Porady

Serduszka ogrodowe – jakie wymagania mają te kwiaty?

4,9 (7 opinii)

Kto szuka do swojego ogrodu mocnych i zimotrwałych kwiatów, może sięgnąć po serduszka ogrodowe. Roślina pochodzi z północnej Ameryki i wschodniej Azji. Kwiaty mają kształt serca, które może osiągać wielkość 3 cm i w zależności od gatunku są białe, różowe, kremowe, lawendowe albo czerwone.

Liczba gatunków serduszek uległa w ostatnim czasie zmianie (botanicy wciąż doskonalą zasady systematyki), jednak prawie wszystkie są uprawiane jako rośliny ozdobne.

Podobno dawno, dawno temu, piękna dziewczyna o imieniu Jannette zobaczyła jak jej ukochany jedzie do ślubu z inną. Padła martwa na ziemię, jej serce pękło z bólu i wyrósł z niego ciemnoczerwony kwiat. Od tamtej pory bylinę z rodzaju Dicentra Francuzi nazywają „coeur de Jannette”, Niemcy „Herzblume”, Anglicy „bleeding-heart”, a Rosjanie „rozbitym sercem (разбитое сердце)”.

Stanowisko do uprawy serduszek ogrodowych

Serduszka nie mają specjalnych wymagań co do stanowiska. Można je sadzić w ogrodzie w różnych miejscach. Należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Idealne jest miejsce półzacienione do słonecznego.
  • W palącym słońcu i w głębokim cieniu roślina nie czuje się dobrze.
  • Zasadniczo obowiązuje zasada: im bardziej wilgotna jest gleba, tym mocniej nasłonecznione może być miejsce.
  • Gleba powinna być przepuszczalna, spulchniona i bogata w składniki odżywcze, lekko zasadowa. Nie może zawierać zbyt dużo gliny.
  • Miejsce powinno być osłonięte przed wiatrem.
  • Nie wolno dopuścić do zastoju wody.
  • Rosnące dookoła drzewa i ich system korzeniowy nie stanowią problemu.

Roślina nie musi być przed zimą wykopywana z ziemi, ponieważ jest mrozoodporna. Tylko liście i kwiaty są wrażliwe na niskie temperatury, ale te wiosną wyrosną na nowo. Gruba warstwa kompostu pomoże roślinie przetrwać zimę.

Jak pielęgnować serduszka ogrodowe?

1. Podlewanie i nawożenie serduszek ogrodowych

Podłoże musi być stale utrzymywane w stanie wilgotnym. Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby korzenie nigdy całkowicie nie przeschły. Zwłaszcza w okresie kwitnienia ważne jest odpowiednie podlewanie tej rośliny ogrodowej. Jeśli dojdzie do krótkiego okresu suszy, serduszka mogą je wprawdzie znieść, ale ich rozwój całkowicie się zatrzyma i nie będą tworzyć nowych kwiatów. Bardzo groźny jest dla tej rośliny nadmiar wody. Lepiej podlewać nieco częściej, ale mniejszymi dawkami wody.

Podobno dawno, dawno temu, piękna dziewczyna o imieniu Jannette zobaczyła jak jej ukochany jedzie do ślubu z inną. Padła martwa na ziemię, jej serce pękło z bólu i wyrósł z niego ciemnoczerwony kwiat.

Także z nawożeniem serduszek należy zachować umiar. Najlepiej jest zasilić roślinę nawozem podczas sadzenia albo wiosną przed rozpoczęciem wzrostu. Najlepiej nadaje się do tego kompost, który można wymieszać z ziemią w nieco większej ilości. Roślina otrzyma dużo pożywienia, ale nie będzie przenawożona. Dla szczególnie efektownego kwitnienia można zastosować specjalny nawóz dla roślin kwitnących z wysoką zawartością fosforu. To gwarantuje dużą liczbę kwiatów.

Kto szuka do swojego ogrodu mocnych i zimotrwałych kwiatów, może sięgnąć po serduszka ogrodowe
Kto szuka do swojego ogrodu mocnych i zimotrwałych kwiatów, może sięgnąć po serduszka ogrodowe

2. Przycinanie serduszek ogrodowych

Jeżeli na roślinie pojawią się przekwitnięte kwiaty, powinno się je bezzwłocznie usunąć. Tworzenie nasion kosztuje roślinę wiele energii. Zamiast tego może wytwarzać nowe kwiaty. Liści w zasadzie się nie przycina, ponieważ roślina przed zimą sama się ich pozbędzie.

Jak sadzić i rozmnażać serduszka ogrodowe?

Aby roślina długo i pięknie kwitła, trzeba pamiętać, że:

  • najlepszą porą do sadzenia serduszek jest późna wiosna, ponieważ liście są wrażliwe na mróz;
  • gdyby po posadzeniu zanosiło się na nocny przymrozek, trzeba rośliny przykryć włóknina albo ceramicznymi doniczkami;
  • wymagane jest regularne i odpowiednio obfite podlewanie;
  • sadzi się serduszka w grupach po 3 do 10 egzemplarzy;
  • między roślinami zachowuje się odstępy ok. 30 cm.

Możliwa jest też uprawa roślin w doniczkach. Muszą być możliwie duże, ceramiczne i ustawione w ciepłym i słonecznym miejscu. W przypadku przewidywanego przymrozku trzeba je całkowicie owinąć włókniną.

Serduszka można rozmnażać przez sadzonki albo podział rośliny:

  • dobrą porą do rozmnażania serduszek przez sadzonki jest okres po kwitnieniu;
  • odcina się fragmenty pędów o długości ok. 15 cm i pozostawia je w wodzie w jasnym miejscu do ukorzenienia;
  • po trzech tygodniach sadzonki sadzi się do próchnicznej ziemi;
  • przez podział bryły korzeniowej rozmnaża się roślinę po przekwitnieniu;
  • wykopane bulwy dzieli się ostrym nożem i natychmiast sadzi w odpowiednim miejscu.
4,9 (7 opinii)