Bukszpan w doniczce. Uprawa na balkonie i tarasie
Po wielu wiekach selekcji mamy dzisiaj ponad 60 odmian tego wiecznie zielonego krzewu. Różnią się przede wszystkim kolorem, wielkością i formą liści oraz pokrojem i prędkością wzrostu. Poza tradycyjnym zastosowaniem w ogrodzie, bukszpan posadzony w doniczce może być piękną ozdobą każdego tarasu i balkonu. Aby roślina dobrze się czuła w doniczce zarówno latem jak i zimą, i mogła roztaczać swój urok, trzeba uwzględnić pewne jej wymagania.
Jaką wybrać doniczkę do uprawy bukszpanu?
Do uprawy bukszpanu można w zasadzie użyć dowolnego pojemnika z zachowaniem zasad:
- Ważny jest wystarczający odpływ wody przez dno doniczki. W razie potrzeby można wywiercić w doniczce kilka dodatkowych otworów.
- W doniczce ceramicznej bez glazury bukszpan szybciej wysycha i musi być częściej podlewany. Przez pory w ściankach doniczki wyparowuje wilgoć.
- Można temu zapobiec stosując wewnętrzną doniczkę z plastiku.
- Pojemniki z żelaza albo innego metalu utrudniają pobieranie pokarmu. Trzeba wewnętrzną powierzchnię metalowej doniczki okleić folią plastikową, aby nie było kontaktu podłoża z doniczką.
- Większość odmian bukszpanu dobrze znosi warunki zimowe. Aby uniknąć uszkodzeń doniczki i rośliny podczas dużych mrozów, dobrze jest owinąć je grubą warstwą włókniny i postawić doniczkę na podstawce izolacyjnej.
Stanowisko do uprawy bukszpanu w donicy
Optymalnym miejscem dla bukszpanu zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie albo balkonie jest półcień. Istnieją też odmiany, które znoszą nasłonecznienie. Zimą powinno się unikać pozostawiania bukszpanu w pełnym słońcu, ponieważ może to doprowadzić do szkód od mrozu. Liście odparowują wilgoć także w okresie zimowym, natomiast zmarznięta ziemia w doniczce nie pozwala korzeniom na rekompensatę ubytku wody. Na słonecznym miejscu zagrażają roślinie skutki wysuszenia.
Jakie wybrać podłoże i jak sadzić bukszpan w doniczce?
Odpowiednie podłoże dla bukszpanu powinno być suche, przepuszczalne, bogate w próchnicę, o lekko zasadowym odczynie.
Jak sadzić bukszpan do doniczki? Na dnie doniczki trzeba ułożyć warstwę drenażową. Następnie należy użyć do sadzenia wartościowego substratu, odpowiedniego dla bukszpanu. Po posadzeniu powinno się podlać obficie sadzonkę.
Jak podlewać bukszpan uprawiany w doniczce?
- Nie należy używać do podlewania zbyt zimnej wody. Zawsze podlewać na ziemię, a nie na liście.
- Nigdy nie podlewać w upalne południe.
- Wiosna: podlewać dwa razy w tygodniu (w przypadku większych opadów deszczu wystarczy tylko raz).
- Lato: nawadniać każdego dnia, dobry jest system automatycznego nawadniania.
- Jesień: podobnie jak na wiosnę – dwa razy tygodniu, jeśli nie ma opadów deszczu.
- Zima: raz w tygodniu, ale nie przy mocnym mrozie. Ziemia w doniczce nie powinna być mokra.
- Podstawka pod doniczkę może służyć jako rezerwa wody dla bukszpanu. Trzeba ją jednak usunąć podczas mrozów.
Kiedy trzeba przesadzić bukszpan do innej doniczki?
Zabieg przesadzenia trzeba przeprowadzić co dwa-trzy lata, albo kiedy wymaga tego stan rośliny (opadają liście, żółkną albo brązowieją). Bukszpan szybko rozwija system korzeniowy i wypełnia doniczkę.
- Jeśli stara doniczka ma być ponownie wykorzystana, trzeba bryłę korzeniową zmniejszyć o kilka centymetrów i umieścić w nowym podłożu.
- Aby bukszpan mógł rosnąć większy, nowa doniczka powinna być o 2-3 cm większa od poprzedniej.
- Po przesadzeniu trzeba bukszpan obficie podlać.
Jak nawozić i przycinać bukszpany?
Zasilanie bukszpanu w doniczce składnikami pokarmowymi przeprowadza się dwa razy w roku. Wiosną stosuje się pełne nawożenie; alternatywą może być podanie kompostu. Drugie nawożenie ma miejsce jesienią; podany w tym czasie nawóz potasowy łagodzi zagrożenie ze strony mrozu.
Przycinanie bukszpanu można wykonywać na przeróżne sposoby. Utalentowany ogrodnik potrafi stworzyć ze swoich bukszpanów wyrafinowane figury. Mocne cięcie nie szkodzi przy tym roślinie. Zabieg wykonuje się zwykle w słoneczne i suche dni. Podczas upałów formowania krzewów się nie wykonuje, ponieważ miejsca cięcia szybko brązowieją.
Za optymalny okres do cięcia bukszpanu uważa się miesiące od kwietnia do września. Nawet jeśli nie są tworzone artystyczne dekoracje, bukszpan powinien być regularnie przycinany. Uzyska w ten sposób bardziej zwarty pokrój, a przy okazji będą usunięte suche pędy.
Przeczytaj również: Ćma bukszpanowa – nowy szkodnik! Wygląd i zwalczanie
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.