Porady

Róże pnące - odmiany, sadzenie, pielęgnacja [WIDEO]

5 (1 opinia)

Wielu ogrodników uważa je za swoją chlubę. Nie ma się czemu dziwić. Czynią z przydomowej przestrzeni baśniowe miejsce. Zwykłe zakątki przemieniają w romantyczną scenerię. Osiągają od 3 do 10 metrów wysokości. Pokaźny rozmiar w połączeniu z obfitym kwitnieniem sprawia, że różane ściany są niezwykle efektowne.

Róże pnące – co to za rośliny?

Róże pnące, albo inaczej róże czepne, nie są gatunkiem botanicznym roślin, ale całą grupą odmian hodowlanych. Mało tego, pojawienie się licznych kultywarów zostało poprzedzone uzyskaniem rozmaitych krzyżówek międzygatunkowych. Nowoczesne odmiany róż pnących są spokrewnione z takimi gatunkami róż, jak róża wielokwiatowa, róża Wichury, róża pomarszczona, róża alpejska, róża wieczniezielona, róża polna i inne. Ponieważ określenie gatunków macierzystych licznych odmian nie jest już możliwe, róże pnące zostały podzielone umownie na dwie grupy: klimbery i ramblery. 

Róże pnące w ogrodzie
Róże pnące w ogrodzie

Róże pnące powtarzające kwitnienie – klimbery

Są to odmiany róż o sztywnych i wzniesionych pędach. Osiągają wysokość od trzech do maksymalnie pięciu metrów. Wymagają pomocy i podpór do wzrostu i wspinania się. Nawiasem mówiąc, róże są pnączami pozornymi, ponieważ nie posiadają ani korzeni czepnych, ani wąsów i na podporach opierają się za pomocą kolców. W uprawie są zwykle do podpór w różny sposób mocowane. 

Klimbery można spotkać najczęściej na płotach, murach i kratach. Rosną bardzo kompaktowo i szeroko, i nadają się doskonale do tworzenia zasłon w miejscach odpoczynku w ogrodzie. Wiele róż należących do tej grupy rozwija przez całe lato duże kwiaty, urzekające subtelnym zapachem. 

Róże pnące wymagają innej pielęgnacji niż pozostałe gatunki.

Najpiękniejsze odmiany klimberów

  • ‘New Down’ – kwiaty różowe, pełne, średniej wielkości 6-8 cm, o intensywnym zapachu z nutą jabłek. Dorasta do 2,5-3,5 m wysokości. Powtarza kwitnienie – czerwiec-październik.
  • ‘Golden Gate’ – kwiaty złotożółte o świeżym zapachu limonki i cytryny. Dorasta do 2,3-3,0 m wysokości. Kwitnie: czerwiec-październik.
  • ‘Laguna’ – kwiaty różowe albo czerwone o intensywnym zapachu ze świeżą, słodką i owocową nutą. Dorasta do 2,2-2,8 m wysokości. Kwitnie: czerwiec-wrzesień.
  • ‘Florentina’ – kwiaty intensywnie czerwone o delikatnym, przyjemnym zapachu. Dorasta do 2-3 m wysokości. Kwitnie: czerwiec-wrzesień.
  • ‘Compassion’ – kwiaty różowe o mocnym słodkim zapachu. Dorasta do 2-3 m wysokości. Kwitnie: czerwiec-wrzesień.           
Piękna alejka z kwitnącymi różami
Piękna alejka z kwitnącymi różami

Raz kwitnące róże pnące – ramblery

Ramblery są prawdziwymi mistrzami wspinania. Ze swoimi długimi, elastycznymi pędami nadają się cudownie do przykrywania pergoli, ścian domów albo drzew i potrafią stworzyć w ogrodzie bajkową atmosferę. Nazwa „ramblery” pochodzi od angielskiego to ramble = „wędrować” i obejmuje całą grupę pnących i wijących się odmian róż. Podstawą tej nazwy są miękkie, elastyczne i długie pędy dorastające do pięciu, a nawet ośmiu i więcej metrów. O własnych siłach zdobywają pergole, podpory i nawet korony drzew. 

Klimbery można spotkać najczęściej na płotach, murach i kratach.

Ramblery powstały w XIX wieku przez krzyżowanie i selekcję azjatyckich gatunków róż. W odróżnieniu od klimberów róże pnące ramblery mają bardzo dużą liczbę małych kwiatów, dłuższe pędy, rosną zdecydowanie wyżej i kwitną – z wyjątkiem niektórych odmian – tylko raz w roku.

Róże pnące to jedne z ulubionych roślin ogrodników
Róże pnące należą do ulubionych roślin ogrodników

Najpiękniejsze odmiany ramblerów

  • ‘Guirlande d' Amour’ – kwiaty czysto białe, o silnym, słodkim zapachu miodu. Dorasta do 3-4 m wysokości. Kwitnie: czerwiec-październik.
  • ‘Bobby James’ – kwiaty pojedyncze, kremowobiałe, lekko pachnące. Dorasta do 5-10 m wysokości. Kwitnie: czerwiec-lipiec.
  • ‘Ghislaine de Féligonde – kwiaty różowe o intensywnym zapachu. Dorasta do 1,5-3 m wysokości. Kwitnie: maj-wrzesień.
  • ‘Flammentanz’ – kwiaty czerwone bez zapachu. Dorasta do 3-5 m wysokości. Kwitnie: lipiec-wrzesień.
  • ‘Superexcelsa’ – kwiaty karminoworóżowe. Dorasta do 2-2,5 m wysokości. Kwitnie: czerwiec-wrzesień (powtarza kwitnienie).

Róże pnące - przy altanie, pergoli, na ścianie domu

Róże pnące można sadzić przy altanach, domach lub pergolach. Niektórzy wykorzystują je do okrywania różnych elementów architektonicznych – płotów czy murów. Pomagają również ukryć niezbyt estetyczne miejsca, np. słupy czy obdrapane ściany.

Jak nawozić róże i pobudzić ich kwitnienie?
Jak nawozić róże i pobudzić ich kwitnienie?

Wbrew potocznej nazwie róże pnące wcale nie są pnące, tylko czepne! Co to znaczy? Ich pędy czepiają się - np. do pergoli - przy pomocy prymitywnych kolców. Ogrodnika w związku z tym najczęściej czeka odpowiednie mocowanie takiej róży do wcześniej przygotowanej podpory.

Róże pienne można sadzić przy altanach, domach lub pergolach.

Jak i gdzie sadzić róże pnące w ogrodzie?

Prace zaczynamy od zaprojektowania i postawienia lub wybrania podpory, po której będzie się pięła róża. Trzeba pamiętać o tym, aby kupić różę z pewnego źródła – tylko w ten sposób mamy pewność cech odmianowych. Mnogość ich odmian sprawia, że jest w czym wybierać. Wśród czerwonych kuszą Blaze Superior czy Sympatia. Z koralowych łatwo zakochać się w Carol Down. Mme Isaac Pereire to ciekawy pomysł, jeśli szukamy różowych kwiatów. Wśród białych królową ogrodu może zostać New Dawn. Jeśli kochamy kolor żółty, dobrą propozycją jest Gold Storm.

Ogród z pięknymi różami pnącymi
Ogród z pięknymi różami pnącymi

Następnie wybieramy stanowisko zgodnie z zasadami uprawy róż, o których piszemy TUTAJ (róża lubi stanowiska południowe) – najlepiej ciepłe i słoneczne, z bardzo dobrą cyrkulacją powietrza. Skupmy się na chwilę na tej ostatniej kwestii. Od strony zabudowania róża powinna mieć trochę przestrzeni, aby mogła przesychać po deszczu. W  miejscach zacienionych będzie narażona na choroby grzybicze.

Pierwsze cięcie należy wykonać dopiero w trzecim roku uprawy. Wcześniej można je wyłącznie formować, podwiązywać czy usuwać przekwitłe kwiatostany.

Następnie czeka nas przygotowanie gleby do zasadzenia róż. Przede wszystkim starannie oczyszczamy ją ze wszystkich chwastów. Przed samym wsadzeniem do ziemi dokładnie spulchniamy rabatę. Wykopujemy dołek. Warto pamiętać o wzbogaceniu gleby w próchnicę i materiał organiczny. Miejsce okulizacji powinno znajdować się ok. 3 cm poniżej powierzchni ziemi. Teraz czas na podlewanie i gotowe!

Wspomnijmy jeszcze o tym, że istotny jest termin sadzenia róż. Róże najłatwiej przyjmują się jesienią - od połowy października do połowy listopada.

Jak nawozić róże pnące?
Jak nawozić róże pnące?

Jak nawozić róże i pobudzić ich kwitnienie?

Jeśli chcemy, aby róża pnąca obficie kwitła, musimy zapewnić jej regularne i prawidłowe nawożenie. Wiosną i jesienią stosujemy nawozy organiczne. Natomiast nawozy mineralne używamy tylko raz w roku. Od sierpnia najlepiej nie przesadzać z nawożeniem, aby róża zdążyła zdrewnieć przed zimą. Zbytnio pobudzona będzie narażona na mrozy, a w konsekwencji może umrzeć.

Jeśli chcesz pobudzić pędy do kwitnienia, to na całej długości trzeba ją ułożyć na podporze w formę wachlarza i lekko pochylić.

Przycinanie róż i zabezpieczanie przed mrozem

  • Róże pnące wymagają innej pielęgnacji niż pozostałe gatunki. Nie zapominaj o tym. W związku z tym pierwsze cięcie możesz wykonać dopiero w trzecim roku uprawy. Wcześniej możesz ją wyłącznie formować, podwiązywać czy usuwać przekwitłe kwiatostany.
  • Kiedy dojdzie już do pierwszego cięcia, zostawmy od 3 do 5 pędów. Natomiast te boczne skróćmy o ok. 40 cm. Roślinę możemy odmłodzić też dzięki usunięciu raz na kilka lat najstarszego pędu i zastąpieniu go innym, młodym.
  • Jak zabezpieczyć róże przed zimą? Najprościej zrobić to za pomocą kopczyka – dokładnie obsypać korzeń ziemią. Można zmieszać też ziemię z liśćmi i mchem. Niektórzy używają także słomianych mat czy włókniny.

Przycinanie róż pnących - porada eksperta [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube szkółki roślin
ROSAĆWIK RÓŻE

5 (1 opinia)