Porady

Klon zwyczajny w ogrodzie. Opis drzewa i uprawa

4 (1 opinia)

Klon zwyczajny (Acer platanoides) jest prawdziwym zwiastunem wiosny, ponieważ jako jedno z pierwszych drzew okrywa się po zimie zwiewną, jasnozieloną mgiełką. Odpowiedzialne za to nie są jednak jego liście, ale żółtawozielone baldachogrona kwiatów, które rozwijają się przed liśćmi. Kto ma w swoim ogrodzie wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wysokie drzewo z rozłożystą koroną, klon zwyczajny będzie doskonałym wyborem

Drzewo jest łatwe w pielęgnacji, mocne i odporne na większość chorób i szkodników. Poza tym wspaniale wygląda jesienią, kiedy liście stają się złote, pomarańczowe albo czerwone.

Klon zwyczajny jest tak atrakcyjnym drzewem, że dla celów ogrodowych wyhodowano mnóstwo kultywarów o jeszcze bardziej interesujących cechach. Poniżej kilka przykładów.

Odmiany klonu zwyczajnego do ogrodu

  • ‘Globosum’. Rozpoznawalny po swojej gęsto rozgałęzionej, kulistej koronie. Często bywa sadzony w formie szczepionej na pniu. Osiąga niewielką wysokość (do 6 m). Liście przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy.
  • ‘Crimson King’. Zwany „krwawym klonem”. Drzewo o ciemnoczerwonych, purpurowych liściach. Czerwonopomarańczowe kwiaty pojawiają na gałęziach przed liśćmi. Młode liście są pomarszczone i wygładzają się dopiero z czasem. Dorasta do 15 m.
  • ‘Drummondii’. Jasnozielone liście tej odmiany są biało obrzeżone i z plamkami. Dorasta do 15 m wysokości i tworzy koronę kulistą do piramidalnej. Szczególnie ciekawe są jego żółte pachnące kwiaty.
  • ‘Nowusch’. Niemiecka odmiana idealna do uprawy w pojemniku. Drzewko dorasta tylko do 2 m wysokości, a korona osiąga szerokość metra. Liście są ciemnozielone i lekko pofalowane. Rośnie wolno – ok. 5 cm na rok).
  • 'Faassen’s Black'. Zwraca uwagę ciemnymi, brązowoczerwonymi, prawie czarnymi liśćmi z lekkim połyskiem. Kwiaty są również purpurowe, a liście przebarwiają się jesienią na kolor czerwony. Dorasta do 20 m, potrzebuje dużo miejsca.

Jak uprawiać klon zwyczajny? 7 zasad

Uprawa klonu zwyczajnego jest mało skomplikowana. Pewne zasady muszą być jednak zachowane.

1. Stanowisko i podłoże dla klonu zwyczajnego

Klon zwyczajny nie ma specjalnych wymagań, co do miejsca. Korzystne jest jednak stanowisko słoneczne do półzacienionego. Do równomiernego wzrostu potrzebna jest odpowiednia przestrzeń. Tylko w ten sposób klon może się na wszystkie strony rozrastać.

Dla klonu ważna jest dobra przepuszczalność gleby. Nie znosi zastoju wody. Zalecany jest lekko kwaśny odczyn gleby. W razie potrzeby można zastosować domieszkę ziemi dla różanecznika. Z reguły wystarcza normalna ziemia ogrodowa.

2. Klon zwyczajny – jak sadzić to drzewo?

Dobrze jest podczas sadzenia dodać na dno jamki nieco nawozu organicznego. Bryła korzeniowa powinna być wcześniej dobrze namoczona w wodzie. Potrzebny jest palik, przytrzymujący młode drzewko.

Podsadzanie pod klonem bylin albo innych roślin jest niekorzystne, ponieważ wytwarza on gęsty system korzeni także tuż pod powierzchnią. Pewnym rozwiązaniem jest umieszczenie w ziemi podczas sadzenia klonu pustych pojemników, w których można później posadzić rośliny.

Odmiany klonu zwyczajnego do ogrodu
Odmiany klonu zwyczajnego do ogrodu

3. Podlewanie i nawożenie drzewa

W pierwszych latach po posadzeniu klon potrzebuje znacznie więcej wody, niż w starszym wieku. Bezwzględnie należy unikać nadmiaru wilgoci. Raz dobrze zaaklimatyzowane i ukorzenione drzewo radzi sobie samo z zaopatrzeniem w wodę. Dodatkowe nawadnianie jest celowe tylko podczas długotrwałej suszy i upałów. Raz albo dwa razy w roku można wzbogacić ziemię dawką ogrodowego kompostu.

4. Jak przycinać klon zwyczajny w ogrodzie?

Uroda klonu rozwija się najpiękniej, kiedy pozwoli się drzewu na swobodny wzrost. Nawet kulista odmiana ‘Globosum’ nie musi być przycinana, ponieważ zaokrąglona korona jest jej cechą wrodzoną. Wystarczy skorygować wyrastające poza formę gałęzie.

Klon należy do drzew, które źle znoszą przycinanie, wolno zabliźniają rany i są skłonne do „krwawienia”. W miejscach cięcia, gdzie wypływa sok, grzyby, bakterie i inne patogeny mają dogodną okazję do zasiedlania.

Klon zwyczajny powinno się możliwie rzadko przycinać i co najwyżej raz w roku lekko prześwietlać. Cięcie prześwietlające wykonuje się możliwie wczesną wiosną albo późnym latem.

Jeżeli nie da się uniknąć większego cięcia, trzeba zabieg wykonać późno latem i w żadnym wypadku w okresie wzrostu. Pod koniec okresu wegetacji ilość soku w drzewie zmniejsza się, spada też ciśnienie w jego przewodach i drzewo traci mniej soku.

5. Zimowanie klonu zwyczajnego

Z zimowaniem klonu zwyczajnego nie ma żadnego problemu, ponieważ znosi temperatury do -30°C i niższe. Jedynie młode drzewka albo świeżo posadzone wymagają nieco osłony. Klon uprawiany w pojemniku musi być zabezpieczony przed mrozem, aby ziemia wokół bryły korzeniowej całkiem nie przemarzła.

6. Jak rozmnażać klon?

Najprostszą i skuteczną metodą jest rozmnażanie klonu z sadzonek pędowych. Najlepszą porą jest wczesna wiosna albo późna jesień. Drzewo nie powinno być w fazie pełnej obfitości soku. Ogrodnicy-hobbyści mogą spróbować również siewu nasion klonu. Różne odmiany klonu są rozmnażane przez szczepienie. Ta metoda wymaga jednak pewnego doświadczenia.

4 (1 opinia)