Porady

Planujemy ogrody: jak zrobić ogród w stylu francuskim?

0 (0 opinii)

Niektórzy nazywają ogród przedłużeniem domu, inni swoim królestwem. Co pasuje do tego określenia lepiej, niż królewski, francuski ogród? Przy czym nie chodzi tutaj o ogród z południa Francji z lawendą i innymi śródziemnomorskimi roślinami. Chodzi o stylowy barokowy francuski ogród, majestatyczny i wprawiający każdego w zachwyt.

Ogród barokowy jest dziełem, które w wielkim stylu pojawiło się najpierw we Francji, stąd mowa o „ogrodach francuskich”. Za twórcę barokowego ogrodu uważa się André Le Nôtre, nadwornego ogrodnika Ludwika XIV.

Ogrody w stylu francuskim zdobiły najpierw otoczenie arystokratycznych pałaców. Osobliwością stylu jest idealne połączenie architektury i natury, będące podstawą tego królewskiego konceptu.

Główne cechy francuskiego ogrodu:

1. Podstawowe zadania:

  • reprezentacja okazywana rozwiniętym przepychem,
  • zdyscyplinowana przejrzystość układu,
  • zmienność, wciąż nowe bodźce do rozrywki.

2. Ukształtowanie terenu

Preferowanie terenu lekko pochylonego albo płaskiego. We Włoszech modne było wykorzystywanie stromych zboczy, na których można eksponować wiele elementów: wysokie tarasy, długie schody, rzeźby.

3. Główne zasady tworzenia ogrodu:

  • Sztuka (w sensie dzieł człowieka) powinna się podporządkować naturze.
  • Ogród nie powinien być zbytnio zacieniony.
  • Ogród powinien robić wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

4. Podstawowe elementy składowe ogrodu francuskiego:

Petit parc:

  • Parter – bezpośrednio w pobliżu budynku leżący wspaniale urządzony teren z rabatami kwiatów, wzorzystymi trawnikami i wieloma innymi dekoracyjnymi elementami.
  • Boskiet – obszar z idealnie przyciętymi żywopłotami i niskimi drzewami służący odpoczynkowi. Po obu stronach osi głównej znajdowały się symetrycznie rozłożone małe „salony”, labirynty albo otoczone żywopłotem „teatry”.

Grand parc:

  • Las – po parterze i boskiecie następował przecięty alejami obszar leśny.

Jeśli ktoś chciałby wprowadzić do ogrodu powiew baroku i cieszyć się pięknem swojego małego królestwa, może skorzystać z kilku rad.

W ogrodzie francuskim dominuje symetria i geometria
Wikipedia
W ogrodzie francuskim dominuje symetria i geometria

Aranżacja ogrodu w stylu francuskim – krok po kroku

1. Symetria i geometria

Symetria i geometria odgrywają w ogrodzie francuskim szczególną rolę. Wszystko, co znajduje się po jednej stronie ogrodu, powinno się jak w lustrze odbijać po jego drugiej stronie. Powstaje w ten sposób spójny i jasny obraz. Barokowy ogród żyje formami geometrycznymi. Drzewa i krzewy nie mogą rosnąć dziko. Muszą zachować geometrię. Żywopłoty muszą być przycięte pod kątem prostym, krzewy tworzyć kule albo arkady. Także rabaty i trawniki nie mogą odbiegać od prostych form geometrycznych.

2. Rośliny w ogrodzie francuskim

Chyba główny element składowy takiego ogrodu stanowią bukszpany, które perfekcyjnie dają się formować w pożądane bryły. Stosowane są nie tylko jako żywopłot i solitery, ale również do obramowania rabat.

Jeśli chodzi o rabaty, należy obsadzać je odpowiednio do pory roku. W każdym razie nie powinno się łączyć zbyt wielu kolorów, przez co łatwo może ucierpieć elegancja ogrodu. Najlepiej jest pracować według ustalonego schematu barw, sadząc na przykład:

3. Ścieżki i drogi

We francuskim ogrodzie także ścieżki powinny być zawsze eleganckie. Do ich budowy należy używać najlepiej naturalnego kamienia albo terakoty. Bardzo odpowiednie są białe kamyki. To samo dotyczy miejsc, gdzie mają być ustawiane ławki albo stoły i fotele, chociaż w tym wypadku białe kamienie nie są specjalnie polecane.

Park Oliwski w Gdańsku - część w stylu francuskim
Park Oliwski w Gdańsku
Park Oliwski w Gdańsku - część w stylu francuskim

4. Woda w ogrodzie francuskim

Woda jest bardzo ważnym elementem ogrodu w stylu francuskim i tworzy zwykle centralny punkt zielonej oazy. Może być w postaci basenu, koniecznie w geometrycznej formie. Dobrze jest pomyśleć o wodospadach i fontannach, ponieważ francuski ogród nawet piękny z wyglądu, może być poprzez prostą geometrię być nieco surowy. Ruch wody rozluźnia całość i wnosi do ogrodu życie.

5. Rzeźby

W barokowym ogrodzie nie może oczywiście zabraknąć rzeźb. Mogą być ustawione przykładowo w niewykorzystanych zacienionych zakątkach, gdzie zyskują na znaczeniu. W każdym razie należy przestrzegać prostej zasady: „klasa, a nie masa”. Lepiej ustawić jedną albo dwie rzeźby, niż łatwo popaść w kicz.

5. Meble ogrodowe

Do francuskiego ogrodu doskonale pasują meble z lanego żelaza albo innego metalu, które posiadają zakrzywione formy. Aby meble ogrodowe lepiej zintegrować z całym ogrodem, należy obramowania rabat również wykonać z takiego samego materiału. Powtórzenie się materiału w takiej formie stworzy między różnymi elementami ogrodu wyraźną więź. Do stylowego francuskiego grodu nadaje się również ławka z kamienia.

6. Pawilon

Czym był Trianon dla Króla Słońce i Madame de Pompadour, tym dla właściciela dzisiejszego ogrodu w stylu francuskim może być mały pawilon ogrodowy. Ukryty w głębi ogrodu może być doskonałym miejscem relaksu.

0 (0 opinii)