Porady

Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w stylu greckim?

5 (1 opinia)

Każdy szczęśliwy posiadacz własnego domu i działki na pewno nie raz zastanawiał się, jak urządzić otaczają przestrzeń z pożytkiem i wygodą. Grecy, którzy większą część wolnego czasu spędzają na świeżym powietrzu, obmyślili wszystkie elementu ogrodowego projektu już kilka tysięcy lat temu.

Charakterystyczne cechy greckiego ogrodnictwa są w pierwszym rzędzie podyktowane klimatycznymi warunkami kraju. Na obszarze śródziemnomorskim lato bywa gorące i suche, a zima – wilgotna; w wielu regionach odczuwa się też silny wpływ morza. Spośród ogromnej różnorodności roślin występujących w regionie, Grecy przez całe wieki wybierali te, które dostępowały zaszczytu osiedlenia na klombach i rabatach.

Aranżacja ogrodu w greckim stylu – krok po kroku

Oto kilka wskazówek, jak zrobić na swojej działce ogród w greckim stylu:

1. Kolory i materiały w ogrodzie greckim

Dominującymi barwami greckiego stylu są biel i błękit. W takiej właśnie kombinacji przypominają natychmiast szumiące morze, promienie słońca i białe chmury na błękitnym niebie. Wprowadzając do ogrodu białe i niebieskie akcenty, ma się już w połowie osiągnięty śródziemnomorski styl greckich wysp. W gorącym klimacie otaczające ogród ściany maluje się na biało albo na inny jasny kolor, który odbija promienie słońca.

Inna ważna reguła mówi, aby oszczędnie gospodarować w greckim ogrodzie drewnem, ponieważ w przeciwieństwie do regionów położonych na północ od Alp, południowe nie są zbyt bogate w lasy. Tradycyjnymi materiałami są tam kamienie i kuty metal, jako zastępstwo drewna. Zamiast tworzyć rustykalne budowle z drewna trzeba sięgnąć po metal. Dotyczy to zarówno wyboru odpowiednich mebli ogrodowych, pergoli, bram ogrodowych i balustrad, jak i mniejszych akcesoriów, jak lampy, kwietniki itp.

Odkąd bogini Atena przekazała Grekom pierwsze drzewo oliwne – tak przynajmniej mówią legendy – mieszkańcy Hellady odnoszą się do niego z miłością i szacunkiem. Trudno sobie wyobrazić grecki ogród bez oliwek!

2. Styl śródziemnomorski – funkcjonalność elementów

Podczas urządzania ogrodu śródziemnomorskiego w greckim stylu trzeba pamiętać o zasadzie, aby piękne rzeczy były funkcjonalne. Przy wszystkich pytaniach o wzór i styl nie należy zapominać, że ogród i taras pełnią określone funkcje i nie są jedynie pustą dekoracją. Są przestrzenią mieszkalną na wolnym powietrzu. Szczególnie w klimacie śródziemnomorskim ogród jest w gruncie rzeczy chłodnym pomieszczeniem. Zacieniony, chłodny wewnętrzny ogród znali już starożytni Persowie, Grecy (perystyl) i Rzymianie (hortus).

W ogrodzie greckim dominuje biel i błękit
Fine Art America
W ogrodzie greckim dominuje biel i błękit

3. Ogród w stylu greckim – ponadczasowość i patyna

Wiadomo, że obszar śródziemnomorski już na długo przed początkiem naszej ery był zamieszkany przez różne wysoko rozwinięte kultury. Odczuwa się to całkiem nieświadomie, przechodząc uliczkami greckich miast i wiosek. Właśnie ten specyficzny urok, śródziemnomorską ponadczasowość i lekkość powinno się próbować uchwycić, urządzając przydomowy ogród. Grecki ogród powinien wyglądać tak, jak gdyby pozostawał w tej formie od zawsze. A do tego potrzebna jest patyna na kamieniach i drewnie. Mury należy tak ustawiać, aby drobne roślinki mogły się w nich osiedlić i wyrastać ze szczelin i fug. Bardzo nieromantycznie wygląda natomiast coraz częściej spotykana niestety „kuchenna sterylność”, panująca na większości tarasów i w ogrodach. To nie pasuje do śródziemnomorskiego stylu i jeśli kogoś razi brak idealnego porządku, powinien raczej zainteresować się stylem nowoczesnym w ogrodzie albo na przykład eleganckim ogrodem francuskim.

Tam, gdzie trzeba użyć drewna, na przykład do budowy pergoli, dobrze jest kupić nieobrobione drewno twardych gatunków liściastych, jak buk, dąb, robinia. To drewno już po krótkim czasie uzyska srebrzystą patynę. Natomiast pokryte brązową lazurą drewno świerkowe absolutnie się nie nadaje. Jeśli można, dobrze jest stosować jasny kamień wapienny, który z natury posiada zabarwienie pożądanej śniedzi.

Przeczytaj także: Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w stylu chińskim?

4. Jakie rośliny do ogrodu w stylu greckim?

Powiew ponadczasowości pomagają sprowadzić do ogrodu rośliny. Urządzając ogród w stylu greckim dobrze jest postarać się o winorośl ze starej uprawy albo drzewo oliwkowe. Nawet jeden dobrze ulokowany krzew winorośli da efekt tego poszukiwanego „pyłu wieków” w ogrodzie. Odkąd bogini Atena przekazała Grekom pierwsze drzewo oliwne – tak przynajmniej mówią legendy – mieszkańcy Hellady odnoszą się do niego z miłością i szacunkiem. Trudno sobie wyobrazić grecki ogród bez oliwek! W dużych gospodarstwach są one wykorzystywane do produkcji owoców i oliwy, ale pełnią również rolę wyłącznie dekoracyjną. Nawiasem mówiąc, drzewa oliwkowe są dobrym wyborem do ogrodu, ponieważ są trwałe (w Grecji żyją 300-500 lat) i odporne na suszę. W naszych warunkach klimatycznych ozdobne drzewa oliwkowe najlepiej jest uprawiać w donicach. Latem można je ulokować w dowolnym miejscu ogrodu, a zimą cieszyć się kawałkiem Grecji w domu.

Dobierając rośliny do ogrodu urządzanego na wzór grecki, trzeba koniecznie zwracać uwagę na ich zimoodporność. Dobrze nadają się do takiego ogrodu i doskonale znoszą upał i suszę, takie rośliny, jak rozmaryn, tymianek, szałwia i inne byliny. Oprócz ozdoby, mogą też posłużyć jako przyprawa w kuchni.

Ogród w stylu greckim
Olive, Feta & Ouzo
Ogród w stylu greckim

5. Gliniane naczynia do roślin

Garncarstwo, to jeden z rodzajów sztuki, który starożytni Grecy doprowadzili do doskonałości. Naczynia ceramiczne mają wiele zalet: chronią wilgoć i rośliny dobrze czują się w nich w upalne dni; system korzeniowy oddycha, w przeciwieństwie do pojemników plastikowych, a poza tym – wyglądają bardzo elegancko.

Sprawdź: Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w stylu włoskim?

5 (1 opinia)