Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w wiejskim stylu?
Ogród wiejski – z pewnością najbardziej romantyczny i naturalny ze wszystkich ogrodów. Kolorowa mieszanka roślin ozdobnych i użytkowych, których najróżniejsze formy, barwy i aromaty tworzą niepowtarzalną kompozycję. Chociaż wygląda tak naturalnie, wszechstronny ogród wiejski musi być dobrze zaplanowany.
Początki ogrodu wiejskiego jako stylu ogrodowego leżą w kulturze ogrodu chłopskiego albo klasztornego, który w przeszłości służył głównie do samozaopatrzenia. Na małej powierzchni rosły rośliny uprawiane do spożycia obok ziół i pojedynczych kwiatów. Chociaż do dyspozycji było mało miejsca, ogród musiał być przez cały rok pożyteczny, a jego wykorzystanie dobrze przemyślane.
Ogród wiejski jest idealną kompozycją kwiatów, ziół, warzyw i owoców. Oto kilka rad, jak go poprawnie założyć i obsadzić.
Jak wygląda stylowy ogród wiejski?
Ogród w wiejskim stylu jest podzielony ścieżkami na kwadraty albo wielokąty. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć dziki, to ta podstawowa struktura nadaje ogrodowi porządek i budzi sympatię. Kto chciałby być szczególnie romantyczny, może pośrodku ogrodu postawić studnię, okrągłą rabatę albo coś w tym rodzaju, a wejście do ogrodu ozdobić różaną pergolą. Dobrze wygląda na pewno mocny rabarbar w centrum razem z kilkoma niewysokimi ziołami albo kwiatami.
Rabaty po obu stronach ścieżki są wyraźnie zaznaczone, często małymi żywopłotami z bukszpanu. Bukszpan coraz częściej trafia do wiejskich ogrodów i wydaje się być bardziej praktycznym rozwiązaniem, niż na przykład obramowania rabat z kamieni albo plecionych z leszczyny płotków.
W bardzo dużym ogrodzie dzieli się poszczególne kwartały na mniejsze zagonki, które oddziela się bukszpanem albo małym płotkiem.
Ogród wiejski – dobre planowanie to połowa sukcesu
Wytyczone ścieżki, dokładnie ulokowane płotki i żywopłoty, a do tego różnorodność roślin – każdy wiejski ogród jest sam w sobie małym dziełem sztuki musi być dobrze obmyślony. Nawet jeśli powierzchnia jest niewielka, plan powinien być koniecznie wykonany.
Najlepiej nadaje się na wiejski ogród słoneczna, południowa strona działki, gdzie rośliny zielne i drzewa znajdą dosyć światła. Na planie dobrze jest zaznaczyć miejsca najbardziej nasłonecznione, aby tam właśnie posadzić światłożądne gatunki. Rosnące już drzewo można wykorzystać do ocienienia rabaty. Do tego celu nadaje się też szybko rosnący żywopłot.
Każdy wiejski ogród ma swoją strukturę
Chociaż wygląda pstrokato, oparty jest na prostych zasadach. Dzieli się co najmniej na cztery sektory. Jeśli miejsca jest pod dostatkiem, można każdy sektor podzielić na mniejsze rabaty. Symetryczny układ uzyskuje się między innymi poprzez wytyczenie ścieżek ogrodowych. Dwie główne drogi, które oddzielają ćwiartki powierzchni, prowadzą do centrum ogrodu. Między rabatami można znaleźć mniejsze dróżki. Małe żywopłoty i płotki otaczają rabaty, podkreślając strukturę całości. W obrębie rabat nie ma zwykle wyraźnego podziału na warzywa, zioła i rośliny ozdobne.
Początki ogrodu wiejskiego jako stylu ogrodowego leżą w kulturze ogrodu chłopskiego albo klasztornego, który w przeszłości służył głównie do samozaopatrzenia. Na małej powierzchni rosły rośliny uprawiane do spożycia obok ziół i pojedynczych kwiatów.
Jakie ścieżki ogrodowe do ogrodu w stylu wiejskim?
W wiejskim ogrodzie na próżno szukać brukowanych nawierzchni – ziemia nie powinna być na stałe zamknięta. Na ścieżki wybiera się naturalne, miękkie materiały, jak ściółka z kory. Pachnie korzennie i chroni glebę przed wysuszeniem, a na dodatek – co jest miłym efektem ubocznym – utrudnia wzrost chwastów. Ale również ścieżki trawiaste (do chodzenia boso) albo żwirowe mogą być brane pod uwagę.
Jakie rośliny wybrać do wiejskiego ogrodu?
1. Byliny
Raz posadzone byliny zapewnią, przy dobrej pielęgnacji, radość na długie lata. Ostróżka, łubin, przegorzan, dzwonki i serduszka kwitną każdego roku napełniając wiejski ogród barwnym przepychem. Aby całość nie wyglądała zbyt dziko, takie krzewy, jak kalina albo hortensja stworzą odpowiedni kontrast.
2. Kwiaty
Efektowną i pełną kolorów różnorodność zapewnią w ogrodzie na przykład nasturcje, klarkie, ślazówki albo nagietki. Rośliny jednoroczne muszą być wprawdzie każdego roku wysiewane na nowo, ale też przez to są takie piękne. Idealnie sprawdzą się też występujące w różnych kolorach stokrotki, nadające się też do uprawy na balkonie.
3. Warzywa i zioła, czyli rośliny użytkowe
Dopiero dzięki warzywom i ziołom wiejski ogród nabiera swojego specjalnego wdzięku. Ogórki, pomidory, groch i fasola, ale też kalafior i rzodkiewka rosną tam wspaniale. Zioła kuchenne, jak rozmaryn, cząber albo koper nadadzą smak potrawom. Łatwo się przekonać, że zerwane we własnym ogrodzie smakują najlepiej.
4. Rośliny na obramowanie rabat, płotów i murów
Szczególnie dekoracyjnie wyglądają żywopłoty z bukszpanu. Dają się dobrze formować i nadają ogrodowi przejrzystą strukturę. Alternatywę mogą stanowić niskie byliny, jak lawenda, floks wiechowaty, smagliczka i żagwin.
Drewniane płoty zapewniają roślinom pnącym elegancką podporę. Niskie murki z kamienia dodają ogrodowi wdzięku. Szczególne efekty wnosi cegła i piaskowiec.
Komentarze