Porady

Najpiękniejsze drzewa liściaste do ogrodu. TOP 10

4,4 (7 opinii)

Drzewa produkują nam tlen do oddychania, pochłaniają dwutlenek węgla i nawilżają powietrze. Dają osłonę i cień, tworzą przestrzeń życiową dla licznych ptaków i zwierząt, a na dodatek pięknie wyglądają.

Drzewa liściaste w ogrodzie

Drzewa nadają ogrodowi oryginalny charakter. Duże, efektowne drzewa liściaste tworzą nie tylko strukturę ogrodowej przestrzeni, ale też odpowiedni klimat dla wielu bylin i krzewów, jak różanecznik, dereń, klon palmowy albo magnolia.

Zanim posadzi się w ogrodzie duże drzewo liściaste, powinno się najpierw sprawdzić planowane miejsce. Drzewa potrzebują przestrzeni, aby w pełni rozwinąć i zaprezentować swoją oryginalną postać.

Drzewa liściaste potrafią wykazywać bardzo różnorodne formy. Obok drzew o wysokich pniach i rozłożystych koronach, istnieją formy kolumnowe, kuliste albo z malowniczo zwisającymi gałęziami. Spośród bogactwa drzew liściastych każdy może wybrać gatunki odpowiednie do ogrodów dużych, średnich albo całkiem niewielkich. Każdy gatunek jest inny i równie piękny, a przedstawiona poniżej lista TOP 10 jest oczywiście jak najbardziej subiektywna.

10 najpiękniejszych drzew liściastych do ogrodu

1. Magnolia Loebnera (Magnolia × loebneri)

Jest to hybryda magnolii japońskiej (M. kobus) i magnolii gwiaździstej (M. stellata) wyhodowana przez Maxa Löbnera na krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Eleganckie i kompaktowe niewielkie drzewo albo krzew, które powoli osiąga wysokość ok. 5 m. Niewielkie różowe, pachnące kwiaty rozwijają się przed rozwojem liści. Istnieje kilka odmian tej hybrydy, także z białymi kwiatami.

Magnolia Loebnera (Magnolia × loebneri)
Magnolia Loebnera (Magnolia × loebneri)

2. Ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua L.)

Drzewo łatwe w pielęgnacji. Latem rzuca rozproszony cień, a jesienią fascynuje wspaniałymi barwami liści od czerwieni do złota. Pochodzący z Ameryki gatunek przypomina znany powszechnie klon, o nieco bardziej zwartym pokroju. Nadaje się do małych ogrodów. Szczególnie w młodym wieku wymaga pewnej opieki i uwagi. Kiedy już się na swoim stanowisku umocni, staje się zupełnie samowystarczalny. Za okazaną troskę odwdzięcza się ozdobnymi kwiatami, owocami i niepowtarzalnymi kolorami liści.

Ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua L.)
Ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua L.)

3. Judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum L.)

Od kwietnia rozwija swoje purpuroworóżowe kwiaty. Zebrane w pęczki wyrastają zarówno na cienkich gałązkach, jak i na pniu (ma to nawet swoją nazwę: kaulifloria). Kwiaty mają smak słodko-kwaskowy i są jadalne. W postaci drzewa o kilku pniach dorasta do kilku metrów wysokości. Matowozielone liście przebarwiają się jesienią na żółto. Brunatne strąki pozostają na drzewie przez zimę. Więcej o uprawie judaszowca przeczytasz TUTAJ

Judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum L.)
Judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum L.)

4. Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii)

Istnieje wiele gatunków świdośliwy, które ze względu na przepych kwiatów, wspaniałe barwy liści jesienią i obfitość owoców są chętnie uprawiane w ogrodach. Świdośliwa Lamarcka jest niewielkim drzewem wielopiennym, które osiąga do 10 m wysokości. Liście są początkowo czerwonawe, potem stają się zielone, aby jesienią przebarwiać się na jaskrawe kolory. Białe, ozdobne kwiaty są zebrane w grona i rozwijają się wraz z liśćmi pod koniec kwietnia. Purpurowoczerwone do prawie czarnych owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu, są jadalne.

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii)
Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii)

5. Surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides)

Surmia zwyczajna, zwana też katalpą to stosunkowo niewielkie drzewo szybkim wzroście w pierwszych latach. Podobne do kasztanowca kwiaty o nieprzyjemnym zapachu rozwijają się lipcu i sierpniu. Duże, sercowate liście mają do 20 cm długości. Owocami są długie strąki, które wiszą na gałęziach do wiosny. Surmia (katalpa) może być przycinana i nadaje się do małych ogrodów.

Surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides)
Surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides)

6. Dereń jadalny (Cornus mas)

Dereń jadalny to wolno rosnące drzewo o szerokiej z wiekiem koronie. Drobne kwiaty żółtego koloru rozwijają się przed liśćmi. Owoce są ciemnoczerwone, ale również bywają prawie czarne albo żółte. Dojrzewają od sierpnia do października.

Dereń jadalny (Cornus mas)
Dereń jadalny (Cornus mas)

7. Dawidia chińska (Davidia involucrata)

Dawidia chińska to wolno rosnące drzewo o niezwykłych kwiatach. Liczne kwiaty męskie otaczają kwiat żeński, tworząc kulisty kwiatostan. Dwie białe podsadki o długości do 20 cm otaczające kwiatostan tworzą niezwykły efekt. Dawidię chińską nazywa się czasem z powodu tego wyglądu „drzewem chusteczkowym”.

Dawidia chińska (Davidia involucrata)
Dawidia chińska (Davidia involucrata)

8. Klon palmowy (Acer palmatum)

Klon palmowy to niewielkie, malownicze drzewo o parasolowatej koronie. Zielone, powcinane liście przybierają jesienią wspaniałe jaskrawe barwy.

Klon palmowy (Acer palmatum)
Klon palmowy (Acer palmatum)

9. Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)

Pigwa to niewielkie drzewo o cytrynowożółtych owocach. Poza walorami ozdobnymi pigwę warto uprawiać ze względu na jej bardzo cenne owoce.

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)
Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)

10. Robinia biała (Robinia pseudoacacia)

Wysokie drzewo luźnej koronie. Nadaje się doskonale do roli solitera. Białe, pachnące grona kwiatów rozwijają się w maju i czerwcu. Ma niewielkie wymagania i dobrze znosi suszę.

Robinia biała (Robinia pseudoacacia)
Robinia biała (Robinia pseudoacacia)
4,4 (7 opinii)