Porady

Jak zaplanować rabaty kwiatowe?

4,3 (9 opinii)

Najpiękniej wyglądają rabaty kwiatowe skomponowane z wielu gatunków roślin rosnących razem na niedużej powierzchni. Takie tworzymy zwłaszcza wtedy, gdy mamy do dyspozycji niewiele miejsca w ogrodzie. Pięknie wyglądają też rabaty o nieregularnych kształtach lub ulokowane wzdłuż parkanu.

Warto dobrze zaplanować rabatę, aby w efekcie oszczędzić sobie niepotrzebnej pracy przy późniejszych zmianach, gdyby rośliny trzeba było przesadzać. Wielkość rabaty i jej kształt powinien zostać dostosowany do rodzaju ogrodu oraz do czasu, jaki możemy poświęcić na jej pielęgnację.

Gdy już zaplanujemy rabatę i kupimy rośliny, warto ustawić je na rabacie zgodnie z planem, aby dzięki temu zobaczyć, jak będzie ona wyglądała w rzeczywistości. Możemy wówczas jeszcze skorygować projekt, zanim rośliny zostaną posadzone. Poniżej opisujemy zasady, o których trzeba pamietać, tworząc rabaty kwiatowe. 

Dobierając kolory, warto zachować umiar. Najlepiej jest wybrać jeden kolor przewodni i do niego dobrać dwa kolory dodatkowe
Dobierając kolory, warto zachować umiar. Najlepiej jest wybrać jeden kolor przewodni i do niego dobrać dwa kolory dodatkowe

Podobne wymagania

Pielęgnacja roślin będzie łatwiejsza, jeśli zostaną posadzone obok siebie gatunki o podobnych wymaganiach, dostosowanych do wybranego stanowiska. Bierzemy pod uwagę również mrozoodporność roślin, aby przed zimą nie było trudności z zabezpieczeniem całej rabaty. Dobrym pomysłem jest stworzenie rabaty z roślin tego samego gatunku, lecz różnych odmian kolorystycznych. W ten sposób uzyskamy ciekawe efekty, zaś rośliny będziemy pielęgnować w taki sam sposób. 

Gdy już zaplanujemy rabatę i kupimy rośliny, warto ustawić je na rabacie zgodnie z planem, aby przekonać się, jak będzie ona wyglądać w rzeczywistości. Zanim rośliny zostaną posadzone, projekt rabaty możemy jeszcze skorygować.

Okres kwitnienia 

Dobieramy rośliny kwitnące w różnych okresach, aby rabata miała kolorowe akcenty przez cały sezon. Rośliny będą kwitły jedne po drugich. Warto tak je dobrać, aby dobrze wyglądały również po przekwitnięciu. Jeśli po przekwitnięciu pojawią się puste pola, inne rośliny powinny je zasłonić. Na przykład jeśli przekwitną rośliny cebulowe i będzie trzeba je wykopać, warto posadzić obok rośliny płożące, które szybko zarosną puste miejsca. Warto również zastosować rośliny o dekoracyjnych liściach oraz zimozielone. Możemy także zdecydować się na rabaty sezonowe z roślinami kwitnącymi w danym sezonie, a następnie je likwidować, aby posadzić w tym samym miejscu inne.

Rośliny na rabacie sadzimy w kępach po kilka lub kilkanaście takich samych obok siebie
Rośliny na rabacie sadzimy w kępach po kilka lub kilkanaście takich samych obok siebie

Efektowne w grupie

Wybieramy rośliny, które ładnie wyglądają w dużej grupie lub w kępach. Niektóre gatunki dobrze prezentują się, gdy rosną pojedynczo lub po kilka sztuk. Ich urok zniknie jednak w gąszczu innych kwiatów. Dlatego tego rodzaju gatunki sadzimy na skalniakach, gdzie występują pojedynczo lub w małych grupach, oddzielone kamieniami i ładnie wyeksponowane. Rośliny na rabacie sadzimy w kępach po kilka lub kilkanaście takich samych obok siebie. Pojedyncze gatunki wymieszane z innymi tworzą wrażenie chaosu i nie prezentują się efektownie.

Wysokość jest ważna

Rośliny nie powinny się wzajemnie zasłaniać. Dlatego warto zastosować układ piętrowy, w którym z przodu rosną niższe rośliny, w środku średnie, a dalej wysokie. Dzięki temu nie zabierają sobie nawzajem słońca i są ładnie wyeksponowane. Ciekawą aranżację stworzymy przez otoczenie pasa wysokich kwiatów obwódką z kwiatów niskich.

Kształt rabaty

W zależności od wielkości ogrodu i miejsca, jakim dysponujemy, możemy tworzyć rabaty w różnych kształtach (regularnych i geometrycznych lub nieregularnych i falistych) sprawiających wrażenie naturalnych. Warto, aby długość rabaty była 3 razy większa niż jej szerokość. Najlepiej jest planować rabaty o szerokości nie większej niż 2 metry, gdyż pozwoli to na łatwe pielęgnowanie roślin bez ich zadeptywania.

Aby uzyskać efekt naturalnie rozsianych kwiatów, rośliny należy posadzić w nieregularnych odstępach lub w liniach falistych
Aby uzyskać efekt naturalnie rozsianych kwiatów, rośliny należy posadzić w nieregularnych odstępach lub w liniach falistych

Wrażenie natury

Szczególnie pięknie wygląda rabatka skomponowana tak, jakby kwiaty wysiały się same. Takie rabaty najczęściej komponujemy z bylin. Aby uzyskać efekt natury, rośliny sadzimy nieregularnie lub w liniach falistych. Unikamy równych odstępów i równych rządków. Pomiędzy niskimi roślinami można zasadzić kilka gatunków wysokich. Wysokie rośliny sadzimy w kępach, aby nie tworzyły jednolitej ściany. Rośliny powinny być różnej wysokości, aby nie tworzyły równych linii. Warto dobrze skomponować przejścia pomiędzy kępami roślin, by nie powstawały między nimi przerwy lub schody.

Planując rabatę kwiatową, stosujemy koło barw, które ułatwia stworzenie efektownych kompozycji. Za najbardziej harmonijne uważa się zestawienia kolorów dopełniających, czyli położonych po przeciwnych stronach koła barw.

Zestawienia kolorystyczne

Na rabacie kwiatowej niemniej ważne jest odpowiednie dobranie kolorów. Stosujemy tu koło barw, które ułatwia zestawienie kolorów w sposób harmonijny i przyjemny dla oka. Za najbardziej harmonijne uważa się zestawienia kolorów dopełniających, czyli położonych po przeciwnych stronach koła barw: czerwony z zielonym, niebieski i pomarańczowy, żółty i fiolet. Również przyjemne dla oka jest zestawienie kolorów podstawowych, czyli żółtego z czerwonym i niebieskim. Są to połączenia silnie kontrastujące, które stosujemy wtedy, gdy chcemy uzyskać efekt wyrazisty i rzucający się w oczy. Taka rabata będzie przyciągać uwagę i sprawi wrażenie wysuwania się na pierwszy plan.

Zestawienia kolorystyczne barw sąsiadujących ze sobą na kole (np. czerwonego z pomarańczowym) oraz połączenia kolorów złożonych pierwszego stopnia z kolorami złożonymi drugiego stopnia (np. niebieskiego z niebiesko-fioletowym) są uważane za nieharmonijne. Jednak takie zestawienia wpływają uspokajająco i nie rzucają się w oczy. Nadają się na grządkę stanowiącą tło.

Kolory żółty i czerwony tworzą zestawienie przyjemne dla oka
Kolory żółty i czerwony tworzą zestawienie przyjemne dla oka

Rabaty jednokolorowe są najłatwiejsze do skomponowania. Możemy na nich połączyć różne odcienie tego samego koloru. Takie rabaty tworzą harmonię kolorystyczną i zapewniają wrażenie spokoju. Jednak jednolity kolor może wydawać się nudny. Dlatego warto dobrać rośliny różniące się kształtem i wysokością. Kolory ciepłe optycznie zmniejszają ogród, zaś kolory zimne powiększają.

Dobierając kolory na rabacie kwiatowej, warto zachować umiar. Lepiej jest wybrać jeden kolor przewodni i do niego dobrać dwa kolory dodatkowe. Dużo kolorów stworzy wrażenie chaosu i niespójności, szczególnie w małych ogrodach.

Jakie rośliny zestawiać ze sobą na rabacie? Przykłady

Z pewnością najbardziej efektowne kwietniki można stworzyć z roślin sezonowych. Będą to np. begonie bulwiaste i stale kwitnące, aksamitki, pelargonie rabatowe, lobelie, niecierpki, heliotropy czy szałwie błyszczące. To gatunki łatwe w uprawie i z długim okresem kwitnienia - ozdabiają ogród do późnej wiosny, aż do pierwszych przymrozków. Gatunki te można posadzić w geometryczne wzory, oddzielając je pasami roślin neutralnych barwach (np. turzyca Morrowa) lub konstrastowych.

Kolejny pomysł na rabatę to wybranie gatunków o różnej wysokości. Z tyłu rabaty można posadzić naparstnice czy strzeliste ostróżki. Przed nimi warto zaplanować miejsce na lilie. Całość można uzupełnić goździkami ogrodowymi, liatrą czy dzwonkami. Przód rabaty można uatrakcyjnić pięknymi funkiami czy bodziszkami.

Z tyłu rabaty można posadzić naparstnice czy strzeliste ostróżki. Przed nimi warto zaplanować miejsce na lilie.

Obecnie bardzo modne są również rośliny, które dobrze prezentują się zarówno pod względem liści, jak i kwiatów. Do nich należą połączenia funkii, żurawek czy dąbrówki rozłogowej. Kompozycję można wzbogacić o piękne trawy ozdobne, np. miskant cukrowy lub trzęślica modra. Na każdej rabacie sprawdzi się także fioletowa werbena petagońska, czerwona jarzmianka czy niebieski przetacznik pagórkowaty.

Spośród bardziej wymagających roślin, godne polecenia są cynie - na rabaty polecamy wyższe odmiany (do 1 m wysokości). Cynie wysokie można oczywiście uzupełnić mniejszymi odmianami w różnych kolorach (żółty, różowy, fioletowy czy czerwony).

Rośliny na obwódki rabaty kwiatowej

Na obwódki rabat najlepiej wybierać gatunki niskie, aby nie zasłaniały głębszych nasadzeń. Tutaj idealnie nadają się aksamitki, begonie, fiołki trójbarwne, niecierpki, żeniszki meksykańskie. Do nich warto dosadzić byliny i krzewy, takie jak: funkie, goździki pierzaste, rozchodniki, żurawki, narcyzy, bukszpany wieczniezielone czy lawenda. Zachęcamy do wyboru gatunków bylin, które są łatwe w uprawie - sprawdź tutaj.

4,3 (9 opinii)