Porady

Najpiękniejsze iglaki do ogrodu – rodzaje. Krzewy i drzewa

4,6 (13 opinii)

Iglaste drzewa i krzewy można spotkać w każdym niemal ogrodzie. Wynika to głównie z tego, że prawie wszystkie iglaki są wiecznie zielone. Potrafią wnieść do ogrodu pogodną barwę i formę nawet w posępnym okresie zimy.

Może nie wszyscy wiedzą, ale iglaki nie są przez okrągły rok zielone. Taki świerk pospolity na przykład, przemienia się wiosną w drzewo kwiatowe. Czerwonofioletowe kwiaty żeńskie wyglądają olśniewająco na tle ciemnej zieleni igieł. Chociaż może nie dorównują przepychem japońskiej wiśni (Cerasus serrulata), to jednak robią wspaniałe wrażenie. Również inne krzewy i drzewa iglaste potrafią przebrać się wiosną w zaskakujące barwy.

Pośród licznych rodzajów i gatunków drzew iglastych trafiają się zarówno stumetrowe olbrzymy (Sequoia sempervirens), jak i trzydziestocentymetrowe karzełki. Między tymi ekstremami istnieje mnóstwo iglaków o wymiarach odpowiednich do każdego ogrodu. Wybierać można także formy o płaskim wzroście, inne kolumnowe, albo o malowniczo zwisających gałęziach. Kolor igieł bywa nie tylko ciemnozielony, ale też srebrzysty do stalowobłękitnego, albo złotożółty.

Najpiękniejsze iglaki do ogrodu

Do dyspozycji ogrodnika-amatora stoi ogromny wybór iglaków, umożliwiający komponowanie ogrodu według najbardziej fantastycznych pomysłów. Szczególne wrażenie robią pojedynczo rosnące, starsze drzewa. Szron i śnieg na zielonych gałęziach tworzą zimą uroczy widok.

Tak cenne właściwości iglaków, jak zimozieloność, różnorodność form, łatwość pielęgnacji i brak opadu liści sprawiają, że w zasadzie ogród mógłby być obsadzony wyłącznie iglakami. Taki ogród byłby jednak zbyt sterylny i nie znałby prawie pór roku. Dopiero w kompozycji z liściastymi i kwiatowymi krzewami, kolorowymi bylinami, kwiatami rabatowymi i trawami ukazuje się pełnia piękna ogrodu, trwająca od wiosny do złotej jesieni.

Oto kilka uroczych iglaków, które mogą być prawdziwą ozdobą ogrodu:

1. Jodła szlachetna ‘Glauca’ - Abies nobilis 'Glauca'

Należy niewątpliwie do botanicznych rarytasów. Łacińska nazwa gatunkowa nobilis wskazuje, że należy ona do grupy drzew szlachetnych. Drzewa odmiany ‘Glauca’ szczepione, a nie uprawiane z nasion, mają piękne srebrzystobłękitne igły. Pień drzewa rośnie zwykle krzywo i tworzy nieregularną koronę. Jodła rozgałęzia się często, a boczne pędy pozostają nierówno ułożone i różnej długości. Dodatkową atrakcją jodły szlachetnej są ogromne (do 25 cm długości i 6-8 cm średnicy) cylindryczne szyszki. Początkowo zielone przechodzą z czasem w kolor purpurowobrązowy.

Nisko rosnące formy jodły szlachetnej nadają się doskonale na tarasy, jak również do ogrodów skalnych. Stanowisko powinno być słoneczne, a gleba głęboka, przepuszczalna i wilgotna o pH neutralnym do kwaśnego.

odła szlachetna ‘Glauca’ - Abies nobilis 'Glauca'
odła szlachetna ‘Glauca’ - Abies nobilis 'Glauca'

2. Cedr atlaski ‘Glauca Pendula’ - Cedrus atlantica ‘Glauca Pendula’

To drzewo nadaje każdemu ogrodowi malowniczy nastrój. W tej odmianie pęd środkowy musi być u góry podwiązany do podpory, aby roślina nie rosła całkiem płasko. Wysokość drzewa zależy więc tutaj od ogrodnika i zwykle osiąga 4-6 m. Często bywają uprawiane zaledwie dwumetrowe rośliny, które tworzą wtedy szeroką, zwisającą efektownie koronę. Nie bez znaczenia dla ogólnego efektu są też srebrzystoniebieskie igły tej odmiany cedru.

Lubi stanowiska słoneczne. Dobrze pasuje do ogrodowych sadzawek i na trawniki.

Cedr atlaski ‘Glauca Pendula’ - Cedrus atlantica ‘Glauca Pendula’
Cedr atlaski ‘Glauca Pendula’ - Cedrus atlantica ‘Glauca Pendula’

3. Jodła koreańska – Abies koreana

Do botanicznych osobliwości zalicza się też nieco bardziej już znana jodła koreańska. Drzewo nadaje się doskonale do małych ogrodów, na rabaty i dziedzińce. Po 15-20 latach dorasta zaledwie do 2-3 m wysokości. Piętrami, płasko ułożone gałęzie mają gęste igły. Szczególnego uroku nadają tej jodle już od młodych lat wyrastające szyszki. Są one cylindryczne, stojące na gałęziach niczym świece, w pięknych kolorach purpury albo stalowego błękitu. Szyszkowa ozdoba utrzymuje się długo, aż do następnego roku.

Najpiękniejsze są drzewa szczepione, które tworzą mnóstwo szyszek już w młodym wieku.

Jodła koreańska dobrze rośnie na każdej dobrze uprawionej glebie, od kwaśnej do słabo alkalicznej i jest mrozoodporna.

Jodła koreańska – Abies koreana
Jodła koreańska – Abies koreana

4. Sosna drobnokwiatowa ‘Glauca’ - Pinus parviflora 'Glauca'

Od dawna uprawiana w Japonii. W naszych warunkach dorasta do 5-8 m wysokości. Drzewo ma pokrój szerokiego stożka. Początkowo dosyć luźna korona, z czasem zagęszcza się. Odznacza się igłami niebieskozielonymi do srebrzystoniebieskich. Szczepione drzewa wytwarzają już po 5-10 latach liczne grube, jajowate szyszki. Przez kilka lat pozostają na drzewie jako dodatkowa ozdoba. Rośnie prawie na każdej glebie, z wyjątkiem ciężkich i nieprzepuszczalnych. Innymi popularnymi gatunkami sosny są sosna alepska i kalabryjska.

Sosna drobnokwiatowa ‘Glauca’ - Pinus parviflora 'Glauca'
The National Gardening Association
Sosna drobnokwiatowa ‘Glauca’ - Pinus parviflora 'Glauca'

5. Szydlica japońska - Cryptomeria japonica

Jest gwiazdą pośród iglaków. Jej wiecznie zielone, wygięte sierpowato igły połyskują świeżą zielenią. Wąska, stożkowa korona tworzy smukłą sylwetkę. Jest mocna, zimoodporna i łatwa w uprawie. Dzięki różnym odmianom daje się dopasować do każdego ogrodu.

Szydlica japońska - Cryptomeria japonica
Szydlica japońska - Cryptomeria japonica
4,6 (13 opinii)