Porady

Planujemy ogrody: jak zrobić ogród nowoczesny?

0 (0 opinii)

Kto ma szczęście urządzać sobie nowy ogród, ma też – jak mówią nasi sąsiedzi – „mękę wyboru”: na jaki styl się zdecydować? Urządzenie ogrodów jest tak różne, jak różni są ich właściciele. Każdy ma swoje mocne i słabe strony. Również ogrody. Jak zrobić ogród nowoczesny? Oto kilka zasad i rad.

Do artykułów z cyklu "planujemy ogrody" przydałby się artykuł centrum typu "Plan ogrodu: style, projekt, inspiracje"Jak założyć ogród nowoczesny? Zasady

Wyraźne linie, żadnych dziko rosnących roślin, kamienie, beton, żwir – nowoczesny ogród różni się zdecydowanie od ogrodu użytkowego albo urządzonego w wiejskim stylu. To leży w jego naturze: ten typ ogrodu zakłada małe nakłady pracy, ponieważ użytkownicy chcieliby znaleźć w nim przede wszystkim odprężenie i odpoczynek.

1. Trawnik czy rabata żwirowa?

O to spierają się uczeni. Jedni uważają geometryczną powierzchnię trawnika za cechę nowoczesnego ogrodu, inni zaś biorą pod uwagę tylko żwirowe rabaty. Jedno i drugie rozwiązanie ma zalety i wady: Murawa wnosi do otoczenia domu naturę, zapewnia optyczny komfort, przemawia do zmysłów. Trawnik musi być jednak nieustannie pielęgnowany – przede wszystkim w ogrodzie nowoczesnym, gdzie żadna dzika łąka nie ma nic do szukania. Trawnik można łatwo zastąpić powierzchnią żwirową. Jest łatwa w pielęgnacji i nadaje się do tworzenia bardzo wyrazistych linii. Barwne instalacje ze żwiru też rzucają się w oko.

Kto jednak ma ochotę na odrobinę zieleni, może ozdobić kamienie odpowiednio dobranymi donicami z roślinnością zielną i krzewami. Wada rabaty żwirowej: Jeśli w pobliżu są duże drzewa liściaste, trudniej będzie uprzątnąć je ze żwiru niż z trawnika.

Fot. Ewelina Płuska. Piękny i nowoczesny ogród przed domem
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewelina Płuska. Piękny i nowoczesny ogród przed domem

2. Osłony – alternatywa dla żywopłotu

Żywopłot w nowoczesnym ogrodzie nie jest koniecznością. Kto nie lubi czekać, aż osłona od strony sąsiadów sama na wysokość wyrośnie (a także nie ma zamiaru poświęcać czasu na formowanie), może sięgnąć po gabiony, stalową blachę albo matowe szkło. Gabiony (kosze z prętów i siatki) mogą być napełnione nie tylko szarym bazaltem, ale też kolorowymi kamieniami albo szkłem i efektownie podświetlone.

Matowe szkło jest odporne na uszkodzenia i wpływy atmosferyczne. Stal natomiast nadaje nowoczesnemu ogrodowi pewien futurystyczny akcent i doskonale pasuje do prostej, geometrycznej architektury.

3. Grunt to dokładne planowanie 

Nowoczesny ogród nie zawsze podąża za naturą. Chodzi w nim właśnie o to, aby naturę utrzymać w ryzach i kształtować ją wraz z architekturą w pożądanym kierunku. Działanie bez planu byłoby więc bez sensu. Aby uniknąć w przyszłości rozczarowania, najlepiej jest zawczasu zasięgnąć rady fachowca.

Fot. Gosia Gaj. Ogród i taras w nowoczesnym stylu
TwojOgrodek.pl
Fot. Gosia Gaj. Ogród i taras w nowoczesnym stylu

4. Taras z betonu czy naturalnego kamienia?

Ogród nowoczesny służy w pierwszym rzędzie relaksowi i odpoczynkowi. Nie może być pracochłonny. Z tego względu taras należy do najważniejszych elementów aranżacji ogrodu. Chętnie stosowany jest kamień naturalny. Może to być piaskowiec, porfir albo granit, pocięty w określone formy, z których można układać wzory geometryczne. W ostatnich latach swoisty comeback przeżywa beton.

Ale uwaga: Kto chce samodzielnie urządzić taras w nowoczesnym ogrodzie, musi trzymać się pewnych reguł. Podłoże musi być mocno zagęszczone i wyrównane. Jeśli weranda nie będzie fachowo zbudowana, mogą pojawić się rysy, a nawet pęknięcia i zawalenie budowli.

5. Nowoczesny ogród może być duży, jak i mały

Dużą zaletą formalnego, według planu założonego ogrodu jest fakt, że nie ma on narzuconej wielkości. Może mieć zarówno miniaturowy format, jak i służyć jako zielone otoczenie budynku albo cały zespół parkowy. Planując urządzenie ogrodu w stylu nowoczesnym nie należy zastanawiać się nad jego wymiarami. Istnieje wiele możliwości zarówno w stosunku do małego ogrodu, jak i reprezentacyjnego otoczenia dużego budynku.

Fot. Ewelina Recka. Nawierzchnia żwirowa i rabaty w formie prostokąta to typowe elementy nowoczesnego ogrodu
TwojOgrodek.pl
Fot. Ewelina Recka. Nawierzchnia żwirowa i rabaty w formie prostokąta to typowe elementy nowoczesnego ogrodu

6. Rośliny do nowoczesnego ogrodu

Aby dobrze dopasować zieleń do nowoczesnej formy ogrodu, trzeba ją przycinać w geometryczne kształty, kuliste albo wielościenne. Do tego nadaje się przykładowo cis, bukszpan albo ostrokrzew karbowanolistny. Poza tym pasują oczywiście rośliny, które same z siebie tworzą geometryczne bryły. Czosnek ozdobny i hortensja krzewiasta tworzą kuliste kwiatostany i harmonijnie komponują się z geometrycznym urządzeniem ogrodu. Wybrać można rośliny według wiodącej barwy, albo zdecydować się na kombinację dwóch albo trzech kolorów. Ale dopuszczalne są również pojedyncze akcenty barwne na tarasie albo w ogrodzie.

Rabaty roślinne zakłada się zwykle w formie kwadratu, wielokąta albo koła. Różne gatunki traw ozdobnych, jak miskant chiński, ostnica albo japońska hakonechloa zapewniają określone złamanie surowych linii i wnoszą do ogrodu powiew dzikiej przyrody. Drzewa i krzewy są w nowoczesnym ogrodzie sadzone często w formie solitera. Dominują one w krajobrazie ogrodu poprzez swoją wielkość, kolor liści albo formę wzrostu. Nadaje się do tego: bambus, agawa, juka, grab kolumnowy albo brugmansja.

Fot. Beata Tomanek. W nowoczesnym ogrodzie roślinność jest trzymana w ryzach i nie rozrasta się w niekontrolowany sposób
TwojOgrodek.pl
Fot. Beata Tomanek. W nowoczesnym ogrodzie roślinność jest trzymana w ryzach i nie rozrasta się w niekontrolowany sposób
0 (0 opinii)