Porady

Magnolie – najlepsze gatunki i odmiany do ogrodu

4,8 (5 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Pośród wszystkich ozdobnych drzew i krzewów trudno znaleźć takie, które dorównałyby urodą swoich kwiatów magnoliom. Niezwykłe kwiaty magnolii ozdobią każdy ogród, nadając mu egzotyczny nastrój i napełniając waniliowo-cytrynowym aromatem.

Liczne gatunki i odmiany magnolii, które mogą rosnąć w naszych ogrodach, można podzielić na dwie grupy:

  • kwitnące przed (względnie równocześnie) z rozwojem liści;
  • kwitnące po rozwoju liści.

Aby ułatwić wybór, przedstawiamy kilka odmian i gatunków magnolii z każdej z tych grup.

Magnolie z kwiatami rozwijającymi się przed liśćmi:

1. Magnolia naga (Magnolia denudata)

Jej ojczyzną są wschodnie i południowe Chiny. Dla naszych warunków roślina jest dostatecznie odporna na mróz. Niektóre jej mieszańce wytrzymują nawet -26°C. Białe kwiaty pojawiają się przed liśćmi w kwietniu. Mają dziewięć płatków i cytrynowy zapach. Kwiaty początkowo zamknięte w formie dzwonu, z czasem się otwierają. Ta magnolia dorasta u nas do ok. 6 m. Duże liście są odwrotnie jajowate.

Magnolia naga (Magnolia denudata)

2. Magnolia japońska (Magnolia kobus)

Pochodzi z północnej Japonii. Dorasta do 10 m wysokości i 6 m szerokości. Połyskujące liście są odwrotnie jajowate i mają 10-18 cm długości. Białe, duże kwiaty rozwijają się w kwietniu. Jest odporna na mróz (strefa 6a).

Magnolia japońska (Magnolia kobus)

3. Magnolia purpurowa (Magnolia lilliflora)

Ozdobny i kwiecisty krzew dorastający do 3 m wysokości. Ten gatunek pochodzi z Chin, jednak wcześnie został zadomowiony w Japonii. W Europie magnolia purpurowa jest znana od końca XVIII wieku. Odwrotnie jajowate liście mają długość 10-18 cm. Kwiaty i liście pojawiają się prawie jednocześnie w maju. Kwiaty składają się z sześciu płatków o długości ok. 10 cm i mają kształt zbliżony do kwiatów tulipana. Na zewnątrz są purpurowe, zaś od środka białe. Obok form dzikich istnieje też kilka odmian ogrodowych, z których najważniejsza jest Magnolia lilliflora ‘Nigra’.

Magnolia purpurowa (Magnolia lilliflora)

4. Magnolia wierzbolistna (Magnolia salicifolia)

Jej ojczyzną jest Japonia. Drzewo dorastające do 10 m o pokroju stożkowym. Liście – jak nazwa wskazuje – lancetowate, o długości ok. 12 cm. Białe, pachnące kwiaty o sześciu wąskich płatkach zakwitają w kwietniu. Magnolia wierzbolistna wymaga gleby kwaśnej.

Magnolia wierzbolistna (Magnolia salicifolia)

5. Magnolia Soulange’a (albo m. pośrednia) (Magnolia ×soulangeana)

Nazwa tej magnolii pochodzi od nazwiska francuskiego oficera (Etienne Soulange-Bodin), który zajął się ogrodnictwem i w 1820 roku wyhodował krzyżówkę magnolii nagiej z magnolią purpurową. Powstał niezwykły efekt, ze względu na piękne, duże kwiaty. Krzew osiąga wysokość do 5 m. Istnieje obecnie kilka odmian magnolii Soulange’a, które powstały z pierwotnej krzyżówki.

Magnolia Soulange’a (Magnolia ×soulangeana)

6. Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)

Wolno rosnący krzew o wysokości do 3 m. Pochodzi z Japonii. Ta magnolia jest mocno rozgałęziona i ma wąskie, ciemnozielone liście (ok. 5 cm x 10 cm). Białe, pachnące kwiaty mają wąskie płatki, co nadaje im kształt gwiazdy. Zaletą tej magnolii jest niewielki wzrost, przez co nadaje się do każdego ogrodu. Poza tym kwitną już dwuletnie rośliny, co też jest poważną zaletą tego gatunku.

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)

Magnolie z kwiatami po rozwinięciu liści

1. Magnolia drzewiasta (Magnolia acuminata)

Drzewo dorastające do 20 m wysokości. Jej ojczyzną są lasy na wschodzie Ameryki Północnej. Występuje od Zatoki Meksykańskiej do Ontario. Kwiaty są żółtozielone, lekko pachną i rozwijają się dopiero pod koniec maja i w czerwcu. Bardzo ozdobne są ogórkowate czerwone owoce tej magnolii. Ta roślina jest bardzo odporna na mróz (do -30°C).

Kiełkowski
Magnolia acuminata Blue Opal

2. Magnolia wielkolistna (Magnolia macrophylla)

Nazwa jest uzasadniona, jako że liście tej magnolii dorastają do 70 cm (90 cm) długości. Duże, kremowożółte kwiaty osiagają średnicę 30 cm.

Magnolia wielkolistna (Magnolia macrophylla)

3. Magnolia parasolowata (Magnolia tripetala)

Duże liście (50-60 cm) są parasolowato skupione na końcach pędów. Kwiaty zielonkawe na zewnątrz i białe wewnątrz rozwijają się w czerwcu i lipcu.

Magnolia parasolowata (Magnolia tripetala)

4. Magnolia Siebolda (Magnolia sieboldii)

Pochodzi z Japonii, gdzie dorasta do 7 m wysokości. U nas rośnie zwykle jako krzew ozdobny. Pachnące, białe kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu. Wymaga kwaśnej gleby.

 

4,8 (5 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba