Porady

Listopad w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Choć zima zbliża się już wielkimi krokami, w ogrodniczym kalendarzu jest jeszcze wiele prac do zrobienia. Listopad to przede wszystkim czas czyszczenia, grabienia i porządkowania. Najważniejszym obowiązkiem ogrodnika jest przygotowanie roślin do nadchodzących mrozów i opadów śniegu.

W listopadzie temperatury są niskie, a porannych przymrozków możemy być już właściwie pewni. W tym miesiącu występuje też wiele dni z opadami. To moment, kiedy rośliny przygotowują się do zimowania, co oznacza, że kończy się okres ich wegetacji. Najbardziej z tą porą roku kojarzą się opadające liście. Silniejsze podmuchy wiatru sprawiają, że w listopadzie właściwie wszystkie krzewy i drzewa liściaste tracą już nawet te ostatnie, zaschnięte i brunatne liście.

W listopadzie temperatury są niskie, a porannych przymrozków możemy być już właściwie pewni. W tym miesiącu występuje też wiele dni z opadami. To moment, kiedy rośliny przygotowują się do zimowania, co oznacza, że kończy się okres ich wegetacji.

Uroku dodają ogrodom o tej porze roku czerwone owoce jarzębiny oraz kaliny, a także dojrzewające na jałowcach, sośnie i świerkach nasiona.

W listopadzie ogród pięknie zdobią czerwone owoce jarzębiny.

Zbiory owoców i warzyw

W listopadzie do głównych obowiązków ogrodnika należy uprzątnięcie ogrodu po zbiorach. Na początku miesiąca można jeszcze zebrać ostatnie maliny z odmian, które powtarzają owocowanie. Inne owoce zostały już jednak zebrane i zjedzone, przetworzone lub przeniesione na zimę do skrzynek.

W listopadzie do głównych obowiązków ogrodnika należy uprzątnięcie ogrodu po zbiorach. Na początku miesiąca można jeszcze zebrać ostatnie maliny z odmian, które powtarzają owocowanie.

W ogrodzie warzywnym na zbiory czeka już tylko jarmuż oraz ostatnie warzywa korzeniowe i kapustne. Jarmuż najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach, gdyż lekko przemarznięte liście są najsmaczniejsze.

Jarmuż najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach.

Ochrona ogrodu przed chorobami

Po zbiorach owoców należy dokładnie sprawdzić korony drzew i gałęzie krzewów. Jeśli zauważymy na nich gniazda szkodników lub rozwijające się choroby, należy usunąć zainfekowane pędy, zasuszone owoce (tzw. mumie) i zaschnięte liście. Te, które opadły powinno się zgrabić i usunąć, by nie gniły na trawniku i nie przenosiły do gleby zalążków chorób. Takie roślinne resztki najlepiej spalić.

Po zbiorach owoców należy dokładnie sprawdzić korony drzew i gałęzie krzewów. Jeśli zauważymy na nich gniazda szkodników lub rozwijające się choroby, należy usunąć zainfekowane pędy, zasuszone owoce (tzw. mumie) i zaschnięte liście.

W listopadzie warto dokonać oprysków drzew owocowych. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć rośliny przed chorobami i szkodnikami, które mogłyby je atakować w następnym sezonie. Na początku miesiąca warto dokonać oprysków miedzianem. Ten środek pomaga w walce z najgroźniejszą chorobą brzoskwini, czyli kędzierzawością liści. W drugiej połowie miesiąca warto wykonać oprysk jabłoni i gruszy mocznikiem.

Jesienią trzeba zabezpieczyć drzewka owocowe przed chorobami.

Ochrona roślin przed przymrozkami

Drzewka i krzewy owocowe należy już teraz zabezpieczyć przed mrozem. Należy pamiętać nie tylko o części nadziemnej, ale również o korzeniach. Na mróz szczególnie wrażliwe są brzoskwinie, orzech włoski, morele oraz winorośl i jeżyna bezkolcowa. W przypadku tych drzew i krzewów wokół nasady pnia należy usypać kopczyk z ziemi i kory, który zabezpieczy przed chłodem część korzeniową. Pędy winorośli oraz jeżyny warto na zimę odwiązać od podpór, ułożyć na ziemi i przykryć warstwą ziemi, słomianą matą albo agrowłókniną.

Drzewka i krzewy owocowe należy już teraz zabezpieczyć przed mrozem. Należy pamiętać nie tylko o części nadziemnej, ale również o korzeniach.

Grządki warzywne również wymagają dokładnego oczyszczenia z resztek roślin – te zdrowe warto przeznaczyć na kompost. Te, które zaatakowały choroby lepiej spalić. Następnie zajmujemy się glebą. Powinna ona zostać przekopana – ten zabieg nie tylko przygotuje ją na kolejny sezon, ale również pomoże pozbyć się larw szkodników.

Listopad to miesiąc, w którym można wysiać warzywa ozime. Zanim nadejdą mrozy należy wysiać marchew, pietruszkę i koper ogrodowy. Będą one zimować w glebie do wiosny.

Grządki warzywne wymagają oczyszczenia z resztek roślin, które można przeznaczyć na kompost.

Listopadowa pielęgnacja ogródka ozdobnego

Na rabaty kwiatowe i trawnik spadają o tej porze roku wyschnięte liście. Należy je regularnie usuwać, by nie gniły. Mogą posłużyć jako dodatek do kompostu – do tego celu musimy jednak wybierać tylko liście pochodzące ze zdrowych drzew.

Listopad to miesiąc, w którym można wysiać warzywa ozime. Zanim nadejdą mrozy należy wysiać marchew, pietruszkę i koper ogrodowy. Będą one zimować w glebie do wiosny.

Do połowy listopada można jeszcze sadzić wrzosy. Większość pozostałych kwiatów ozdobnych zakończyło już wegetację - trzeba więc usunąć zaschnięte części tych jednorocznych oraz bylin.

Do połowy listopada można jeszcze sadzić wrzosy.

Ochrona róż, różaneczników i berberysów

W listopadzie koniecznie musimy zabezpieczyć kwietniki przed mrozem. W tym celu glebę pokrywa się ściółką złożoną z kory, igliwia, trocin lub liści. Do szczególnie wrażliwych roślin należą magnolie oraz różaneczniki – o nich nie można zapomnieć w listopadzie. Krzewy róż potrzebują natomiast okrycia części korzeniowej, dlatego przy nasadach pni trzeba usypać kopczyki z ziemi.

Do połowy listopada można jeszcze sadzić wrzosy. Większość pozostałych kwiatów ozdobnych zakończyło już wegetację - trzeba więc usunąć zaschnięte części tych jednorocznych oraz bylin.

Krzewy zimozielone takie jak różaneczniki i berberysy będą potrzebowały natomiast okrycia słomianymi matami, agrowłókniną czy gałązkami iglaków. Takie zimowe osłony zakładamy, gdy przymrozki występują już regularnie, a gleba we wierzchnich warstwach zaczyna przymarzać.

Krzewy, takie jak berberysy, trzeba w listopadzie okryć.

Kwiaty cebulowe w listopadzie

Zabezpieczyć musimy także posadzone w październiku kwiaty cebulowe – tulipany, hiacynty oraz narcyzy. Najlepiej ochroni je przed mrozem 5 cm warstwa ściółki (można do niej wykorzystać torf, korę, liście czy pociętą słomę).

W listopadzie koniecznie musimy zabezpieczyć kwietniki przed mrozem. W tym celu glebę pokrywa się ściółką złożoną z kory, igliwia, trocin lub liści.

Pozostałe ważne prace w ogrodzie w listopadzie

  • Iglaste i liściaste drzewa, a także zimozielone krzewy wymagają ostatniego obfitego podlania. Dzięki temu gleba, w której są zakorzenione będzie wilgotna przez cały okres zimowania.
  • Te rośliny, które hodujemy w pojemnikach w listopadzie należy koniecznie przenieść do pomieszczeń. Nie powinno się zostawiać na mrozie również donic i pojemników z gliny czy terakoty, gdyż pod wpływem niskich temperatur mogą popękać.
  • Trawnik potrzebuje już teraz tylko regularnego oczyszczania z opadających z drzew liści.

Choć w listopadzie pracy w ogrodzie jest jeszcze sporo, odpowiednie przygotowanie roślin do snu zimowego pozwoli na ich odpowiedni rozwój w kolejnym sezonie. Wykonanie listopadowych prac ogrodniczych jest więc inwestycją w ogród na nadchodzącą wiosnę i lato.

5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba