Porady

Mrozoodporne krzewy – popularne propozycje do Twojego ogrodu

5 (1 opinia)

Mrozoodporne krzewy kwiatowe odgrywają ważną rolę w urządzaniu ogrodu. Są dekoracyjne, łatwe w pielęgnacji i mogą zmienić otoczenie domu w prawdziwy raj. Istnieje szeroki wybór krzewów o różnej wielkości i formie wzrostu, zimozielonych i zrzucających jesienią liście, gatunków i odmian o dużych i małych, prostych i pełnych, jak również mniej i bardziej pachnących kwiatach. Oto kilka przykładów krzewów odpornych na niskie temperatury.

10 mrozoodpornych krzewów do Twojego ogrodu

1. Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia)

Zimoodporny mieszaniec powstały ze skrzyżowania Forsythia suspensa (forsycja zwisła) i Forsythia viridissima należy do klasyki wcześnie kwitnących krzewów. Rozrasta się szeroko, a zwieszone pędy kwitną niezwykle obficie. Forsycja osiąga wysokość do 300 cm. Od kwietnia i maja jest obsypana złotymi, dzwonkowatymi kwiatami. Liście przybierają jesienią jaskrawy żółty kolor. Rośnie na słonecznych, ewentualnie półzacienionych stanowiskach. W miejscach cienistych roślina nie może w pełni rozwinąć swojej kwiatowej urody. Bardzo efektownie prezentuje się w grupach.

Forsycja pośrednia w ogrodzie
Forsycja pośrednia w ogrodzie

2. Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Wcześnie kwitnący migdałek rośnie jako gęsto rozgałęziony krzew o małych wymaganiach, dorastający do 200 cm wysokości. Jego piękne, pełne, różowe kwiaty pokazują się przeważnie przed rozwojem liści od kwietnia do maja. Na stanowisku słonecznym jego kwitnienie jest szczególnie efektowne. Owalne liście mają ciemnozielony kolor i są przed nadejściem zimy zrzucane. Migdałek może być szczepiony na pniu. Toleruje wszystkie rodzaje gleby ogrodowej. Bez problemu znosi nasze warunki klimatyczne z mroźnymi zimami włącznie.

Migdałek trójklapowy ma niewielkie wymagania
Migdałek trójklapowy ma niewielkie wymagania

3. Fotergilla większa (Fothergilla major)

Wolno rosnący krzew dorastający do 200 cm wysokości i podobnej szerokości. Na końcach pędów ma kwiatostany przypominające małe szczotki do butelek. Puszysty i lekki wygląd nadają kwiatostanom długie, nitkowate, białe pręciki. Liście fotergilli są duże (do 12 cm długości), skórzaste i podobne do liści olchy. Jesienią pięknie przebarwiają się na kolor czerwony, żółty i pomarańczowy. Jest odporna na mróz, a także choroby roślin i szkodniki. Wymagania ma niewielkie, rośnie na glebie o odczynie kwaśnym i lekko kwaśnym, na stanowiskach słonecznych i półzacienionych.

Fotergilla większa – mrozoodporny krzew. Jak go uprawiać?<<TUTAJ

Fotergilla większa - wolno rosnący krzew dorastający do 200 cm wysokości
Fotergilla większa - wolno rosnący krzew dorastający do 200 cm wysokości

 

Przeczytaj także: Wawrzynek – mrozoodporny krzew. Jak go sadzić i pielęgnować?

4. Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)

Odporny na mróz wysoki krzew albo niewielkie drzewo, osiągające wysokość 6-8 m. Ze względu na gęsty wzrost i cierniste gałęzie jest chętnie stosowany na żywopłoty. Białokremowe, pięciopłatkowe kwiaty są zebrane w pachnące podbaldachy. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Ciemnozielone liście przebarwiają się jesienią na kolor żółty. Jajowate albo kuliste owoce mają średnicę około 8 mm i kolor ciemnoczerwony do czerwonobrunatnego. W ogrodach głóg jednoszyjkowy uprawiany jest w wielu odmianach; od karłowych po kolumnowe, z liśćmi zielonymi i pstrymi. Może też być szczepiony na pniu. Lubi gleby żyzne i wapienne, ale rośnie też na uboższych.

Głóg jednoszyjkowy to krzew odporny na mróz
Głóg jednoszyjkowy to krzew odporny na mróz

5. Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Dorastający do 300 cm wysokości krzew jest ceniony za pięknie pachnące białe kwiaty. Rozwijają się od maja do czerwca, tworząc efektowny kontrast z zielenią liści. Zimoodporny i obficie kwitnący jaśminowiec wonny rośnie wyprostowany, tworząc z czasem rozłożyste i zwisające gałęzie boczne. Kwiaty o średnicy ok. 3 cm są czteropłatkowe, silnie pachnące i skupione po 5-9 sztuk. Lubi stanowisko słoneczne do półzacienionego. Preferuje gleby gliniaste, dobrze przepuszczalne, wapienne albo neutralne. Jest odporny na suszę i przycinanie. Bardzo dobrze znosi radykalne cięcie odmładzające co kilka lat. Jedna z odmian jaśminowca wonnego charakteryzuje się efektownymi, jasnożółtymi liśćmi.

Jaśminowiec wonny jest ceniony za pięknie pachnące białe kwiaty.
Jaśminowiec wonny jest ceniony za pięknie pachnące białe kwiaty.

6. Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis)

Łukowato wygięte pędy i obfite kwitnienie sprawiają, że klokwicja stanowi w ogrodzie niezwykle efektowny akcent. Krzew dorasta do 200 cm wysokości i podobnej szerokości. Liście ma eliptyczne, zielone, kwiaty białoróżowe, dzwonkowate z żółtą plamką. Kwitnie od maja do czerwca. Nie posiada specjalnych wymagań co do gleby, jest odporna na mróz i suszę. Preferuje stanowiska słoneczne i półzacienione.

Kolkwicja chińska kwitnie od maja do czerwca.
Kolkwicja chińska kwitnie od maja do czerwca.

7. Świdośliwa okrągłolistna (Amelanchier rotundifolia)

Świdośliwa prezentuje się od kwietnia do maja obsypana śnieżnobiałymi kwiatami. Początkowo ma wąski, wyprostowany pokrój, aby z czasem rozwijać wygięte gałęzie. Osiąga wysokość do 150-300 cm. Preferuje stanowiska słoneczne i półzacienione. Po przekwitnieniu tworzy czarne, jadalne jagody. Jesienią liście przebarwiają się efektownie.

Świdośliwa okrągłolistna pięknie prezentuje się w ogrodzie
Van den Berk Nurseries
Świdośliwa okrągłolistna pięknie prezentuje się w ogrodzie

8. Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia)

Kalmia jest zimozielonym i odpornym na mróz krzewem o luźnym, wyprostowanym pokroju. Rośnie wolno i po 10 latach osiąga wysokość 200-300 cm i szerokość ok. 150 cm. Liście kalmii są eliptyczne, duże, skórzaste, ciemnozielone z wierzchu i jaśniejsze pod spodem. Kwiaty są różowe o średnicy 2-2,5 cm, o oryginalnej budowie, zebrane w baldachogrona po ok. 40 sztuk. Kwitnie w czerwcu. Kwiaty tworzą efektowny kontrast z ciemną zielenią podobnych do laurowych liści. Lubi stanowiska słoneczne albo lekko zacienione, osłonięte. Gleba powinna być kwaśna, próchniczna, umiarkowanie wilgotna. W uprawie występuje w formie licznych kultywarów.

Kalmia jest zimozielonym i odpornym na mróz krzewem o luźnym, wyprostowanym pokroju.
Kalmia jest zimozielonym i odpornym na mróz krzewem o luźnym, wyprostowanym pokroju.

9. Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

Jest to średniej wielkości krzew stosunkowo odporny na mróz (podczas wyjątkowo mroźnych zim wymaga jednak zabezpieczenia). Ma wyprostowany pokrój z odchylającymi się na boki gałęziami. Dorasta do 300 cm wysokości. Liście krzewuszki są eliptyczne albo owalne z zaostrzonym końcem, zielone. Lejkowate, pięciokrotne kwiaty mają kolor różowy z zewnątrz i jaśniejszy od środka. Rozwijają się w maju i czerwcu, w kątach liści na zeszłorocznych pędach. Krzewuszka lubi stanowisko słoneczne ewentualnie lekko zacienione. Rośnie na każdej glebie ogrodowej od kwaśnej po lekko alkaliczną.

Krzewuszka cudowna zachwyca wyjątkowymi kolorami
Krzewuszka cudowna zachwyca wyjątkowymi kolorami

10. Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)

Krzew rodzimego pochodzenia, który doczekał się wielu odmian hodowlanych. Trzmielina początkowo rośnie wyprostowana, a z wiekiem staje się rozłożysta ze zwieszonymi gałęziami. Dorasta do wysokości 200-400 cm. Koronę ma luźną, liście eliptyczne o długości 3-8 cm. Kwiaty są niepozorne, drobne, zebrane w baldachogrona, pojawiają się w maju. Oryginalną ozdobę krzewu stanowią owoce trzmieliny w formie różowokarminowych, czterokomorowych torebek. Pękające torebki odsłaniają nasiona w pomarańczowych osnówkach. Całość wygląda bardzo dekoracyjnie. Trzmielina dobrze rośnie zarówno w cieniu pod drzewami, jak i w słońcu. Obfite kwitnienie i owocowanie wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego. Jest całkowicie odporna na mróz.

Trzmielina pospolita dorasta do wysokości 200-400 cm.
Trzmielina pospolita dorasta do wysokości 200-400 cm.
5 (1 opinia)