Porady

Kwiaty w zimowym ogrodzie – jakie drzewa i krzewy kwitną zimą?

5 (2 opinie)

Zima jest czasem odpoczynku w ogrodzie. Jednak monotonna szarość wcale nie musi tam panować. Podczas gdy większość roślin opanował rodzaj zimowego snu, niektóre krzewy zdobią w tym czasie ogród kolorowymi kwiatami.

Istnieje szeroki wybór gatunków, które w łagodne, bezmroźne dni przynoszą nadzieję na nadchodzącą wiosnę. Kwitnące zimą rośliny można znaleźć zarówno pośród zimozielonych, jak i zrzucających liście gatunków. Często zakwitają przed rozwojem liści. Jasne, świeże barwy kwiatów wyglądają o tej porze roku, raczej smutnej i szarej, wyjątkowo efektownie.

1. Oczar (Hamamelis L.) – gwiazda zimowego ogrodu

Wolno rosnący, majestatyczny krzew o wyraźnie stożkowej koronie, rozwija swoje kwiaty w zależności od gatunku, odmiany i pogody od listopada do lutego. W ogrodach najczęściej sadzony jest oczar pośredni (Hamamelis x intermedia). Powstał ze skrzyżowanie oczaru omszonego z oczarem japońskim. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru i wilgotnej, przepuszczalnej, kwaśnej do neutralnej gleby. Osiąga wysokość do 4 m. Jesienią liście przybierają kolor od żółtego do czerwonego. Ten zimą kwitnący krzew występuje w wielu odmianach:

  • Hamamelis × intermedia 'Pallida'. Kwiaty są jasnożółte i pachnące. Kwitnie od grudnia do lutego.
  • Hamamelis × intermedia ‘Arnold Promis’. Kwiaty żółte. Rozwijają się w marcu.
  • Hamamelis × intermedia ‘Diane’. Ma szeroką, regularną formę. Karminowoczerwone kwiaty pojawiają się w lutym.
  • Hamamelis × intermedia ‘Orange Beauty’. Kwitnie od grudnia do marca. Kwiaty pomarańczowoczerwone, pachnące.
Oczar (Hamamelis L.) pięknie się prezentuje się zimową porą
Oczar (Hamamelis L.) pięknie się prezentuje się zimową porą

2. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

Wawrzynek należy do krzewów kwitnących przed rozwojem liści. Dorasta do ok. 1,5 m wysokości. Okazałe, różowofioletowe kwiaty pojawiają się w marcu, a kiedy zima jest łagodna – już w lutym. Piękne kwiaty roztaczają przyjemny, intensywny zapach. Po przekwitnieniu wawrzynek tworzy także czerwone, kuliste owoce. Owoce wawrzynka są one bardzo trujące i pod żadnym pozorem nie wolno ich spożywać!

Wawrzynek wilczełyko jest krzewem o dużych wymaganiach. Odpowiada mu tylko żyzna, świeża gleba o alkalicznym odczynie. Rośnie w cieniu albo półcieniu i źle reaguje na suszę, przesadzanie i przycinanie. Jest za to mrozoodporny i może być uprawiany nawet w regionach z surowymi zimami.

Wawrzynek wileczełko (Daphne mezereum) ma trujące owoce
Wawrzynek wileczełko (Daphne mezereum) ma trujące owoce

3. Kalina wonna (Viburnum farreri)

Kalina wonna - krzew rozgałęziony, gęsty, dorastający do 2 m wysokości. Ciekawe jest dekoracyjne przebarwianie się liści tej kaliny. Na początku okresu wegetacyjnego liście są brązowe, potem zielonawe i fioletowe jesienią. Kwiaty pojawiają się pod koniec grudnia albo na początku stycznia. Pączki kwiatowe przybierają barwę lekko różową, potem, kiedy się rozwijają, stają się białe. Dodatkową atrakcją tej rośliny jest intensywny zapach kwiatów. Kalina wonna nie ma specjalnych wymagań i dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych do półzacienionych.

Zapoznaj się: Co siać i sadzić w styczniu?

Kalina wonna ma intensywnie pachnące kwiaty
Kalina wonna ma intensywnie pachnące kwiaty

4. Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)

Kiedy większość ogrodowych krzewów czeka jeszcze na rozpoczęcie sezonu wiosennego, jaśmin nagokwiatowy startuje już z kwitnieniem. Krzew zakwita w korzystnych warunkach w lutym, zanim pojawią się liście. Ma szeroki pokrój z długimi i cienkimi gałęziami. Dorasta do 1,5 m wysokości. Kwiaty mają żółty kolor i wyrastają w kątach nierozwiniętych jeszcze liści. W kwietniu zaczynają wyrastać u rośliny błyszczące, ciemnozielone, ozdobne liście. Jaśmin wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby. Preferuje stanowiska osłonięte od wiatru.

Jaśmin nagokwiatowy ma piękne ozdobne liście
Jaśmin nagokwiatowy ma piękne ozdobne liście

5. Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Wrzosiec krwisty to zimozielona roślina okrywowa albo karłowaty krzew. Występuje w dużej liczbie odmian i kolorów. Kwitnie przez całą zimę. Ze względu na niewielki wzrost wrzosiec jest często uprawiany w skrzynkach na balkonie albo porasta większe powierzchnie w ogródkach wrzosowiskowych.

  • Erica carnea 'Eva'. Krzewinka o ciemnozielonych liściach, przebarwionych zimą na kolor brązowozielony. Czerwone kwiaty rozwijają się w lutym i marcu.
  • Erica carnea 'Aurea'. Niska odmiana o liściach żółtych latem i miedzianozielonych zimą. Purpurowofioletowe kwiaty rozwijają się od lutego do kwietnia.
  • Erica carnea 'Foxhollow'. Roślina o bardzo ozdobnych liściach. Początkowo brązowoczerwone stają się latem żółte, aby zimą przybrać kolor brązowożółty. Jasnoróżowe kwiaty pojawiają się w lutym i marcu.
Wrzosiec krwisty kwitnie przez całą zimę
Wrzosiec krwisty kwitnie przez całą zimę

6. Leszczynowiec skąpokwiatowy (Corylopsis pauciflora)

Krzew dorastający do ok. 1,5 m wysokości i szerokości. Pędy cienkie, lekko zwisające. Drobne, bladożółte kwiaty pojawiają się już w połowie marca. Potrzebuje gleby żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej i lekko kwaśnej do neutralnej. Nie znosi gleb wapiennych. Preferuje stanowiska w półcieniu.

Leszczynowiec ma piękne bladożółte kwiaty
Leszczynowiec ma piękne bladożółte kwiaty
5 (2 opinie)