Porady

Sierpień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

4,5 (2 opinie)

Sierpień to miesiąc, w którym wszystkie rośliny są już rozwinięte, można zbierać owoce z drzew i warzywa z grządek. Właśnie teraz jest najcieplej, choć noce bywają już chłodne. Z tego powodu wiele roślin wymaga szczególnej uwagi.

Sierpień jest dla ogrodnika szczególnie aktywny, nie tylko w ogrodzie. Nadszedł bowiem moment na zbiór owoców na domowe przetwory. Jeśli ich przyrządzaniem osoba pielęgnująca ogród zajmuje się osobiście, będzie mieć pełne ręce roboty. Na świeżym powietrzu również jest wiele prac do wykonania. Drzewka takie jak wiśnie oraz czereśnie trzeba koniecznie przycinać, by obrodziły obficie również w kolejnym roku. To bez wątpienia miesiąc pracowity, ale również taki, w którym można cieszyć się owocami swojej pracy.

W sierpniu należy zakończyć nawożenie trawnika preparatami azotowymi. Warto przerzucić się na nawozy jesienne, czyli takie, które nie zawierają azotu.

Sierpniowy trawnik - pielęgnacja

W sierpniu należy zakończyć nawożenie trawnika preparatami azotowymi. Warto przerzucić się na nawozy jesienne, czyli takie, które nie zawierają azotu. Pomogą one przygotować się trawie do trudnego okresu zimowego.

W sierpniu kontynuujemy koszenie i podlewanie trawnika. Tak jak w poprzednim miesiącu, zabieg koszenia należy wykonywać raz na tydzień, a gdy upały są szczególnie dokuczliwe kosić nieco wyżej. Niezbędne dla trawy jest regularne nawadnianie. Podlewamy wieczorem lub bardzo wcześnie rano. To właśnie moment, by założyć trawnik z siewu. Jeśli decydujemy się na taki zabieg, wcześniej trzeba przekopać i wyrównać glebę.

Sierpień jest momentem zmiany sposobu nawożenia trawnika
Sierpień jest momentem zmiany sposobu nawożenia trawnika

Zbiory: jakie owoce zbiera się w sierpniu?

W sierpniu pełne owoców są już prawie wszystkie drzewa i krzewy. Zbieramy więc śliwki, ostatnie wiśnie i czereśnie. Po zbiorach śliwy należy dokonać cięcia drzewek, wycinając lub skracając pojedyncze konary, by rozluźnić koronę.

Sierpień w sadzie jest bez wątpienia czasem podcinania. Cięcia wymagają jabłonie, należy go dokonać na początku miesiąca, czyli na kilka tygodni przed zbiorem owoców. Jabłka będą dorodniejsze, jeśli właśnie teraz silnie skrócimy przyrosty roczne. Takie rozluźnienie korony zapewni dostęp wszystkim owocom do promieni słonecznych.

Bardzo ważne jest również cięcie wiśni oraz czereśni, które przeprowadza się już po tegorocznych zbiorach, najczęściej w drugiej połowie miesiąca. Warto pamiętać, że sezonowego rozluźnienia koron wymagają prawie wszystkie drzewka owocowe, w tym również grusze i brzoskwinie.

Sierpień w sadzie jest bez wątpienia czasem podcinania. Cięcia wymagają jabłonie, należy go dokonać na początku miesiąca, czyli na kilka tygodni przed zbiorem owoców.

Zabieg podcinania będzie też niezbędny w przypadku krzewów owocowych. Po zbiorach porzeczki i malin (tych tradycyjnych, które owocują jednokrotnie), należy usunąć pędy, które owocowały w tym roku i przerzedzić krzewy.

Sierpień to miesiąc szczególnie istotny dla wszystkich, którzy uprawiają w przydomowym ogrodzie truskawki. Ta pora roku to dla nich czas szczególnej pielęgnacji. Najważniejsze jest, by po zakończeniu zbiorów usunąć chwasty. Następnie należy dokonać przycięcia wszystkich truskawkowych pędów na wysokość ok. 5 cm. Trzeba pamiętać, by truskawki przesadzać co 3-4 lata. Najlepiej wybrać na to miejsce, gdzie wcześniej rosły warzywa cebulowe, rośliny motylkowe czy aksamitki.

W sierpniu następują zbiory wielu owoców - warto dokładnie przyciąć drzewka owocowe w ogrodzie
W sierpniu następują zbiory wielu owoców - warto dokładnie przyciąć drzewka owocowe w ogrodzie

Warzywa prosto z sierpniowego ogródka

Druga połowa lata to moment zbiorów warzyw. W sierpniu możemy cieszyć się pomidorami, ogórkami, kabaczkiem, papryką, bakłażanem czy cukinią z domowego ogródka. Jeśli uprawiamy w nim fasolę szparagową, kalafiory czy brokuły, również będziemy mogli je teraz wykorzystać w kuchni. W sierpniu kończy się również zbieranie plonów zielnika. Po raz ostatni należy zebrać szałwię lekarską oraz tymianek, a następnie usunąć z gleby ich pozostałości.

Jeśli chcemy warzywa zbierać jeszcze jesienią, to właśnie teraz warto dokonać rozsady. Ten sposób uprawy sprawdza się w przypadku kalarepy, jarmużu, sałaty masłowej.

Ci ogrodnicy, którzy posadzili ziemniaki, powinni teraz uważnie przyglądać się ich liściom. Żółknienie liści to znak, że ziemniaki są gotowe do wykopu. Należy wyjąć je widłami lub motyką i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli chcemy warzywa zbierać jeszcze jesienią, to właśnie teraz warto dokonać rozsady. Ten sposób uprawy sprawdza się w przypadku kalarepy, jarmużu, sałaty masłowej. Nie jest jeszcze za późno również na wysiew. W pierwszych dniach sierpnia można wysiać rzodkiew, rzepę czy szpinak, a w połowie miesiąca – szczaw i roszponkę.

W sierpniu możemy cieszyć się także obfitymi plonami w ogródku warzywnym
W sierpniu możemy cieszyć się także obfitymi plonami w ogródku warzywnym

Pielęgnacja roślin ozdobnych w sierpniu

Sierpień oraz następujący po nim wrzesień to okres, w którym warto zająć się roślinami iglastymi. W tych dwóch miesiącach najlepiej dokonywać rozmnażania drzew iglastych przez sadzonki – w ich roli najlepiej wykorzystać jednoroczne wierzchołki pędów.

W drugiej połowie lata możemy przesadzać już iglaki, które zakończyły fazę wzrostu. Po przesadzeniu koniecznie należy zasilić rośliny mieszanką nawozową przygotowaną specjalnie dla roślin iglastych.

Jeśli kolejnej wiosny chcemy cieszyć się kwitnącymi w ogrodzie tulipanami i hiacyntami, właśnie w sierpniu powinniśmy dokonać sadzenia roślin cebulowych. Chwilę przed sadzeniem cebulowych roślin wiosennych warto też posadzić te jesienne, takie jak krokusy jesienne i zimowit jesienny. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami już ok. 2 miesiące po ich zasadzeniu.

Sierpień jest również ważnym momentem w kalendarzu fanów lawendy. Należy skrócić do połowy długości jej pędy i czynność tą powtarzać w każdym roku.

Sierpień jest również ważnym momentem w kalendarzu fanów lawendy. Należy skrócić do połowy długości jej pędy i czynność tą powtarzać w każdym roku. Na koniec miesiąca możemy zostawić sadzenie oraz przesadzanie piwonii, by zakwitły bujnie w kolejnym roku. Należy również wysadzić zasiane w czerwcu siewki bratków, stokrotek i goździków brodatych, które są roślinami dwuletnimi.

Sierpień to jeden z najprzyjemniejszych miesięcy w kalendarzu ogrodnika. Pełnia lata i zbliżająca się jesień nie pozwalają jednak na odpoczynek – w tym miesiącu w każdym ogrodzie jest dużo prac do wykonania.

4,5 (2 opinie)