Porady

Katalpa w ogrodzie – jak pielęgnować to drzewko? [WIDEO]

4,7 (41 opinii)

Katalpa, nazywana też surmią, jest rodzajem średniej wielkości drzew pochodzących z Azji i Ameryki Północnej. Dzięki swoim bardzo dekoracyjnym dzwonkowatym kwiatom katalpa stała się popularna również w europejskich ogrodach.

Z reguły osiąga ona wysokość 15-18 m i prezentuje pięknie rozłożystą koronę. Sercowate liście są zadziwiająco duże – do 20 cm. Przy potarciu nieprzyjemnie pachną. Katalpa zaczyna się późno rozwijać, a swoje liście zrzuca już wczesną jesienią. Pośród ogrodników bywa nazywana „drzewem urzędniczym”, jako że "bardzo późno przychodzi i wychodzi jako pierwsze...". Jeśli chodzi o fotosyntezę, to pracuje rzeczywiście krótko.

Promiennie białe kwiaty otwierają się pod koniec maja albo na początku czerwca. Tworzą kwiatostany na końcach pędów. Powstają z nich potem długie do 30 cm i szerokie na 8 mm podobne do fasoli owoce, które nie są niestety jadalne, ale nawet lekko trujące. Owoce zdobią drzewo przez całą zimę i otwierają się dopiero wiosną.

Stanowisko do uprawy katalpy (surmii)

Surmia powinna mieć stanowisko słoneczne i nieco osłonięte od wiatru, ponieważ ogromne liście muszą znosić duże naciski powietrza. Co do gleby nie specjalnych wymagań. Wprawdzie najlepiej rośnie na wilgotnych, żyznych glebach gliniastych, to jednak radzi sobie na podłożu piaszczystym i nawet dobrze znosi letnie okresy suszy. Ogólnie zaleca się sadzić surmię na niezbyt bogatych i wilgotnych glebach, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Ponieważ katalpa może wyrosnąć do 18 m, duże znaczenie podczas sadzenia ma zachowanie odpowiednich odległości od domu i innych drzew.

Jak sadzić i pielęgnować katalpę?

Zrzucające jesienią liście drzewko katalpy można w formie sadzonek kontenerowych sadzić przez cały rok. Egzemplarze z odkrytym systemem korzeniowym wysadza się w ogrodzie jesienią albo wiosną. Okres największych upałów należy oczywiście pominąć i poczekać na jeden albo dwa przelotne deszcze. Roślina musi mieć dosyć czasu, aby wytworzyć korzenie i dobrze się umocnić.

Niezbędna jest regularna kontrola zapotrzebowania katalpy na wodę, ponieważ przesuszenie jej korzeni nie daje raczej szans na przeżycie. Aby drzewo zdrowo i bujnie rosło, dobrze jest pamiętać, że:

  • ideałem dla surmii jest stanowisko słoneczne;
  • surmia jest doskonale odporna na upał;
  • przed sadzeniem trzeba namoczyć bryłę korzeniową w wodzie;
  • dołek do sadzenia powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa;
  • po posadzeniu należy drzewko przymocować do palika;
  • gleba powinna być wilgotna i żyzna;
  • młode drzewko należy od czasu do czasu nawozić.

Katalpa zaczyna kwitnąć pod koniec maja lub na początku czerwca
Katalpa zaczyna kwitnąć pod koniec maja lub na początku czerwca

Jak przycinać katalpę?

Ten rodzaj drzew dobrze znosi przycinanie, co może być wykorzystane do tworzenia optymalnej formy korony. Zabieg należy przeprowadzać podczas suchej i ciepłej pogody, aby miejsca cięcia szybko się zamknęły. Zwykłe skrócenie tylko pędów może doprowadzić do mało estetycznej formy miotlastej. Lepsze jest odcięcie wierzchołka na wysokości głównych gałęzi, które katalpa dobrze znosi. W razie potrzeby usuwa się też słabe albo uszkodzone gałęzie, aby wesprzeć młode i zdrowe pędy. Kiedy katalpa osiągnie już dojrzały wiek, wystarczy regularne prześwietlanie korony, aby utrzymać ładny kształt drzewa.

Dużą popularnością w ogrodach cieszy się szczepiona odmiana katalpy, tworząca kulistą koronę. Aby utrzymać kształt kuli, trzeba każdego roku od lutego do kwietnia wykonywać odpowiednie cięcie.

Jak przezimować katalpę?

Katalpa sprowadzona do Europy dobrze przystosowała się do naszych warunków klimatycznych i jest naprawdę zimoodporna. Jedynie młode drzewka przez pierwsze 2-3 lata powinny być zabezpieczane folią na zimę. Pnie starszych drzew surmii zaleca się bielić, podobnie jak drzewa owocowe. Ostre promienie słońca i mróz jednocześnie, mogą spowodować pękanie kory.

Kto chce być całkowicie pewny, że jego młode drzewo surmii dobrze przetrwa zimę, może je przez kilka lat hodować w pojemniku. Najlepiej zaopatrzonym w kółka, aby bez problemu przetransportować go z rośliną do zimowej kwatery. Starsze drzewa są wprawdzie zimoodporne, ale nie zaszkodzi zabezpieczyć je nieco przed mrozem. O tym, jak zabezpieczyć rośliny przed zimą, przeczytasz TUTAJ.

Katalpa w ogrodzie - jak pielęgnować to drzewko? [WIDEO]

 

4,7 (41 opinii)