Porady

Róże pnące - gatunki, sadzenie, pielęgnacja [WIDEO]

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Wielu ogrodników uważa je za swoją chlubę. Nie ma się czemu dziwić. Czynią z przydomowej przestrzeni baśniowe miejsce. Zwykłe zakątki przemieniają w romantyczną scenerię. Osiągają od 3 do 10 metrów wysokości. Pokaźny rozmiar w połączeniu z obfitym kwitnieniem sprawia, że różane ściany są niezwykle efektowne.

Róże pnące - przy altanie, pergoli, na ścianie domu

Można je sadzić przy altanach, domach lub pergolach. Niektórzy wykorzystują je do okrywania różnych elementów architektonicznych – płotów czy murów. Pomagają również ukryć niezbyt estetyczne miejsca, np. słupy czy obdrapane ściany.

Wbrew potocznej nazwie róże pnące wcale nie są pnące, tylko czepne! Co to znaczy? Ich pędy czepiają się - np. do pergoli - przy pomocy prymitywnych kolców. Ogrodnika w związku z tym najczęściej czeka odpowiednie mocowanie takiej róży do wcześniej przygotowanej podpory.

Róże pienne można sadzić przy altanach, domach lub pergolach. Niektórzy wykorzystują je do zakrywania rozmaitych elementów architektonicznych – płotów czy murów. 

Gatunki róż pnących: ramblery i klimbery

Jest to bardzo uproszczony podział, ale zasadniczo dzielimy je na dwie kategorie. Pierwsza z nich to tzw. ramblery, które posiadają wiotkie pędy osiągające do 5 m długości. Możemy oczekiwać, że będą kwitły raz w sezonie. Ich kwiaty są niewielkie, ale za to zebrane po kilka w bukiety i utrzymujące się dość długo. Druga z nich to tzw. klimbery. Mają sztywne pędy, które nie potrzebują podpór. Osiągają nawet 8 m długości. Charakteryzują się dużą liczbą pojedynczych kwiatów. Kwitnienie powtarzają pod koniec lata.

Jak i gdzie sadzić róże pnące w ogrodzie?

Prace zaczynamy od zaprojektowania i postawienia lub wybrania podpory, po której będzie się pięła róża. Trzeba pamiętać o tym, aby kupić różę z pewnego źródła – tylko w ten sposób mamy pewność cech odmianowych. Mnogość ich rodzajów sprawia, że jest w czym wybierać. Wśród czerwonych kuszą Blaze Superior czy Sympatia. Z koralowych łatwo zakochać się w Carol Down. Mme Isaac Pereire to ciekawy pomysł, jeśli szukamy różowych kwiatów. Wśród białych królową ogrodu może zostać New Dawn. Jeśli kochamy kolor żółty, dobrą propozycją jest Gold Storm.

Ogród z pięknymi różami pnącymi

Następnie wybieramy stanowisko zgodnie z zasadami uprawy róż, o których piszemy TUTAJ (róża lubi stanowiska południowe) – najlepiej ciepłe i słoneczne, z bardzo dobrą cyrkulacją powietrza. Skupmy się na chwilę na tej ostatniej kwestii. Od strony zabudowania róża powinna mieć trochę przestrzeni, aby mogła przesychać po deszczu. W  miejscach zacienionych będzie narażona na choroby grzybicze.

Róże pnące wymagają innej pielęgnacji niż pozostałe gatunki. Pierwsze cięcie należy wykonać dopiero w trzecim roku uprawy. Wcześniej można je wyłącznie formować, podwiązywać czy usuwać przekwitłe kwiatostany.

Następnie czeka nas przygotowanie gleby do zasadzenia róż. Przede wszystkim starannie oczyszczamy ją ze wszystkich chwastów. Przed samym wsadzeniem do ziemi dokładnie spulchniamy rabatę. Wykopujemy dołek. Warto pamiętać o wzbogaceniu gleby w próchnicę i materiał organiczny. Miejsce okulizacji powinno znajdować się ok. 3 cm poniżej powierzchni ziemi. Teraz czas na podlewanie i gotowe!

Wspomnijmy jeszcze o tym, że istotny jest termin sadzenia róż. Róże najłatwiej przyjmują się jesienią - od połowy października do połowy listopada.

Jak nawozić róże i pobudzić ich kwitnienie?

Jeśli chcemy, aby róża pnąca obficie kwitła, musimy zapewnić jej regularne i prawidłowe nawożenie. Wiosną i jesienią stosujemy nawozy organiczne. Natomiast nawozy mineralne używamy tylko raz w roku. Od sierpnia najlepiej nie przesadzać z nawożeniem, aby róża zdążyła zdrewnieć przed zimą. Zbytnio pobudzona będzie narażona na mrozy, a w konsekwencji może umrzeć.

Jeśli chcesz pobudzić pędy do kwitnienia, to na całej długości trzeba ją ułożyć na podporze w formę wachlarza i lekko pochylić.

Przycinanie róż i zabezpieczanie przed mrozem

  • Róże pnące wymagają innej pielęgnacji niż pozostałe gatunki. Nie zapominaj o tym. W związku z tym pierwsze cięcie możesz wykonać dopiero w trzecim roku uprawy. Wcześniej możesz ją wyłącznie formować, podwiązywać czy usuwać przekwitłe kwiatostany.
  • Kiedy dojdzie już do pierwszego cięcia, zostawmy od 3 do 5 pędów. Natomiast te boczne skróćmy o ok. 40 cm. Roślinę możemy odmłodzić też dzięki usunięciu raz na kilka lat najstarszego pędu i zastąpieniu go innym, młodym.
  • Jak zabezpieczyć róże przed zimą? Najprościej zrobić to za pomocą kopczyka – dokładnie obsypać korzeń ziemią. Można zmieszać też ziemię z liśćmi i mchem. Niektórzy używają także słomianych mat czy włókniny.

Przycinanie róż pnących - porada eksperta [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube szkółki roślin
ROSAĆWIK RÓŻE

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba