Porady

Jak założyć żywopłot?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Żywopłot pełni funkcję ozdobnego ogrodzenia, które oddziela przestrzeń prywatną od zewnętrznego otocznia i tworzy zaciszny nastrój. Chroni od hałasu, wiatru, osłania także przed wzrokiem przechodniów i daje poczucie intymności. Jednocześnie zapewnia schronienie dla pożytecznych stworzeń i chroni glebę przed erozją.

Żywopłot najczęściej planujemy wzdłuż parkanu, gdyż same rośliny nie zabezpieczają ogrodu przed intruzami. Możemy zdecydować się na pnącza porastające płot, które będą pełniły rolę ozdobną. Typowy żywopłot tworzą ciasno zrośnięte i równo przycięte krzewy, które zajmują mało miejsca, lecz wymagają starannej i czasochłonnej pielęgnacji. Innym rodzajem jest żywopłot nieformowany. Tworzą go krzewy o nieregularnych kształtach, które wyglądają malowniczo, jednak potrzebują dużo miejsca. Żywopłoty nieformowane zakładamy wtedy, gdy uznamy, że nie mamy czasu na jego regularne cięcie i pielęgnowanie.

Termin zakładania żywopłotu

Żywopłot obsadzamy sadzonkami drzewek lub krzewów zakupionych w sklepie lub szkółce. Możemy wybrać sadzonki sprzedawane w pojemnikach lub rośliny z odsłoniętymi korzeniami. Sadzonki zakupione w pojemnikach można sadzić od kwietnia do października. Inaczej jest z roślinami, które były uprawiane w gruncie i zostały wykopane do sprzedaży. Te sadzonki mają odkryty system korzeniowy, dlatego należy je okryć plandeką lub folią w czasie transportu, aby nie uległy wysuszeniu. Przed posadzeniem ich korzenie należy moczyć w wodzie przez kilka godzin. Rośliny wykopane z gruntu sadzimy wiosną, zanim zaczną rozwijać się ich pąki, lub jesienią, w zależności od rodzaju gleby. W przypadku gleb szybko wysychających, lekkich lepiej jest sadzić rośliny jesienią. Jeśli gleby są wilgotne i ciężkie - wiosną. 

Żywopłot tworzy zaciszny nastrój, oddzielając przestrzeń prywatną od otoczenia

Przygotowanie gleby

Kiedy mamy już zaprojektowany teren pod żywopłot, jego przebieg wytyczamy przy pomocy sznurka i kołków. Następnie wykopujemy dół o głębokości 50-70 cm, aby spulchnić ziemię. Żyzną, wierzchnią warstwę gleby odkładamy na bok, spulchniamy głębsze warstwy i wzbogacamy je, dodając kompost lub odkwaszony torf. W przypadku ciężkiej, gliniastej gleby warto dodać piasek. Usuwamy kamienie, śmieci i korzenie chwastów. Na koniec przysypujemy z powrotem żyzną warstwę gleby i wyznaczamy rowki lub dołki do posadzenia krzewów.

Typowy żywopłot tworzą ciasno zrośnięte i równo przycięte krzewy, które wymagają starannej i czasochłonnej pielęgnacji. Innym rodzajem jest żywopłot nieformowany. Tworzą go krzewy o nieregularnych kształtach, które wyglądają malowniczo, jednak potrzebują dużo miejsca.

Sadzenie żywopłotu

Rośliny wysokie sadzimy w jednym rzędzie, zaś niskie w dwóch - tak aby się mijały. Jeśli decydujemy się na żywopłot nieformowany lub wybieramy rośliny lubiące światło, sadzimy je w jednym rzędzie. Taki żywopłot będzie bardziej luźny i rośliny nie będą się wzajemnie zacieniać. Jeśli chcemy uzyskać bardzo zwarty żywopłot, rośliny sadzimy w dwóch rzędach. Pomiędzy nimi zachowujemy odległość 30-50 cm lub 15-30 cm, w zależności, czy żywopłot ma być gęsty, czy nie.Przed zasadzeniem usuwamy uszkodzone korzenie. Długie korzenie lepiej jest przyciąć, aby przy sadzeniu nie zaginać ich w górę. Po zasadzeniu krzewów ubijamy ziemię a następnie obficie podlewamy.

Pierwsze przycięcie żywopłotu wykonujemy wczesną wiosną, zanim rozwiną się pąki

Cięcie żywopłotu

Przycinanie żywopłotu powoduje jego bujny rozrost. Rośliny będą się rozkrzewiać od dołu, nie zostawiając pustych miejsc. Przycinamy zarówno żywopłoty formowane jak i nieformowane. Pierwsze przycięcie żywopłotu wykonujemy wczesną wiosną, zanim rozwiną się pąki. Jeśli żywopłot został posadzony jesienią, nie przycinamy go aż do wiosny. Nieprzycięte rośliny lepiej przezimują i nie będą narażone na przemarznięcie. Krzewy przycinamy do wysokości około 20 cm od ziemi. Tniemy w zależności od rozrośnięcia się rośliny. Krzewy silnie rozgałęzione przycinamy mniej, do wysokości 30-40 cm.

Roślin, które pozostają zielone zimą, jak iglaste, nie przycinamy, gdyż są one dobrze rozkrzewione. Pierwszego przycięcia dokonujemy dopiero kilka lat po posadzeniu. Ważne jest, aby w pierwszym roku po posadzeniu żywopłot starannie podlewać i nawozić. Jeśli jest on posadzony przy ruchliwej trasie, gdzie może być narażony na uszkodzenia, warto go osłonić tymczasowym parkanem.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba