Jak odróżnić klon palmowy od jawora?
Rodzaj botaniczny klon (Acer L.) liczy – w zależności od źródła - od 110 do 200 gatunków. Wiele z nich ma znaczenie gospodarcze dla pozyskania drewna albo wyrobu syropu i cukru (klon cukrowy, klon srebrzysty), a niektóre są sadzone w parkach i ogrodach jako rośliny ozdobne. Sadząc drzewo w ogrodzie warto wiedzieć, co z niego wyrośnie. Oto kilka cech, które pomogą odróżnić klon palmowy od klonu jaworu.
Klon jawor (Acer pseudoplatanus L.) – jak wygląda?
1. Pochodzenie
Jawor jest gatunkiem rodzimym, w naturalnych warunkach występuje w lasach górskich i wyżynnych. Na nizinach rośnie w nasadzeniach sztucznych jako drzewo ozdobne.
2. Wzrost i pokrój drzewa
Drzewo dorastające 25-30 m wysokości, a w leśnym drzewostanie nawet do 40m. Pojedynczo rosnące egzemplarze jaworu mogą rozwijać koronę do 25 m szerokości. Korona młodego jawora jest zwykle jajowata, a w starszym wieku szerokoowalna. Kora młodych drzew jest szarobrązowa, starszych jasnoszara, łuszcząca się cienkimi płatami, jak u platana (stąd łaciński epitet gatunkowy).
3. Liście jawora
Liście klonu jaworu są pięcioklapowe, ciemnozielone na górnej stronie i białawe lub sinozielone na stronie dolnej. Klapy liści są lekko zaokrąglone, brzegi wrębne lub piłkowane. Osiągajądługość 8-16 cm. Zatoki klap są dosyć głęboko i ostro wycięte. W ogonkach liściowych jaworu nie ma soku mlecznego. Szczególnie pięknie wyglądają liście tego gatunku jesienią, kiedy przebarwiają się na kolor złotożółty do jasnoczerwonego.
4. Kwiaty
Jawor zaczyna kwitnąć w wieku 25-30 lat (w drzewostanie 40). Dopiero po rozwinięciu liści w maju albo czerwcu pojawiają się niepozorne, żółtawozielone kwiaty zebrane w zwisające wiechy przypominające grona. Kwiaty są zwykle obupłciowe, jednak często zdarza się, że zanika słupek albo pręciki i kwiat staje się jednopłciowy.
5. Owoce
Bardzo efektowne są oskrzydlone owoce jaworu, dojrzewające we wrześniu i październiku. Skrzydełka są ustawione pod kątem ostrym ok. 60°. Długość skrzydlaków wynosi do 6 cm. Dzięki tym skrzydełkom nasiona jaworu są roznoszone przez wiatr na duże odległości. Orzeszki są kuliste, często pozostają na drzewie przez zimę.
6. Odmiany jawora
W ogrodach raczej rzadko spotyka się gatunki botaniczne roślin. Zwykle hodowcy starają się uzyskać jakąś szczególnie dekoracyjną cechę kultywaru, która wyróżnia go od innych.
- ‘Atropurpureum’ – Pokrój rozłożysty, wzrost 20-25 m. Efektowne czerwone do purpurowoczerwonego zabarwienie dolnej strony liści, podczas gdy ogólnie drzewo wygląda na ciemniejsze.
- ‘Brillantissimum’ – Krzew średniej wielkości albo niewielkie drzewo o zwartej, zaokrąglonej koronie. Wiosną liście mają kolor żółto-różowy, później złotożółty i wreszcie jasnożółty z plamami.
- ‘Erectum’ – Drzewo do 12-20 m wysokości. Korona smukła, z czasem bardziej jajowata. Odmiana wrażliwa na utrzymującą się suszę i upał.
- ‘Leopoldii’ – Wysokość do 18 m. Korona szeroko piramidalna. Liście jasnożółte, z plamami, rozwijające się mają lekkie zabarwienie różowe.
- ‘Negenia’ – Drzewo wysokie do 30 m, ale o wąskiej, piramidalnej koronie. Odmiana bardziej odpowiednia do klimatu miejskiego niż dziki gatunek.
W ogrodzie możliwa jest również uprawa klonu zwyczajnego.
Klon palmowy (Acer palmatum Thunb.) – charakterystyka
1. Pochodzenie klona palmowego
Klon palmowy, w przeciwieństwie do jawora, jest gatunkiem egzotycznym; jego ojczyzną jest Japonia i Korea Południowa.Z palmą nie ma oczywiście nic wspólnego, a nazwa nawiązują prawdopodobnie do klapowanych w formie dłoni liści. Europejską karierę klon palmowy rozpoczął pod koniec XVIII wieku, kiedy szwedzki botanik Carl Thunberg przywiózł sadzonki z Japonii.
2. Wzrost i pokrój drzewa
W naturalnym środowisku klon palmowy rośnie zwykle jako drzewo z wieloma pniami i rozłożystą, luźną koroną. Jego cienkie konary i gałązki robią wrażenie bardzo eleganckich i filigranowych. Dorasta w naszych warunkach do 5-7 m wysokości, a rosnąc na otwartej przestrzeni tworzy równie szeroką koronę. Kora jest gładka, szarooliwkowa z podłużnym, delikatnym rysunkiem.
3. Liście klona palmowego
Liście są najczęściej pięcio-, siedmio-, a rzadko dziewięcioklapowe. Szerokość i długość liści wynosi 6-10 cm. Są głęboko powcinane, rozwijają się jako świeżo zielone, a jesienią przebarwiają się na kolor złotożółty do karminowoczerwonego. Różne odmiany hodowlane wykazują odbiegające od dzikiego gatunku formy i kolory liści.
4. Kwiaty
Drobne, obupłciowe kwiaty rozwijają się w maju. Są zebrane w kątach liści w purpurowe grona, tworząc miły kontrast ze świeżą zielenią liści.
5. Owoce
Jak prawie wszystkie klony tworzy typowe oskrzydlone orzeszki. Skrzydełka są ustawione pod dosyć rozwartym kątem. Owoce początkowo w kolorze czerwonego wina przebarwiają się późnym latem na brązowo.
6. Odmiany klona palmowego do ogrodu
Klon palmowy jest popularną rośliną uprawianą w ogrodach. Wyhodowano wiele odmian krzewu o ciekawej formie liści i barwie, np.:
- ‘Bloodgood’
- ‘Golden Treasure’
- ‘Orange Dream’
- ‘Rainbow’
- ‘Shaina’
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.