Porady

Jak zaaranżować ogród w stylu śródziemnomorskim?

5 (1 opinia)

Pragnąc przenieść w nasze realia klimat krajów południa, możemy stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim. Będzie to ogród o charakterze typowo wypoczynkowym, gdzie możemy zrelaksować się na leżaku, rozkoszując się słońcem lub przechadzać się wśród ogrodowej architektury przypominającej starożytne ruiny lub południowe miasteczka.

Ogród śródziemnomorski ma charakter rustykalny i naturalny. To miejsce, w którym szukamy relaksu w słońcu i otoczeniu bujnych, kwitnących roślin. Elementy dekoracyjne powinny być nieco spatynowane, a rośliny sprawiać wrażenie jak gdyby same się wysiały pośród elementów architektury.

Polski klimat jest zbyt chłodny, aby uprawiać w nim większość roślin śródziemnomorskich. Możemy jednak wykorzystać nasze rośliny, aby stworzyć klimat południa. Trudno jest utworzyć duży ogród w stylu śródziemnomorskim. Styl ten łatwiej wykorzystać w małych ogródkach i na tarasach.

W naszym klimacie bugenwillę należy uprawiać w donicach, które można na zimę wnieść do pomieszczenia
W naszym klimacie bugenwillę należy uprawiać w donicach, które można na zimę wnieść do pomieszczenia

 Typowe elementy ogrodu śródziemnomorskiego:

  • Ogród suchy i słoneczny - ogród śródziemnomorski zakładamy w miejscu mocno nasłonecznionym. Regiony południowe są suche, dlatego rezygnujemy z elementów wodnych i wybieramy rośliny dobrze znoszące okresy suszy.
  • Rośliny niskie, suche porosty, zimozielone żywopłoty - ogród śródziemnomorski charakteryzuje się dużą ilością światła i przestrzeni, nawet jeśli jest nieduży. Dlatego nie znajdziemy tu dużych drzew i zacienionych, gęstych zarośli. Wybieramy niewielkie rośliny, zioła, niskie zimozielone żywopłoty, pnącza.
  • Kolory jasne i ciepłe - ogród powinien być utrzymany w jasnych i ciepłych kolorach. Służą temu zarówno ścieżki czy elementy dekoracyjne z jasnego, naturalnego kamienia, jak i kwitnące rośliny.
  • Elementy architektury jak kolumnady, kamienne schodki, niskie i wysokie murki, kojarzące się ze starożytnymi ruinami.
  • Ozdoby - charakterystycznymi dekoracjami są terakotowe lub kamienne donice, urny, dzbany, w których rosną zioła, płaskorzeźby, figury, amfory, wazy. Ustawiamy je na schodkach, wśród roślinności, aby stwarzały wrażenie przypadkowości i lekkiego nieładu.

 

Zioła i warzywa uprawiamy w donicach lub skrzyniach, które jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną
Zioła i warzywa uprawiamy w donicach lub skrzyniach, które jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną

  • Warzywa i zioła uprawiane w pojemnikach - ogród śródziemnomorski nie ma charakteru użytkowego i nie tworzy się w nim grządek warzywnych. Zioła i warzywa uprawiamy w donicach lub skrzyniach, które pełnią też rolę dekoracyjną. W charakterystycznych dla stylu śródziemnomorskiego donicach i amforach sadzimy lawendę, tymianek, oregano, rozmaryn i inne zioła.
  • Żwirowe powierzchnie zamiast trawnika - z powodu braku wody w ogrodach południowych trudno jest utrzymać trawnik. Zastępuje się go nawierzchniami żwirowymi.
  • Ścieżki budujemy z naturalnego kamienia lub żwiru, który nadaje ogrodowi charakter rustykalny.
  • Meble ogrodowe - wypoczynkowy charakter ogrodu podkreślają meble, na których można odpocząć, napić się herbaty lub wina i zjeść posiłek. Niezbędny jest stolik z krzesłami, koniecznie drewniany lub żeliwny. Pasują również kamienne stoły i ławki. Meble powinny mieć charakter naturalny i sprawiać wrażenie spatynowanych.

Ogród w stylu śródziemnomorskim nie wymaga dużego nakładu pracy. Podstawową trudność stanowi utrzymanie roślin ciepłolubnych. Większość z nich nie może przezimować w naszym klimacie. Sadzimy je więc w donicach, aby móc przenieść je do domu, gdy się ochłodzi.

Rośliny śródziemnomorskie

W ogrodach śródziemnomorskich często umieszcza się donice. Sadzimy w nich zioła (rozmaryn, tymianek czy oregano). Dobrze sprawdzają się pelargonie, które są łatwe w uprawie. Pasuje też lawenda, która jest jednak rośliną delikatną. W donicach możemy również zasadzić oleander, mirt czy akant. Charakterystyczna dla ogrodów śródziemnomorskich jest pnąca bugenwilla, która w krajach południowych porasta mury, altany i pergole. W naszym klimacie bugenwilla nie przezimuje w ogrodzie. Dlatego należy ją uprawiać w donicach, które można na zimę wnieść do chłodnego pomieszczenia. Juka ogrodowa lubi stanowiska suche i słoneczne. Swoim charakterem doskonale pasuje do ogrodu w stylu śródziemnomorskim. Nie kwitnie w miejscach zacienionych, nie lubi wilgotnej gleby. Może natomiast rosnąć w mało zasobnej ziemi.

Ogród śródziemnomorski ma charakter rustykalny i naturalny
Ogród śródziemnomorski ma charakter rustykalny i naturalny
W ogrodzie śródziemnomorskim doskonale komponują się róże i hortensje. Ozdobą ogrodu jest również intensywnie niebieski ołownik. Jest to roślina pochodząca z Afryki, która porasta podpory długimi pędami. Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. W naszym klimacie uprawia się go w donicach, jako ozdobę tarasów i werand. Oryginalną rośliną sadzoną w donicach jest kuflik o intensywnie czerwonych kwiatostanach. Jest dość trudny w uprawie, wymaga nasłonecznienia i ciepła. Zarówno ołownik jak i kuflik muszą być na zimę przenoszone do pomieszczenia. Charakterystyczne dla południa strzeliste cyprysy nie utrzymają się w chłodnym klimacie. Można je zastąpić cyprysikami, które są roślinami dość wymagającymi. Wymagają jednak stanowisk ciepłych i zacisznych.

Ogród w stylu śródziemnomorskim kojarzy się z pewnym nieładem i pozorną przypadkowością. Jednak dobrze pasują tu niskie żywopłoty z bukszpanu.

Pielęgnacja ogrodu śródziemnomorskiego 

Ogród w stylu śródziemnomorskim nie wymaga dużego nakładu pracy. Wystarczy regularnie podlewać i zasilać rośliny. Podstawową trudność stanowi utrzymanie roślin ciepłolubnych. Większość typowych dla tego rodzaju ogrodu roślin nie może przezimować w naszym klimacie. Sadzimy je więc w donicach, aby móc przenieść je do domu, gdy się ochłodzi. Planując ogród w stylu śródziemnomorskim, należy z góry wybrać chłodne pomieszczenie do przezimowania donic i skrzyń z roślinami.

5 (1 opinia)