Porady

Jak urządzić ogród w stylu angielskim?

0 (0 opinii)

Ogród w stylu angielskim kojarzy się z ogromnymi parkami otaczającymi wiejskie rezydencje arystokracji. W takim stylu możemy jednak zaaranżować również niewielki ogródek. Styl angielski szczególnie sprawdzi się, jeśli ogród ma przede wszystkim pełnić funkcję rekreacyjną.

Ogrody zakładane wokół wielkich posiadłości zazwyczaj były aranżowane w stylu francuskim lub angielskim. Spopularyzowany w XVII wieku ogród francuski charakteryzuje się uregulowanymi kształtami i symetrią, równymi alejkami i dokładnie przyciętymi żywopłotami. Wzorem takiego ogrodu, zaprojektowanego według form geometrycznych, jest ogród w Wersalu. Jego przeciwieństwem jest z kolei park angielski, który stał się popularny w XVIII wieku. Ogród w stylu angielskim nawiązuje do naturalnej przyrody i piękna krajobrazu nieregulowanego ręką ludzką. Ogród angielski charakteryzuje się dużymi połaciami trawnika, nieregularnymi rabatami kwiatowymi i krzewami, krętymi alejkami. Ogród angielski  w założeniu miał naśladować naturalną przyrodę, dlatego wykorzystywano nierówności terenu, pagórki i wzniesienia. Gdzieniegdzie budowano sztuczne ruiny, świątynki, strumienie, obeliski, które dodawały romantycznego uroku. Zaś w cieniu drzew, przy krętych alejkach stawiano ławeczki, tworząc sentymentalny nastrój.

Ogród angielski w założeniu ma naśladować naturalną przyrodę, ale to nie oznacza, że nie wymaga pielęgnacji
Ogród angielski w założeniu ma naśladować naturalną przyrodę, ale to nie oznacza, że nie wymaga pielęgnacji

Ogród w stylu angielskim powinien być tak zaaranżowany, aby dawał dużo przestrzeni do wypoczynku (trawnik) i tworzył kompozycje roślinne przypominające dziką przyrodę. Nie musimy jednak całkowicie rezygnować z roślin użytkowych. Do ogrodu w stylu angielskim doskonale pasuje zielnik lub skalniak obsadzony popularnymi ziołami. Taki ogród będzie miejscem, gdzie rozstawimy meble lub rozłożymy koc i urządzimy piknik, gdzie posiedzimy, czytając książkę i wypoczywając.

Ogród w stylu angielskim nawiązuje do naturalnej przyrody i piękna krajobrazu nieregulowanego ręką ludzką. Charakteryzuje się dużymi połaciami trawnika, nieregularnymi rabatami kwiatowymi, krętymi alejkami.

W ogrodzie w stylu angielskim:

  • unikamy linii prostych, kątów i regularnych kształtów,
  • przycinamy rośliny niesymetrycznie, tak aby nie tworzyły geometrycznych form,
  • nie tworzymy równych rabatek, lecz sadzimy rośliny piętrowo, aby rośliny wyższe i niższe tworzyły malownicze kępy. Charakterystyczną cechą są rozłożyste drzewa oplecione pnączami. Pod nimi ciasno rosnące krzewy, a poniżej rośliny płożące się po ziemi. Tak jak w naturze, rośliny sadzimy blisko siebie, dając im przestrzeń do rozrastania się, ale unikając pustych miejsc,
  • dobieramy rośliny ze względu na ich liście, tak aby różnice w kształcie i barwie liści tworzyły ciekawą kompozycję. W ogrodzie angielskim sadzimy również kwiaty, ale musimy brać po uwagę konieczność większej pracy, gdyż zwiędłe kwiaty należy usuwać, aby nie psuły kompozycji. Dlatego też warto wybrać rośliny o ozdobnych liściach, które będą stanowiły ozdobę nawet po przekwitnięciu kwiatów,
Nieregularne rabaty kwiatowe, kręte alejki, pagórki, strumyki - to najbardziej charakterystyczne elementy ogrodów w stylu angielskim
Nieregularne rabaty kwiatowe, kręte alejki, pagórki, strumyki - to najbardziej charakterystyczne elementy ogrodów w stylu angielskim
  • wybieramy rośliny typowe dla danego środowiska, które będą dobrze rosły w grupach. Rezygnujemy z roślin egzotycznych lub o jaskrawych liściach, które nie będą harmonizować z typowym polskim krajobrazem,
  • ścieżki kręte lub łagodnie skręcające budujemy z materiałów przypominających naturę jak kamień, cegła, żwir, drewno lub pozostawiamy ziemne. Charakterystyczną cechą ogrodów angielskich są niewysokie murki porośnięte roślinami wzdłuż ścieżek. Duże ogrodach możemy podzielić na mniejsze części przez wybudowanie muru porośniętego pnączem.
  • jeśli to możliwe, kształtujemy pofałdowaną powierzchnię, która nie tylko imituje naturę, lecz także optycznie powiększy przestrzeń ogrodu,
  • ustawiamy drewniane lub żeliwne ławeczki i altanki otoczone roślinami lub porośnięte pnączem,
  • jako ozdoby układamy kamienie lub głazy rozłożone naturalnie, jakby leżały w tym miejscu od wieków. Unikamy takich ozdób jak fontanny, rzeźby czy ozdobne donice, słowem wszystkiego co kojarzy się z nowoczesnością. Jeśli stosujemy rzeźby to powinny być postarzane. Możemy zastosować donice z kompozycjami roślinnym, które wyglądają tak jakby się same wysiały.
  • unikamy regularnych fontann, lecz budujemy strumyki, stawy, kaskady wodne wyglądające na naturalne. Ozdobą mogą być także poidełka dla ptaków.
Ogród w stylu angielskim powinien być tak zaaranżowany, aby zapewniał wiele miejsca do wypoczynku
Ogród w stylu angielskim powinien być tak zaaranżowany, aby zapewniał wiele miejsca do wypoczynku

W ogrodzie angielskim dużą rolę pełnią pnącza, które oplatają altanki, ściany domów, a nawet drzewa.

Najpopularniejsze rośliny pnące:

  • bluszcz pospolity - to wieloletnie pnącze, które dobrze rośnie w miejscach cienistych. Rozmnażamy go z sadzonek.
  • wielobluszcz pięciolistkowy, popularnie zwany dzikim winem - rośnie bardzo intensywnie i nadaje się do porastania parkanów, ścian i altanek. Jest niewymagający i mrozoodporny. Dobrze rośnie w każdych warunkach, lecz w miejscach nasłonecznionych jego liście zabarwiają się w kolorze ciemnoczerwonym.
  • hortensja pnąca - jest rośliną wieloletnią, która owija się wokół podpory. Jej ozdobą są białe kwiaty, które kwitną od czerwca do końca lipca. Po kilku latach pnącza mogą osiągnąć ponad 10 m. Hortensja jest mrozoodporna, lubi stanowiska cieniste, lecz jest nieodporna na przesuszenie.
  • wielobluszcz trójklapowy - jest to długowieczna roślina pochodząca z Japonii. Jesienią jego
     liście przybierają piękne kolory; od pomarańczowego po intensywnie czerwony. Ma niewielkie wymagania i nadaje się do obsadzania murów, słupów i pni drzew. Dobrze jest sadzić go w miejscach osłoniętych, gdyż zimą może przemarzać.
  • powojnik - jest rośliną pnącą występującą w wielu odmianach o pięknych dużych kwiatach w kolorach fioletowych, białych, żółtych.
  • wiciokrzew Browna - jest rośliną łatwą w uprawie o niewielkich wymaganiach. Charakteryzuje się ciekawymi pomarańczowymi lub czerwonymi kwiatami.
    Nieodzownym elementem ogrodów angielskich są pnące róże.
W ogrodzie angielskim możemy ustawić donice z kompozycjami roślinnymi, które wyglądają jakby same się wysiały
W ogrodzie angielskim możemy ustawić donice z kompozycjami roślinnymi, które wyglądają jakby same się wysiały

Krzewy typowe dla ogrodów w stylu angielskim:

  • róże,
  • jaśminowiec - ma silnie pachnące, białe kwiaty, jest mrozoodporny i niewymagający, najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym,
  • budleja Dawida,
  • berberys,
  • dereń,
  • cis.

Ogród w stylu angielskim nadaje się bardziej do celów rekreacyjnych; nie tworzymy w nim regularnych rabatek warzywnych. Jednak ciekawym elementem może być ogródek ziołowy, wzorowany na dawnych zielnikach przyklasztornych. Dobieramy rośliny ze względu na ich walory ozdobne i ładne liście.

Wbrew pozorom ogród w stylu angielskim wymaga dużego nakładu pracy, aby uzyskać efekt naturalnego krajobrazu. Starannego pielęgnowania wymaga trawnik. Aby uniknąć pracy przy usuwaniu przekwitłych kwiatów, możemy zastosować kwitnące krzewy, takie jak liliowce, piwonia, hosta czy róże. Mimo sporego nakładu pracy ogród w stylu angielskim pozwoli naprawdę wypocząć na łonie natury pozornie nietkniętej ręką ludzką.

0 (0 opinii)