Porady

Stokrotki – idealne rośliny na balkon. Jak uprawiać?

5 (1 opinia)

Każdy chyba zna już od dzieciństwa małe kwiaty stokrotek zrywane na trawniku albo podczas spacerów na łące. A kiedy napotka się pośród wyrastających świeżo źdźbeł trawy białe kwiatki z żółtym sercem, wiadomo, że wiosna jest znowu z nami. O uprawie stokrotek przeczytasz w naszym artykule!

Dziko rosnąca stokrotka pospolita (Bellis perennis) jest byliną z rodziny astrowatych, spotykaną często na łąkach, pastwiskach i trawnikach. Nazwa naukowa nadana roślinie przez Linneusza oznacza po łacinie bellis = piękna, miła i perennis = trwała, wieloletnia.

Znana od wieków stokrotka nie tylko zwracała uwagę subtelną urodą swoich kwiatów, ale była też ceniona jako roślina lecznicza. Spotykana powszechnie dziko rosnąca stokrotka jest botanicznym gatunkiem Bellis perennis, jednym z 15 gatunków tego rodzaju. W uprawie natomiast występują przeróżne kultywary, wyhodowane na bazie tej właśnie sympatycznej stokrotki pospolitej nazywanej też łąkową.

Można doniczki i skrzynki ze stokrotkami zestawiać kolorami, albo tworzyć kontrastowe kompozycje.

Wzrost i wygląd stokrotek

Stokrotki są roślinami zielnymi wieloletnimi. Odmiany uprawne stokrotki, czyli wspomniane kultywary, osiągają wysokość od 15 cm do 30 cm i są wyraźnie większe od dzikiej formy swoich przodków. Kwiaty mają duże, efektowne, często pełne.

Czy to na ogrodowej rabacie, czy w balkonowej skrzynce – stokrotki nie potrzebują zbyt żyznej ziemi.
Czy to na ogrodowej rabacie, czy w balkonowej skrzynce – stokrotki nie potrzebują zbyt żyznej ziemi.

Liście stokrotki są zebrane w różyczkę, mają kształt odwrotnie jajowaty albo łopatkowy, zwężają się tworząc ogonek liściowy. Liście mają długość do 4 cm i szerokość do 2 cm.

Stokrotki należą do kwiatów wiosennych. Od marca rozwijają się na wysokich do 20 cm łodyżkach różowe, czerwone albo białe, pełne albo pojedyncze koszyczki kwiatów. Kwitnienie trwa od marca do listopada. Kiedy zima jest bezśnieżna i bez mrozów, kwiaty stokrotek można spotkać w tym okresie.

Jak to zwykle z rodziną astrowatych bywa, również u stokrotek to, co nazywamy potocznie kwiatem, jest w rzeczywistości licznym zbiorem pojedynczych kwiatów, tworzących koszyczek. Na zewnętrznej części koszyczka skupione są białe, różowe albo czerwone kwiaty języczkowe żeńskie. Żółte serce wewnątrz koszyczka tworzą obupłciowe kwiaty rurkowe.

Stokrotki czują się szczególnie dobrze w substracie umiarkowanie wilgotnym.

Stokrotki – idealne kwiaty na balkon i taras

Mało wymagające stokrotki doskonale nadają się do uprawy w skrzynkach i pojemnikach, i już od marca przemieniają balkon albo taras w barwne morze kwiatów. W zależności od tego, jaki kolor jest przez domowników preferowany, można obsadzić balkon białymi, czerwonymi albo różowymi stokrotkami. Obok kwiatów jednobarwnych są też takie, których środek świeci złotym kolorem. Istnieją też odmiany stokrotek o pełnych kwiatach spłaszczonych albo kulistych niczym barwne pompony. Z pewnością na balkon nadają się stokrotki afrykańskie.

Można doniczki i skrzynki ze stokrotkami zestawiać kolorami, albo tworzyć kontrastowe kompozycje.

Pod względem podlewania stokrotki są bardzo mało wymagające.
Pod względem podlewania stokrotki są bardzo mało wymagające.

Stanowisko odpowiednie dla stokrotki

Stokrotki lubią na balkonie miejsca słoneczne do półzacienionego. Już w pierwszych promieniach wiosennego słońca, a nawet łagodnej zimy, rozwijają koszyczki swoich kwiatów.. Jeśli miejsce będzie zbyt zacienione, odbije się to na obfitości kwitnienia. Podczas gdy te dzikie stokrotki nie mają większych wymagań i rosną nawet na ubogich glebach, to odmiany ogrodowe lubią gleby przepuszczalne, lekko gliniaste. Rosną dziko na odkrytych łąkach i koszonych trawnikach. Do doniczek nadaje się zwykła ziemia kwiatowa.

Stokrotki dobrze jest ustawić w skrzynkach i pojemnikach w pobliżu miejsca odpoczynku na balkonie, ponieważ nie przyciągają one os. Miejsce do siedzenia w ogrodzie, gdzie posadzi się na przykład pełne stokrotki, dalie, bodziszki, forsycje, hybrydy bratków albo hiacynty, nie będzie narażone na wizytę tych owadów.

Znana od wieków stokrotka nie tylko zwracała uwagę subtelną urodą swoich kwiatów, ale była też ceniona jako roślina lecznicza.
Pinterest
Znana od wieków stokrotka nie tylko zwracała uwagę subtelną urodą swoich kwiatów, ale była też ceniona jako roślina lecznicza.

Podlewanie i nawożenie stokrotek na balkonie

Czy to stokrotki na ogrodowej rabacie, czy w balkonowej skrzynce – nie potrzebują zbyt żyznej ziemi. Przeciętna ziemia kwiatowa albo ogrodowa w zupełności je satysfakcjonuje. Ponieważ te rośliny są dosyć oszczędne w gospodarowaniu składnikami odżywczymi, nie wymagają regularnego zasilania nawozem. Podanie od czasu do czasu dawki nawozu do skrzynki albo doniczki ze stokrotkami jest wystarczające. Jeżeli rośliny są posadzone obok tarasu na rabacie, a ziemia jest raczej uboga, można podlać je dwa razy w miesiącu niewielką dawką nawozu. Dodatkowo można podczas sadzenia dodać na dno jamki nieco nawozu organicznego.

Stokrotki czują się szczególnie dobrze w substracie umiarkowanie wilgotnym. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby ziemia nie była zbyt mokra i nie powstawały zastoje wody. Tego najlepiej unikać już zawczasu, przewidując w skrzynce albo doniczce warstwę drenażową i otwór odpływowy.

Zarówno na rabatach, jak i w skrzynkach i doniczkach stokrotki są nieco wrażliwe na chłód.

Pod względem podlewania stokrotki są bardzo mało wymagające; w naturalnym środowisku często przychodzi im rosnąć na suchych pastwiskach i łąkach. Jedynie podczas dłuższych okresów suszy i upałów nie mają nic przeciwko porcji wody. Stokrotki w doniczce muszą oczywiście być regularnie podlewane, zwłaszcza jeśli są stawione pod dachem. Ale nadal obowiązuje zasada: ziemia może być wilgotna, ale bez przesady.

Zarówno na rabatach, jak i w skrzynkach i doniczkach stokrotki są nieco wrażliwe na chłód.
Zarówno na rabatach, jak i w skrzynkach i doniczkach stokrotki są nieco wrażliwe na chłód.

Jak przycinać stokrotki? 

Chociaż to brzmi trochę komicznie, biorąc pod uwagę wielkość roślin, ale stokrotki mogą być przycinane. Wykonuje się ten zabieg wtedy, gdy wieloletnie stokrotki mają pozostać w tym miejscu, gdzie zostały posadzone. Wtedy przekwitłe kwiatostany usuwa się natychmiast, aby nie dopuścić do samosiewu.

Wysiew, sadzenie i zimowanie stokrotek na balkonie

Najprościej jest kupić sadzonki i przesadzić je do skrzynek na balkonie. Jeśli ktoś chce wyhodować stokrotki samodzielnie z nasion, powinien wysiać je między majem i lipcem. Kwiaty pojawią się wtedy w przyszłym roku. Możliwe jest wysianie nasion stokrotek w mieszkaniu jeszcze na początku lutego. Zakwitną najczęściej bardzo późno i mało obficie. Trzeba pamiętać, aby nasiona siać płytko i nie pozwolić im wyschnąć – oczywiście bez tworzenia zastoju wody. Po jednym do dwóch tygodni kiełkowania siewki rozwiną się małe roślinki.

Chociaż to brzmi trochę komicznie, biorąc pod uwagę wielkość roślin, ale stokrotki mogą być przycinane.

Zarówno na rabatach, jak i w skrzynkach i doniczkach stokrotki są nieco wrażliwe na chłód. Kupowane wiosną sadzonki są wyhodowane w szklarniach i mogą nie znieść spadku temperatury poniżej zera. Dlatego też sadzonki należy powoli hartować, a w razie prognozowanych przymrozków, przykryć je świerkowymi gałęziami.

Można je na kres zimy przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia, albo przezimować na balkonie. Dla ochrony przed mrozem trzeba pozostawione na zewnątrz rośliny przykryć warstwą gałęzi świerkowych. Także w okresie zimy bryła korzeniowa rośliny nie powinna całkowicie przesychać. Zabezpieczone i pielęgnowane stokrotki bez problemu przezimują i zakwitną na wiosnę.

5 (1 opinia)