte części tych jednorocznych oraz bylin.

Krzewy zimozielone takie jak różaneczniki i berberysy będą potrzebowały natomiast okrycia słomianymi matami, agrowłókniną czy gałązkami iglaków. Takie zimowe osłony zakładamy, gdy przymrozki występują już regularnie, a gleba we wierzchnich warstwach zaczyna przymarzać.

Krzewy, takie jak berberysy, trzeba w listopadzie okryć.
Krzewy, takie jak berberysy, trzeba w listopadzie okryć.

Kwiaty cebulowe w listopadzie

Zabezpieczyć musimy także posadzone w październiku kwiaty cebulowe – tulipany, hiacynty oraz narcyzy. Najlepiej ochroni je przed mrozem 5 cm warstwa ściółki (można do niej wykorzystać torf, korę, liście czy pociętą słomę).

W listopadzie koniecznie musimy zabezpieczyć kwietniki przed mrozem. W tym celu glebę pokrywa się ściółką złożoną z kory, igliwia, trocin lub liści.

Pozostałe ważne prace w ogrodzie w listopadzie

  • Iglaste i liściaste drzewa, a także zimozielone krzewy wymagają ostatniego obfitego podlania. Dzięki temu gleba, w której są zakorzenione będzie wilgotna przez cały okres zimowania.
  • Te rośliny, które hodujemy w pojemnikach w listopadzie należy koniecznie przenieść do pomieszczeń. Nie powinno się zostawiać na mrozie również donic i pojemników z gliny czy terakoty, gdyż pod wpływem niskich temperatur mogą popękać.
  • Trawnik potrzebuje już teraz tylko regularnego oczyszczania z opadających z drzew liści.

Choć w listopadzie pracy w ogrodzie jest jeszcze sporo, odpowiednie przygotowanie roślin do snu zimowego pozwoli na ich odpowiedni rozwój w kolejnym sezonie. Wykonanie listopadowych prac ogrodniczych jest więc inwestycją w ogród na nadchodzącą wiosnę i lato.

Kalendarz prac ogrodniczych na cały rok znajdziesz TUTAJ.

5 (2 opinie)